Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Авитаминоза: Симптоми и третман

Авитаминоза - главните симптоми:

Авитаминизата е болна состојба на лице кое се јавува како резултат на акутен недостиг на витамини во човечкото тело. Има пролетна и зима авитаминоза. Нема ограничувања во врска со полот и возрасната група.

Етиологија

Главниот провокативен фактор за болеста е недостатокот на еден витамин (најчесто тоа е Б 1 ) или неколку корисни елементи одеднаш. Во принцип, можеме да ги разликуваме следниве главни фактори кои ја предизвикуваат болеста:

 • неурамнотежена исхрана;
 • акутна повреда на гастроинтестиналниот тракт;
 • погрешно дишење;
 • нарушен метаболизам;
 • период на раѓање, доење;
 • хронични заболувања на бубрезите, срцето, црниот дроб;
 • напредна возраст;
 • генетска предиспозиција.

Авитаминозата најчесто се гледа на рацете, кожата и лицето.

Општи симптоми

Симптомите на авитаминизирање зависат од она што витаминот недостасува во организмот. Затоа, авитаминизата нема точна и универзална клиничка слика.

Во принцип, авитаминизата ги има следните симптоми:

 • слабост, замор;
 • заматен вид (со недостаток на витамин А);
 • нарушувања на мускулно-скелетниот систем (дефицит на витамин Д витамин);
 • повреда на дигестивниот тракт;
 • пилинг на кожата;
 • слаб сон, промени во расположението.

Ако на детето му е дијагностициран витамински дефицит на витамин Д, тоа може да влијае на развојот на нервниот систем и општата психолошка состојба на бебето.

За било какви знаци на бери-бери, треба да се консултирате со лекар за точна дијагноза и препишување на правилниот курс на лекување.

Форми на болеста

Вреди да се напомене дека оваа болест има неколку форми на развој. Авитаминозата е отсуство на еден витамин во човечкото тело. Најчесто, ова е Б 1 , Е, А. Хиповитаминозата е целосно отсуство на потребниот збир на витамини во човечкото тело. Втората форма може да предизвика потешки болести. Ако во детското тело се формира хиповитаминоза, тогаш тоа може да влијае на нејзиниот физички и психолошки развој. Во секој случај, авитаминизата и хиповитаминозата негативно влијаат врз целокупното здравје на дури и возрасно лице.

Хипервитаминоза

Во исто време, вишокот на витамини (хипервитаминоза) во човечкото тело исто така може да има негативен ефект. Хипервитаминозата може да се развие ако некое лице редовно консумира многу повеќе витамини од пропишаната дневна норма.

Постојат две форми на развој на хипервитаминоза:

 • акутна (според клиничката слика потсетува на труење);
 • хроничен (со редовна употреба на големи количества витамини А, Б 1 , Д).

Општата клиничка слика на хипервитаминозата е како што следува:

 • слабост и гадење;
 • flaking на кожата;
 • осип на кожата, чешање;
 • главоболка;
 • треска, нестабилна температура;
 • нарушувања на гастроинтестиналниот тракт;
 • абдоминални грчеви, краткотрајна болка.

Но, во исто време, ваквите симптоми не секогаш може да укажуваат на хипервитаминоза. За точна дијагноза треба да се консултира лекар.

Како што покажува медицинската пракса, болеста е сезонска. Најмногу акутна болест се манифестира во зима и пролет.

Пролетна авитаминиза

Пролетната авитаминоза е недостаток во телото на вакви витамини како E, B 1 , D и A. Симптомите на бери-бери во текот на овој период се добро изразени:

 • поспаност, раздразлива состојба;
 • апатична состојба;
 • егзацербација на постојните хронични болести;
 • бледило, пилинг на кожата на рацете, лице;
 • кршливи нокти, кршливи коса, загуба.

Покрај ваквите непријатни симптоми, пролетната авитаминоза може да предизвика сериозни болести. Прво, тоа е метаболичко нарушување, гастроинтестиналниот тракт.

Кај жените, општата листа може да се додаде со такви фактори:

 • повреда на менструалниот циклус;
 • силно сушење на кожата на рацете;
 • осип, акни на лицето.

Како по правило, осип на кожата не предизвикува непријатни физиолошки сензации. Но, изгледа многу непријатно. Ваквите прекршувања се должат на појава на дефицит на витамин Е во организмот. Витаминот Е е одговорен за состојбата на кожата. Во луѓето на Е витамин се нарекува "витамин на младоста".

Поради тоа недостатокот на витамин во рацете се манифестира на прво место. Кожата на рацете станува премногу сува, пукнатини, силен пилинг. На симптомите на авитаминозата на рацете може да личат на габична болест. Затоа, првично треба да го контактирате терапевтот.

Симптоми на авитаминоза во рацете

Крвливоста на ноктите и косата е предизвикана од дефицит на витамин Д. Групата витамини Д е одговорна за производство и зачувување на калциумот во телото. Најмногу од сè, овој витамин се наоѓа во риба, месо, млечни производи. Затоа, за да се спречи витамин дефицит на витамин Д, овие храни треба да бидат вклучени во вашата исхрана. Особено во зима.

Пролетната авитаминоза се третира сосема едноставно - само треба да ја балансирате вашата исхрана и почесто да бидете на свеж воздух. Таквиот ритам на животот ќе го заштити лицето не само од оваа болест, туку и од многу други болести.

Зимска авитаминоза

Зимската авитаминоза е најчеста, бидејќи во тој период човек јаде повеќе груба храна и троши малку природни производи.

Причините за зимската авитаминоза може да бидат следниве:

 • долго лекување;
 • нездрава исхрана;
 • недостаток на витамини (авитаминис Е, Б 1 );
 • слаба дигестија на храна;
 • ефекти на долготраен третман, употреба на сорбенти.

Повозрасните и децата се особено погодени од зимската авитаминоза. Кога витамин Е авитаминоза може да развие нарушувања во нервниот систем. Со недостаток на витамин Б 1, спиење, меморија се нарушени, апетитот се намалува.

Многу е важно во зима не само да се јаде витамин во форма на апчиња или таблети. Треба да ја балансирате вашата исхрана, да јадете доволно растителна храна и природни витамини, почесто да бидете на свеж воздух.

Дефицит на витамин кај деца

Дефицит на витамин кај децата може да се развие не само поради недоволна исхранетост. Следните фактори може да предизвикаат:

 • слаб имунитет;
 • заразни или вирусни заболувања;
 • рахитис ;
 • патологија за време на бременоста;
 • прематуритет
Рахитис

Витамин Е и Б 1 авитаминозата е најчеста кај децата. Дефицитот на витамин Е во рана возраст може да доведе до мускулна слабост, нарушувања во функционирањето на нервниот систем. Кај возрасните, оваа патологија не се почитува, бидејќи снабдувањето со витамин Е е во масното ткиво. Ако детето има симптоми на авитаминоза, веднаш треба да се консултирате со лекар.

Недостатокот на витамин Б 1 може да доведе до одложување на севкупниот развој. Во исто време, забележани се следните симптоми:

 • слабост, дури и со мала активност;
 • остар пад на апетитот;
 • оштетување на меморијата;
 • осип и пилинг на кожата на лицето.

Системски недостаток на витамин Б 1 во телото на детето може да доведе до заостанат раст.

Дефицитот на витамин кај деца бара соодветен третман. Како да се третираат таквите нарушувања може да се каже на терапевт или педијатар. Освен рационалната употреба на здрава храна, лекарот може да препише витамини во форма на таблети или таблети. За да се врати потребната количина на витамин Б 1, препишаниот квасец е пропишан. Исто така е многу важно детето често да оди на свеж воздух.

Третманот на бери-бери кај деца бара сериозен и единствен професионален пристап. Ако во текот на развојниот период детето не го добие потребното количество на минерали и витамини, тогаш тоа ќе влијае на неговиот развој и здравје дури и во зрелоста.

Дијагностика

Општата дијагноза за сомнителни болести вклучува личен преглед од страна на општ лекар или имунолог. Ако се сомневате дека ова заболување кај децата треба да се јавите кај педијатарот.

Не се потребни инструментални или лабораториски тестови. Ваквите тестови може да се администрираат поединечно, во зависност од целокупното здравје на лицето.

Третман

Содржината на витамините во храната

Третманот на бери-бери зависи од тоа која група на корисни елементи недостасува во телото. Во секој случај, како правилно да се третира ова нарушување е познато само на компетентен специјалист - имунолог, терапевт или педијатар кај децата. Да се ​​пијат сите витамини кои ќе бидат дадени во аптека е неприфатливо, бидејќи само може да ја влоши ситуацијата. Подготовките за таков спектар на акции мора да се препишат строго на индивидуална основа.

Третманот на бери-бери вклучува придржување кон правилниот хранлив систем, можеби дури и исхрана. Витамини за недостаток на витамин и нивниот број пропишани од лекар. Како такви, лековите не се. Најчесто, ова се комплексни витамини соединенија во форма на таблети или драги. Но, не треба да заборавиме на природните производи. Вреди да се напомене дека витамини во природни производи многу подобро се апсорбира од страна на телото.

Пијте сите витамини со дефицит на витамин не треба да биде. Прекумерни количини на корисни елементи во трагови, исто така, може да бидат штетни.

Превенција

Превенција на авитаминозата е доста едноставна. Вие едноставно треба да се придржувате до исправна исхрана, здрав начин на живот, особено во зимско-пролетен период.

Особено важно превенција на бери-бери за оние кои имаат предиспозиција за болеста. За таквите луѓе, важно е да се помине низ "подготвителната фаза" пред евентуалното влошување на болеста. На есен, подобро е да се напие текот на витамини кои иммунологот може да ги пропише.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Avitaminosis и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Потрес на мозокот (појавување на симптоми: 8 од 20)

Потресот на мозокот е патолошка состојба што се јавува на позадината на добивање повреда на главата од одредена природа. Потресот, симптоми кои во никој случај не се поврзани со васкуларни патологии, е проследен со ненадејна дисфункција на мозокот. Неверојатно, во случај на повреда, контузија на мозокот се дијагностицира кај околу 80% од случаите.

...
Неурестенија (појавување симптоми: 8 од 20)

Стресот во животот на модерната личност е прилично чест феномен, а понекогаш и човечката психа не се справува со таков товар. Врз основа на нервен исцрпеност може да се појави болест како што е неврастенија. Најчесто оваа болест се јавува кај млади мажи и жени, но во пракса не може да се тврди дека било која социјална или возрасна група е целосно ослободена од ризикот од развој на неврастенија. Понекогаш се јавува и неврастенија кај децата и сексуална неврастенија, која се карактеризира со присуство на сексуални нарушувања.

...
Церебрастичен синдром (појавување симптоми: 8 од 20)

Церебрастичен синдром е патологија на невролошки профил. Зборуваме за неспецифичен комплекс на симптоми, што е предизвикано од инфериорноста на централните единици на нервната регулација. Ако буквално, тоа значи слабост на мозокот како таков. Честопати патологијата се нарекува астенија, астеничен синдром. Главната карактеристика на болеста е неуспехот на механизмите за прилагодување. Болеста е еднакво честа кај мажите и кај жените.

...
Мозочна енцефалопатија (појавување симптоми: 7 од 20)

Енцефалопатија на мозокот е патолошка состојба во која, поради недостаток на кислород и крв во мозочното ткиво, неговите нервни клетки умираат. Како резултат на тоа, се јавуваат области на дезинтеграција, се појавува стагнација на крв, формираат мали локални области на хеморагии и се отекува менингите. Болеста е погодена главно од белата и сивата маса на мозокот.

...
Уремија (појавување симптоми: 7 од 20)

Уремија е процес на труење на човечкото тело со протеински метаболизам. Се развива поради нарушување на нормалното функционирање на бубрезите. Оваа состојба понекогаш се нарекува "самоуправа-труење на урина". Неговото латинско име се преведува како "урина" и "крв". Болеста се карактеризира со патолошки промени кои се случуваат во системот на неврохоморалната регулација на телото. Уремијата има доста комплексна патогенеза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
педијатар зема
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .