Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Фиброзивен алвеолитис: симптоми и третман

Фиброзивен алвеолитис - главните симптоми:

Фиброзивен алвеолитис - болест која влијае на белодробното ткиво, се карактеризира со развој на воспалителниот процес. Како резултат на тоа, фиброзата се развива - здравото ткиво на белите дробови се заменува со сврзно ткиво, кое може да предизвика развој на респираторна инсуфициенција (ДН). Ако не се третира навремено, може да биде фатална. Оваа болест е ретка и слабо подложна на терапија со лекови.

Причини

Најчесто, болеста ги напаѓа луѓето над 50 години. Претежно мажите страдаат од тоа. Основата на прогресијата на болеста е автоимуна реакција. Ако се развие, почнува да произведува антитела против клетките на човечкото тело.

Во прогресијата на болеста вирусите играат улога, особено вирусот на хепатит Ц и аденовирусите. Некои занимања, исто така, може да се припишат на факторите на ризик. Постојат случаи кога фиброзен алвеолитис се развил по продолжено изложување на телото на хемиски аеросоли, прашина.

Класификација

Клиничарите идентификуваат 3 нозолошки форми на оваа болест:

 • идиопатски фиброзен алвеолитис;
 • егзоген алергиски алвеолитис;
 • токсичен фиброзен алвеолитис.

Идиопатичниот фиброзен алвеолитис е болест од непознато потекло, која влијае на белодробното ткиво и е придружена со зголемување на ДН. Оваа болест има неколку морфолошки форми:

 • заедничка интерстицијална пневмонија (ПИ);
 • неспецифичен ПИ;
 • алвеолитис облитеранс, кој се развива во тандем со интерстицијална белодробна болест;
 • акутен ПИ.

Идиопатичниот фиброзен алвеолитис е тешко да се лекува, бидејќи лекарите е тешко да ја одредат вистинската причина за нејзината прогресија. Овој тип на болест треба да се третира само во болница, бидејќи постои висок ризик за развој на сериозни компликации.

Егзоген алергиски алвеолитис е група на болести кои се развиваат како резултат на продолжено изложување на човечкото тело на прашина, која содржи соединенија од животински или растителни протеини.

Алвеолитисот на токсични фибрози се развива како резултат на долгорочната изложеност на белите дробови на токсични супстанции, како и на некои синтетички лекови.

Фази

 • акутна фаза. Во оваа фаза на развој на патологијата, клетките на алвеоларниот епител, како и капиларите, се оштетени. Како резултат на тоа, пациентот развива интраалвеоларен и интерстицијален едем, проследен со формирање на хијални мембрани;
 • хронична фаза. Патолошкиот процес постепено напредува. Целата светлина постепено се зафаќа и колагенот почнува да се депонира. Оваа состојба се нарекува заедничка фиброза. Алвеоларните простори се наизменично скршени;
 • терминална фаза. Белодробното ткиво станува како саќе. Фиброзно ткиво ги заменува здравите ткива на органот, и се создаваат обемни шуплини.

Симптоматологија

Симптоми на фиброзен алвеолитис

Фиброзивниот алвеолитис ги има следните симптоми:

 • постојана кашлица, што му дава силна непријатност на пациентот;
 • телесната тежина на пациентот е намалена;
 • како што напредува болеста, се развие отежнато дишење, што го спречува лицето да зборува нормално;
 • во некои случаи, спутумот може слободно да се одвои при кашлање;
 • на пациентот се чувствува слабост во целото тело, слабост;
 • постепено се појавуваат болки во мускулите и зглобовите за време на вежбање, а исто така и во состојба на одмор;
 • ноктите може постепено да се деформираат. Нивната форма ќе наликува на ногалки;
 • тахикардија ;
 • периферни едеми;
 • оток на вените на вратот.

Важно е да се дијагностицира болеста колку што е можно побрзо и да започне да се спроведува соодветен третман. Во раните фази на болеста може да се излечи речиси целосно. Важно е да се знае дека не постојат такви средства што би можеле да го претворат фиброзното ткиво назад во алвеоларна и здрава.

Дијагностика

Кога првите знаци на фиброзен алвеолитис се наоѓаат кај едно лице, тој веднаш треба да контактира со медицинска установа за испитување и потребни тестови, што може да се потврди ако болеста е присутна во телото. За дијагноза на патологија со користење на следниве методи:

 • Oak ;
 • рентген испит. Дава можност да открие знаци на болест. На сликата ќе биде јасно видливо цистично просветлување. Како по правило, местото на нивната локализација е долниот дел од белите дробови;
 • КТ на белите дробови . Најинформативен метод. Овозможува откривање на промени во белодробното ткиво пред да се појават првите симптоми и лицето оди во болница за дијагноза и третман;
 • проучување на респираторната функција;
 • бронхоалвеоларна лаважа;
 • бронхографија.

Третман

Прогресијата на болеста може да се прекине со употреба на антиинфламаторни и антифризните синтетички лекови. Имуносупресиви се користат и во терапија. Лекот третман е ефикасен само ако се користи во раните фази на развојот на патологијата.

Не-лекувањето вклучува програми за рехабилитација кои имаат за цел зајакнување на физичкото и психолошкото здравје на пациентот. Тие вклучуваат физичка обука, како и психолошка поддршка. За да се намали кашлицата и недостатокот на здив, лекарите често пропишуваат терапија со кислород. Тој е особено ефикасен во раните фази на прогресијата на болеста.

Фиброзивниот алвеолитис може целосно да се елиминира само ако се врши трансплантација на белите дробови. Овој метод на третман е многу ефикасен, но скап. Продолжениот животен век на пациентот по операцијата е продолжен.

Некои пациенти се обидуваат да ја лекуваат болеста дома со помош на народни лекови. Но, во овој случај тие не се ефикасни. Напротив, спротивно. Несоодветната и несоодветна употреба на нив може само да ја влоши состојбата на пациентот.

Компликации

Идиопатичниот фиброзен алвеолитис може привремено да се суспендира преку интензивен и правилен третман, но не постои начин да се излечи целосно. Тој полека ќе напредува. Во просек, луѓето со фиброзен алвеолитис живеат околу три или четири години.

Алергискиот и токсичниот алвеолитис во раните фази на развојот може да се излечи. Само е потребно да се елиминира причината која го предизвикала нивниот развој и да спроведе компетентен и сеопфатен третман. Се препорачува пациентот да биде стационар за време на терапијата, така што лекарите ќе имаат можност да ја следат неговата состојба.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате фиброзен алвеолитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: пулмолог , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Периферни рак на белите дробови (појавување на симптоми: 7 од 11)

Периферниот рак на белите дробови е опасна патолошка состојба во која туморот се развива од малите бронхии и бронхиоли. Оваа болест е ужасна поради фактот дека првите симптоми се појавуваат веќе кога формирањето расте во големи бронхии и плевра. Тоа е, може да се открие случајно, правејќи рентген за друга болест, или намерно, но во доцна фаза на развој, кога прогнозата е веќе многу неповолна.

...
Алвеолитис (појавување симптоми: 6 од 11)

Алвеолитис на белите дробови е процес на болест во текот на кој се погодени алвеолите, проследено со формирање на фиброза. Во ова нарушување, ткивото на органот се губи, што не дозволува белите дробови целосно да функционираат и честопати доведуваат до недостаток на кислород. Другите органи во тоа време, исто така, не добиваат целосно кислород, што, пак, го нарушува метаболизмот.

...
Рак на штитната жлезда (појавување на симптоми: 5 од 11)

Канцер на тироидната жлезда е малигна патологија во која формира грутка (нодула) која влијае на тироидната жлезда и се развива врз основа на неговиот фоликуларен епител или парафоликуларен епител. Ракот на штитната жлезда, чии симптоми главно се откриваат кај жени на возраст од 40 до 60 години, се дијагностицира во просек во 1,5% од случаите при разгледување на било кој тип на малигни туморски форми на една или друга област на локализација.

...
Дерматомиозитис (појавување симптоми: 5 од 11)

Болеста карактеризирана со повреда на мускулите со манифестации на абнормални моторни функции и формирање на еритема на кожата и еритема се нарекува Вагнеровата болест или дерматомиозитис. Ако не постојат синдроми на кожата, тогаш болеста се нарекува полимиозитис.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 5 од 11)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .