Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ентерококс: Симптоми и третман

Ентерококус - главни симптоми:

Ентерококите се грам-позитивни коки, кои припаѓаат на подкласа на лактобацили. Обично, микроорганизмите од овој тип се поставени или во парови или во кратки синџири. Претходно, овие бактериски агенси беа припишани на стрептококи, но во 1984 година, научниците одлучија да ги направат посебни. До денес, 15 видови ентерококи се познати во медицината.

Вреди да се одбележи дека овие микроорганизми припаѓаат на условно патогената микрофлора. Ова сугерира дека тие живеат во телото на мажите и жените. Но, за да ги покажат своите патогени квалитети, неопходни се поволни услови (на пример, намалување на реактивноста на организмот).

Во човечкото црево живеат 2 типа на ентерококи:

 • фекален ентерокок;
 • ентерококус фетиум.

Етиологија

Ентерококус фекал или фетиум се видовите кои ја сочинуваат нормалната микрофлора на дигестивниот тракт. Исто така вреди да се напомене фактот дека овој условно патоген микроорганизам дури има важна улога во обезбедувањето на заштитните својства на цревната лигавица. Но, ова е само ако не постојат услови за нејзино трансформирање во инфекција (болести, намалување на сензибилизација и реактивност на организмот).

Ентерококулите може да предизвикаат прогресија на вакви заболувања:

 • менингитис ;
 • инфекција на уринарниот тракт. Вреди да се напомене дека ентерококите често провоцираат прогресија на таквите заболувања кај доенчиња и кај жени за време на бременоста;
 • бактериски ендокардитис ;
 • труење со храна;
 • дисбактериоза . Почесто се дијагностицира кај дете отколку кај возрасни;
 • бактериемија. Во овој случај, микроорганизмот е во урина, но нема знаци на инфекција кај луѓето.

Обично, овие инфективни агенси кај жени, мажи и деца се наоѓаат или во уринарните органи (што го објаснува присуството на ентерококи во урината) или во усната шуплина.

Причини и методи на инфекција:

 • инфекцијата на новороденчето се јавува дури и во болницата за мајчинство кога се применува на градите на мајката;
 • инфекција на дете или возрасни, исто така, може да се појави кај било која здравствена установа;
 • повреди, удари и модринки од секаков степен на сериозност. Ова често го предизвикува бебето да се зарази, бидејќи децата се повеќе склони кон повреда;
 • повреда на нормалната цревна микрофлора;
 • метаболички нарушувања;
 • ослабување на реактивноста на организмот.

Симптоматологија

Најчесто, патогената активност на фекалниот ентерококус доведува до развој на разни воспалителни процеси во урогениталниот систем. Повеќе мажи се изложени на ова, но прогресијата на патологијата кај дете или кај жени не е исклучена.

Симптоми на машкиот урогенитален систем:

 • изгледот на урина се менува;
 • за време на емисијата на урината постои остра болка во уретрата;
 • од уретрата се појави исцедок, има бело-зелена боја;
 • избришан оргазам;
 • мокрење да се зголеми;
 • тешкотии при мокрење;
 • намалена моќ;
 • депресија;
 • слабост;
 • зголемен замор.

Во раните фази на прогресијата на болеста, повеќето мажи дури и не забележуваат никакви видливи симптоми. Обично присуството на зголемен титар на условно патогена микрофлора се забележува за време на рутинската инспекција. Ентерококусот може да се открие во тест, анализа на урината, измет.

Ентерококус за време на бременоста

Во бременоста, жените во урината често го детектираат овој микроорганизам. Нејзиното присуство потврдува дека воспалителни процеси се случуваат во органите на уринарниот систем, кои бараат итен третман.

Во телото на жената за време на бременоста, се создаваат сите услови за стагнација на урината и понатамошен развој на патогената микрофлора. При појава на бактериурија за време на бременоста важна улога игра хормоналната нерамнотежа, намалувајќи ја реактивноста на организмот. Затоа, патогената флора во овој период може да се активира. Медицинската статистика е таква што фекалниот ентерококус кај жените е откриен 5 пати почесто кај жените отколку кај мажите или кај жените "надвор од положбата".

Ентерокукус кај доенчиња

Детето во првите месеци од животот е постојано под динамичен надзор на педијатар. Ова е неопходна мерка за лекарот да ја процени општата состојба на телото на детето. Повремено, покачени ентерококи може да се најдат кај доенчињата во изметот. Ова веќе укажува на тоа дека во неговото тело се развиваат патогени процеси кои бараат третман.

Детето исто така може да се зарази со овие микроорганизми кога мајката дои. Во овој случај, важно е да го поминете млекото во лабораторија за темелно истражување. Но, додека резултатите од тестовите не дојдат, доењето не треба да се прекине.

Симптоми на инфекција кај доенчиња:

 • испуштање на фетидни измет;
 • дијареа;
 • надуеност;
 • детето станува сјајно, може да одбие храна.

Дијагностика

Можно е да се открие присуството на покачен титар на бактерии само преку темелна лабораториска дијагноза. Се јавува во собирање на измет, урина, крв. За да се идентификува патогенот, материјалот е култивиран на хранливи материи, каде што патогените соеви може да се детектираат со текот на времето.

Третман

Планот за лекување е пропишан од лекар само по добивањето на резултатите од тестот. Вреди да се напомене дека терапијата кај доенчиња и возрасни е малку поинаква. Значи, кога третираат мало дете, лекарите не се прибегнуваат кон употреба на антибактериски лекови, бидејќи имуниот систем на бебето сеуште не е целосно формиран. Затоа, акцентот е на употребата на бактериофаги. Исто така, треба да одбиете да користите антибиотици и за време на бременоста.

План за лекување на возрасни вклучува:

 • антибактериски агенси;
 • витамини и минерални комплекси;
 • лекови за локална употреба: свеќи, масти и гелови;
 • дауширање;
 • физиотерапија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Ентерококус и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: гинеколог , уролог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Салпингитис (појавување симптоми: 5 од 15)

Салпингитис е инфективна болест, придружена со унилатерално или билатерално воспаление на фалопиевите туби (oviducts). Во овој случај, прво, влијае само на мукозната мембрана на фалопиевите туби, но како што напредува болеста, други слоеви со нарушување на нивната подвижност се засегнати.

...
Малапсорпција (појавување на симптоми: 5 од 15)

Малапсорпцијата е болест на хронична природа, во која постои повреда на апсорпцијата на хранливи материи во цревата. Како резултат на тоа, се појавуваат сериозни метаболички нарушувања. Синдромот на малапсорпција вклучува голем број на различни клинички манифестации - кои се движат од болка во абдоменот и дијареата, и завршуваат со губење на косата, анемија и многу повеќе. Оваа патолошка состојба може да се развие и кај возрасно лице и кај дете. Ограничувања во врска со сексот, болеста нема.

...
Полицистичен црн дроб (појавување симптоми: 5 од 15)

Полицистичен црн дроб - наследен тип на болест, кој се карактеризира со формирање во ткивата на орган од многу цисти (абнормални абдоминални неоплазми, во кои е ексудат локализиран). Причините за прогресијата на болеста до денес сè уште не се темелно проучени. Извонреден е фактот дека формирањето на абдоминални формации кај дете е веќе забележано за време на неговиот пренатален развој, што им овозможи на научниците да го преземат наследниот фактор на нејзината манифестација.

...
Есхерихиоза (појавување симптоми: 5 од 15)

Ешерихиозата е заразна болест која се карактеризира со оштетување на цревниот тракт. Во повеќето случаи, продолжува во акутна форма. Вреди да се одбележи дека не сите видови на E. coli може да доведат до развој на инфективен процес. Возбудливиот агенс на болеста е специфична бактерија, чиј извор е само болна личност. Покрај тоа, постојат неколку начини на пенетрација на микроорганизмот во човечкото тело.

...
Цироза (појавување симптоми: 4 од 15)

Цироза на црн дроб е хронична болест предизвикана од прогресивната замена на парченското ткиво на црниот дроб со фиброзно сврзното ткиво, што резултира со реструктуирање на нејзината структура и кршење на актуелните функции. Главните симптоми на цироза се жолтица, зголемување на големината на црниот дроб и слезината, болка во десниот хипохондриум.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

гинеколог зема
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
уролог зема
Адреса : Москва, ул. Нижняя Радищевская, д. 14/2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Селиверстов, ул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .