Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Липоматоза: Симптоми и третман

Липоматоза - главните симптоми:

Нарушување на метаболизмот на мастите доведува до липоматоз - болест што се карактеризира со брзо формирање на таканаречени "масти", понекогаш со присуство на капсули. Болеста влијае на внатрешните органи или поткожното масно ткиво. Ако вен нема капсула која е формирана од клетките на сврзното ткиво, тогаш ова може да биде причина за појава на малигни тумори.

Липомите можат да се формираат кога ткивото содржи масни клетки. Пациент може да има еден липом (во 95% од случаите) или неколку, а масни формации ќе растат без оглед на тоа што е здравствената состојба на пациентот. Нивните големини можат да варираат од грашок до тупаница. Липомите се карактеризираат со благост, а при притискање ја менуваат локацијата (подоцна се враќаат назад). Исто така, тие не се поврзани со кожата и не влијаат на нејзината боја и други карактеристики.

Причини

Причините за липоми се следниве:

 • наследност;
 • бавен метаболизам;
 • хормонални бранови предизвикани од дефект на тироидната жлезда или хипофизата;
 • реструктуирање на телото во адолесценција;
 • хиподинамија ;
 • лоши навики (пушење, алкохолизам);
 • болести на црниот дроб, бубрезите, гастроинтестиналниот тракт;
 • интоксикација на телото.

Симптоматологија

Липоматозата во различни места на локализација може да предизвика значително непријатност. Ова е особено случај кога оваа формација се наоѓа на внатрешните органи и може да се меша во извршувањето на нивните функции. Чести знаци на болеста се:

 • општ замор;
 • болна палпација на местото со вен (ако се наоѓаат во близина на нервните завршетоци);
 • депресивна состојба .

Меѓу карактеристичните знаци на присуство на Вен на различни органи се следниве:

 • ако има еден или повеќе масни расти кои се наоѓаат на рацете и нозете, со исклучок на рацете и нозете, тогаш ова е знак на Деркума липоматоза. Често оваа болест е забележана кај пензионерите и придонесува за артроза на коленото ;
 • ако пациентот има липоматоза на панкреасот, тогаш тој се чувствува еметски, страда од надуеност и оштетена варење. Исто така, симптом е присуството на болка главно на десната страна на телото;
 • ако вен се наоѓа во кардиоваскуларниот систем (најчест случај е липомите лоцирани на интернаталниот септум), тогаш типични симптоми на болеста се дефекти на срцето, вртоглавица, скратен здив;
 • Постои плазматска форма на болеста. Тоа вклучува раст на клетките на црниот дроб или слезината. Карактеристична особина е висока крвна масленост.
Знаци на липоматоза

Форми

Липоматозата може да се појави во една од следниве форми:

 • непријатен Се карактеризира со присуство на еден или повеќе Вен, лоцирани во поткожно масно ткиво;
 • дифузни. Оваа форма се карактеризира со потешкиот тек и поголем број на јазли, кои се наоѓаат на трупот или екстремитетите, во споредба со нодуларната форма;
 • сплетен-дифузен. Се претпоставува присуство на голем број липоми. Исто така е можно формирање на масни јазли на внатрешните органи - срцето, црниот дроб, панкреасот. Обично се карактеризира со бавен тек.

Видови

Липоматозата на панкреасот бара следниве степени:

 • Првиот степен се карактеризира со замена на орган во износ до една третина. Пациентот не чувствува дека има липоматоза на панкреасот, поради отсуство на било какви симптоми;
 • вториот степен се карактеризира со замена на половина од жлездата клетки со маснотии, што е придружено со надуеност, изметување или тежина во стомакот;
 • Третиот степен вклучува замена на масното ткиво повеќе од 60% од жлездата, што е придружено со проблеми во дигестивниот тракт и зголемување на нивото на гликоза во крвта. Липоматозата на панкреасот може да премине во малигни тумори.

Формирањето на липоми во млечната жлезда кај жените не е многу честа појава и може да биде причина за:

 • губење на тежината или стекнување на тежина;
 • промени во големината на млечната жлезда како резултат на бременоста и доењето.

Најчесто ваквата болест се карактеризира со појава на вен во градите, со дијаметар до 2 см. Тие полека растат, но нивното зголемување секоја година се повеќе и повеќе забележливо. Максималната големина на венката во градите е 10 см, со можна деформација на самата дојка.

Липоматозата сама по себе во млечната жлезда не е придружена со болка, меѓутоа, болката може да се појави кога вената ги сфаќа нервните завршетоци или ги стиска. Исто така, липомата ретко се појавува во самата млечна жлезда - најчесто таа е локализирана во поткожното ткиво во регионот на градите.

Друг тип на болест е липоматозата во клетките на црниот дроб. Таа започнува поради нарушување на метаболичките процеси во телото, што, пак, може да биде предизвикано од неконтролирана употреба на алкохол. Се зголемува внесувањето на масни киселини од масното ткиво, а подоцна и масното ткиво почнува интензивно да го произведува самиот црн дроб. Пациент со липоми во црниот дроб ќе се жали на:

 • досадна болка во десната страна;
 • губење на апетитот;
 • општа слабост.

Липомата во црниот дроб може да се открие само со целосен преглед. Болеста се манифестира во две форми: мала и голема дистрофија на масното ткиво во црниот дроб.

Дијагностика

За да научите како да ја лекувате липоматозата на панкреасот или поткожното масно ткиво, треба да контактирате со специјалист. Тој ќе може да ја утврди болеста со:

 • испитување на состојбата на пациентот, неговата приказна за благосостојба;
 • анализа на историјата на болеста;
 • палпација на погодената област. Ако липомата е под кожата, тогаш пациентот не треба да доживее болка при сослушување од страна на лекар (со исклучок на случаи на повеќе ВЕН кои ги допираат нервните завршетоци).

Потоа, лекарот ќе го упати пациентот до ултразвучно скенирање и други студии кои ќе помогнат да се идентификува липомата во внатрешните органи. Ако постои сомневање за вен во млечната жлезда, девојката ќе треба да ја испита мамулогот. Дијагнозата се потврдува со пункција и цитолошки преглед на материјалот.

Третман

Третманот на липоматозата на црниот дроб, панкреасот или други органи често се изведува хируршки, но ако големината на формацијата е помала од 3 см во дијаметар, лекарите можат да се обидат да се ослободат од неа со конзервативни методи. Најчесто, тие прибегнуваат кон администрација на Дипрозан Вен (целосно туморот се отстранува по 2-3 месеци).

За да се ослободи од липома со операција, докторите можат да го направат тоа:

 • направи инцизија на вистинското место, извлекувајќи капсула со масното ткиво;
 • ендоскопија (се ослободи од липома со мала пункција во телото);
 • да изврши ласерско отстранување на неоплазмата.

Во прилог на хирургија, во случај на липома на внатрешните органи, треба да се третираат непријатни симптоми кои го придружуваат пациентот. На пациентот можеше да се ослободи од нив, лекарите го пропишаа:

Вишневски маст
 • ибупрофен (болка медицина);
 • Панкреатин (ја зголемува ефикасноста на дигестивниот тракт);
 • лоперамид (спречува дијареа);
 • mebeverin (за елиминирање на мускулните грчеви).

Прилично е популарно кај пациентите да ги третираат липомите на телото со народни лекови, иако тие не се официјално одобрени од лекарите и затоа не постои гаранција дека пациентот ќе може да се ослободи од болеста. Покрај тоа, невозможно е да се ослободиме од вен на површината на органите со народни лекови дома. Популарен е таков народен лек, како и вишневски маст - ги отвара мрсните канали, промовирајќи ресорпција на мали вен. Во прилог на неа, постои таков список на народни лекови во борбата против болеста:

 • инфузија. Овој народен лек се зема орално на празен стомак. Секој ден дозата се зголемува за 1 капка (на првиот ден е 1 капка). По постигнување на доза од 40 капки, пациентот треба да ја намали дозата со капка дневно;
 • Билна колекција од коприва, валеријана, кантарион и калинка. А лажица на сите народни лекови се полни со чаша врела вода, и овој лек е пијан во текот на денот;
 • хром маст. Ова е народен лек кој помага да се третираат липомите, е подготвен пропорционално со растително масло 1:10.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Липоматоза и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: дерматолог , хирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Катарелен гастритис (појавување симптоми: 6 од 14)

Катарлалниот гастритис е патолошка состојба која се карактеризира со прогресија на воспалението во мукозата на желудникот. Оваа болест влијае на горниот слој на мукозната мембрана. Најчесто пациентите се дијагностицираат со катарактен антрален гастритис - во овој случај, воспалението се открива во долниот дел од стомакот, каде што преминува во дуоденумот. Оваа патологија не е ограничена со секс или возрасна категорија.

...
Надуеност (појавување симптоми: 6 од 14)

Подуеност - развојот на таквата состојба се базира на акумулација на голем број гасови во гастроинтестиналниот тракт. Често ова се случува во позадината на нивната прекумерна формација или недоволната елиминација од телото. Развојот на таквото нарушување може да биде предизвикано од широк спектар на предиспонирачки фактори, кои во речиси сите случаи се поврзани со појава на гастроентеролошки проблеми. Сепак, постои категорија на извори кои во никој случај не се поврзани со присуство на одредена болест.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 5 од 14)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Рак на дебелото црево (појавување симптоми: 5 од 14)

Ракот на цревата е малиген тумор кој ја зафаќа слузницата на цревата. Презентираната патологија може да почне да се формира во било кој оддел на органот. Најчесто, на пациентите им е дијагностициран рак на дебелото црево. Оваа болест е многу честа и бројот на болните се зголемува секоја година. Денес ракот на цревата е на второто место во светот кај патологиите на ракот.

...
Дуоденитис (појавување симптоми: 5 од 14)

Дуоденитот е патолошки процес кој влијае на дуоденумот и го предизвикува воспалителниот процес во својата мукоза. За болести во акутната фаза, симптомите на акутно воспаление се карактеристични. Тие исчезнуваат по ефективна терапија и не оставаат траги на мукозната мембрана. Хроничниот дуоденитис е болест со релапси. Фоки од воспалителниот процес се формираат во мукозната мембрана на засегнатиот орган, со што се менува нејзината структура. Хроничниот дуоденитис се дијагностицира почесто кај мажите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

дерматолог зема
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
хирургот зема
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Герила, 41
Телефон : +7 (499) 116-82-14
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .