Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Синдром на болка: симптоми и третман

Синдром на болка - главни симптоми:

Синдромот на болка е непријатно чувство дека секој човек се чувствувал барем еднаш во својот живот. Речиси сите болести се придружени со таков непријатен процес, затоа овој синдром има многу варијанти, од кои секоја се карактеризира со свои причини, симптоми, интензитет, времетраење и методи на лекување.

Многу често, луѓето се обидуваат да се ослободат од него и да се обратат до лекарите за помош премногу доцна, додека бараат итен третман. Исто така е важно да се разбере дека манифестацијата на болката не е секогаш лоша, туку, напротив, јасно им јасно на лицето со кое внатрешните органи имаат проблеми.

Видови

Синдромот на болка има широк спектар на разновидност, бидејќи човечкото тело е поволно поле за нејзина манифестација. Постојат многу болни синдроми:

 • синдром на миофасцијална болка - мускулна тензија, поради што се јавува неочекувана акутна болка. Таа нема изречена локализација, како кај луѓето, мускулите се наоѓаат низ телото;

 • синдром на абдоминална болка - е најчеста појава на проблеми со гастроинтестиналниот тракт и е придружена со различен интензитет на болка. Често постои синдром на абдоминална болка кај деца - апсолутно секој патолошки процес во телото на детето може да биде причина за изразување, од вирусната студена до неправилно функционирање на внатрешните органи;

 • синдром на 'рбетна болка - во овој случај, појава на болка во' рбетниот столб и назад воопшто. Се појавува на позадината на компресија на корените на нервите на 'рбетниот мозок. Во областа на медицината има второ име - синдром на радикуларна болка. Почесто се јавува со остеохондроза. Болката може да го вознемири лицето не само во грбот, туку и во нозете и градите;

 • синдром на anokopchikovy болка - врз основа на името, е локализиран во зоната на кокикс и заден перинеум. За да се дијагностицира овој тип на болка, потребно е сеопфатно испитување на пациентот;

 • patellofemoral - се карактеризира со болни сензации во колената заеднички. Ако не започнете со терапија на време, тоа може да доведе до попреченост на пациентот, бидејќи 'рскавицата се брише;

 • невропатска - се изразува само во поразот на централниот нервен систем и укажува на нарушување на структурата или функционирањето на ткивата. Се јавува од разни повреди или заразни болести.

Покрај оваа класификација, секој од синдромите може да постои во форма:

 • акутен - со една манифестација на симптоми;
 • синдром на хронична болка - што се изразува со периодично влошување на симптомите.

Често се среќаваат синдроми имаат свое име во меѓународниот систем за класификација на болести (МКБ 10):

 • миофасцилар - М 79.1;
 • вертеброген - М 54.5;
 • пателофеморална - М 22.2.

Етиологија

Комплексен регионален синдром на болка

Причините за секој од синдромите зависат од местото на локализација. Значи, синдромот на миофасцијална болка се појавува на позадината:

 • продолжена употреба на лекови;
 • разни срцеви заболувања и повреди на градите;
 • лоша држење на телото (многу често изразена поради губење);
 • носење цврста и непријатна облека, силно стегање на ремени;
 • врши тешка вежба. Често ваквата болест влијае на професионалните спортисти;
 • зголемување на телесната маса на лицето;
 • седентарни работни услови.

Причината за појава на абдоминалниот тип на синдром, покрај болестите на гастроинтестиналниот тракт, се:

Синдромот на радикална болка се јавува кога:

 • остеохондроза ;
 • хипотермија на телото;
 • вродена патологија на структурата на 'рбетот;
 • седентарен начин на живот;
 • онкологија на 'рбетниот мозок;
 • силно влијание на физичките оптоварувања на 'рбетот;
 • туберкулоза ;
 • хормонални промени кои можат да се појават поради бременост или отстранување на целата или една половина од тироидната жлезда;
 • различни повреди на грбот и 'рбетниот столб.

Појавата на синдром на хронична болка се должи на:

 • болести или повреди на мускулно-скелетниот систем;
 • разни лезии на зглобовите;
 • туберкулоза;
 • остеохондроза;
 • онколошки тумори во 'рбетот.

Причини за синдром на анокопчиков болка:

 • повреди на кококс или карлицата, силни за еднократна употреба или мали, но редовни. На пример, возење автомобил на лоши патишта;
 • компликации по медицинска интервенција во анусот;
 • пролонгирана дијареа;
 • хроничен запек .

Причините за формирање на пателофеморална болка можат да бидат:

 • постојана работа;
 • долги прошетки или скокање;
 • носивост во форма на трчање и скокање, кое многу често го вршат спортисти;
 • рамни нозе ;
 • возрасната група, доста често постари лица се предмет на такви заболувања;
 • повредите на коленото, дури и мали, доведуваат до формирање на овој вид на болка, но не веднаш, но по одреден временски период.

Провокатори на невропатскиот синдром:

 • инфекции кои влијаеле врз работата на мозокот;
 • патолошки процеси кои се случуваат во телото, на пример, крварење или формирање на рак;
 • недостаток на витамин Б12;
 • мултиплекс склероза .

Причината за вертебралниот синдром е често остеохондроза.

Симптоми

Во зависност од видот на болката, симптомите може да бидат интензивни или отсутни. Знаци на синдром на миофасцинална болка се:

 • постојана болка без изречена локализација;
 • кликне при отворање на устата;
 • усната празнина не отвора повеќе од два сантиметри (во нормална состојба - околу пет);
 • проблематично џвакање и голтање;
 • подвижна болка во ушите, забите и грлото;
 • неконтролирано грчеви на мускулите на лицето;
 • честа мокрење;
 • непријатност при одење;
 • непријатност во градите.

Симптоми на абдоминален синдром:

 • зголемен замор на телото;
 • сериозна вртоглавица;
 • чести gagging;
 • зголемен ритам на срцето, можна болка во градите;
 • треска
 • губење на свеста;
 • надуеност;
 • болката може да се прошири на грбот и долните екстремитети;
 • измет и урина стануваат потемни.

Манифестацијата на анокопчиков болката:

 • за време на дефекацијата, анусот и ректумот се болни, а во нормална состојба ова чувство е локализирано само во опашката;
 • егзацербација на непријатност во текот на ноќта, и нема никаква врска со патувања во тоалетот;
 • времетраење на болка од неколку секунди до еден час;
 • досадна болка може да се премести во задникот, перинеумот и бутовите.

За радикални болки синдром карактеристики се:

 • појавата на болка во зависност од кој нерв е оштетена. Значи, може да се почувствува во вратот, градите, грбот, срцето и нозете;
 • во текот на ноќта може да манифестира зголемено потење;
 • подпнатост и промена на тонот на кожата;
 • комплетен недостаток на чувствителност на местото на оштетување на нервите;
 • мускулна слабост.

Симптомите на овој синдром може да личат на знаци на остеохондроза.

Радикуларен синдром

Пателофеморалните болки се изразени на едно одредено место, коленото, а главниот симптом е прилично добро слушнато крцкање или пукање за време на движењата. Ова се должи на фактот дека коските на зглобовите се во контакт поради истенчување на 'рскавицата. Во некои случаи, симптоми на остеохондроза.

Дијагностика

Поради фактот дека за некои болни синдроми, локацијата на болка е тешко да се одреди, хардверското истражување станува главна дијагностичка алатка.

Во дијагнозата на синдромот на миофасцијална болка, ЕКГ, ехокардиографија, коронографија и биопсија на миокардот се користат. За да се потврди абдоминалниот тип, анализите на урина и крв , ултразвук и КТ на абдоминалната празнина , FEGDS. Жените се тестираат за бременост.

При одредувањето на синдромот на анокопчиков болка, важно место е окупирано со диференцијална дијагноза. Болеста треба да се разликува од други болести на анусот со слични симптоми. Вршат радиографија и дополнителни консултации на гинекологот, урологот и трауматологот.

Признавањето на радикуларниот синдром се базира на испитување и палпација, како и МРИ не само на грбот, туку и на градите. За време на дијагнозата важно е да се исклучи остеохондрозата. Поради јасното локализирање на локализацијата, пателофеморалниот синдром се дијагностицира сосема едноставно со КТ, МРИ и ултразвук. Во раните фази на болеста, радиографијата не се изведува, бидејќи нема да се детектираат повреди во структурата на коленото.

Третман

За секој тип на синдром на болка, персоналните терапии се карактеристични.

За третман на синдром на миофасцијална болка, не се користи ниту еден метод, туку целиот комплекс на терапевтски мерки:

 • корекција на држење на телото и зајакнување на мускулите на грбот и градите се изведува со носење специјални корсети;
 • дрога инјекции на витамини и лекови против болки;
 • физиотерапевтски техники, пиењето терапија, тек на масажи и акупунктура.

Синдромот на абдоминална болка е доста тешко да се лекува, особено ако не е можно да се утврди причината, така што лекарите треба самостојно да бараат начини да се ослободат од болката. За таа цел може да се препишат антидепресиви, разни антиспазмодии и мускулни релаксанти.

Третманот на синдромот на anokopchikovy болка се состои главно од физиотерапија, која вклучува - UHF, влијанието на струјата, употребата на терапевтски облоги на кал, масажа спазмирани мускули. Од лекови пропишани анти-воспалителни и седативи.

Терапијата на радикалниот синдром се состои од цела комплексна мерка - обезбедување на целосен мир на пациентот, употреба на лекови кои ја ублажуваат болката и воспалението, како и поминување на неколку курсеви на терапевтски масажи. Терапијата има заеднички карактеристики со третманот на остеохондрозата.

За да се излечи пателофеморалниот синдром во раните фази, ќе биде доволно да се обезбеди мир и целосна имобилизација на погодените екстремитети за еден месец, при користење на облоги, кои ќе бидат препишани од специјалист. Во подоцнежните фази може да биде потребна хируршка интервенција, при што трансплантирано е или рскавицата или коската на зглобот се враќа во нормала.

Колку побрзо започнува третманот на невропатскиот синдром, толку е подобра прогнозата. Терапијата се состои од администрирање лекови, како што се анестетици. Обезбедена е и антидепресивна и антиконвулзивна терапија. Немедицински методи вклучуваат акупунктура и електронеустромулација.

Превенција

За да се спречи почетокот на болката, потребно е:

 • секогаш го следи правилното држење на телото и не ги преоптоварува мускулите на грбот (тоа ќе помогне да се избегне радикуларен тип);
 • врши умерена физичка активност и живее мобилен животен стил. Но, главната работа не е да се преувеличува, така што пателофеморалниот синдром не се појавува;
 • да ја задржите нормалната телесна тежина и да ја спречите дебелината;
 • носат само удобна облека и во никој случај не се тесни;
 • избегнувајте повреди, особено на грбот, нозете, градите и черепот.
 • во најмала здравствена состојба веднаш контактирајте со лекар;
 • неколку пати во годината да се подложат на превентивни прегледи во клиниката.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате болка синдром и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хепатитис Ц (појавување симптоми: 6 од 20)

Хепатитис Ц е инфективна болест која влијае на црниот дроб и е еден од најчестите типови на хепатитис. Хепатитис Ц, чии симптоми веќе долго време не можат да се појават, често продолжува со неговото доцно откривање поради оваа причина, што, пак, води до латентен превоз кај пациенти со паралелно ширење на вирусот.

...
Преконфакција состојба (појавување симптоми: 4 од 20)

Миокардниот инфаркт, како што веројатно знаете, е вонредна состојба во неговата специфичност која бара брза медицинска интервенција. Поради оваа причина, важно е да се препознае оваа состојба навремено, врз основа на тоа, земајќи ги предвид неговите главни симптоми. Државата на преинфаркт, чии симптоми се важни за препознавање на време, е оправдана за изолирање во посебна клиничка состојба, бидејќи поради навремените мерки што се преземаат, може да се спречи главната закана, која е миокарден инфаркт.

...
Ентеробиаза (појавување на симптоми: 4 од 20)

Ентеробиозата е паразитарна болест која се јавува кај луѓето. Ентеробија, чии симптоми се манифестираат кај цревни лезии, чешање што се јавува во анусот, а исто така и во општата алергизација на телото, е предизвикана од изложеност на пинови, кои всушност се предизвикувачи на оваа болест.

...
Ентероколитис (појавување симптоми: 4 од 20)

Воспалителни процеси кои се јавуваат во цревната лигавица се сериозно заболување на дигестивниот тракт, кое се нарекува ентероколитис. Воспалението може да влијае на тенкото црево (ентеритис) и на дебелото црево (колитис), а потоа, ако не се преземат терапевтски мерки, се нарушува целата интестинална мембрана. Најчестиот ентероколитис кај децата, но возрасните исто така ги знаат симптомите на оваа болест, која популарно се нарекува "варење".

...
Церебрална исхемична болест (појавување на симптоми: 4 од 20)

Неуспехот на телото, кој се карактеризира со прогресија на влошување на снабдувањето со крв во мозочното ткиво, се нарекува исхемија. Ова е сериозна болест која претежно влијае на садовите на мозокот, ги блокира и, со тоа, предизвикува дефицит на кислород.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
педијатар зема
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .