Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хиперкалемија: Симптоми и третман

Главните симптоми се хиперкалемијата:

Хиперкалемија е нарушување во кое концентрацијата на калиум во крвната плазма се зголемува и е над 5 mmol / l. Болеста се јавува поради оштетено производство на калиум од телото или употреба на хумана храна или лекови со висока содржина.

Можно е да се открие оваа болест со помош на ЕКГ, бидејќи високото ниво на калиум се манифестира во оштетена миокардна функција. Покрај тоа, зголемената концентрација на калиум се карактеризира со зголемена мускулна слабост. Третманот за секој пациент се прави поединечно и се базира на дијагностички индикатори, промени во телото и општо здравје на пациентот.

Ако не побарате помош од специјалист во време, оваа болест може да повлече некои последици поврзани со абнормални отчукувања на срцето, вклучувајќи: интоксикација на телото , неправилно чукање на срцето или комплетен срцев удар. Ова значи дека дури и во почетните фази на манифестацијата на болеста, потребно е веднаш да започне интензивен третман.

Етиологија

Главната причина за хиперкалемија е доцнењето или несоодветната филтрација на калиум од страна на бубрезите. Покрај тоа, болеста може да биде предизвикана од следниот број на етиолошки фактори:

 • бубрежна инсуфициенција ;
 • оштетена структура на бубрежното ткиво;
 • дијабетес ;
 • лупус еритематозус ;
 • нефропатични нарушувања;
 • недостаток на кислород во телото;
 • уништување на тромбоцити , леукоцити и еритроцити ;
 • прекумерна употреба на алкохол, никотин, наркотични супстанци, особено кокаин;
 • болести кои предизвикуваат распаѓање на гликоген, протеини, пептиди;
 • патологии на функцијата на бубрезите, во кои калиумот не е доволно екскретиран заедно со урината;
 • земајќи големи количини на храна или лекови со висока содржина на калиум;
 • одредени видови на автоимуни заболувања;
 • конгенитални аномалии на структурата или функционирањето на бубрезите. Таа станува единствената причина за хиперкалемија кај децата. Во овој случај, концентрацијата на калиум кај новородените деца е 7 mmol / l и повисока, а кај деца постари од еден месец - повеќе од 5,5 mmol / l.

Симптоми

Без оглед на тоа што предизвика појава на хиперкалемија, во раните фази болеста не се манифестира со никакви симптоми, но се наоѓа во дијагностиката на сосема различни болести за кои е потребна ЕКГ. Во такви случаи, единствениот знак на болеста може да биде промена на срцевата фрекфенција, но за лицето тоа не се забележува. Како што напредува хиперкалемијата, бројот на поврзаните симптоми се зголемува. Тие вклучуваат:

 • намалувањето на потребата за уринирање, поради тоа, поради тоа, се намалува волуменот на излачена течност;
 • gagging, доаѓаат неочекувано;
 • стомачни болки со различен интензитет;
 • зголемена слабост и замор на телото;
 • грчеви на грчеви;
 • оток на долните екстремитети;
 • несвестица (може да се случи доста често);
 • намалена чувствителност и непријатно печење сензација во долните екстремитети и на усните;
 • прогресивна парализа (може да влијае на респираторниот систем);
 • одвојување и апатија на човекот.
Главните манифестации на хиперкалемија

Ако пациентот помине со лекар на време, кога кај еден пациент се наоѓа еден или повеќе симптоми на хиперкалемија, дишењето може да престане и срцето да престане да предизвикува смрт на лицето.

Дијагностика

На самиот почеток на дијагнозата на хиперкалемија, неопходно е да се дознаат причините и времето на првите симптоми. Појасни дали пациентот неодамна земал лекови кои би можеле да влијаат на балансот на калиум во телото.

Бидејќи главниот симптом на хиперкалемија е промена на срцевиот ритам, првата дијагностичка алатка е ЕКГ. Податоците од ваква анкета имаат доста специфични карактеристики во таквата болест, така што нема да биде тешко да се одредат до искусен и високо квалификуван специјалист.

Но, и покрај тоа што резултатите на ЕКГ се доста информативни, неопходно е да се спроведат лабораториски тестови на крв и урина. Тоа е оној кој најпрецизно и јасно кажува за нивото на калиум во плазмата. За здраво лице, стапката ќе биде од три и пол до пет мол / л, а на повисоко ниво - повеќе од пет и пол mol / l.

Доколку текот на болеста вклучува ренална инсуфициенција, потребно е ултразвучно испитување на овој орган. Тежината на хиперкалемијата се определува од комплексот на клинички симптоми, промените откриени од ЕКГ и концентрацијата на супстанцијата во крвта.

Третман

Третманот на хиперкалемијата целосно зависи од степенот на болеста и податоците добиени од ЕКГ. Со лесен тек на болеста, која се карактеризира со отсуство на промени во срцевиот ритам, а калиумот во крвта не е повеќе од 6 mol / l, терапијата се состои во ограничување на употребата на калиум (со користење на специјална диета и укинување на лекови кои ја зголемуваат неговата концентрација). Не помалку ефикасни се лаксативи или клизми кои го отстрануваат калиумот од масата на столицата. Со мало нарушување на функционирањето на бубрезите се пропишуваат диуретици - за да се зголеми нивната филтрација на калиум.

Во случаи кога нивото на калиум е над шест mol / l и има значителни промени на ЕКГ, потребно е итен третман на хиперкалемија, по можност во првите неколку часа по дијагнозата. На итен пациент му се дава инјектирање на раствор на калциум хлорид и глуконат - таквите лекови треба да помогнат во рок од неколку минути по администрацијата. Во случаи кога ова не се случило, неопходно е да се повторат инјекциите во рок од еден час. Времетраењето на ваквите супстанции е околу три часа, потоа целиот процес се повторува повторно.

ЕКГ со нормална и хиперкалемија

Покрај тоа, го намалува нивото на калиум во растворот на гликоза во телото, кој мора да се администрира со капе. Ако пациентот ја задржи способноста на бубрезите да се излачуваат, може да се користат диуретици што се повлекуваат од калиум. Во оние случаи каде третманот со лекови не го донесе очекуваниот ефект, хемодијализата е индицирана кај пациентот. Откако состојбата на пациентот се врати во нормала, му се препишува специјална диета, која се заснова на ограничување на употребата на храна со висока содржина на калиум:

 • тврди сирења и храна од млечни масти;
 • ореви;
 • зелка, модри патлиџани, зелена салата, печурки, спанаќ, слатки пиперки, ротквици, лук, краставици;
 • тиква, грозје, агруми, лубеница, јагоди, дињи, праски и круши;
 • путер;
 • грав чај и кафе;
 • гриз, овес и ориз;
 • мешунки.

Превенција

За да може лицето да избегне појава во себе на таква болест како хиперкалемија, потребно е:

 • следете го погоре исхраната;
 • да водат здрав начин на живот, да одбиваат алкохол, никотин и дрога;
 • навремено лекување на болести на бубрезите;
 • дијабетични пациенти редовно забележани од лекарите;
 • одбиваат да земаат лекови без назначување на специјалист;
 • неколку пати во годината да се подложат на профилактички прегледи во клиниката.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хиперкалемија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот лекар може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Миокардитис (појавување симптоми: 4 од 16)

Миокардитисот е генеричко име за воспалителните процеси во срцевиот мускул, или миокардот. Болеста може да се појави на позадината на разни инфекции и автоимуни лезии, изложеност на токсини или алергени. Постојат примарни воспаленија на миокардот, кој се развива како независна болест, а секундарна, кога срцевата патологија е една од главните манифестации на системска болест. Со навремена дијагноза и комплексен третман на миокардитисот и нејзините причини, прогнозата за опоравување е најуспешна.

...
Венска инсуфициенција (појавување на симптоми: 4 од 16)

Венска инсуфициенција (VN) е комплекс на клинички манифестации кои се развиваат во човечкото тело како резултат на нарушен одлив на крв во вените. Оваа болест е една од најчестите од ваков вид. Околу 15-40% од населението страда од оваа циркулаторна инсуфициенција.

...
Васкуларна стеноза (појавување на симптоми: 4 од 16)

Васкуларната стеноза е термин во медицината кој го карактеризира стеснувањето на садовите на циркулаторниот систем. Често се јавува поради развојот на атеросклероза во шуплината на коронарните артерии. Формирањето на оваа патологија доведува до затворање на артериите, поради акумулацијата на плочи кои го попречуваат протокот на крв низ телото. Опасноста од нивното формирање и пролиферација се должи на фактот што тие можат да се отцепат од ѕидовите на крвните садови и да се движат низ циркулаторниот систем, и еднаш во мал сад целосно да го блокираат.

...
Хроничен пиелонефритис (појавување симптоми: 4 од 16)

Хроничен пиелонефритис е хронична патологија која се карактеризира со неспецифично воспаление на бубрежното ткиво. Како резултат на прогресијата на патолошкиот процес, се забележува уништување на карлицата и крвните садови на органот.

...
Малапсорпција (појавување симптоми: 4 од 16)

Малапсорпцијата е болест на хронична природа, во која постои повреда на апсорпцијата на хранливи материи во цревата. Како резултат на тоа, се појавуваат сериозни метаболички нарушувања. Синдромот на малапсорпција вклучува голем број на различни клинички манифестации - кои се движат од болка во абдоменот и дијареата, и завршуваат со губење на косата, анемија и многу повеќе. Оваа патолошка состојба може да се развие и кај возрасно лице и кај дете. Ограничувања во врска со сексот, болеста нема.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .