Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хипертермија: Симптоми и третман

Хипертермија - главните симптоми:

Хипертермијата е заштитна и адаптивна реакција на човечкото тело, што се манифестира како одговор на негативните ефекти на разните стимули. Како резултат на тоа, процесите на терморегулација во човечкото тело постепено се преуредуваат, а тоа доведува до зголемување на телесната температура.

Хипертермијата почнува да напредува при максималниот напон на механизмите на терморегулација во телото, и ако вистинските причини што ги предизвикале не се елиминираат со текот на времето, температурата брзо ќе се зголемува и може да достигне критични вредности (41-42 степени). Ваквата состојба е опасна не само за здравјето, туку и за човечкиот живот.

Општата хипертермија, како и секој друг вид, е придружена со нарушување на метаболизмот, губење на течност и сол, кршење на циркулацијата на крвта. Поради нарушувања на циркулацијата, виталните органи, вклучувајќи го и мозокот, не ги добиваат потребните хранливи материи и кислород. Како резултат на тоа, може да има повреда на нивното целосно функционирање, конвулзии, нарушена свест. Вреди да се напомене дека хипертермијата кај децата е многу потешка отколку кај возрасните.

Прогресијата на хипертермијата обично придонесува за зголемување на производството на топлина, кршење на механизмите на терморегулација. Понекогаш лекарите создаваат вештачка хипертермија - се користи за лекување на одредени болести во хронична форма. Оваа патолошка состојба може да се појави кај лице од било која возрасна категорија. Ограничувањата во однос на подот, исто така, немаат.

Етиологија

Хипертермијата е главен симптом на многу заболувања, кои се придружени со воспаление или како резултат на што се оштетува терморегулациониот центар во мозокот. Следниве фактори придонесуваат за развојот на оваа патолошка состојба:

 • механичка повреда на мозокот со различна тежина;
 • болести на респираторниот тракт на воспалителна природа, како што се бронхитис , пневмонија итн .;
 • удар ( хеморагичен , исхемичен );
 • воспалителни патологии на органите на горниот респираторен тракт, како отитис медиа , ангина , синузитис и др .;
 • акутно труење со храна;
 • акутни вирусни инфекции на горните дишни патишта - аденовирусната инфекција, грип , параинфлуенца и други;
 • болести на кожата и поткожно масно ткиво, кои се придружени со гноен процес - флегмон , апсцес;
 • воспалителни болести на ретроперитонеалниот простор и абдоминална празнина од акутна природа - акутен холециститис , апендицитис ;
 • патологија на бубрезите и уринарниот тракт.

Видови

Температурни индикатори:

 • низок степен;
 • ниски фебрилни;
 • високо фебрилни;
 • хипертермички.

Според времетраењето на патолошкиот процес:

 • ефемерно - трае од 2 часа до 2 дена;
 • акутен - трае до 15 дена;
 • субакут - до 45 дена;
 • хронично - повеќе од 45 дена.

Од природата на температурната крива:

 • постојана;
 • лаксатив;
 • наизменично;
 • се враќа;
 • повлажна;
 • исцрпувачки;
 • погрешно.

Видови на хипертермија:

 • црвена хипертермија. Конвенционално, може да се каже дека овој вид е најбезбеден од сите. Кога црвената хипертермија не ја нарушува циркулацијата на крвта, крвните садови рамномерно се шират и се зголемува преносот на топлина. Ова е нормален физиолошки процес на ладење на телото. Црвена хипертермија се јавува за да се спречи прегревање на виталните органи. Ако овој процес е нарушен, тогаш тоа подразбира развој на опасни компликации, до нарушување на функционирањето на органите и нарушување на свеста. Со црвена хипертермија, кожата на пациентот е црвена или розова во боја, топла на допир. Самиот пациент е жешко и има зголемено потење;
 • бела хипертермија. Оваа состојба е исклучително опасна за човечкото тело, бидејќи се забележува централизација на циркулацијата на крвта. Ова укажува на тоа дека спазам од периферните крвни садови и, како резултат на тоа, процесот на пренос на топлина е значително оштетен (речиси е отсутен). Сето ова предизвикува прогресија на животните опасни состојби, како што се конвулзии, церебрален едем , пулмонален едем , оштетена свест и така натаму. Пациентот забележува дека е ладно. Кожата е бледа, понекогаш со синкава нијанса, потењето не се зголемува;
 • неврогена хипертермија. Оваа форма на патологија обично напредува поради повреда на мозокот, присуство на бенигни или малигни тумори, локално крварење, аневризма и така натаму;
 • егзогена хипертермија. Оваа форма на болеста се развива со значително зголемување на температурата на околината, или со голем прилив на топлина во човечкото тело (на пример, топлотен удар). Таа е исто така наречена физичка, бидејќи процесите на терморегулација не се нарушени. Се манифестира со црвенило на кожата, главоболка и вртоглавица, гадење и гадење. Во тешки случаи, нарушена свест е можна;
 • ендогена хипертермија. Се развива како резултат на зголемување на производството на топлина од страна на телото и нејзината неможност целосно да се отстрани. Главната причина за прогресијата на оваа состојба е акумулацијата во телото на големо количество токсини.

Одделно е неопходно да се алоцира малигната хипертермија. Ова е ретка патолошка состојба која не само што го загрозува здравјето, туку и човечкиот живот. Тоа обично се наследува од автосомно рецесивен тип. Малигната хипертермија се јавува кај пациенти ако инхалациониот анестетик ги продира телата. Меѓу другите причини за прогресија на болеста се следниве:

 • подобрена физичка работа во услови на висока температура;
 • употреба на алкохолни пијалоци и невролептици.

Незгоди кои можат да придонесат за развој на малигната хипертермија:

 • Душенска болест;
 • конгенитална миотонија;
 • недостаток на аденилат киназа;
 • миотонична миопатија со низок раст.

Кодот за ICD-10 е T88.3. Исто така во медицинската литература може да се најдат такви синоними за малигната хипертермија:

 • малигна хиперпирексија;
 • фулминантна хиперпирексија.

Малигната хипертермија е исклучително опасна состојба, во случај на прогресија на која е важно да се започне обезбедување на итна медицинска помош што е можно поскоро.

Симптоматологија

Симптомите на оваа патолошка состојба кај возрасните и децата се многу изразени. Во случај на прогресија на општа хипертермија, забележани се следниве симптоми:

 • прекумерно потење;
 • се зголемува респираторната стапка;
 • однесувањето на пациентот се менува. Ако се јави хипертермија кај деца, тие обично стануваат летаргични, плачливи, одбиваат да јадат. Кај возрасните може да се почитуваат и поспаност и агитација;
 • тахикардија ;
 • со хипертермија кај деца, можни се конвулзии и губење на свеста;
 • кога температурата се зголемува до критични вредности, возрасниот може исто така да ја изгуби свеста.

Кога ќе се појават првите симптоми на патологија, треба веднаш да повикате брза помош, а пред нејзиното доаѓање треба да започнете сами да му помагате на пациентот.

Прва помош

Основните правила за обезбедување на итна медицинска помош за хипертермија треба да им бидат познати на сите. Во случај на зголемување на индексите на температурата, потребно е:

 • ставете го пациентот во кревет;
 • расклопување или целосно отстранување на облека што може да ја засрами;
 • ако температурата се зголеми на 38 степени, тогаш во овој случај користете методи на физичко ладење на телото. Кожата се нанесуваат со алкохол, се применуваат ладни предмети на ингвиналните области. Како третман, може да се мијат цревата и желудникот со вода на собна температура;
 • ако температурата е во границите од 38-38,5 степени, се препорачува употреба на таблетирани антипиретични лекови (парацетамол), ректални супозитории со ист ефект како и третманот;
 • да се намали температурата над 38,5 е можно само со помош на инјекции. V / m инјектирано решение на дипирон.

Лекарите за итни случаи можат да воведат литични смеси или "Olfen" на пациентот за да ја намалат температурата. Пациентот е обично хоспитализиран за понатамошен третман. Важно е не само да се елиминираат симптомите на патологија, туку и да се идентификува причината за нејзиниот развој. Ако таквата патологија напредува во телото, тогаш исто така се спроведува третманот. Треба да се напомене дека само високо квалификуван специјалист може да назначи комплетен план за лекување по целосна дијагноза.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хипертермија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ацетонемично повраќање (појавување симптоми: 6 од 11)

Ацетонемично повраќање (син синдром на циклично ацетонезно повраќање, недијабетична кетоацидоза) е патолошки процес кој е предизвикан од акумулацијата на кетонските тела во крвта на детето. Како резултат на тоа, постои нарушување на метаболичките процеси, што предизвикува повраќање кај детето, симптоми на општа интоксикација и низок степен на треска.

...
Рејевиот синдром (појавување симптоми: 6 од 11)

Синдром на Reye (Reye-ов синдром) - акутна енцефалопатија, откажување на црниот дроб, придружена со оштетување на црниот дроб. Патологијата е опасна по живот. Рејевиот синдром кај деца се јавува претежно до 16 години. Кај возрасните, патолошкиот процес ретко се дијагностицира. Тоа е предизвикано со земање лекови кои содржат ацетилсалицилна киселина за време на третманот со АРВИ.

...
Фенилкетонурија (појавување симптоми: 5 од 11)

Фенилкетонуријата е прилично тешка наследна болест, главната тежина на манифестациите која е фокусирана првенствено на нервниот систем. Фенилкетонурија, чии симптоми најчесто се среќаваат кај девојчињата, се јавува поради нарушување на метаболизмот на амино киселините, со оглед на оштетувањето во централниот нервен систем, а неговите манифестации се намалуваат до нарушен ментален развој.

...
Акутна леукемија (појавување симптоми: 5 од 11)

Акутната леукемија е опасна форма на рак што влијае на лимфоцитите, кои се акумулираат првенствено во коскената срж и циркулаторниот систем. Оваа болест е тешко да се излечи, често фатална, во многу случаи само трансплантација на коскена срж може да биде спас. За среќа, болеста е доста ретка, секоја година нема повеќе од 35 случаи на инфекција на 1 милион население. Кој почесто се соочува со таква непријатна дијагноза на деца или возрасни?

...
Опструктивен бронхитис (појавување симптоми: 5 од 11)

Опструктивниот бронхитис е воспалителна болест која ги зафаќа бронхиите и е комплицирана со опструкција. Овој патолошки процес е проследен со изразен оток на респираторниот тракт, како и влошување на капацитетот за вентилација на белите дробови. Опструкцијата се развива поретко, не-опструктивниот бронхитис е дијагностициран од лекарите неколку пати почесто.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Бољшај Серпуховскаја, 30
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .