Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кахексија: Симптоми и третман

Кахексија - главни симптоми:

Кахексијата е патолошка состојба која се карактеризира со брзо губење на тежината на границите, намалување на виталноста и забавување на физиолошките процеси во организмот. Според МКБ 10, оваа патологија припаѓа на категориите Р50 - Р69 од XVIII класата. Во болничките листови, според ICD 10, при утврдување на дијагнозата, оваа патолошка состојба е кодирана како R64.

Причини

Причините за кахексија се директно поврзани со намалување на количеството консумирана храна поради психолошки или физиолошки нарушувања во телото.

Постојат неколку варијанти на оваа патологија, кои зависат од етиолошките фактори кои го предизвикале. Овие можат да бидат:

 • егзогените фактори, односно оние кои влијаат врз надворешното лице (недоволна исхрана, гладување заради религиозни причини или поради страсна и неразумна желба да се изгуби тежината);
 • внатрешни (ендогени) - кои се поврзани со патолошки процеси во телото.

Главните причини кои можат да предизвикаат развој на оваа патологија се следниве:

Во некои случаи, мали деца страдаат од кахексија. Најчесто ваквата патолошка состојба се развива во нефункционални семејства - причините за развојот на таквата патолошка состојба кај децата се постојана неухранетост. Покрај тоа, постои таков тип на болест, како што е сенилната кахексија, која е поврзана со природните физиолошки процеси во телото на постара личност ("сушење").

Симптоматологија

Симптоми на кахексија

Ако зборуваме за симптоми на патологија како што е кахексија, неопходно е да се запамети дека тие се директно поврзани со болеста што предизвикала повреда. Затоа, главните симптоми секогаш ги надополнуваат симптомите на болеста која е во основата на нарушувањето. Текот на кахексија и времетраењето на животот на една личност со оваа состојба зависи од етиолошкиот фактор.

Симптомите на кахексија се како што следува:

 • брзо губење на телесната тежина (половина од нормата);
 • губење на масните клетки;
 • замор и апатија ;
 • недостаток на витамини и микроелементи - како резултат на тоа, ноктите на лицето се распаѓаат, косата и забите паѓаат, се појавуваат брчки, кожата се исуши и станува бледа валкана боја;
 • губење на силата и намалени перформанси;
 • запек или дисбиоза ;
 • аменореја кај жени и намалена јачина кај мажите;
 • стоматитис и други мукозни патологии;
 • намалување на крвниот притисок;
 • намалување на заштитните функции на телото.

Постојат и психолошки симптоми во оваа болест - луѓето со тешка кахексија често страдаат од ментални нарушувања. Тие се плачливи, имаат чести промени во расположението, може да се забележат апатичен ступор и глупост.

Форми на патологија

Постојат неколку варијанти на оваа болест:

 • стар;
 • хипофизна кахексија;
 • срце;
 • церебрална;
 • диететски;
 • рак на кахексија.

Хиперитарната кахексија е поврзана со нарушена продукција на хормонот на предниот хипофиз, што доведува до појава на ендокрини пореметувања. Причината за нарушување на хипофизата може да биде во неговата трауматска повреда или во развојот на воспалителниот процес.

Церебралната кахексија се развива на позадината на поразот на хипоталамусот. Причината за развојот може да биде шок или тежок страв искусен во минатото. Во исто време, оваа форма на патологија не е целосно проучена, па затоа е многу тешко да се лекува болеста и очекуваниот животен век на пациентите со оваа форма на кахексија не е премногу долг.

Најчеста форма која најчесто се јавува е алиментарната кахексија . Се развива поради недостаток на телото на потребните хранливи материи поради продолжено (присилно или доброволно) постење.

Ако некое лице е дијагностицирано со прехранбена кахексија, тоа значи дека метаболните процеси во неговото тело се нарушени и напредува дистрофијата на внатрешните органи и ткива. Како резултат на тоа, постои намалување на ефикасноста, нарушена ментална активност и интелектуално ниво. Со текот на времето, ако болеста не се третира, хормони се преуредуваат, се јавува атрофија на мускулите и внатрешните органи.

Рак на кахексија , чии симптоми се утврдени во позадина на општа исцрпеност, се појавува кај луѓе кои страдаат од еден или друг вид патологија на ракот, поради брзото интоксикација со продукти на распаѓање на туморски конгломерати. Најчесто оваа форма на кахексија се развива кај луѓе кои страдаат од патологии на ракот на респираторните органи или гастроинтестиналниот тракт. Третманот на болеста во овој случај е невозможен без претходен третман на онкопатологија.

Срцевата кахексија се карактеризира со брзо губење на тежината поради прогресијата на CHF . Главните причини поради кои лицето со CHF ја губи телесната тежина не е проучено, но се забележува дека ова може да се должи на фактот дека тој има постојано чувство на полнота во желудникот, нарушување на интестиналниот мотилитет итн.

Сенилна кахексија е природен процес на стареење, поради што не може да апсорбира хранливи материи, што доведува до намалување на телесната тежина. Ова се случува поради забавување на метаболичките процеси, а седечкиот животен стил е предиспонирачки фактор.

Третман

Ако зборуваме за третман на патологија, тоа е да се елиминираат факторите кои предизвикуваат знаци на кахексија. Ако ова се надворешни фактори, тие прво треба да се елиминираат, и ако внатрешните фактори, прво мора да се подложат на регенеративна терапија.

Прогнозата за повеќето типови на кахексија е поволна, под услов медицинските препораки строго да се почитуваат, и само во случај на патологија на ракот, обновувањето е невозможно, бидејќи знаците на кахексија на канцер се појавуваат дури и кога туморот во телото е во последната фаза.

Лековите кои се користат за нормализирање на процесот на асимилација на хранливи материи и за стимулирање на апетитот се:

 • панкреатин;
 • гликоза (парентерална);
 • Андриол;
 • Периактин и други.

Покрај тоа, третманот треба да вклучува правилна исхрана. Пациентите препишуваат висока калорична храна во мали порции - земајте 5-6 пати на ден. И за да може третманот со помош на рационална исхрана да го даде потребниот резултат, потребно е убаво да се декорираат садовите, со што се поттикнува желбата на лицето да ги јаде.

Задолжителни производи кои треба да се консумираат во ова нарушување се: мафини, вкусни десерти, овошје и варен зеленчук, богата супа, пушена риба, помфрит итн.

Како што е споменато погоре, по третманот на ова нарушување, се случува комплетно закрепнување. Точно, времетраењето на третманот може да биде различно - од неколку месеци до неколку години. И само таква форма како какексија на рак е реченица, бидејќи е невозможно да се излечи.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Кахексија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: терапевт , ендокринолог , онколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Анемија со дефицит на железо (појавување на симптоми: 6 од 20)

Анемијата со дефицит на железо е синдром кој се карактеризира со намалување на хемоглобинот и црвени крвни клетки. Тоа обично се гледа како симптом на друга голема болест. Овој тип на анемија е доста честа појава и се јавува почесто од другите форми на патологија (во 80% од случаите). Тој претставува микроцитна анемија, која постои поради намалување на концентрацијата на железо во човечкото тело поради загуба на крв или дефицит на железо што влегува во човечкото тело.

...
Анорексија нервоза (појавување симптоми: 6 од 20)

Анорексија нервоза е болест која е почеста кај адолесцентите и младите луѓе, почесто од жените. Овој патолошки процес се карактеризира со намерно отфрлање на храната, што во крајна линија доведува до критично намалување на телесната тежина и целосна исцрпеност. Во некои случаи, постои иреверзибилен патолошки процес, што доведува до фатален исход.

...
Менопаузален синдром (појавување симптоми: 6 од 20)

Климактеричниот синдром е симптоматски комплекс кој се развива на позадината на намалувањето на активноста на репродуктивниот систем, што се карактеризира со цел комплекс на нарушувања на ендокрините и невролошките нарушувања. Клиниката за оваа состојба трае околу 2-5 години, но медицината има познати случаи на пролонгиран менопаузален синдром - до 10 години. Симптоматологијата ќе зависи од сериозноста на развојот на овој патолошки процес - може да има нарушувања од страна на не само ендокриниот, туку и адаптогенскиот, психо-емоционалниот, кардиоваскуларниот систем. Не се исклучени и вазовегетативните манифестации.

...
Микседем (појавување симптоми: 5 од 20)

Микседемот е најтешката форма на хипотироидизам, која се карактеризира со развој на едем на кожата и поткожното ткиво. Патологијата почнува да напредува во човечкото тело како резултат на недоволната секреција на тироидните хормони. Жените најчесто се засегнати од оваа болест во период на хормонални промени, односно во текот на менопаузата.

...
Дифузни токсични зраци (појавување симптоми: 5 од 20)

Меѓу автоимуните болести, дифузниот токсичен зглоб или болеста базирана на Гравс е една од најчестите. Тоа негативно влијае на голем број на органи, вклучувајќи го и нервниот систем, како и срцето. Оваа болест се карактеризира со зголемување на големината на тироидната жлезда со постојано зголемување на производството на тироидните хормони (тиротоксикоза).

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .