Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Аклиматизација: Симптоми и третман

Аклиматизација - главните симптоми:

Аксимизацијата е процес на прилагодување на организмот на нови климатски и еколошки услови. Овој процес е забележан доста често кај децата по неколку дена на море. Симптомите на ова нарушување наликуваат на обичната настинка.

Климатските промени се најтешки за децата до три години, но постарите деца, исто така, ќе имаат главен знак за аклиматизација - мало зголемување на телесната температура, која многу често поминува самостојно во рок од неколку дена. Но, не само децата се предмет на такво специфично нарушување. Возрасните често имаат знаци на аклиматизација на себе, особено кога патуваат со авион.

Често, знаците на аклиматизација напаѓаат возрасен или дете по неколку дена под влијание на нова клима. Овој процес е прилично природен за секој човек од било која возрасна група, па родителите не треба да се плашат кога нивното дете одеднаш се чувствува полошо. Покрај тоа, знаците карактеристични за аклиматизација на новата клима ќе бидат забележани по враќањето во вообичаените услови за живеење. Ова значи само едно нешто, телото мора секогаш да се прилагодува на апсолутно сите климатски услови. Но, таков процес носи не само негативни страни. Во периодот кога се навикнува на новата клима, телото "учи" да се здобијат со нови способности за прилагодување, што во иднина ќе му овозможи речиси да не ги игнорира непријатностите.

Етиологија

Главната причина за аклиматизација е потребата телото да ги преструктуира своите одбранбени реакции во согласност со новите климатски услови и географската локација. Специфичните еколошки услови, вклучувајќи ја и температурата и влажноста, притисокот, прекумерната количина на светлина или, обратно, недостатокот, бараат од лицето да ги промени не само одредени функции на телото, туку и психата.

Слични промени во адаптацијата се карактеристични за појавата на аклиматизација кај децата и тие страдаат од промена на состојбата во покомплексна форма отколку кај возрасните. Ова се должи на возраста и целосно неформиран имунитет. Покрај тоа, постојат неколку групи на луѓе кои се изложени на ризик и кои треба да посветат посебно внимание на нивната благосостојба за време на климатските промени. Тие вклучуваат луѓе кои имаат:

 • има проблеми со кардиоваскуларниот систем;
 • се почитуваат патологиите на мускулно-скелетниот систем;
 • постојат хронични заболувања на белите дробови или бронхиите.

Возрасната категорија е исто така важна, бидејќи не само децата се чувствуваат лошо по промената во животната средина, туку и постарите лица. Експертите од областа на кардиологијата, гинекологијата и дерматологијата препорачуваат да се воздржат од долги патувања или продолжен одмор на море на лица постари од четириесет и пет години. Затоа поединците треба да се обидат да планираат одмор во позната клима. Особено, жените кои имаат дете со гинеколошка патологија, како и жените за време на менопаузата, треба да одбијат да патуваат во топли земји.

Видови

Спротивно на погрешното верување дека аклиматизацијата кај деца и возрасни може да се случи само откако ќе се пресели во топла земја за одмор на море, знаци на овој процес може да се појават за време на било какви климатски промени. Така, аклиматизацијата ги има следниве типови:

 • топлина - подразбира престој на лице во услови на висока температура и влажност. Токму оваа комбинација предизвикува манифестација на сите симптоми на таквото нарушување;
 • висока надморска височина - љубителите на туристичката рекреација во скијачките одморалишта исто така ќе се соочат со таков непријатен процес како аклиматизација. Овој вид на адаптација на организмот се јавува поради тоа што лицето е многу над морското ниво и се додава ниска концентрација на кислород, на кој жителите на големите градови не се навикнати. За овој процес, постојат голем број на одредени знаци, на пример, намалување на крвниот притисок и нивоата на хемоглобин и црвени крвни клетки ;
 • ладно - луѓето ќе мора да се соочат со недостаток на ултравиолетови зраци, ниска температура на воздухот и силни магнетни бури. Љубовниците на таков екстремен празник има целосна аверзија кон нарушувањата на храната и спиењето.

Посебен тип на аклиматизација е ре-акклиматизација во постојани еколошки услови, односно, по враќањето дома по долг одмор.

Аклиматизацијата може да продолжи во неколку фази:

 • иницијално - продолжува без специфични симптоми. Во овој период започнува подготовката на организмот за нови климатски услови;
 • висока реактивност - се појавуваат првите знаци на аклиматизација, состојбата на лицето значително се влошува;
 • усогласување - човечката состојба постепено се нормализира;
 • целосна аклиматизација.

Класификацијата на овој процес според формите на проток:

 • акутен - времетраењето на сцената не е подолго од седум дена;
 • вообичаено - во траење од десет до четиринаесет дена.

Така, со цел телото целосно да се навикне на нови климатски услови, а едно лице целосно да се релаксира, потребно е да помине најмалку дваесет дена на ново место.

Фази на аклиматизација

Симптоми

Во повеќето случаи, првите знаци на аклиматизација почнуваат да се појавуваат во интервалот, почнувајќи од вториот и завршувајќи со четвртиот ден од новата клима. За возрасни и деца, тие се исти, само нивниот интензитет ќе биде различен. Главните симптоми на аклиматизација се:

 • мало зголемување на телесната температура. Во повеќето случаи, не надминува 38 степени и поминува независно по истекот на неколку дена;
 • главоболки;
 • намалување на крвниот притисок;
 • нарушување на спиењето во форма на несоница и кај мали деца, напротив, во форма на постојана поспаност;
 • гадење и повраќање;
 • општа слабост на телото;
 • зголемен замор;
 • повреда на дебелото црево во форма на продолжено запек;
 • промени на расположението;
 • плаче кај бебиња;
 • намален апетит;
 • рамнодушност кон она што се случува околу себе;
 • појавата на безразумен страв или вознемиреност;
 • намалување на физичките и менталните способности.

Во полето на медицината, се верува дека колку повеќе бебето е од дома, толку посилни ќе се појават симптомите на аклиматизација кај детето.

Дијагностика

Дијагностичките мерки при аклиматизација имаат за цел да го разликуваат овој процес од други болести. Затоа, кога првите знаци на овој феномен се појавуваат кај дете или возрасен на море или во скијачко одморалиште, потребно е веднаш да се консултирате со локален терапевт. По инспекцијата, исто така е неопходно да се донесат крвни, фекални и уринарни тестови за понатамошен лабораториски преглед.

Третман

По целосна потврда дека симптомите биле предизвикани токму со аклиматизација кај дете или возрасен, неопходно е да се преземат некои мерки за ублажување на текот на симптомите на овој процес. Вреди да се напомене дека кај возрасен, симптомите одат сами на себе. Кога третирате аклиматизација кај деца, не треба веднаш да давате лекови - ова може да се направи само по советување со специјалист. Кога терапијата е пропишана:

 • антипиретични лекови - во присуство на висока температура;
 • сиропи за кашлица или таблети. Спрејови најдобро се отфрлаат бидејќи се премногу агресивни кон слабиот имунитет на детето;
 • назални капки со билни состојки;
 • антиметеозни или антибактериски супстанции треба да се даваат само на рецепт.

Кога терапијата со аклиматизација не вреди само-третман.

Превенција

Со цел да се олесни или целосно да се заштити возрасно лице или дете од аклиматизација по пристигнувањето во море или скијачко одморалиште, неопходно е:

 • правилно планираат одмор. Не треба да трае помалку од две недели;
 • не оди далеку, максимум што бебето може да го издржи - разликата во временските зони не треба да се разликува за повеќе од три часа;
 • патуваат само со воз или сопствен автомобил;
 • еден месец пред патувањето, започнете да го зајакнувате имунитетот на детето;
 • даде на вашето бебе повеќе витамини со храна;
 • избегнувајте премногу ненадејни температурни промени;
 • користете очила за сонце - ако имате одмор на море, специјални креми за студ - ако одберете високопланинско одморалиште како одмор;
 • изберете го времето на пристигнување на ново место за да падне во вечерните часови - така што телото може да се релаксира и во исто време да се прилагоди на новите климатски услови.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате аклиматизација и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Мозочна енцефалопатија (појавување симптоми: 8 од 18)

Енцефалопатија на мозокот е патолошка состојба во која, поради недостаток на кислород и крв во мозочното ткиво, неговите нервни клетки умираат. Како резултат на тоа, се јавуваат области на дезинтеграција, се појавува стагнација на крв, формираат мали локални области на хеморагии и се отекува менингите. Болеста е погодена главно од белата и сивата маса на мозокот.

...
Туберкулозен менингитис (појавување симптоми: 8 од 18)

Туберкулозниот менингитис е воспаление на поставата на мозокот. Во повеќето случаи, болеста е компликација на друга форма на туберкулоза. Ниту еден исклучок е категоријата на луѓе кои веќе го имале овој воспалителен процес во било каква форма. Оваа болест најчесто се дијагностицира кај возрасни. Во главната група за ризик, луѓето во возрасната група од 40-70 години.

...
Пременструален синдром (појавување симптоми: 8 од 18)

Пременструалниот синдром е комплекс на болни сензации кои се јавуваат десет дена пред почетокот на менструацијата. Знаците на манифестација на ова нарушување и нивната комбинација се индивидуални. Некои жени може да имаат симптоми како што се главоболка, промени во расположението, депресија или солзи, додека други може да имаат болни чувства во млечните жлезди, повраќање или постојана абдоминална болка.

...
Кардитис (појавување симптоми: 8 од 18)

Кардитис е воспалителна болест на различна етиологија, во која има оштетување на срцевите мембрани. И миокардот и другите органски мембрани, како што се перикардот, епикардиумот и ендокардиумот, може да страдаат од кардитис. Системското множество воспаленија на срцевите мембрани, исто така, се вклопува во општото име за патологија.

...
Цефалгија (појавување симптоми: 8 од 18)

Цефалгија (цефалгија синдром) е болка во областа на главата, која може да варира во сериозноста, интензитетот и времетраењето. Таков симптом може да биде симптоматски, како и да биде манифестација на сериозен патолошки процес, затоа, со својот чест изглед, треба да се консултирате со лекар.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .