Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Гликозурија: Симптоми и третман

Гликозурија - главните симптоми:

Глукозуријата често е конгенитално нарушување, но може да се случи под влијание на други фактори. Карактеризира со фактот дека гликозата се излачува од телото заедно со урината, но, сепак, нивото на шеќер во крвта останува во рамките на нормалниот опсег. Таквиот процес се јавува поради тоа што бубрезите ја апсорбираат гликозата, која влегува во крвта. Оваа болест обично не е придружена со никакви симптоми. Дијагнозата се потврдува врз основа на уринарни тестови, во кои се открива висока концентрација на шеќер. Понекогаш со дијабетес или за време на бременоста, таквата повреда може да напредува.

Кај здраво лице, концентрацијата на шеќер во урината е толку ниска што не може да ја открие анализата, а тоа е помалку од еден mmol / l. За да се дијагностицира таква болест, неопходно е да се испита ниту еден дел од урината, туку да се собере целата течност што се излачува дневно. Нормално, крвта на здраво лице не содржи повеќе од десет mmol / l гликоза, но оваа вредност ќе биде малку помала кај децата, постарите и бремените жени.

Етиологија

Глукозуријата всушност може да предизвика многу причини. Главните етиолошки фактори на оваа патолошка состојба може да бидат:

 • дијабетес мелитус . Појавата на оваа болест кај луѓето со оваа болест може да предизвика кома;
 • земање лекови, чии несакани ефекти влијаат на работата на бубрезите;
 • генетска предиспозиција;
 • труење со крв ;
 • хормонални промени поради дефект на тироидната жлезда, или во случај на негово отстранување, како и за време на бременоста. Во случај на манифестација на гликозурија кај бремена жена, болеста може да предизвика комплициран тек на овој процес или раѓање на мртво бебе;
 • користат големи количества кофеин;
 • интоксикација на телото со лекови или хемиски соединенија;
 • влијанието на стресната ситуација во која некои внатрешни органи се дефекти, на пример, екстензивни изгореници или резултат на катастрофи;
 • ефекти на анестезија;
 • бубрежна инсуфициенција , особено во хроничен тек.

Видови

Во областа на медицината постојат неколку видови на гликозурија:

 • вродени или примарни - се пренесуваат на генетско ниво;
 • бубрежна или секундарна - појавата се должи на влијанието на другите патолошки процеси. Меѓу овој тип, бубрежната глукозурија се смета за најчеста.

За возврат, бубрежната глукозурија е поделена на следниве видови:

 • дијабетична гликозурија - предизвикана од дијабетес мелитус;
 • централна гликозурија - се јавува поради повреди на главата;
 • панкреас;
 • бубрежна гликозурија - во која филтерот за гликоза е нарушен од овој орган;
 • токсичен - е последица на хемиско труење на телото;
 • ендокрина глукозурија - поврзана со нарушување или целосно отсуство на тироидната жлезда, како и со различни хормонски нарушувања;
 • хипертермички - се развива поради разни болести кои се придружени со силно зголемување на телесната температура;
 • дрога - изгледот служеше како неуредно внесување на дрога;
 • прехранбена - главна причина за појава на овој вид нарушување - јадење големи количини на храна кои содржат многу јаглени хидрати;
 • дневна гликозурија - се одредува со износот на гликоза за одреден период, особено по ден.

Бубрежната глукозурија е поделена на:

 • примарно - со бубрежен дијабетес;
 • секундарно - се појавува од други патологии на бубрезите.
Видови и причини за гликозурија

Симптоми

Многу често, болеста не манифестира знаци, но главниот симптом на гликозуријата е високата содржина на шеќер во урината, но ова може да се открие само со тестирање. Но, во особено тешки случаи, кога има премногу гликоза со урина, симптоми како што се:

 • замор;
 • болка во нозете, особено кога одење долго;
 • чувство на глад;
 • сува уста и жед, и покрај тоа што пијат големи количини на течност;
 • сериозна вртоглавица;
 • мускулна слабост;
 • прекумерно потење;
 • поспаност;
 • Сплит визија;
 • зголемување на обемот на урина што се ослободува дневно;
 • дијареа;
 • промена на пулсот;
 • губење на тежината - само кај новороденчиња;
 • одложен физички развој - кај мали деца.

Без оглед на патогенезата, интензитетот на симптомите може да варира.

Компликации

Одложениот или нецелосниот третман на нарушувањето, особено бубрежната гликозурија, може да доведе до формирање на такви компликации како што се:

 • промена на срцевите отчукувања;
 • постојана потреба од инсулин;
 • кома;
 • малите деца имаат застој во растот и физичкиот развој.

Патогенезата на гликозуријата за време на бременоста е малку поинаква, па последиците од таквата болест кај жените кои носат дете ќе бидат:

 • спонтан абортус;
 • предвремено породување;
 • комплициран тек на бременоста;
 • смрт на фетусот во утробата.

Дијагностика

Многу често, дијагнозата на гликозуријата се случува сосема случајно, кога покачена концентрација на шеќер во тестовите за урина, бидејќи болеста често е асимптоматска. Ако гликозуријата била дијагностицирана кај бремени жени, ќе бидат потребни дополнителни консултации од акушер-гинеколог.

Третман

Нема специјални лекови кои можат да ја излечат гликозуријата. Планот за патолошки третман може да вклучува такви постапки:

 • инјекции на глукоза, но само во случај кога неговото ниво значително се намалило;
 • воведување на решенија збогатени со минерали - користени во случаи на тешка дехидратација;
 • бремените жени добиваат специјална диета, чија главна цел е да го збогати телото со калиум и да ја намали концентрацијата на јаглехидрати, а внесувањето храна треба да се јави во мали делови пет пати на ден;
 • употребата на големи количини на течност.

Бремените жени, децата и луѓето кои страдаат од дијабетес треба постојано да ги надгледуваат лекарите.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате гликозурија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: уролог , ендокринолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Кетоацидоза (појавување симптоми: 7 од 16)

Кетоацидозата е опасна компликација на дијабетес мелитус, која, без соодветно и навремено лекување, може да доведе до дијабетична кома или дури и смрт. Состојбата почнува да напредува ако човечкото тело не може целосно да ја искористи гликозата како извор на енергија, бидејќи му недостасува хормон инсулин. Во овој случај, компензирачкиот механизам е активиран, а телото почнува да ги користи влезните масти како извор на енергија.

...
Дијабетес кај мажи (појавување симптоми: 6 од 16)

Дијабетесот кај мажите е болест на ендокриниот систем, наспроти позадината на која постои нарушување на метаболизмот на течности и јаглени хидрати во човечкото тело. Ова предизвикува дисфункција на панкреасот, која е одговорна за производство на важен хормон - инсулин, поради што шеќерот не се претвора во гликоза и се акумулира во крвта.

...
Дијабетес кај жени (појавување симптоми: 6 од 16)

Дијабетесот кај жените е распространета патологија која се јавува на позадината на ендокрината дисфункција. Постојат метаболички нарушувања на течности и јаглени хидрати, предизвикувајќи дефект на панкреасот, кој е одговорен за инсулинското производство.

...
Дијабетес кај деца (појавување симптоми: 6 од 16)

Дијабетес кај деца - нарушувања на метаболизмот, вклучувајќи и јаглени хидрати, базирани на дисфункција на панкреасот. Овој внатрешен орган е одговорен за производство на инсулин, кој кај дијабетес мелитус може да биде малку или може да доживее целосен имунитет. Стапката на инциденца е 1 дете на 500 деца, а кај новороденчиња - 1 новороденче до 400 илјади.

...
Феохромоцитом (појавување симптоми: 5 од 16)

Феохромоцитом е бениген или малиген тумор кој се состои од екстра-надбубрежно хромафинско ткиво, како и надбубрежна медула. Почесто, формирањето влијае само на надбубрежните жлезди и има бениген тек. Вреди да се напомене дека точните причини за прогресија на научниците за болест сè уште не се утврдени. Општо земено, феохромоцитомот на надбубрежната жлезда е доста редок. Обично, туморот почнува да напредува кај луѓето на возраст од 25 до 50 години. Но, формирањето на феохромоцитом кај децата, особено кај момчињата, исто така е можно.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

уролог зема
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
ендокринолог прифаќа
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .