Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Bedsores: симптоми и третман

Bedsores - главните симптоми:

Чистење на притисок - процес на смрт на ткивата, кој се појавува како резултат на нарушена циркулација на крвта во одредена област на телото. Најчесто се појавуваат кај постелничани пациенти со напредна возраст, но и кај лица со помлада возраст овој процес, исто така, може да започне, на пример, како резултат на продолженото носење на гипс. Се развива на оние делови од телото кои се најдолги во контакт со цврста површина. Најчестата форма - ширење на задникот. Исклучително ретко може да се забележи на таквите делови од телото како на задниот дел на главата, ребрата и прстите.

Таквата некроза на ткивата е опасна, бидејќи со навидум помали манифестации, леќите може да имаат деструктивен ефект врз подлабоките слоеви на кожата, зглобовите, па дури и коските, а ако не се третираат во време, единствениот начин да се ослободат од нив е да се отстрани погодениот дел од зглобот. Ефектот на кодовите на коскеното ткиво се нарекува остеомиелитис и е проследен со гнојни неоплазми, често во облик на круг (со непријатен мирис). Во раните фази не постојат дефинитивни симптоми на болеста, па затоа е неопходно редовно да се испитуваат таквите пациенти.

Во зависност од лезијата на кожата, третманот на раните на притисокот може да се врши на неколку начини, од кои наједноставен е да извршат преврски и триење во домот. Но, во особено занемарени ситуации невозможно е да се избегне хируршка интервенција. Ако ги следите едноставните правила за спречување на рани од притисок, многу е веројатно да го заштитите пациентот во кревет од појава на таква болест. За да го направите ова, треба да приложите специјален душек и мек круг под пациентот, како и периодично да ја менувате својата позиција.

Во меѓународната класификација на болести (ICD 10), раните на притисокот имаат свое значење - L89 (исто така наречени декубитални чирови).

Етиологија

Креслото се формира поради продолжен контакт на коската со тврда површина на креветот или инвалидската количка, што доведува до недоволна циркулација на крвта во садовите, мали количини на кислород и хранливи материи, и на крајот одредена површина на ткивото умира (обично околу зглобниот зглоб).

Ризичната група вклучува пациенти кои се делумно или целосно имобилизирани од такви фактори:

 • сериозни фрактури на долните екстремитети или 'рбетот, поради што едно лице е принудено да остане неподвижно за долго време;
 • хируршки ефект. Често, луѓето по операциите мора да легнат неколку месеци;
 • состојбата на кома;
 • парализа;
 • дебелината или, обратно, критично намалување на телесната тежина, за што не е можно да се вршат активни движења на телото.

Дополнително, постојат причини кои го зголемуваат ризикот од лежерници кај постелничани пациенти:

 • одредени повреди на мозокот поради кои пациентот не се чувствува непријатно или болно. На пример, во случај на парализа, рани од притисок може да се најдат на атипично место, како што се потпетици или прсти, кои произлегуваат од долготрајниот притисок на чевли;
 • возрасна категорија. Најголем процент на умирање на кожата ткиво е забележан кај постарите лица, бидејќи тие се најмногу подложни на сериозни повреди, за кои ретко се излекува;
 • состојба на кожата. Со голема влажност или сувост, веројатноста за тумори на епидермисот е висока;
 • слаба исхрана и недостаток на течност. Во лежечка положба, одредени области на кожата и така не добиваат соодветна заситеност со хранливи материи, а во случаи на неправилна исхрана и недоволна количина на вода, позицијата на пациентот е отежната;
 • неспособноста на пациентот да ја задржи урината и изметот. Изложеноста на течности и бактерии од измет ја прави кожата поподложна на појавата на рани од притисок;
 • разни циркулаторни болести, како што се дијабетес ;
 • злоупотреба на постелнина пациенти со никотин;
 • несоодветна грижа за пациентот.
Механизмот на формирање на рани од притисок

Видови

Како што е споменато погоре, коморите се формираат од продолжено триење на кожата на постелнината или инвалидска количка. Во областа на медицината постои одредена класификација на таков процес според степенот на патолошкиот процес во длабочината на ткивата. Постојат такви фази на кревети:

 • почетната - постои мала компликација на ткивата, оток и промена на бојата на кожата која беше подложена на притисок. Во овој случај, проблемот може да се реши дома со употреба на брзо лекување лекови;
 • умерено тешки - почнуваат да се појавуваат ерозии и чиреви, но кожата не е толку силно погодена за да се консултира со лекар, бидејќи влијанието само влијае на горниот слој на човечката кожа. Медикалните масти за лепрозори можат да го намалат воспалителниот процес, а специјалните меки кругови, кои се прилагодени на погодените области на телото на пациентот, ќе помогнат во намалување на притисокот;
 • тешка - се карактеризира со пораз на подлабоките слоеви на ткива и зглобови, ослободување на пурулентна течност, која има лут и непријатен мирис. Третманот на оваа фаза е доста проблематичен;
 • Сложена - смртта на кожата и силен негативен ефект врз зглобовите и коските. Конзервативните агенси немаат посакуван ефект, па затоа прибегнуваат кон оперативна интервенција.

На позицијата на телото на постелничаните пациенти, неоплазмите може да бидат локализирани:

 • ако некое лице лежи на грбот цело време, тогаш тој ќе има рани од притисок на задниот дел на главата, рамо лопати и може да има притисок болно на петиците;
 • позицијата на пациентот на страна придонесува за формирање на рани на притисок на бутот, врвот на увото или на целата негова површина, рамо, колено и глуждот;
 • ако некое лице долго лежи на стомакот, тој ќе има рани на притисок на колена, лактите, поретко на врвовите на рацете;
 • оние кои користат инвалидска количка секогаш имаат рани од притисок на задникот, 'рбетот, рамената и оние делови од долните и горните екстремитети кои постојано се во контакт со седиштето.

Симптоми

Декубитус фази

Симптомите на раните на притисокот зависат од главната компонента, која го доведе лицето во состојба на целосна или делумна имобилизација, како и на сцената на лезии на кожата. Но многу често болеста продолжува без манифестација на какви било знаци.

Така, симптомите на лезии се:

 • мало чувство на болка и вкочанетост што не предизвикува непријатност кај пациентот со постелнина;
 • промена на тонот на кожата од вообичаено до бледо розова, со јасен преглед. Ова овозможува да се забележи дека здрави ткива не се вклучени во процесот на воспаление. Може да се појави во втората фаза на болеста.

Кај тешките фази на коморите, други симптоми се карактеристични:

 • исфрлање на гној непријатен мирис од чирови, здравите ткива се зафатени многу брзо;
 • треска и треска;
 • интоксикација на телото;
 • промена во ритамот на ритамот на срцето;
 • намалување на крвниот притисок;
 • брзо дишење;
 • инконтиненција на урина и измет.

Клештарите на петиците имаат одделни симптоми:

 • пливање сензација;
 • загуба или делумно намалување на чувствителноста;
 • појавата на бели дамки.

Одлична помош за намалување на интензитетот на знаците на рани од притисок, специјални меки кругови, кои се затворени под вознемирувачко болно место.

Компликации

Последиците од таквиот процес на смртта на ткивото се случуваат само кога симптомите се игнорираат, доцниот третман или несоодветни средства за спречување на лековите. Овие последици може да бидат:

Дијагностика

Дијагнозата на раните на притисокот лесно се прави на карактеристичните надворешни знаци (често се лезери земаат форма на круг) и симптоми. Не постојат специфични методи за дијагностицирање на рани од притисок. Единствената причина за лабораториски истражувања е ослободување на течност со нечистотии на гној од чирови. За да се одреди предизвикувачкиот агенс што доведе до овој резултат, течноста се собира или се чисти од рани. По што лекарот одредува како да се третираат коските.

Третман

Можно е да се третираат креветчиња на неколку начини - од помагање дома со различни средства за хируршка интервенција.

Главната задача на лекарите во третманот е продолжување на протокот на крв во зафатените ткива и спречување на понатамошно ширење на улкусите под притисок во длабочина. За таа цел се пропишуваат антибактериски супстанции со кои се третираат раните. Доколку е потребно, докторот ја чисти раната од мртво ткиво. После тоа, погодената област е преврзана со агенси за лекување на рани.

Предуслови за хоспитализиран третман на лезии се тешки фази на воспаление на ткивото. Главната задача е да се елиминираат симптомите и да се спречи формирањето на компликации. Операциите се изведуваат за да се отстранат и заменат зглобовите и, доколку е потребно, коските.

Дома, се лекуваат само комори на првите фази, кои продолжуваат без симптоми. За да го направите ова, роднините на пациентите треба:

 • ако е потребно, ставете меки кругови под засегнатата кожа за да се намали триењето на тврда површина;
 • редовно, на секои три часа, ја менува позицијата на телото на пациентот;
 • за лекување на погодената кожа, но во никој случај не користете јод, брилијантен зелен и водороден пероксид за ова, но прво консултирајте се со експерти кои пропишуваат лековити средства.

Третманот на народни лекови не се презема, иако во медицинското поле има многу контроверзии околу оваа тема.

Превенција

Превенција на рани од притисок се врши од луѓе блиски до пациентот, кои мора да се придржуваат до одредени правила:

 • секојдневно да ја испита и процесира кожата со специјални масти, прашоци и други средства за спречување на појавата на рани од притисок;
 • обезбеди правилна исхрана збогатена со витамини и минерали;
 • користете специјален душек од креветот, кој ќе помогне да се заштити пациентот во креветот од умирање на кожата;
 • врши масажа на целото тело, обрнете посебно внимание на врвовите на прстите и лицето;
 • ја следи температурата на просторијата каде што е повредено лице - треба да му биде пријатно;
 • врши инспекција на постелнина и облека за формирање на набори;
 • навремено спроведување хигиенски мерки и промена на долна облека;
 • за инконтиненција на урина и измет за употреба на пелени за возрасни ;
 • Ако ги најдете првите симптоми или општата слабост на пациентот, веднаш повикајте го докторот дома.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате кревети и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш хирургот може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Туларемија (појавување симптоми: 4 од 16)

Туларемијата е болест од природна фокална природа, манифестирана во форма на акутна инфекција. Туларемија, чии симптоми вклучуваат лезии на лимфните јазли и кожата, а во некои случаи и мукозните мембрани на фаринксот, очите и белите дробови, се разликуваат и од симптомите на општа интоксикација.

...
Гангрена (појавување симптоми: 4 од 16)

Гангрена е патолошки процес кој влијае на различни ткива на телото и придонесува за нивната смрт. Различни фактори влијаат врз развојот на болеста. Најчесто, ткивната смрт се јавува поради недоволно снабдување со крв, негативното влијание на надворешните фактори. Можно е да се излечи болеста, изборот на метод на третман зависи од степенот на оштетување и развој на болеста.

...
Пневмоцистична пневмонија (појавување симптоми: 4 од 16)

Pneumocystis пневмонија или пневмоцистоза - е воспалителна лезија на белите дробови предизвикани од влијанието на патогенот. Главната група на ризици се доенчињата и лицата со имунодефициенција. Патолошки агенс може да навлезе во човечкото тело на неколку начини, но најчесто инфекцијата се врши со капки во воздухот. Покрај тоа, лекарите знаат многу предиспонирачки фактори кои ја зголемуваат веројатноста за развој на таква болест.

...
Тифус (појавување симптоми: 3 од 16)

Акутната антропонетска слабост, поради цикличната природа на курсот и главно влијае на кардиоваскуларните и нервните системи, се нарекува тифус. Честопати оваа болест се нарекува болест на Брил-Зинсер во чест на откривачите. Таа е скоро иста како тифус, само болеста се карактеризира со знаци кои предизвикуваат појава на болеста.

...
Лептоспироза (појавување симптоми: 3 од 16)

Лептоспирозата е болест од инфективна природа, која е предизвикана од специфични патогени на родот Лептоспира. Патолошкиот процес првенствено ги погодува капиларите, како и црниот дроб, бубрезите и мускулите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Госпитална пл., Д.2, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .