Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дехидратација: Симптоми и третман

Дехидратација - главните симптоми се:

Дехидратацијата е процес кој се појавува како резултат на голема губење на телесната течност, чиј обем преовладува неколку пати во однос на износот што едно лице го троши. Како резултат на тоа, постои дефект на нормалните перформанси на телото. Често се манифестира со треска, повраќање, дијареа и зголемено потење. Најчесто се јавува во топла сезона или при вршење на тежок физички напор со не многу течност. Секоја личност е предмет на такво нарушување, без оглед на полот и возраста, но според статистичките податоци, најчесто се предиспонирани деца, деца од старосна група и лица кои страдаат од хроничен тек на една или друга болест.

Бидејќи крвта се губи за време на дехидрација, острата замена на изгубената течност може да доведе до формирање на едем или да предизвика смрт. Човечкото тело во голема мера е составено од вода, го троши за време на животот и готви храна на неа. Течноста е добар помошник во елиминацијата на отпадни производи од витална активност, е вклучена во респираторната функција. Без вода за пиење, лицето нема да може да живее повеќе од десет дена.

Како по правило, дехидрација на почетната и умерената тежина е лесно да се елиминира, само треба да земате повеќе течности. Силната дехидратација е поопасна, затоа е неопходно да се побара помош од специјалист што е можно поскоро или да се однесе жртвата во медицинска установа за итно лекување. Дехидрацијата е особено опасна за новороденчињата и за децата помлади од три години, поради што родителите честопати се прашуваат како да ја дехидратираат. За да го направите ова, доволно е да ја следите бојата на урината и општата состојба на детето - во такви случаи ќе биде тешко да го разбудите, нема да има солзи за време на плачењето, бебето ќе биде постојано загрижено. При првите знаци на дехидрација кај децата, веднаш морате да ги повикате докторите и да започнете со правилен третман.

Етиологија

Дехидрација на телото се јавува кога едно лице губи многу течност во текот на денот, но не ја надополнува изгубената влага. Со појавата на таквото нарушување, телото всушност се суши - многу често ова може да се забележи со прогресијата на патологиите со хроничен тек и поради големиот обем на работа, кога едно лице не може да ја прекине неговата работа за да пие. Често се случува за време на долги пешачки патувања - во вакви случаи често е случај кога група луѓе не можат да стигнат до изворот на вода, а немаат доволно резерви на течност. Така, ризичната група вклучува:

 • новороденчиња или доенчиња - многу често дехидрирани поради недоволна телесна тежина;
 • постарите лица - колку е постаро лицето, толку е помала способноста на телото да задржува вода. Покрај тоа, поради нивната возраст, луѓето јадат и пијат помалку од млади луѓе, а во некои случаи дури и забораваат да го направат тоа. Таквите фактори се комплицирани од фактот дека луѓето во постарата возрасна група имаат неколку хронични заболувања. Понекогаш дехидрацијата може да се поврзе со прекин на менструацијата, дијабетес мелитус и внес на голем број лекови;
 • текот на хроничните патологии во телото, вклучувајќи: дијабетес мелитус , ренална инсуфициенција , ангина (овие болести се влошени со висока телесна температура, што дополнително придонесува за појава на дехидрација);
 • лица со зависност од алкохол;
 • професионални спортисти - силен физички напор може да доведе до дехидрација не само во жешки периоди во годината, туку и на студ. Луѓето кои учествуваат на маратоните се особено ризични;
 • луѓе кои живеат или работат на големи надморски височини (повеќе од два и пол илјади метри надморска височина);
 • поединци кои се принудени да работат на отворено во топло и влажно време. Во исто време, постои голема веројатност дека не само дехидрација, туку и топлотен удар, што може да предизвика компликации.

Покрај тоа, внатрешните процеси на телото може да доведат до ова нарушување:

 • тешка дијареа и повраќање - дијареа сама по себе го присилува телото да даде повеќе вода, и ако овој процес е проследен со повраќање, тоа е двојно опасно за луѓето, бидејќи го губи двојно количеството на течности, хранливи материи и минерали. Често ова влијае на новороденчињата и на малите деца;
 • висока телесна температура - колку е повисока температурата, толку повеќе лицето губи течност;
 • висок потење - со интензивна физичка активност и без надополнување на резервите на вода, се развива дехидратација. Но, таквата повреда може да се појави не само во врели и влажни временски услови, може да се развие во студената сезона. Децата постари од десет години и тинејџерите се склони кон ова нарушување. Ова се должи на фактот што тие самите не можат да ги разберат и да ги детектираат првите знаци на дехидратација;
 • брза емисија на урина. Ова може да доведе до дијабетес, некои лекови или прекумерно пиење.

Видови

Во медицинското поле постои класификација на болеста според степенот на нејзиното појавување, па затоа дехидрацијата може да биде:

 • лесно - кога се губат до два литра течност;
 • умерена тежина - губење на не повеќе од четири литри;
 • тешки - над четири литри;
 • комплицирано - лишување од повеќе од десет литри вода, што претставува закана за човечкиот живот.

Според ефектот врз балансот на сол, дехидрацијата на телото е поделена на:

 • изотоничен - рамнотежата е во рамките на нормалниот опсег;
 • зголемена хипертоника - концентрација;
 • хипотоничен - нивото на балансот на сол е намалено.

Симптоми

Тест за да се утврди степенот на дехидрација

Во зависност од степенот на нарушување и возрасната група, знаците на дехидрација ќе се разликуваат. За почетните степени ќе бидат карактеристични:

 • жед и сувост во устата;
 • зголемен замор;
 • постојана поспаност;
 • нарушувања во емисијата на урина. Доколку постарите деца, адолесцентите и возрасните не ја ослободуваат урината осум часа, потребно е да се пополнат резервите на течности и да се консултира со специјалист;
 • главоболки;
 • тешкотии во отстранувањето на фекалните маси;
 • сува кожа.

Симптомите на дехидрација во тешки фази се:

 • силна потреба за вода;
 • појавата на раздразливост кај возрасните, и кај децата конфузија;
 • зголемување на пулсот;
 • недостаток на пот и урина;
 • губење на еластичноста на кожата;
 • брзо дишење.

Ќе се изразат знаци на дехидратација кај дете:

 • сува мукозните мембрани;
 • нема солзи кога плаче;
 • постојана поспаност и деликатност;
 • промени на расположението;
 • промена на бојата на урината. Во овој случај, испуштањето е придружено со непријатен мирис;
 • долги интервали меѓу емисиите на урина - кај доенчиња тоа е три часа, а кај деца до три години - шест;
 • на индексирање на пролетта;
 • губење на свеста - но само во многу тешки случаи.
Симптоми на дехидрација кај дете

Тешка жед не секогаш укажува на дехидратација. Кај случаите со мали деца и постари лица, посебна карактеристика ќе биде промена на транспарентноста и бојата на урината - потемна е, толку е посилна деградацијата на стадиумот и опасноста за човечкиот живот.

Ако се изрази барем еден од знаците за дехидрација кај бебе или дете под три години, родителите треба веднаш да побараат помош.

Компликации

Во случај на задоцнет пристап до лекар или доцна лекување, дехидрација предизвикува голем број на компликации, вклучувајќи:

 • топлински повреди или опасни по живот топлотни удари - се јавуваат на позадината на интензивни товари, силно потење и недостаток на апсорпција на која било течност;
 • оток на мозокот - се изразува поради внесувањето на големи количини на вода по продолжената дехидратација. Во овој случај, човечкото тело нема време да се обнови и пумпа многу течност во клетките, поради што може да пукне;
 • напади со сериозни конвулзии - поради електролитен дисбаланс;
 • шок од намален притисок и дефицит на кислород во телото. Тој е еден од најопасните ефекти на дехидрација;
 • ренална инсуфициенција и прекинување на функцијата за филтрирање;
 • кома;
 • фатален исход.

Дијагностика

Штом ќе бидат откриени првите симптоми на дехидрација, треба да се повика брза помош. Во тоа време, додека некој од роднините или оние луѓе кои беа блиски до жртвата чекаат докторите да дојдат, тие треба да подготват целосни информации за тоа во кое време биле откриени знаците на дехидрација и што точно биле. Без оглед на тоа кој страдал - возрасен или мало дете, треба да му дадете на пациентот течност, најдобро од сè, ако е прочистена вода, но секогаш топла, во никој случај не треба да му дадете на лицето да пие сок, овошни пијалаци или овошни напитоци.

Прва помош за дехидратација

Нема да биде тешко за лекарот да ја дијагностицира болеста, бидејќи ова нарушување има свои карактеристики за секоја возрасна група - тие се особено изразени кај децата.

За да се утврди степенот на нарушување, лекарот пропишува дополнителни тестови, вклучувајќи:

 • анализа на урината - ви овозможува да откриете дехидратација и нејзината сцена;
 • крвен тест - се врши за да се провери содржината на електролити во крвотокот.

Во случаи кога, по овие мерки, не беше можно прецизно да се утврди болеста, да се наведе испитување за дијабетес и инструментална дијагностика на органи како што се црниот дроб и бубрезите.

По потврдувањето на дијагнозата, лекарот припишува третман кој ќе биде различен за деца и возрасни.

Третман

Третманот на деца и доенчиња се состои од земање на терапевтски раствор, кој вклучува - калиум, натриум и други хранливи материи. Пропорциите се пресметуваат за секој мал пациент поединечно. Ова решение треба да се даде во мали делови и топло. Времетраењето на внесувањето зависи од промената на бојата на урината. Ако се случило детето да се разболи, треба да чекате околу еден час, а потоа да го повторите процесот. Во исто време, може да продолжите со доењето на бебето.

Постари деца неколку часа по конзумирањето на растворот може да им се даде храна збогатена со јаглени хидрати. Таквите третмани се вршат со благ степен на фрустрација дома. Ако степенот на дехидрација е умерена, третманот се изведува во клинички услови. Терапијата се базира на назначувањето на истото решение, не само усно, туку во форма на инјекции. По ова, бебето е испратено дома, но следниот ден треба повторно да го видите лекар. Во тешки фази, третманот на детето се врши само во болница, и покрај решението, лекарот може да препише антибиотици и лекови против повраќање и дијареа. По отпуштањето од болницата неопходно е да се јави лекар до куќата неколку дена за испитување.

Третманот на дехидрација кај возрасните во почетните фази се врши самостојно, но по препорака на специјалист. Често, само треба да го зголемите внесот на течности и не заборавајте да го земате навреме. Но, треба да пиете само вода, по можност на собна температура, да се воздржите од кафе, чај и шеќерни газирани пијалоци. Со тешки фази треба да јадете храна богата со јаглени хидрати. Во текот на лекувањето, пациентот мора постојано да го следи лекарот.

Превенција

Со цел да се спречи дехидрација потребно е:

 • земете доволно количество течност при првите чувства на сува уста;
 • ограничување на употребата на газирани пијалаци, особено пиво;
 • за време на било која болест, пијте многу топла вода, со цел да се избегне нарушување на концентрацијата на електролити;
 • пред да направите физичка активност, пијте неколку чаши вода, но не и сок. Не заборавајте за време на тренинг или работа за пополнување на недостатокот на течност во телото;
 • при првите знаци на дехидрација кај детето, веднаш повикајте лекар.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дехидратација и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кетоацидоза (појавување на симптоми: 7 од 20)

Кетоацидозата е опасна компликација на дијабетес мелитус, која, без соодветно и навремено лекување, може да доведе до дијабетична кома или дури и смрт. Состојбата почнува да напредува ако човечкото тело не може целосно да ја искористи гликозата како извор на енергија, бидејќи му недостасува хормон инсулин. Во овој случај, компензирачкиот механизам е активиран, а телото почнува да ги користи влезните масти како извор на енергија.

...
Норовирус (појавување симптоми: 7 од 20)

Норовирус е патогена бактерија која делува како провокатор за интестинална инфекција, која во медицинското поле е позната како цревен грип. Оваа болест се дијагностицира без оглед на полот и возраста.

...
Труење со арсен (појавување симптоми: 7 од 20)

Труењето со арсен е развој на патолошки процес кој се активира со ингестија на токсична супстанција. Ваквата човечка состојба е проследена со изразени симптоми и, во отсуство на специфичен третман, може да доведе до развој на сериозни компликации.

...
Хипонатремија (појавување симптоми: 6 од 20)

Хипонатремијата е најчестата форма на вода и електролитен дисбаланс, кога постои критично намалување на серумската концентрација на натриум. Во отсуство на навремена помош не ја исклучува веројатноста за појава на фатален исход.

...
Потрес на мозокот (појавување на симптоми: 5 од 20)

Потресот на мозокот е патолошка состојба што се јавува на позадината на добивање повреда на главата од одредена природа. Потресот, симптоми кои во никој случај не се поврзани со васкуларни патологии, е проследен со ненадејна дисфункција на мозокот. Неверојатно, во случај на повреда, контузија на мозокот се дијагностицира кај околу 80% од случаите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .