Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хипокалемија: Симптоми и третман

Хипокалемија - главни симптоми:

Хипокалемијата е патологија која се јавува во позадина на намалување на количината на таков елемент во трага како калиум во човечкото тело. Ова се случува од различни причини, внатрешни или надворешни, и може да доведе до развој на тешки патологии. Затоа, ако нивото на калиум во урината падне под 3,5 mmol / l, лекарите го слушаат алармот и зборуваат за хипокалемија која бара итен третман.

Причини

Нормално, количината на елементот во трагови во урината треба да биде околу 15 mmol / l. Со зголемување на овој показател, тие зборуваат за хиперкалемија и, соодветно, со намалување - за таква повреда како хипокалемија. Дневната потреба за возрасен човек од овој елемент во трага е 3 g, а за детето е 16-30 mg / kg тежина.

Мора да се каже дека овој микроелемент е активно вклучен во регулирањето на рамнотежата на водата и балансот на електролитите, поради што нејзиниот недостаток во телото доведува до нарушување на метаболичките процеси и влијае на хемостазата. Калиумот помага да се елиминираат токсините, што им овозможува на телото да не ги почувствува симптомите на труење со штетни материи.

Како што веќе беше споменато погоре, причините за протекување на калиум може да бидат внатрешни (бубрежни) и надворешни (екстраренален). Надворешните причини за развој на таква болест како хипокалемија вклучуваат недоволно внесување на овој елемент во трагови со храна. Покрај тоа, таквата повреда може да се појави поради прекумерна екскреција на калиум поради развој на повраќање на лицето или дијареа. За екстрареналните причини, исто така, вклучува и прераспределба на калиум, што може да настане како резултат на употребата на одредени лекови (инсулин, епинефрин), како и кај брзорастечките тумори.

Ако зборуваме за бубрежни причини за оваа повреда, тогаш тие треба да вклучуваат земање некои антибактериски лекови, како што се пеницилин или гентамицин. Поврзани со дроги се други причини:

  • земање диуретици;
  • земајќи Амфотерицин Б и други лекови.
Можни причини за хипокалемија

Исто така, постојат и хормонски индуцирани причини во кои хипокалемијата се развива како резултат на патолошки процеси во телото, на пример, кај болести на надбубрежните жлезди, малигната хипертензија, одредени типови на тумори итн.

Понекогаш причините за оваа патологија, како што е хипокалемијата, се повеќе банални и се состојат во постојаното искуство на стресни ситуации и емоционални превирања. И, исто така, луѓето кои се активно вклучени во спортот страдаат од прекршоци. Особено, ако спортистот не преземе акција за надополнување на калиум во своето тело, односно не користи специјални спортски додатоци, тој многу брзо почнува да ги доживува симптомите на ова нарушување.

Понекогаш хипокалемијата може да се развие кај луѓе кои консумираат големи количини слатка храна. Или, индивидуалните симптоми може да се појават кај возрасните кога се исцрпуваат со диети и дефекти.

Симптоми

Постојат експлицитни и имплицитни знаци на хипокалиемија. Експлицитно вклучуваат:

Симптомите кои не се толку изразени вклучуваат нарушено дишење, што доведува до фактот дека едно лице почнува да дише површно и брзо. Исто така, постои исцрпеност на надбубрежните жлезди, поради што се намалуваат адаптивните својства на телото.

Кај жените, наспроти позадината на таквата патологија како хипокалемија, може да се развие цервикална ерозија , а тоа исто така може да доведе до развој на неплодност . Ако недостатокот на калиум во телото се појави кај бремени жени, тие може да се соочат со таков проблем како тешкотии во носењето на фетусот.

Симптомите на хипокалемија ја потврдуваат ЕКГ. При испитување на пациенти со таква патологија, лекарот може да открие аритмија или тахикардија , функционални нарушувања на миокардот и функционално оштетување. Како резултат на промени во вентрикуларната реполаризација, се појавуваат карактеристични промени на ЕКГ - инверзија и изедначување на Т бранот, продолжување на QT интервалот, депресија на ST сегментот и зголемување на амплитудата на U-бранот. Во тешки случаи, промените на ЕКГ се поизразени и типични за оваа патолошка состојба.

Дијагноза и третман

Дијагнозата ја утврдува лекар по испитувањето на пациентот. Неопходно е да се земат предвид сите симптоми на болеста, да се спроведе ЕКГ, а исто така да се земат урина за анализа. Тие исто така даваат крв за анализа и препишуваат ултразвук на бубрезите .

Третманот на таквата патологија како хипокалемија, првенствено, треба да биде насочен кон компензација на загубата на овој елемент во трага од страна на човечкото тело. Ако патологијата е предизвикана од внатрешни нарушувања во работата на органите и системите, истовремено е потребен истовремен третман на овие болести за да се спречи повторното истекување на калиум.

Третманот на луѓе без внатрешни нарушувања е поврзан со промена во исхраната на нивната исхрана - производи кои се богати со овој микроцел се воведуваат во исхраната без неуспех.

Покрај тоа, третманот вклучува употреба на лекови кои ја зголемуваат содржината на овој елемент во трага во телото. Со лесни степени на дефицит на калиум, можете да користите лек како Парангин, и за потешки нарушувања, покрај тоа, пациентите исто така треба да бидат препишани Asparkam или Veroshpilakton.

Во напредни случаи, кога симптомите на недостаток на овој елемент во трага се екстремно изразени и хипокалемијата го загрозува животот на пациентот, интравенска администрација на големи дози на калциум хлорид е индицирана. Но, не само третманот има корисен ефект врз состојбата на пациентот - важно е да се обрне внимание на спречувањето на оваа повреда. За таа цел, едно лице треба да јаде повеќе храна со содржина на калиум.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хипокалемија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот лекар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кетоацидоза (појавување симптоми: 7 од 17)

Кетоацидозата е опасна компликација на дијабетес мелитус, која, без соодветно и навремено лекување, може да доведе до дијабетична кома или дури и смрт. Состојбата почнува да напредува ако човечкото тело не може целосно да ја искористи гликозата како извор на енергија, бидејќи му недостасува хормон инсулин. Во овој случај, компензирачкиот механизам е активиран, а телото почнува да ги користи влезните масти како извор на енергија.

...
Инсуфициенција на надбубрежните жлезди (појавување на симптоми: 7 од 17)

Адренална инсуфициенција - тешко нарушување на ендокриниот систем, се карактеризира со намалување на продукцијата на надбубрежните хормони. Оваа болест се одликува со тежок и постојано прогресивен курс. Тоа се случува кај двата пола речиси подеднакво. Често се дијагностицира во средната возраст, од дваесет до четириесет години. Во медицината, оваа состојба има второ име - хипокортицизам.

...
Нефротичен синдром (појавување симптоми: 6 од 17)

Нефротичниот синдром е нарушување во функционирањето на бубрезите, кое се карактеризира со силна загуба на протеини, која е елиминирана од телото заедно со урина, намалување на албуминот во крвта и нарушен метаболизам на протеини и масти. Во придружба на едема болест со локализација низ телото и зголемена способност на крвта да коагулира. Дијагнозата се базира на податоци за промени во тестовите за крв и урина. Третманот е комплексен и се состои од диета и терапија со лекови.

...
Хипотермија (појавување симптоми: 6 од 17)

Хипотермијата е патолошко намалување на централната телесна температура кај мажите или кај жените (вклучувајќи го и новороденчето) до ниво под 35 степени. Состојбата е исклучително опасна за животот на еден човек (повеќе не е прашање на компликации): ако не му дадете на лице со медицинска нега, се јавува смрт.

...
Астено-вегетативен синдром (појавување симптоми: 6 од 17)

Астенивенгетативен синдром (АБЦ) е патолошки процес во кој се јавува функционално нарушување на автономниот систем, кое е одговорно за функционирањето на внатрешните органи. Најчесто, таквото прекршување произлегува како резултат на неспособноста на лицето соодветно да одговори на стресни ситуации.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .