Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лекови ринитис: симптоми и третман

Медицински ринитис - главните симптоми:

Медицинскиот ринитис е болест што се јавува како резултат на продолжена употреба на вазодилататорни назални капки. Со настинки, луѓето често се прибегнуваат кон само-третман, злоупотребуваат дроги. Ако неконтролирана употреба на вазоконстрикторски капки, тогаш постои голема веројатност за развој на медицински ринитис. За жал, не секој човек мисли за тоа, и како резултат тие ја стекнуваат оваа болест, која понекогаш е многу тешко да се излекува.

Симптоми

Постојат неколку карактеристични симптоми на лекување со ринитис:

 • течење на носот, кој е придружуван од изобилен исцедок;
 • назална конгестија. Овој симптом укажува на отекување на назалните синуси;
 • тежок чешање и скокање во носот;
 • зголемено кинење;
 • промени во бојата на кожата;
 • сува носна мукоза (карактеристичен симптом);
 • недостаток на здив, исто така, е симптом на оваа болест;
 • чести мигрена .

Причини

Главната причина за прогресијата на медицинскиот ринит е прекумерната употреба на назалните капки. Кога ќе се појават првите симптоми на ладно, луѓето имаат тенденција да се обидат сами да се лекуваат без посета на медицински специјалист. Неконтролирана употреба на вазоконстрикторни капки доведува до фактот дека симптомите на болеста не само што не заминуваат, туку и се зголемуваат. Клиничката слика на болеста станува поизразена. Во овој случај, се покажа дека веднаш престанува да ги користи капките (тешко е да се направи ова, како што стана зависност) и контактирајте со квалификуван лекар.

Третман

Најдобар третман е да се откажете од користење на капки. Многу често ова станува доволно и носната слузница се враќа по неколку дена. Но, не сите луѓе успеваат да страдаат. Ако пациентот не може да користи капки некое време, тогаш лекарите препишуваат кортикостероиди (хормони во форма на спреј за прскање во носната празнина). Употребата на овие лекови го подобрува назалното дишење.

Во ретки случаи, кога медицинскиот третман не помага, прибегне кон хируршка интервенција. Изведете ја операцијата, како по правило, на долните мијалници. Целта на процедурата е да се намалат назалните конши во волумен, со што ќе се подобри дишењето.

Видови хируршки интервенции:

 • хирургија со ултразвук;
 • ласерска хирургија;
 • механичка интервенција.

Третман со народни методи

Употребата на традиционални методи за лекување на медицински ринит е дозволена само во случаи кога симптомите на болеста не се изразени. Примени ги сите рецепти е можно само по консултација со специјалист. Народни лекови во комбинација со терапија со лекови даваат многу позитивни резултати. Третманот на лек ринитис е прилично едноставен процес. Главната работа е специјалистот да го избере оптималниот план за лекување и да ги пропише најефективните лекови. Народни лекови секако се добри, но тие треба да се користат со претпазливост, бидејќи не секогаш лекот кој одговара на една личност, исто така, ќе му помогне на друг.

Народни лекови за лекување на лекови за ринитис:

Алое за лекување на ринитис лековити
 • Алое е растение кое има многу корисни својства. Поради неговиот антисептички ефект често се користи во традиционалната медицина. За третман на медицински ринитис потребно е лист од алое, од кој исцеден сок. По мешањето со вода потребно е да се капе во носниот премин;
 • Маслиновото масло се користи во комбинација со алое. Се меша сок од растително потекло и малку масло, додадете мед и вода. Смесата се мијат назалните синуси. Овој третман е многу ефикасен;
 • Маслото од чајно дрво исто така често се користи за лекување на оваа болест. Тоа беше навлажнета со газа flagella и се вбризгува во назалниот премин за 10 минути;
 • нафтено масло;
 • Камилицата има извонредни антибактериски својства, па затоа активно се користи и за лекување на медицински ринитис. Камилицата се приготвува во водена бања, инсистира, филтрира и се користи за миење на носот;

Традиционалните методи на лекување не се препорачуваат самостојно да се применуваат. Најдобро е да се јавите кај специјалист по медицина кој ќе го избере најсоодветниот план за третман, земајќи ги предвид карактеристиките на текот на болеста.

Превенција

Кај сите вазоконстрикторни капки не треба да се користат повеќе од 4-5 дена, бидејќи навиките можат понатаму да се развиваат. Ако симптомите на основната болест не исчезнат, тогаш треба повторно да го посетите лекарот кој го посетува, за да може да земе нов лек. Во секој случај, не се препорачува само-третман.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Медицински ринитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот специјалист за ЕНТ може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ринитис (појавување симптоми: 5 од 10)

Ринитис (течење на носот) е болест која влијае на назалните синуси. Причината за нејзината прогресија може да биде вирусна и бактериска инфекција, како и механички оштетувања на носната лигавица. Најчесто, оваа патологија се развива против позадината на ослабен имунитет.

...
Масиларен синузитис (појавување на симптоми: 5 од 10)

Масиларен синузитис е воспалителен процес на мукозната мембрана на максиларните синуси наречени максиларни синуси. Поради оваа причина болеста е второ име - синузитис. Воспалението се протега не само на мукозната мембрана, туку и на субмукозниот слој, коската и коскеното ткиво на горниот дензит. Според медицинската статистика, оваа болест е најчеста кај сите патологии на назалните синуси. Може да се појави во акутна и хронична форма. Се јавува кај возрасни и деца.

...
Алергија на цут (појавување симптоми: 4 од 10)

Алергија на цут денес е многу честа појава. За жал, никој не успеа целосно да се ослободи од тоа, така што луѓето мора да ги издржат своите непријатни симптоми. Алергиска реакција се манифестира со тежок чешање во носот, празнење на носот, кивање и назална конгестија.

...
ARVI (појавување симптоми: 4 од 10)

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

...
Заден ринитис (појавување на симптоми: 4 од 10)

Задниот ринит исто така се нарекува ринофарингитис и е воспалителна болест која може лесно да се меша со обичната настинка. Болеста се јавува во горниот респираторен тракт, имено во назофаринксот, крајниците или лимфниот прстен. Како по правило, често е можно да се сретне со задниот ринит кај едно дете, меѓутоа кај возрасните често е забележано.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .