Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Липома: Симптоми и третман

Липома - главните симптоми:

 • Заокружено образование под кожа
 • Поместување на образованието под кожата
 • Црвенило на кожата во близина на формацијата
 • Преобликување на градите

Липома е бенигна формација на масното ткиво, изгледа како мека топка или се судри под кожата. Постојат ретки случаи кога вен се претвора во липосаркома (малигнен тумор). Ако пациентот има неколку приврзаници, болеста се нарекува липоматоза.

Липома може да биде од една големина подолго време, или може да се зголеми со текот на времето, што треба да биде алармантен симптом. Фибролипом е бенигнен тумор на зрел тип, кој се состои од маснотии со слоеви на сврзно ткиво. Исто така, вен може да се инфилтрира, односно да се наоѓа помеѓу мускулите и да нема прецизни граници.

Причини

Причините за липомите се како што следува:

 • наследен фактор (ако липомата била во еден од родителите, тогаш може да се појави кај потомството);
 • нарушување на метаболизмот на мастите. Таа е карактеристика на метаболичките нарушувања, што предизвикува фузија на масните клетки. Самостојно додека не можат да се растворат;
 • хормонски нарушувања;
 • ненадејни промени во големината на слојот на маснотии со губење на тежината или корекција (особено кога мастите почнуваат да се депонираат на необични места);
 • присуството на голем број лушпи;
 • затнувањето на лојните жлезди;
 • дефект на црниот дроб, тироидната жлезда, хипофизата или жолчното кесе;
 • болести на респираторниот систем, придружени со тумори;
 • алкохолизам;
 • дијабетес ;
 • хиподинамија ;
 • несоодветна исхрана.

Места на изглед

Постојат многу места каде може да се формира липома - од глава до петица. Ова се случува поради метаболички нарушувања (со недоволно количество на регулаторни протеини). Најпопуларните места каде што се јавува липома се:

 • секое место на нозете и рацете;
 • липома на грбот, која исто така е чест случај на болеста (се меша со движењата);
 • на главата. Вен може да се појави и на скалпот и на лицето. Липомата формирана на главата е обично сферична форма, а содржината на туморот личи на масното ткиво и е мобилна. Вен на главата често се меша со циста на лојните канали поради надворешната сличност, сепак, цистата се формира во ткивата на екскреторниот канал, а венката е под кожата на главата. Покрај тоа, постојат случаи кога вен формира во мозокот. Во овој случај, пациентот може да страда од болка во главата, зголемен притисок во черепот и други непријатни симптоми;
 • ретроперитонеална област. Најчесто забележана панкреатична липоматоза, чија причина може да биде хроничен алкохолизам, хепатитис , дијабетес и гастроинтестинални заболувања. Оваа форма на болка поради големината на туморот често предизвикува непријатност (поради компресија на соседните органи);
 • млечни жлезди. Се појави липома на млечната жлезда, како дополнение на горенаведените чести причини, и поради тоа што се носи премногу тесна долна облека. Фибролипом на млечната жлезда може да се формира поради чести бремености или земање контрацептивни средства. Жените над 40 треба дефинитивно да проверат дали постои ризик дека липомето на дојката се трансформира во малигнен (консултирајќи се со доктор на дојка).
Липома

Симптоми и дијагностика

Едно лице можеби не знае долго време дека има липоматоза на панкреасот или фибролипом во главата, бидејќи симптомите на болеста не можат да се манифестираат долго време. Ако венката е на кожата, тогаш притисокот врз неа обично не предизвикува болка (освен болните симптоми кога расте липома и нервните завршетоци се допрени од неа).

Фибролипом на премазната жлезда може да предизвика промена во обликот на градите, а нејзиното воспаление може да се открие и преку болни сензации и црвенило на ткивото во близина на вен.

Вреди да се знае дека фибролипомот во ретки случаи може да се зарази. Ова се случува кога вен поминува низ фазата на енкапсулација, што го прави одличен медиум за развој на патогени бактерии кои "не ги гледаат" заштитните антитела на телото. Исто така, може да се појави инфекција во случај на самоустранување на липомата.

Во прилог на инфекција, вен може да расте.

Лекарот ја поставува дијагнозата "липома" врз основа на:

 • испитување на пациентот;
 • палпација на подвижниот дел од липомата. Методот помага да се утврди дали постои тумор во кожата;
 • Ултразвук.

Третман

Можно е да се елиминираат симптомите и ефектите од формирањето на липоми и во стационарни услови и во фолклорни методи.

Липома отстранување

Ако се пронајде вен, најдобриот начин е да се отстрани липомата од лекар. Тој најчесто пропишува отстранување на липом хируршки, што е апсолутно безбедно за телото. Исто така денес, широко се користи отстранувањето на липоми од ласери или радио бранови, што не остава никакви траги на конците и не бара лекување во стационарен режим. Сепак, овој метод е соодветен за пациентот, ако има липома во почетната фаза и има мала големина.

Во прилог на претходните методи, во медицината денес активно се користи решение кое ја уништува Вен. По отстранувањето на неоплазмата на било кој начин, неговата содржина треба да се испрати за хистолошко испитување за да се разјасни составот (дали постојат клетки на ракот).

Третманот на липоми со народни лекови во отворените делови на телото вклучува:

 • облоги на калисија и злато мустаќи, кои се применуваат на местото за 12 часа и се покриени со филм од полиетилен;
 • облоги на пилешки јајца (сурови). Карактеристична карактеристика на нивната употреба е црвенило и присуство на едем, што е краткорочен симптом и наскоро поминува;
 • компреси на база на вода со лимон и лук;
 • подмачкување на болното леено масло од лук и масло (одржувано дневно);
 • горење на целадин. Резултатот е фиксиран со компресив, чии компоненти се вишината на Вишневски, алоевите листови и хлебните.

Липоматозата на панкреасот се третира со таков народен лек како цимет, кој мора да се конзумира дневно во количина од 0,5-1,5 кафена лажичка (сам или со храна). Освен тоа, прегледите укажуваат на ефективноста на Комбуха, чија тинктура, исто така, треба да се зема секој ден.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Lipoma и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: хирург , онколог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Атерома (појавување на симптоми: 2 од 4)

Што е атером? Ова е бенигна неоплазма која може да влијае на човечкото тело на различни места: на главата, рацете, назад. Ако не започнете со лекување на време, ваквата вен може да доведе до сериозни последици. Исто така, не се препорачува да се лекувате самостојно, бидејќи не можете без професионална помош тука.

...
Хигрома (симптоми на појавување: 1 од 4)

Хигрома - патолошка форма која е исполнета со серозно мукозна течност. Најчесто локализирани во зглобовите или тетивите обвивки. Во повеќето случаи, тоа не е малиген тумор. Отстранува хируршки, конзервативната терапија не го носи посакуваниот резултат. Во главната група за ризик се млади жени.

...
Меланоцитен невус (појавување на симптоми: 1 од 4)

Меланоцитниот невус е неоплазма на кожата која често има бениген тек и се развива против позадината на развојното пореметување на елементите што формираат меланин. Овој вид пигментни точки може да бидат примарни и секундарни, што предизвикува предиспонирачки фактори кои предизвикуваат тие да бидат различни. Најчестите причини се хормонални пореметувања.

...
Пигментиран невус (појавување симптоми: 1 од 4)

Пигментиран невус - е прилично честа болест на кожата, која често има бениген тек. Во некои случаи, може да се формира на мукозната мембрана на устата, очите и гениталиите. Причините за пигментните точки не се целосно познати, но експертите од областа на дерматологијата откриле дека конгениталните и стекнатите неви може да се развијат поради сосема различни предиспонирачки фактори.

...
Карцином на базални клетки (појавување на симптоми: 1 од 4)

Карцином на базалните клетки - формирањето на бениген карактер, кој се карактеризира со бавна клеточна поделба, најчесто е локализиран во носот, во долниот очен капак, во увото. Конверзија на малигната форма е исклучително ретка.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
онколог зема
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .