Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Скриј: Симптоми и третман

Цин - главните симптоми:

Цинга е болест која напредува поради недоволната содржина на витамин Ц (аскорбинска киселина) во човечкото тело. Ова, пак, води кон нарушување на производството на таков протеин како колаген, кој е одговорен за сигурноста на ѕидовите на крвните садови и еластичноста на сврзните ткива. Како резултат на тоа, постои постепено уништување на 'рскавицата и коските, намалување на функционалноста на коскената срцевина.

Цинга води кон смртта на коскената постела на забите, поради што тие почнуваат да гнијат и, како резултат на, паѓаат. Таа е поврзана со категоријата на крваречки болести, поради недостаток на железо во телото. Често болеста може да биде предизвикана од други форми на авитаминоза .

Цинга се манифестира со долг, околу шест месеци, отсуство во исхраната на витамин Ц. Примарните знаци на болеста се манифестираат по два месеци од датумот на последната употреба на ваков витамин. За да се одржи нормална концентрација на витаминот во човечкото тело, треба постојано да ги консумирате производите во кои е содржан. Затоа, оваа болест е толку вообичаена кај морнарите и луѓето кои, од која било причина (клима или недостаток на средства), немаат способност постојано да консумираат витамин.

Денес, апсолутно секој може да добие скорбут, особено оние лица кои не сакаат или не можат да обезбедат доволно аскорбинска киселина. Вреди да се напомене дека оваа болест е прилично долга. Периодот на болеста трае од еден месец до една година.

Етиологија

Главната причина зошто луѓето страдаат од скорбут е недостатокот на аскорбинска киселина во телото. Витаминот П, исто така, игра важна улога во спасувањето на витамин Ц, па затоа е важно да се одржи нивото во телото на потребното ниво.

Прогресијата на скорбут може да предизвика следниве етиолошки фактори:

 • јадење големи количини јаглени хидрати;
 • инфективни процеси во човечкото тело кои се хронични. Во такви случаи, обновувањето бара уште повеќе витамин Ц отколку неговото ниво на нормални нивоа;
 • болести на гастроинтестиналниот тракт;
 • штетни работни услови, кои се карактеризираат со зголемено зрачење или вибрации, што негативно влијае на здравјето. Покрај тоа, овие фактори вклучуваат ограничен пристап на светлина или воздух за време на работата;
 • висока физичка активност;
 • недоволно време наменето за спиење;
 • нездраво начин на живот.
Скорви

Симптоми

Првите симптоми на скорбут се чувствуваат во рок од неколку месеци по развојот на дефицит на аскорбинска киселина. Во медицината, постојат неколку фази на текот на болеста и симптоми.

Примарната фаза се нарекува латентна и се карактеризира со следниве симптоми:

 • времетраење од една недела до два месеци;
 • зголемена осетливост на кожата на допир;
 • брз замор на пациентот;
 • постојан недостаток на спиење;
 • болка во долните екстремитети;
 • бледо и сива боја на кожата.

Во втората фаза се набљудуваат:

 • мал црвеникав исип низ целото тело, освен лицето, дланките и нозете;
 • крв во урината и искашлување;
 • оток и болки во мускулите;
 • тешко движење;
 • болка и крварење на непцата кога џвакаат.

Последната фаза е определена од:

 • ширењето на хеморагии;
 • појава на чиреви на крварење на погодените делови на кожата или мукозната мембрана на устата;
 • срцеви палпитации;
 • значително намалување на крвниот притисок.
Појава на пациент со скорбут

Покрај тоа, знаци на скорбут можат да бидат:

 • промена на бојата и отекување на непцата;
 • профузно солење;
 • лош здив;
 • формирање на пурпурни дамки на нозете;
 • крварење од носот.

Компликации

Доколку доцната дијагноза и регрес да помогнат, може да се развијат следниве компликации од болеста:

 • миокардна дистрофија;
 • жолтица ;
 • бројни чиреви на кожата, орална лигавица и внатрешни органи;
 • појава на истовремени инфекции кои произлегуваат од позадината на оваа болест;
 • многу тешко движење или целосна имобилизација на пациентот, поврзано со тешка мускулна болка;
 • зголемен ризик од фрактури на коските.

Смртта со скорбут се јавува само во тешки случаи на осиромашување на телото и крварење, како и ненавремено барање помош од лекарите.

Дијагностика

Бидејќи болеста има прилично специфични симптоми, не е тешко да се дијагностицира. Дијагнозата на скорбут се состои од следниве процеси:

 • спроведување на целосен преглед на пациентот, за појава на првите знаци на болеста, со кои може да се поврзе, како симптомите се менувале со текот на времето. Научете како, што и кога пациентот јаде;
 • земање примероци од урина и крв за анализа;
 • советување со нутриционист;
 • радиографија.

Третман

Третманот на скорбут е насочен кон нормализирање на нивото на витамин Ц во организмот. Затоа, најефективниот лек за скорбут се инјекциите на аскорбинска киселина. Дозата зависи од тежината на болеста. Колку е потешко лицето да го толерира, толку повеќе дневната доза ќе се зголеми. Овој третман ќе биде поефективен во врска со диета која се заснова на потрошувачката на свежа храна со висока содржина на витамин. За секој пациент, дозата се пресметува поединечно. Исхраната на пациентот треба да биде разновидна, но не заборавајте да ја вклучите употребата на околу двесте грама протеини дневно. Со високо ниво на исцрпеност се препишуваат трансфузии на крв.

Во прилог на терапијата со лекови, народни лекови се доста ефикасни, што ќе биде корисно не само во третманот, туку и во спречувањето на болеста. Овие методи вклучуваат:

 • тинктура на шипки;
 • decoctions на сушени плодови од црна рибизла, блин, боровинка и планински пепел;
 • сок од лимон и други агруми;
 • секојдневна употреба на зелка, лук, рен, киселица, берберис, киви;
 • сушено овошје;
 • гарлинг со лушпа од кора од дабови и кининов кора. Секојдневно подмачкување на непцата со тинктури од смирна и calendula ќе биде корисно.

Превенција

Превентивните методи за скорбут вклучуваат:

 • јаде протеини и храна која содржи витамини C и P;
 • темелни хигиенски мерки поврзани со усната шуплина;
 • вовед во исхраната на свежо или замрзнато зеленчук и овошје;
 • земајќи витамински препарати.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Зинг и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , алергија .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Остеомиелитис на вилицата (појавување симптоми: 5 од 20)

Воспалителни процеси кои се јавуваат во коскената срцевина, укажуваат на болест на остеомиелитис на вилицата. Развојот на слабост е резултат на пенетрација на инфективните организми во коскеното ткиво. Оваа болест е комплексна и е една од најопасните заболувања. Покрај тоа, како резултат на остеомиелитис на вилицата, се појавува генерализација, односно состојба во која не е засегнат само одреден дел од коската, туку целиот човечки коскена систем. Болеста се шири на сите коскени ткива и е предизвикана од развојот на воспаление и инфекција на телото.

...
Тромбоемболизам (појавување на симптоми: 5 од 20)

Тромбоемболизам или тромбоемболичен синдром не е единствена болест, туку симптом комплекс кој се развива кога згрутчувањето на крвта се формира во садовите или кога крвта, лимфата или згрутчувањето на крвта навлегуваат во нив. Како резултат на оваа патолошка состојба, се развиваат срцев удар, мозочен удар или гангрена. Тромбоемболизмот може да влијае на крвните садови на мозокот, срцето, цревата, белите дробови или долните екстремитети.

...
Белодробна емболија (појавување симптоми: 5 од 20)

Белодробната емболија е блокада на пулмоналната артерија со згрутчување на крв или друго туѓо тело (честички на коскената срж, масни наслаги, паразити). Згрутчувањето на крвта може да се формира во венскиот систем, десно или лево атриум, вентрикула на срцето. Ако медицинска нега не е навремено обезбедена, тоа е фатално.

...
Емболизам (појавување на симптоми: 5 од 20)

Емболија е патолошка состојба, како резултат на прогресијата на која се јавува преклопување на луменот на крвниот сад. Поради ова, протокот на крв е делумно или целосно блокиран. Супстанции кои се преклопуваат со васкуларниот лумен се нарекуваат емболија. Тие влегуваат во артериите на голем или мал круг на циркулаторниот систем од други васкуларни места. Во големина, тие се одредуваат со дијаметар на специфични садови.

...
Хеморагична треска (појавување симптоми: 5 од 20)

Вирусни хеморагични трески (HF) се недиференцирана група на акутни вирусни инфекции во кои хеморагичниот синдром е најистакнат симптом. Во медицината, познати се 15 подвиди на такви заболувања. Сите се слични во нивниот тек и тие се обединети со хеморагичен синдром (од каде потекнува името на групата).

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
алерголог зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .