Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Фаринготрахеитис: симптоми и третман

Фаринготрахеитис - главни симптоми:

Фаринготрахеисот е воспаление на трахеата и фаринксот предизвикани од стафилококи или пневмококи, вируси (грип, параинфлуенца, аденовируси) и габи. Други причини, исто така, може да придонесат за болеста, како што се вдишување на студ, сув, загаден воздух, чад од цигари или фокус на инфекција кој е веќе присутен во човечкото тело (каризозен заб, ринитис, отитис). Болеста ги погодува луѓето од различни возрасни групи, вклучувајќи ги и децата.

Особено е опасно ако се појави акутен фаринготрахеит кај деца. Оваа болест доведува до оштетена респираторна функција. Како резултат на тоа, детето може да почне да се задушува. Во овој случај, веднаш треба да започнете да нудите итна медицинска помош на пациентот, бидејќи може да биде фатална.

Важно е кај првите симптоми на фаринготрахеитис кај дете веднаш да се јават кај квалификуван медицински специјалист. Ако не обрнете внимание на нив и не ја третирате болеста, таа ќе влезе во хроничната фаза. Ваквата состојба е исклучително опасна не само за здравјето, туку и за животот на детето. И понекогаш, за да се елиминира, лекарите мора да се применат на радикални мерки:

 • интубација. Ова е манипулација во која е вметната посебна цевка во ларинксот и трахеата на дете или возрасен, што му овозможува да дише нормално;
 • трахеостомија. Ова е хируршка операција во која пациентот се пресекува преку трахеата за воведување на метална канила. Оваа интервенција е индицирана ако луменот на ларинксот и трахеата е премногу тесен и лицето практично или целосно не може да дише.

Причини

Постојат неколку причини кои доведуваат до развој на фаринготрахеитис кај деца и возрасни:

 • инфекции на горниот респираторен тракт;
 • инфекција на телото со стафилококи и стрептококи;
 • вирус на грип и параинфлуенца;
 • бактерии;
 • габи.

Најчесто, оваа болест влијае прецизно на мали деца. Во прво време, тоа продолжува во акутна форма. Важно е да не се пропушти појавата на првите симптоми, бидејќи ако со текот на времето патологијата не се идентификува и не се излечи, тогаш може да се претвори во хронична фаза. Хроничниот фаринготрахетис лек ќе биде многу потежок.

Симптоми

Кај децата и возрасните симптомите на болеста се исти. Фаринготрахеитисот се карактеризира со следниве симптоми:

 • болка при голтање;
 • болка во вратот и градната коска;
 • сува, тешка кашлица;
 • скокање и горење во грлото;
 • појава на осип (овој симптом се јавува главно кај деца);
 • недостаток на здив;
 • недостаток на здив;
 • треска;
 • треска;
 • зголемен замор;
 • поспаност
Фаринготрахеитис

Симптоматологија во рана фаза на развој на болеста:

 • кашлица;
 • течење на носот;
 • зголемување на температурата;

Кашлицата на детето може да биде толку силна и долготрајна што за време на нападот може да се забележи промена во бојата на кожата - станува црвена со синкаста нијанса.

Дијагностика

За да ја потврдите дијагнозата, треба да се јавите кај вашиот лекар ENT и да бидете испитани. Следниве методи се користат за потврдување или побивање на дијагнозата:

 • биохемиски тест на крвта ;
 • грло со грло;
 • ултразвучен преглед;
 • испитување на пациентот;
 • фарингоскопија (фарингеално испитување со вештачка светлина).

Третман

Веднаш штом дијагнозата е потврдена, неопходно е веднаш да се започне со третман за фаринготрахеитис. Планот за лекување ќе може да направи само квалификуван лекар. Прво на сите, тој ќе треба да дознае што предизвика развој на патологија. По идентификацијата на патогенот, се препишуваат лекови кои можат целосно да го уништат инфективниот агенс.

Задолжителен пациент пропишани лекови за зајакнување на имунолошкиот систем. Ако болеста е предизвикана од активноста на бактериите и габите, тогаш се пропишани антибиотици со широк спектар (Gramicidin C, Fusafungin).

За третман на деца, лековите се препишуваат со претпазливост, имајќи ја предвид општата состојба на телото на детето, како и карактеристиките на текот на болеста. Децата се обидуваат да препишат најбезбедни синтетички лекови.

Третман со народни методи

Популарни методи на борба со фаринготрахеити се многу ефикасни. Но, тие можат да се користат за лекување на дете само со дозвола на лекарот што посетува. Да се ​​само-лекува е неприфатливо, бидејќи е можно не само да не се подобри состојбата на пациентот, туку дури и да се влоши. Традиционалните методи на лекување не се препорачуваат само ако болеста поминала во хронична фаза. Во овој случај, само официјалната медицина може да му помогне на пациентот.

Со фаринготрахеити, многу ефикасен третман е вдишување со лекови, како и лековити билки.

Вдишување може да се направи со додавање на:

 • маргаритки;
 • calendula;
 • лимес;
 • компир кора.

По инхалацијата се препорачува да го завиткате детето во топло ќебе и да се стави во кревет.

Спроведување на вдишување

Ефективни народни лекови за третман на фаринготрахеитис:

 • млеко Во третманот на фаринготрахеис, често се користи млеко, бидејќи содржи голема количина витамини (А, Д, Е, Б1, Б2, Б12, Б6, ПП, Ц), кои се особено корисни за дете. Со цел да се подготви ефикасен народен лек, треба да додадете лажица и мед и парче путер во млекото. Смесата треба да се пие полека, во мали голтки;
 • фармерки. Фабрика која не е инфериорен во лековитите својства на скапи лекови. Растенија често се користи за производство на сирупи, лекови кои ефикасно се борат со болести на респираторните органи и кај возрасните и кај децата. Можете да направите чај со хлеб. Овошје лисја истурете чаша топла вода и се вари мешавина во водена бања. По ладно, филтрирајте и земајте лажица секој час. Исто така од хлебните може да се подготви сируп. Оваа алатка е едноставно неопходна во третманот на фаринготрахеитис. За подготовка, ќе бидат потребни суви хлебни лисја, вода и шеќер. Сирупот се врие 20 минути. Потоа се филтрира преку завој или газа завој, лади и земи лажичка 3 пати на ден;
 • цвекло Овој зеленчук содржи многу корисни минерали и витамини (цинк, железо, магнезиум, влакна, фолна киселина, провитамин А, јаглехидрати, витамини Б1, Б5, Б6, ПП, Ц, Е). Се препорачува инфузија на цвекло. Можете исто така да готвите сируп од репка. Треба да се даде на детето 4-5 пати на ден;
 • камилица. Од него е подготвена инфузија. Треба да земете цвеќе од камилица, истурете ги со вода и пијте во водена бања. Подгответе ситен вирус, се лади и земајте мали делови во текот на денот. Со лушпа од камилица, исто така, може да се направи и компресира. Но, таквата постапка треба да се спроведува само еднаш дневно, додека симптомите на фаринготрахеитис исчезнуваат целосно;
 • морска сол. Морската сол се раствора во топла вода и грлото се исплакнува со добиениот раствор.

Лекарите не препорачуваат само-третман, бидејќи оваа болест може брзо да влезе во хроничната фаза, а потоа ќе биде многу тешко да се излечи. Фаринготрахеисот најдобро се третира во стационарни услови под надзор на специјалисти.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате фаринготрахеитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: оториноларинголог , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Воспаление на белите дробови (појавување симптоми: 7 од 15)

Воспалението на белите дробови (официјално - пневмонија) е воспалителен процес во еден или двата респираторни органи, кој обично е заразен по природа и е предизвикан од разни вируси, бактерии и габи. Во античко време, оваа болест се сметаше за една од најопасните, и иако современите средства за лекување можат брзо и без последици да се ослободат од инфекцијата, болеста не ја изгубила својата важност. Според официјалните податоци, во нашата земја секоја година околу еден милион луѓе страдаат од пневмонија во една или друга форма.

...
АРИ (појавување симптоми: 7 од 15)

АРИ (акутна респираторна болест) е група на заболувања од вирусно или бактериско потекло, кои се карактеризираат со оштетување на горниот респираторен тракт, симптоми на општа интоксикација на телото. Респираторните инфекции влијаат врз луѓето од сите возрасти, од мали деца до постари лица. Оваа група на болести се манифестира сезонски - почесто се случуваат патологии кога се менуваат сезоните (во есен-зимскиот период). Важно е да се вклучите во превенцијата на акутните респираторни инфекции навремено, за да не се инфицирате во средината на епидемијата.

...
Хистоплазмоза (појавување симптоми: 7 од 15)

Хистоплазмоза е болест која се развива поради пенетрација на специфична габична инфекција во човечкото тело. Во овој патолошки процес, внатрешните органи се засегнати. Патологијата е опасна, бидејќи може да се развие кај луѓе од различни возрасни категории. Исто така во медицинската литература може да се најдат такви имиња на болести - болест во долината на Охајо, Дарлинг-ова болест, ретикулоендотелиоза.

...
Тонзилитис кај деца (појавување симптоми: 7 од 15)

Тонзилитот кај децата е отоларинголошка воспалителна болест која влијае на лимфоидното ткиво на крајниците. Треба да се забележи дека акутниот тонзилитис кај дете често се нарекува ангина. Често повторените релапси на акутната форма доведуваат до хронизирање на овој воспалителен процес и, како последица на тоа, зголемен ризик од компликации.

...
Фаринголаринтит (појавување симптоми: 7 од 15)

Фаринголаринтот е воспалителна болест на фаринксот и гркланот предизвикани од разни вируси и бактерии. Карактеристично е сушење на фарингеалната мукоза и отекување на задниот ѕид со црвено грло. Пациентот чувствува болно грло, слабост, мигрена, засипнатост, треска. Се среќава кај возрасни и деца. Се развива поради нацрти, хипотермија или под влијание на инфекции.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .