Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кардигија: Симптоми и третман

Кардигија - главните симптоми:

Кардигијата е патолошка состојба која се карактеризира со појава на болка во левата страна на градниот кош, што не е поврзано со ангина или срцев удар. Треба да се напомене дека ова не е независна нозолошка единица, туку манифестација на голем број на различни состојби на срцето и екстракардијалното потекло.

Обично, функционалната кардијална болест не претставува опасност за здравјето и животот на пациентот, но тоа воопшто не значи дека не треба да се третира. Всушност, оваа состојба е последица на болести кои веќе напредуваат во човечкото тело. Пред сè, неопходно е да се ангажираат во нивниот третман.

Важно е да бидете способни да ја разликувате болката во кардијалната болка од синдром на болка во ангина. Ако болките во областа на проекцијата на срцето се компресивни и угнетувачки, тие почесто се појавуваат по силна физичка состојба. напор, не престанувајте да земате нитроглицерин - ова е ангина . Оваа состојба бара итна медицинска помош.

Етиологија

Причините за прогресија на кардиогијата условно поделени во срдечна и екстракардијална.

Срцеви:

Екстракардијак:

Видови

Психогена форма

Психогена болка во срцето

Психогеничната кардиологија напредува во личност против позадината на депресија или силен емотивен шок. Пациентот ги има следните симптоми:

 • горење и болка во проекцијата на срцето и во левиот хипохондриум. Човекот забележува дека имал или чувство на непријатност во градите, или, обратно, празнина;
 • болката е постојан пулсирачки карактер;
 • се зголемува чувствителноста на кожата во областа на левото брадавица;
 • Со психогената форма на болеста, болката може да зрачи не само на вратот, 'рбетниот столб или долниот дел на грбот, туку и на гениталиите.

Често болката е придружена со манифестација на следното непријатност во одредени делови од телото:

 • трнење;
 • ползање посетуваме;
 • вкочанетост;
 • трнење

Вертебрална форма

Вертебралната кардиогија се развива кога ќе се зафати цервикалниот 'рбет. Синдромот на болка се манифестира во компресија на нервните корени кои произлегуваат од оваа област на 'рбетот. Овие нервни влакна имаат рефлексен ефект врз срцето и коронарните крвни садови, поради што во регионот на проекцијата на срцевиот мускул се јавува болка која притиска или болка.

Таквите болести може да предизвикаат развој на оваа форма на патологија:

 • остеохондроза . Со прогресијата на оваа болест, ткивото на 'рскавицата на интервертебралните дискови е заменето со коскено ткиво. Како резултат на тоа, циркулацијата на крвта е нарушена, а притисокот врз нервните влакна се зголемува. Кога остеохондрозата се јавува симпаталгична или радијална болка. Главната причина за радијална болка кај остеохондрозата е оштетување на корените на 'рбетните нерви. Во овој случај, прободување, остра болка, или, напротив, досадна и влечење. Манифестацијата на таков симптом има специфична причина - долг престој на лице во непријатна положба или ненадејни движења. Вреди да се забележи дека пациентот може јасно да укаже на локализацијата на болката. Симпатична болка кај остеохондрозата се манифестира без очигледна причина. Нејзиниот лик е глупав. Синдромот на болка е придружен со следниве симптоми: прекумерно потење, хиперемија, зголемен крвен притисок;
 • спондилоартроза . Ретко предизвикува прогресија на болеста, наместо остеохондроза. Поради развојот на спондилоартроза, хијалинската 'рскавица е деформирана и воспалена. Воспалението предизвикува нови коскени израстоци, со што се зголемува притисокот врз корените на 'рбетниот нерв. Манифестирани симптоми на кардијална.

Симптоматологија

Со прогресија на болеста се следните симптоми:

 • синдром на болка, локализиран во левата страна на градниот кош, зад градната коска. Во ретки случаи, болката се јавува во пазувите. Вреди да се спомене дека болката зависи од положбата на човечкото тело. На пример, може да се зголеми ако некое лице се наведнува напред или ја крева левата рака;
 • нарушување на спиењето;
 • анксиозност;
 • прекршување на рефлексното голтање;
 • затемнување на очите;
 • пациентот не може целосно да дише, па затоа има чувство на недостаток на воздух;
 • во тешки случаи, развојот на пред-несвестица или напади е можен;
 • ако симптомите на болеста се појават во состојба на комплетен одмор, тогаш ова може да укаже на прогресија на невроциркуларната дистонија. Во овој случај, следните симптоми се приклучуваат на главната клиника: постојан замор, слабост, летаргија и намалени перформанси.

Дијагностика

Во случај на болка во областа на проекцијата на срцето, важно е веднаш да се посети медицинска установа за целосна дијагноза на оваа состојба, бидејќи овој симптом може да укаже и на кардијална и на присуството на патологии на кардиоваскуларниот систем. Само квалификуван специјалист ќе може да спроведе компетентна диференцијална дијагноза и да пропише соодветен третман.

Стандардниот план за дијагностицирање на кардиогијата вклучува такви испитувања:

Медицински настани

Третманот на кардиогијата се пропишува откако ќе се утврди причината за нејзиниот развој. Основната терапија секогаш е насочена кон лекување на болеста, што предизвика појава на болка во областа на проекција на срцевиот мускул.

Прва помош:

 • ставете го пациентот во кревет;
 • извади ја својата облека, која може да го попречи градите;
 • му даде пилула од Pentalgin, validol. Донесувањето на капвалови капки дава добар ефект.

Ако овие мерки се неефективни, тие повикуваат брза помош, која ќе ја однесе жртвата во болница за понатамошен третман. Ако причината за кардијална е невроциркулаторна дистонија, тогаш планот за лекување ги вклучува следните лекови:

 • седативи;
 • мултивитамински комплекси;
 • лекови против болки - мора да бидат вклучени во планот за лекување за ублажување на болката.

Клучот за успешен третман на патологијата е нормализирање на одмор и спиење, како и добра исхрана. Исто така е важно да се откажете од лошите навики - не земајте алкохол, не пушите и не консумирајте силни лекови. Обично, третманот на болеста се врши во болницата, така што докторите можат да контролираат дали има позитивен тренд или не. Ако не, планот за лекување се прилагодува и, ако е потребно, се пропишуваат дополнителни методи на испитување.

Треба да се забележи дека многу пациенти претпочитаат средства за традиционална медицина, поради фактот што се природни и релативно евтино. Да се ​​земат такви средства за третман на кардијалгија без дозвола на лекарот кој е присутен е забранет, бидејќи е можно само да се влоши текот на патологијата. Планот за лекување го пропишува само лекар, а само ако може, доколку е потребно, да ги вклучи и таквите средства.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Cardialgia и симптомите кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: општ лекар , кардиолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Бигемини (појавување симптоми: 6 од 14)

Бигемини е име на форма на аритмија, во која се јавува предвремено возбудување на срцето по секое нормално чукање на срцето. Навремениот пристап за квалификувана помош ќе помогне да се избегне прогресијата на болеста и формирањето на компликации.

...
Миокарден инфаркт (појавување на симптоми: 5 од 14)

Смртта на дел од срцевиот мускул што води кон формирање на тромбоза на коронарната артерија се нарекува миокарден инфаркт. Овој процес води до фактот дека циркулацијата на крвта на оваа област е нарушена. Миокарден инфаркт е претежно смртоносен, бидејќи главната срцева артерија е блокирана. Ако кај првите знаци не се преземат соодветни мерки за хоспитализација на пациентот, тогаш леталниот исход е загарантиран со 99,9%.

...
Инсулином (појавување на симптоми: 5 од 14)

Инсулиномот е неоплазма, која често има бениген тек и се формира во панкреасот. Туморот има хормонална активност - обезбедува секреција на инсулин во големи количини. Ова предизвикува хипогликемија.

...
Брадикардија (појавување симптоми: 4 од 14)

Брадикардијата е вид на патологија во која синусниот ритам е контролиран, контролиран од синусниот јазол, односно непосредниот "возач" на ритамот. Брадикардија, чии симптоми се состојат од намалување на срцевиот ритам (во рамките на 30-50 отчукувања / мин), се дефинира како синусна брадикардија со намален автоматизам во синусниот јазол.

...
Хроничен синдром на замор (симптоми на појавување: 4 од 14)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-15
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
кардиолог зема
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .