Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Интоксикација: Симптоми и третман

Интоксикација - главните симптоми:

Интоксикација на телото - се јавува поради продолжената изложеност на човечкото тело на разни токсични материи. Ова може да биде производствено труење со отрови или хемиски елементи, пролонгирана употреба на лекови, на пример, во третманот на онкологија или туберкулоза. Ефектот на токсините може да биде и надворешен и внатрешен, произведен од самиот орган.

Постојат многу причини за таков процес - од труење со храна до третман на рак. За оваа болест не постои поделба на полова или возрасна група. Апсолутно секое лице, дури и новороденче, е предмет на таков негативен ефект.

Патолошкиот процес има многу сорти. Исто така вреди да се напомене дека некои од неговите типови може да доведат до кома. Најчести се туберкулозните интоксикација и ракот.

Етиологија

Како што споменавме порано, надворешните и внатрешните фактори може да предизвикаат интоксикација на телото. Првата група вклучува:

 • фактори на животната средина - високо загадување на воздухот, разни хемиски елементи или соединенија;
 • залак на отровен инсект или животно;
 • контакт со токсични растенија;
 • супстанции кои биле формирани кога отровот во човечкото тело;
 • злоупотреба на алкохол, никотински и наркотични супстанции;
 • јаде стара или несолени храна.

Некои надворешни токсини не предизвикуваат штета за човековото здравје, но може да се акумулираат во телото за неколку години, а во поголема концентрација почнуваат да делуваат негативно на него.

Втората група фактори вклучуваат:

 • разни инфективни процеси во телото;
 • туберкулоза ;
 • онколошки неоплазми;
 • хормонален бран за време на бременоста или поради несоодветна работа или отстранување на тироидната жлезда;
 • абнормална работа на некои внатрешни органи кои можат да произведат токсични материи кои го напаѓаат телото;
 • дијабетес мелитус ;
 • ослабен имунолошки систем;
 • метаболички нарушувања;
 • токсични изгореници кои можат да доведат до инфекција на крвта, врз основа на која овој патолошки процес почнува да напредува.

Видови

Во зависност од причините за настанување, интоксикација на телото е од следниве видови:

 • храна - најчестиот тип на нарушување. Придружуван од чести напади на повраќање и поминува сам по неколку дена;
 • интоксикација на црниот дроб или алкохол - предизвикани од употребата на алкохол, што е отров за телото. Бидејќи главната функција на црниот дроб е да се неутрализира отровот, токму тоа е зафатено;
 • интоксикацијата на ракот - се должи на деструктивното влијание на туморот, како и на интензивниот третман, кој, всушност, го убива не само туморот, туку целото човечко тело;
 • туберкуларна интоксикација - го намалува човечкиот имунитет и затоа телото е склоно кон токсини. Често се дијагностицира кај деца;
 • труење со олово - во мали количини не му наштетува, но кога акумулираното предизвикува штета на здравјето;
 • лекови ;
 • интоксикација во текот на бременоста .

Покрај тоа, секој од видовите може да постои во три форми:

 • акутен - кога голем дел од токсините се влеваат во телото, неопходно е да се детоксицираат што е можно побргу;
 • субакутен - се карактеризира со повлекување на знаците од претходниот степен, но на телото сè уште му треба чистење;
 • хронични - знаци на труење постојано се повторуваат. Тоа е резултат на недоволен или несоодветен третман на акутната форма. Главната причина е да се живее во загадено место, често во близина на фабрики.

Симптоми

Некои типови на оваа патологија имаат свои симптоми. Значи, симптомите на интоксикација со алкохол се:

 • гласен, некохерентен говор;
 • активни изрази на лицето;
 • зголемен апетит;
 • промена на пулсот.

Ова се симптоми на првата, почетна фаза на интоксикација. По извесно време, за секое лице е индивидуално, другите индикатори ги заменуваат зададените знаци - зголемен замор и летаргија.

Втората фаза се манифестира:

 • чести промени во расположението;
 • иритација;
 • агресија;
 • говорот станува малку читлив;
 • неможност за одржување на рамнотежа;
 • напади на повраќање;
 • по спиење, лицето се чувствува обземен, летаргичен и се жали на тешка главоболка.

Најголем степен на интоксикација со црниот дроб се манифестира:

 • неразбирливо мрморење;
 • силна опоравување од страна на страна;
 • неможност за ограничување на урината и изметот;
 • ступор

Ако не го запрете лицето да зема алкохол во време, тоа може да доведе до кома.

Симптоми на туберкулозна интоксикација:

 • раздразливост и слабост;
 • мигрена ;
 • кариес ;
 • намалување или целосно недостаток на апетит;
 • прекумерно потење во текот на ноќта, што предизвикува нарушувања на спиењето;
 • бледа боја на кожата.

Таквите знаци се забележани кај акутен тип на патологија. Со хронична интоксикација со туберкулоза преовладуваат:

 • развојно заостанување;
 • постојано брзо срцебиење;
 • губење на меморијата;
 • конјуктивитис ;
 • замор;
 • губење на тежината поради одбивање на храна.

Стапки на интоксикација на рак:

 • слабост;
 • критично намалување на телесната тежина;
 • прекумерно потење;
 • emetic urge;
 • силна болка и вртоглавица;
 • апатична состојба;
 • нарушување на спиењето или целосно отсуство;
 • аверзија кон храната.

Други симптоми на интоксикација:

 • нестабилна психа;
 • треска
 • намалување на нивото на перформанси;
 • нарушување на функционирањето на дигестивниот тракт;
 • дерматолошки проблеми со кожата;
 • кожата станува помалку еластична;
 • ноктите често се скршат;
 • досадна коса.

Ова се само вообичаени симптоми на интоксикација - за секоја индивидуа, симптомите може да бидат различни (во зависност од карактеристиките на организмот).

Дијагностика

На специјалист нема да биде тешко да се дијагностицира оваа патолошка состојба од било кој тип, бидејќи таквото нарушување има карактеристични знаци, особено во случај на интоксикација на црниот дроб, туберкулоза и рак. За дополнителна дијагноза на туберкулозна интоксикација се врши:

 • темелна анализа на симптомите на болеста;
 • испитување на пациентот;
 • бронхоскопија;
 • КТ и радиографија на белите дробови.

За да се потврди интоксикацијата на ракот, пациентот мора да помине низ:

 • комплетна крвна слика ;
 • рентген на градите;
 • Ултразвук на органи погодени од онколошки тумори;
 • испитување од гинеколог;
 • анализа на урина за хормони;
 • ЕКГ

Во случаи на интоксикација со алкохол и туберкулоза, важно е да се одреди фазата на нарушување.

Третман

Третманот на сите видови на овој патолошки процес е првенствено насочен кон елиминирање на патогенот и намалување на интензитетот на симптоми на интоксикација на телото.

Третманот на алкохолен тип на лесна патологија не обезбедува помош од лекарите, се користи само перење и ингестија на активен јаглен. Втората фаза се третира со droppers со витамини и раствор за гликоза. Во случај на акутна интоксикација од било кој тип, неопходно е да се испрати пациентот за рехабилитација во клиниката.

Терапијата за интоксикација со рак е насочена кон детоксикација и ублажување на симптомите на истовремена болест. За таа цел се спроведуваат инјекции на разни лековити супстанции, а во случај на лезија на кожата се користи преврски со антимикробни препарати. Во случај на несоница, хипнотиците се пропишани, а во случај на депресија - антидепресиви.

Третманот на туберкулозна интоксикација, воопшто, зависи од хемотерапијата, чиј тек може да трае од неколку месеци до една година. Исто така применливи физиотерапија и вежби за дишење. Во основа, прогнозата е поволна, целосна наплата на пациентот е можна.

Во секој случај, потребно е да се изврши гастрична лаважа, а за време на интоксикација на црниот дроб се препишуваат диуретични препарати. Прогнозата за третман на туберкулоза и интоксикација со рак е поволна, бидејќи луѓето се третираат за придружната болест. Во случај на задоцнето лекување на патологија на алкохолен тип, едно лице може да падне во кома.

Превенција

Превентивните мерки кои ќе спречат интоксикација на телото, се насочени кон:

 • одржување на здрав начин на живот, откажување од лоши навики;
 • лекарите треба да се проверуваат редовно;
 • јадење големи количества витамини во храната;
 • правилен третман на рак, туберкулоза и дијабетес мелитус;
 • при првите симптоми на интоксикација на телото, веднаш побарајте помош од специјалисти.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате интоксикација и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Астено-невротичен синдром (појавување симптоми: 9 од 20)

Астено-невротичен синдром (син Астенија, астеничен синдром, синдром на хроничен замор, невропсихијатриска слабост) е бавно прогресивно психопатолошко нарушување кое се јавува кај возрасни и деца. Без навремено лекување води кон депресивна состојба.

...
Потрес на мозокот (појавување на симптоми: 8 од 20)

Потресот на мозокот е патолошка состојба што се јавува на позадината на добивање повреда на главата од одредена природа. Потресот, симптоми кои во никој случај не се поврзани со васкуларни патологии, е проследен со ненадејна дисфункција на мозокот. Неверојатно, во случај на повреда, контузија на мозокот се дијагностицира кај околу 80% од случаите.

...
Хипонатремија (појавување симптоми: 8 од 20)

Хипонатремијата е најчестата форма на вода и електролитен дисбаланс, кога постои критично намалување на серумската концентрација на натриум. Во отсуство на навремена помош не ја исклучува веројатноста за појава на фатален исход.

...
Треска од непознато потекло (појавување симптоми: 8 од 20)

Треска од непознато потекло (син LNG, хипертермија) е клинички случај во кој зголемената телесна температура е водечки или единствениот клинички знак. Таква состојба се вели кога вредностите се зачувани за 3 недели (за деца - подолго од 8 дена) или повеќе.

...
Церебрална исхемична болест (појавување на симптоми: 7 од 20)

Неуспехот на телото, кој се карактеризира со прогресија на влошување на снабдувањето со крв во мозочното ткиво, се нарекува исхемија. Ова е сериозна болест која претежно влијае на садовите на мозокот, ги блокира и, со тоа, предизвикува дефицит на кислород.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
педијатар зема
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .