Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Полипоза: Симптоми и третман

Полипоза - главните симптоми:

Полипоза е болест која се карактеризира со појава на повеќе бенигни неоплазми во различни органи. Најчесто полипи се формираат во носните пасажи, во желудникот и цревата, како и во матката и јајниците. Постојат околности во кои овие бенигни формации може да се дегенерираат во канцерозна состојба, што претставува закана за човечкиот живот. Особено, таквата разновидност вклучува фамилијарна аденоматозна полипоза (често пренесена од родители на нивните деца).

Видови

До денес, постојат неколку варијанти на оваа патологија, кои зависат од локацијата на растот. Така, најчеста е полипозата на стомакот , во која се формираат неколку видови на растење на мукозната мембрана на органот, класифицирани како полипи.

Овие порази можат да бидат:

  • вроден, со посебна структура (кружна форма со мазна површина и специфично стебло, со која полип е прицврстен на лигавицата на органот);
  • хиперпластичен, со мала големина и конусна форма. Железни тумори во стомакот често имаат тенденција да се трансформираат од бенигни во малигни, а хиперпластичните не се дегенерираат.

Исто така, лекарите честопати се соочуваат со таква патологија како интестинална полипоза . Дијагностичките техники кои се користат во оваа болест може да детектираат три типа на различни полипи. Првиот тип е хиперпластичен. Како хиперпластични полипи на стомакот, тие имаат конусна форма и немаат тенденција за повторно раѓање.

Вториот тип - вилозен. Нивната посебна карактеристика, како што веќе е јасно од името, е присуството на мали вили над целата површина на растот. Таквите тумори се преродени во малигни само во 30% од случаите.

Третиот тип е аденоматозен. Тие имаат нога и се разликуваат во форма на круг. Нивната површина е мазна и сјајна, и тие се склони кон повторното раѓање. Големината на таквите тумори може да зависи од фазата на нивниот развој.

Жените многу често се соочуваат со патологии како што е ендометријалната полипоза , односно слузницата која ја поставува матката и грлото на матката. Ендометријална полипоза, исто така, се јавува во неколку варијанти - гландуларни, вродени влакна, влакнести и аденоматозни. Соодветно на тоа, ендометријалната жлездарна полипоза е бениген процес кој се развива како резултат на пролиферација на клетки на ендометријална гландула. Во желудечно-фиброзната форма, покрај ткивото на жлездата, во полипите се наоѓа одредена количина на сврзно ткиво, а во фиброзна форма неоплазмата се состои само од сврзното ткиво.

Аденоматозната форма е преканцерозна состојба. Во својот состав ваквите полипи имаат атипични клетки.

Типично, ендометријалната полипоза во фер сексот е од различни типови, во зависност од локацијата на растот. Означени од:

  • матката полипоза;
  • вагината;
  • грлото на матката;
  • на јајниците.

Друг вид на оваа патологија, која се јавува и кај жените и кај мажите, е назалната полипоза . Се карактеризира со појава на меки формации во носните пасажи, кои се безболни и може да имаат различни големини. Третманот на оваа патологија треба да биде навремен, инаку пациентот може да има нарушено назално дишење. Значаен е фактот што назалната полипоза никогаш не се дегенерира од бенигрен во малигниот процес.

Полипоза на носот

Поретко, други видови на растење се полипози на жолчното ќесе , кои исто така можат да бидат бенигни, но под одредени услови може да се дегенерираат во малигни неоплазми.

Одделно, мора да се каже за дифузна полипоза , во која се појавуваат нови израстоци во различни органи и ткива.

Причини

Зошто неоплазмите растат во човечкото тело не е познато сигурно. Научниците, набљудувајќи ги луѓето со различни патологии на внатрешните органи, открија дека некои полипи се формираат на позадината на постојните болести, додека други не. Веројатно, нивниот развој зависи од состојбата на човечкиот имунолошки систем.

Сепак, предиспонирачките фактори се патолошки состојби на одредени внатрешни органи. Така, полипоза на жолчното кесе се јавува кај луѓе со болест на жолчни камења , како и кај оние кои злоупотребуваат алкохол и јадат неправилно.

Полипоза на дебелото црево се развива во случаи кога лицето страда од ентероколитис и други интестинални воспалителни процеси. Исто така, развојот на неоплазми во цревата често се забележува кај Кронова болест, дуоденален улкус , колера , после страдање во дизентерија .

Во развојот на овој тип на патологија игра значајна улога генетска предиспозиција. Исто така, болеста може да предизвика седентарен животен стил, особено кај лица постари од 50 години.

Полипоза на стомакот се јавува кај луѓе на возраст од 50 години и постари, кои страдаат од пептичен чир, хроничен гастритис , Хеликобактер пилори инфекција или кај оние со наследна предиспозиција. Покрај тоа, оние кои биле подложени на стомачна хирургија може да наидат на оваа патологија.

Полипоза на ендометриумот на матката, грлото на матката, вагината и јајниците се јавува наспроти позадината на хормоналната нерамнотежа. Покрај тоа, овој тип на патологија предизвикува трауматско оштетување на матката, вклучувајќи го и абортусот. Цервикална полипоза може да се развие поради тешка породување или спонтан абортус.

Дифузната полипоза во човечкото тело може да се развие поради мутации кои се случиле во гените, поради што се јавува неконтролирана пролиферација на клетки на гастроинтестиналниот тракт. Многу често, дифузната полипоза има тенденција да се дегенерира во малигнен процес. Затоа, оваа форма бара итен третман.

Симптоми

Ректум полип раст

Ако зборуваме за симптомите на оваа болест, тие не се изговара и зависат од процесот на локализација. На пример, кога нодули се формираат во носот, се забележува грчењето, тешкотии во дишењето и чувство на чудни туѓи тела во носните пасажи.

Симптомите за оваријална полипоза се следните:

  • менструални нарушувања;
  • болка во абдоменот;
  • развој на аменореа.

Ако пациентот има патологија на грлото на матката, таа може да се жали на крвав исцедок во средината на циклусот и непосредно пред менструалниот циклус. Покрај тоа, кај оваријална полипоза, може да има и болка при сексуален контакт. Третманот на оваа патологија треба да се спроведе навремено за да се избегне развој на компликации како крварење или дегенерација на полипи во тумори на рак.

Симптомите на патологија како ректална полипоза се карактеризираат со болни движења на дебелото црево, појава на крв во фецесот и развој на дијареа или запек .

Ако пациентот има дифузна полипоза, симптомите може да зависат од локацијата на неоплазмите и степенот на развој на патологијата. Типично, дифузна полипоза се јавува кај деца - млади пациенти се жалат на абдоминална болка, слаб апетит и губење на тежината, ретардација на растот. Во зрелоста, симптомите на оваа патологија се поизразени - има болка во абдоменот, мешавина на слуз и крв во фецесот, периодично зголемување на телесната температура, развој на анемија и други.

Третман

Третманот на било кој тип на полипоза е исклучиво хируршки. Се претпоставува дека по хируршко исцрпување на полипи, тие се предмет на цитолошки преглед со цел да се идентификуваат атипични клетки.

Во оние случаи кога полиповите се прероди, не е потребен само хируршки третман, туку и третман со лекови за хемотерапија кои овозможуваат уништување на абнормални клетки.

Кога на жените им е дијагностицирана таква патологија како ендометријална полипоза, жените се пропишани хормонски лекови - третманот се темели на долгорочна употреба на орални контрацептиви, како и други хормонски лекови. Во случај на аденоматозна полипоза на матката, вагината, грлото на матката и јајниците, третманот се изведува само со еден метод - радикално отстранување на женските генитални органи.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Полипоза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: оториноларинголог , гинеколог , гастроентеролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Цревна Дивертикулоза (појавување симптоми: 8 од 20)

Цревната дивертикулоза е гастроентеролошко нарушување, во кое се формираат мали формации во форма на торба на цревните ѕидови. Овој патолошки процес е нешто слично на формирањето на полипи, но ова не е истото.

...
Амебијаза (појавување симптоми: 7 од 20)

Амебијазата е инфективна инфекција со протозоа која се карактеризира со појава на улцеративни лезии во дебелото црево. Амебијазата, чија симптоми се состојат, особено, во формирањето на апсцеси во различни органи, е склона кон продолжена и хронична форма на курсот. Имајте на ум дека болеста е ендемична, односно, таа се карактеризира со концентрација во одредена област, ширењето се случува во области кои се карактеризираат со жешка клима.

...
Ентероколитис (појавување симптоми: 7 од 20)

Воспалителни процеси кои се јавуваат во цревната лигавица се сериозно заболување на дигестивниот тракт, кое се нарекува ентероколитис. Воспалението може да влијае на тенкото црево (ентеритис) и на дебелото црево (колитис), а потоа, ако не се преземат терапевтски мерки, се нарушува целата интестинална мембрана. Најчестиот ентероколитис кај децата, но возрасните исто така ги знаат симптомите на оваа болест, која популарно се нарекува "варење".

...
Балантидијаза (појавување симптоми: 7 од 20)

Балантидијаза или инфусоријална дизентерија е паразитарна гастроентеролошка болест, чија клиника се карактеризира со симптоми на општа интоксикација на телото и со чирови на дебелото црево. Оваа болест е предизвикана од микроби, како што е балантидија или цилијарна инфузорија.

...
Џардијаза кај деца (појавување симптоми: 7 од 20)

Џардијаза кај деца - е паразитска патологија, предизвикана од еден клеточен микроорганизам - Giardia. Оваа болест се смета за една од најчесто дијагностицираните кај пациентите од педијатриската возрасна група. Постојат неколку механизми за пенетрација на патолошкиот агенс во телото на детето - најчесто тоа се постигнува со храната. Главната ризична група се состои од бебиња 3-4 години.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
гинеколог зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .