Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хиповитаминоза: Симптоми и третман

Хиповитаминоза - главните симптоми:

Хиповитаминоза - патолошки состојби кои почнуваат да напредуваат поради намалување на внесот на еден или неколку витамини. Едноставно кажано, тогаш - ова е недостаток на витамин. Најчесто, оваа состојба напредува во зима и пролет, кога едно лице троши минимално количество витамини. Вреди да се напомене дека хиповитаминозата може да се појави кај луѓе од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и малите деца. Нема ограничувања во врска со сексот.

Многу луѓе се подложни на хиповитаминоза како не-опасна состојба, но во реалноста тоа не е случај. Улогата на витамините во човечкото тело е многу голема - тие влијаат врз работата на сите витални органи и системи. Ако има недостаток на одреден витамин, може да го наруши функционирањето на одреден орган, и разни болести ќе почнат да напредуваат. Затоа е важно телото да добие доволно витамини. Вреди да се напомене дека пролетната хиповитаминоза се јавува почесто, поради фактот што во тоа време намалено количество витамини влегува во телото.

Етиологија

Причини за прогресија на различни видови на хиповитаминоза:

 • Дефицитот на витамин Ц напредува кога исхраната на човекот не содржи доволно овошје, зеленчук и бобинки. Во исто време, тој преферира храна од брашно и троши недоволно количество протеини. Хиповитаминозата Ц, исто така, може да биде предизвикана од зголемен физички напор или чест стрес;
 • хиповитаминоза Б1. Причини за прогресија: зголемена концентрација на јаглени хидрати во консумираната храна, алкохолизам, редовни оброци од производи за обработка на фина градина, тежок стрес, долгорочна потрошувачка на сурова риба, дијабетес , хронични заболувања на цревата;
 • хиповитаминоза Б2. Намалување на потрошувачката на млечни производи, постојан нервен и физички стрес, долгорочна употреба на одредени групи на лекови, патологии на дигестивниот тракт;
 • хиповитаминоза Б6. Присуство во телото на болести на гастроинтестиналниот тракт, кои се случуваат во хронична форма, како и долготрајна употреба на лекови против туберкулоза;
 • хиповитаминоза на никотинска киселина. Може да се случи во случај на неизбалансирана исхрана (ниска концентрација на протеини во исхраната), долгорочна употреба на одредени групи на лекови, хроничен ентероколитис во историјата;
 • хиповитаминоза Б12. Се развива ако во човечката исхрана практично нема производи од животинско потекло. Исто така, може да се случи поради паразитизам на црви во човечкото тело, хроничен алкохолизам, гастроинтестинални заболувања;
 • хиповитаминоза А. Намалување на потрошувачката на храна од животинско потекло, како и растителни производи, кои содржат каротин. Ниска содржина на протеини во храната. Исто така, прогресијата на хиповитаминозата А се промовира со заразни болести, тежок нервен и физички стрес, дијабетес, абнормалности на тироидната жлезда;
 • хиповитаминоза D. Исклучување на храна од животинско потекло од исхраната, неурамнотежена исхрана (особено несоодветно внесување на калциум). Хиповитаминозата со витамин Д исто така може да се развие ако некое лице помине малку под сонцето.

Симптоматологија

Симптомите на хиповитаминоза кај децата и возрасните зависат од фактот дека одреден витамин е дефицитен во човечкото тело.

Недостаток на витамин а

Симптоми на витамин А хиповитаминоза:

 • сува кожа Можеби манифестацијата на пилинг;
 • формирањето на длабоки пукнатини во кожата се забележува во областа на артрикулацијата на лактот и коленото (симптом на "мозаик");
 • "Гуска кожа";
 • кршливост на ноктите;
 • бојата на кожата може да варира. Како што оваа хиповитаминоза напредува кај деца и возрасни, кожата станува жолтеникаво-кафеава боја;
 • конјуктивата на окото го губи сјајот и станува сува;
 • заматување и кератинизација на рожницата - карактеристичен симптом на дефицит на витамин А;
 • Единствени, белузливи точки кои немаат тенденција да се спојат може да се формираат во устата;
 • визијата на самракот станува послаба.

Недостаток на витамин Б1

Симптоми:

 • мали пукнатини се формираат во аглите на устата, покриени со жолтеникави кора одозгора;
 • јазикот може да се зголеми малку поради едемот. За визуелна инспекција, може да се забележи дека на него се појавиле надолжни или попречни жлебови од различни големини и длабочини;
 • повреда на општата состојба на телото;
 • намалување на тургорот на кожата;
 • конјунктива промени. Станува сува и облачна.
Извори и својства на витамин Б1

Недостаток на витамин Б2

Симптоми:

 • пукнатини се појавуваат во надворешниот и внатрешниот агол на очниот капак;
 • епителиумот е ексфолиран долж линијата за затворање на усните;
 • на усните се појавуваат длабоки вертикални пукнатини;
 • јазични промени. Таа станува едематозна, габична папила се зголемува. Карактеристичен симптом - врвот на јазикот станува црвен. Визуелна инспекција може да ги открие отпечатоците на забите на страничните површини;
 • мукозните мембрани и кожата се засегнати - тие стануваат суви, тургорот се намалува.

Недостаток на витамин Б6

Витамин Б6 хиповитаминоза ги има следните симптоми:

 • кожата станува сјајна;
 • хиповитаминоза Б6 во ушните набори, набори на очните капаци, назолабијални набори од специфични мали скали кои имаат жолтеникава нијанса. Ова е карактеристичен симптом на овој тип на хиповитаминоза. Со манифестацијата, важно е да се почне третманот што е можно поскоро;
 • Во аглите на устата се појавуваат болни пукнатини покриени со кора. Кога ќе се отстранат, површината на раната крвари;
 • ако побарате од пациентот малку да ја отвори устата, тогаш на усните може да се забележат мали лузни на белузлава боја;
 • епителиумот на усните може да се измолкне;
 • јазикот отекува толку многу што забите се втиснати на неговите странични површини;
 • и надолжниот и попречниот жлеб се видливи на јазикот.

Недостаток на витамин Б12

Главните симптоми кои укажуваат на недостаток на витамини од овој тип:

 • зголемен јазик поради едем;
 • карактеристични отпечатоци на забите на страничните површини на јазикот;
 • болни пукнатини во аглите на устата, кои значително го комплицираат животот на една личност, бидејќи можат да се "прекинат" кога зборуваат или се насмевнуваат, предизвикувајќи крварење и болка;
 • карактеристичниот симптом е пурпурниот раб околу корнеата;
 • васкуларниот плексус на местото на преминување на корнеата во склерата се шири и постепено се шири;
 • слабеењето на самракот.

Недостаток на витамин Ц

Хиповитаминозата Ц е прилично опасна состојба која може да доведе до скорбут. Во оваа болест, производството на колаген е нарушено, и сврзното ткиво ја губи својата сила. Наспроти ова, постојат различни опасни компликации. Затоа, при првите симптоми на недостаток на овој витамин, третманот треба да се спроведе што е можно побрзо, за да не продолжи лекувањето со компликации.

Извори и својства на витамин Ц

Симптоми:

 • усните можат да добијат сина нијанса;
 • се појавува првут ;
 • кожата станува сува и почнува да олупи;
 • кршливост на ноктите;
 • корнеална заматеност на окото;
 • намалена визуелна острина;
 • површни хеморагии;
 • патолошки нодули се формираат на погодената кожа;
 • мукозните мембрани стануваат бледи;
 • на непцата отече и крварат;
 • општа слабост;
 • вртоглавица.

Недостаток на витамин Д

Хиповитаминозата Д е почеста кај децата. Ако не почне да се лекува навреме, тогаш може да се развие рахитис . Хиповитаминозата со витамин Д, исто така, предизвикува намалување на реактивноста на телото. Како резултат на тоа, пациентот почесто ќе има воспалителни и заразни болести.

Симптоми на витамин Д хиповитаминоза:

 • несоница;
 • прекумерно потење;
 • нарушување на централниот нервен систем;
 • мускулниот тон во хиповитаминозата на витамин Д е значително намален;
 • намалување или целосно недостаток на апетит;
 • детето станува немирно и нервозна;
 • косата може да испадне;
 • Витамин Д хиповитаминоза стомачни гадење или испакнатини.

Недостаток на витамин Е

Витаминот Е е важна компонента во телото, која е одговорна за отпорноста на клеточните мембрани до оксидација. Во случај на прогресија на витамин Е хиповитаминоза, пациентот има:

 • намалена сила на мускулните структури;
 • репродуктивната функција е значително намалена.

Хиповитаминозата Е често се јавува кај средовечни лица.

Дијагностика

Во случај на сомневање за развој на хиповитаминоза, пациентот мора да биде испратен за консултација со гастроентеролог. На почетниот преглед, лекарот:

 • врши анализа на симптоми;
 • ќе спроведе инспекција;
 • да се разјасни историјата на животот;
 • исто така, ќе биде сигурно да се разјасни дали пациентот бил подложен на операција, по што апсорпцијата на витамините би можела да биде нарушена.

Дијагностичкиот план исто така вклучува:

Врз основа на резултатите од добиените анализи, се доделува правилен план за лекување.

Медицински настани

Извори на витамини

Главната цел на третманот е да се надополни недостатокот на витамини во телото. Постојат два начини тука - или пациентот ќе ја нормализира исхраната, или лекарот ќе му препише специјални мултивитамински комплекси.

Лекови третман:

 • асцитин;
 • тетравит;
 • аровит;
 • хексавит;
 • недвосмислено

Примена на такви комплекси за третман на хиповитаминоза е можна само по назначувањето на лекарот што посетува. Неконтролираното внесување на овие лекови може да предизвика прекумерно снабдување со витамини во човечкото тело, кое исто така е оптоварено со опасни последици.

Традиционалните методи на третман, исто така, се широко користени за третман на хиповитаминоза. Предност се дава на витамински пијалоци:

 • лушпа од пченични трици. Ефективен третман. Супа се додава на различни сосови, супи, или квас е направен од него;
 • сок од морков;
 • лимонада;
 • лушпа на дива роза.

Превентивни мерки

Превенција на хиповитаминоза е урамнотежена исхрана и употреба на доволно количество зеленчук и билки. Важно е да се спроведат превентивни мерки во текот на целата година. Но, посебен акцент на спречувањето на хиповитаминозата треба да се направи токму во есен-зимскиот период. Во тоа време треба да јадете зелка, моркови, консумирајте утврдени пијалоци.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хиповитаминоза и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , педијатар , гастроентеролог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Анемија со дефицит на железо (појавување на симптоми: 6 од 20)

Анемијата со дефицит на железо е синдром кој се карактеризира со намалување на хемоглобинот и црвени крвни клетки. Тоа обично се гледа како симптом на друга голема болест. Овој тип на анемија е доста честа појава и се јавува почесто од другите форми на патологија (во 80% од случаите). Тој претставува микроцитна анемија, која постои поради намалување на концентрацијата на железо во човечкото тело поради загуба на крв или дефицит на железо што влегува во човечкото тело.

...
Хипервитаминоза (појавување симптоми: 6 од 20)

Хипервитаминозата е болест која предизвикува голема количина на одреден витамин за да влезе во телото. Неодамна оваа патологија стана почеста, бидејќи употребата на витамински додатоци станува се попопуларна.

...
Хипотироидизам кај деца (појавување симптоми: 6 од 20)

Хипотироидизам кај деца - поради недоволна секреција на тироидните хормони, што се јавува во позадина на дисфункција на орган, како што е тироидната жлезда. Болеста е полна со формирање на сериозни последици, вклучувајќи го и кретенизам. Причините за формирање на болеста се разликуваат во зависност од текот на болеста. Вреди да се напомене дека вродениот и стекнат хипотироидизам кај децата е изолиран. Во некои случаи, не е можно да се воспостави провокативен фактор.

...
Дијабетес кај жени (појавување симптоми: 6 од 20)

Дијабетесот кај жените е распространета патологија која се јавува на позадината на ендокрината дисфункција. Постојат метаболички нарушувања на течности и јаглени хидрати, предизвикувајќи дефект на панкреасот, кој е одговорен за инсулинското производство.

...
Анемија (анемија) (појавување на симптоми: 5 од 20)

Анемија, почестото име за кое звучи како анемија, е состојба во која има намалување на вкупниот број на црвени крвни клетки и / или намалување на содржината на хемоглобин по единица волумен на крв. Анемија, чии симптоми се манифестираат како замор, вртоглавица и други видови карактеристични состојби, се јавува поради недоволно снабдување со кислород до органите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Сергиј Радонеж, д. 5/2, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .