Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Белодробна фиброза: симптоми и третман

Фиброза на белите дробови - главните симптоми:

Белодробна фиброза е болест која вклучува присуство на лузна во белите дробови, што ја нарушува функцијата на дишењето. Фиброзата ја намалува еластичноста на ткивата, што го отежнува протокот на кислород преку алвеолите (меурчиња, каде воздухот е во контакт со крв). Оваа болест вклучува замена на нормалното белодробно ткиво со сврзно ткиво. Обратен процес на регенерација на сврзното ткиво во пулмоналното ткиво не е можен, па пациентот не може целосно да се опорави, но сеуште е можно да се подобри квалитетот на животот на пациентот.

Причините за болеста

Фиброзните промени се појавуваат поради следните причини:

 • присуство на долготрајни заразни болести;
 • присуство на алергии;
 • ефектите од зрачењето врз човечките органи;
 • грануломатозни болести;
 • пролонгирано вдишување на прашина.

Локален тип на болест што влијае на одредена област може да се развие асимптоматски, а во тешки фази и локалната и дифузна фиброза на корените на белите дробови и нивните други делови сигурно ќе се почувствуваат со такви живописни симптоми:

 • скратен здив. Во почетната фаза на дифузна фиброза, се појавува само по физички напор, но подоцна почнува да го следи пациентот, дури и во мирување;
 • присуство на кашлица. Во почетокот, кашлицата може да биде сува, но по некое време ќе стане придружена со спутум;
 • болка во градите;
 • присуство на отежнато дишење во белите дробови;
 • зголемено потење;
 • цијаноза (најчесто на мукозното ткиво на устата и прстите).

Апикалната пулмонална фиброза може да предизвика:

 • деформација на прстите (задебелување на ноктите и самите прсти);
 • зголемена диспнеа;
 • срцеви палпитации;
 • присуство на голем број едеми во нозете;
 • оток на вените во вратот;
 • присуство на болка во градниот регион;
 • слабост и неспособност за вежбање.

Овие симптоми обично се појавуваат во подоцнежните фази на патолошкиот процес.

Болести поврзани со фиброза

Тежок тип на болест, кој придонесува за трансформација на обичните белодробни ткива во сврзното, може да се развие во позадина:

 • алвеолитис, симптом на кој е респираторна инсуфициенција . Тоа е претходник на болеста;
 • азбестоза (болест што се манифестира поради честиот контакт со азбестната прашина);
 • микози на белите дробови (габични лезии на ткивата кај пациенти со слаб имунитет);
 • дијабетес ;
 • белодробни повреди;
 • пулмонална туберкулоза (инфективен тип на болест што се развива поради изложеност на микобактериски бели дробови).

Често, пациентите развиваат базална фиброза. Основата за нејзината прогресија во повеќето клинички ситуации е хроничен бронхитис . Во раните фази на болеста е речиси асимптоматска, но бидејќи прогресијата на симптомите станува поизразена. Сврзното ткиво расте, што доведува до дисфункција на белите дробови. Важно е да се дијагностицира болеста на време и да почне да се лекува, за да не се појават посериозни компликации.

Фиброза на белите дробови

Форми на болеста

Белодробна фиброза може да биде:

 • еднострано (влијае на едно белодробно ткиво);
 • билатерален (влијае на белите дробови).

Исто така, болеста на локализацијата на појавата е поделена на:

 • фокална фиброза (оштетување на мала површина);
 • вкупна фиброза (белодробна лезија целосно).

Во зависност од тежината на развојот на болеста е поделена на:

 • белодробна фиброза на белите дробови. Тоа е пролиферација на сврзното ткиво кое се менува со областите на белодробното ткиво;
 • цироза. Тоа е комплетна замена на ткивата, што предизвикува проблеми во функционирањето на пулмоналните садови и деформацијата на бронхиите;
 • склероза. Изразено во комплетна замена на сврзно ткиво на белите дробови, што предизвикува орган на запечатување.

Според причината на појавата, овие видови на болести се разликуваат:

 • фиброза од прашина која обично се јавува кај претставници на одредени професии кои се принудени да дојдат во контакт со прашина (силикоза, азбестоза);
 • фокална фиброза, која се јавува кај заболувања на сврзното ткиво (лупус, артритис, ревматоиден тип);
 • по инфекција;
 • идиопатска пулмонална фиброза. Овој вид на болест се јавува без очигледна причина.

Причини за болеста

Меѓу главните фактори кои придонесуваат за развој на ткивна трансформација, емитираат:

 • изложеност на фактори на производство (инхалација на брашно, струготини, песок, цементна прашина и други мали супстанции);
 • васкулитис (воспалителен процес кој влијае на крвните садови);
 • пренесена туберкулоза или пневмонија . По овие болести, може да се развие фиброзно-кавернозна пулмонална туберкулоза. Ова е опасна патологија во која белодробното ткиво е во голема мера засегнато. Важно е веднаш да се дијагностицира и почне да се лекува со фиброзно-кавернозна пулмонална туберкулоза, бидејќи без соодветно лекување може да се развијат тешки компликации кои се опасни не само за здравјето, туку и за животот на пациентот.

Дијагностика

Да почне да се третира болеста е можно само по темелна дијагноза. За ова, лекарите користат лабораториски и инструментални методи на испитување, со што се овозможува да се утврди локализацијата на болеста, степенот на лезијата и така натаму.

Најефективен метод на дијагноза е назначувањето на радиографија. Тоа помага да се идентификуваат патологии во коренот и во други области. Исто така, со цел да се детектираат фибротични промени во белите дробови, се користи КТ скенирање на белите дробови (компјутерска томографија). Дополнително, лекарот ќе препише ангиопулмонографија на пациентот, кој ќе покаже дали има промени во крвните садови (стеснување или проширување на гранките на садовите).

Фиброзно-кавернозната пулмонална фиброза, исто така, може да се открие со бронхоскопија или анализа на респираторната функција. Како резултат на анализата, можно е да се утврди респираторната стапка, инспираторен волумен и спроводливоста на воздухот во бронхиите.

Бронхоскопија

Како да се третира болест

Третманот на белодробна фиброза треба да се базира на:

 • исклучување на влијанието на штетни за лесни компоненти (прашина);
 • кислородна терапија. Во овој случај, пациентот мора да носи маска во која се снабдува кислородот;
 • употребата на лекови со широк спектар;
 • хируршка интервенција (отстранување на пулмоналната локација оштетена од фиброза).

Покрај тоа, понекогаш се користат народни лекови за борба против болеста. Лекарите официјално не ја признаваат традиционалната терапија, но во некои случаи им е дозволено да ги користат нивните одобрени средства. На пример, тинктурата на адонисот со додавање на анасон и кисело овошје ќе помогне да се компензира количината на кислород. Овој народен лек мора да се инсистира, филтрира и да се пие 3 пати на ден.

Исто така, третманот на пулмоналната фиброза се изведува со помош на специјални вежби. Респираторната гимнастика помага да се излечи болеста. Таа е насочена кон делумно или целосно продолжување на работата на телото.

Превенција на болести

За да не се третираат оваа сериозна болест, лекарите препорачуваат да се следат ваквите превентивни мерки:

 • избегнувајте стрес;
 • престанете со пушењето;
 • да ги почитуваат безбедносните мерки на работа;
 • периодично се подложува на физички преглед.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате фиброза на белите дробови и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот пулмолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Белодробен едем (појавување симптоми: 8 од 13)

Болеста, која се карактеризира со формирање на пулмонална инсуфициенција, презентирана во форма на масовно ослободување на трансудат од капиларите во пулмоналната празнина и како резултат на инфилтрација на алвеолите, се нарекува пулмонален едем. Едноставно, пулмоналниот едем е ситуација каде што течноста во белите дробови стагнира и протекува низ крвните садови. Оваа болест се карактеризира како независен симптом и може да се формира врз основа на други сериозни заболувања на телото.

...
Кардиопулмонална инсуфициенција (појавување на симптоми: 7 од 13)

Кардиопулмонална инсуфициенција е патологија на респираторните и кардиоваскуларните системи, напредувајќи како резултат на зголемување на притисокот во пулмоналната циркулација. Како резултат на тоа, десната комора на срцето почнува да функционира поинтензивно. Ако болеста напредува во текот на подолг временски период и неговото лекување не се спроведува, мускулните структури на десната страна на срцето постепено ќе ја зголемат нивната маса (поради интензивната работа).

...
Медијастинитис (појавување симптоми: 7 од 13)

Медијастинитис е воспалителен процес во медијастиналното ткиво. Во оваа болест, нервите и садовите се компресирани, што предизвикува развој на клиничката слика. Ако третманот не се започне навремено, веројатноста за смрт е висока. Треба да се напомене дека овој патолошки процес дава сериозни компликации на работата на другите телесни системи.

...
Миокардитис (појавување симптоми: 6 од 13)

Миокардитисот е генеричко име за воспалителните процеси во срцевиот мускул, или миокардот. Болеста може да се појави на позадината на разни инфекции и автоимуни лезии, изложеност на токсини или алергени. Постојат примарни воспаленија на миокардот, кој се развива како независна болест, а секундарна, кога срцевата патологија е една од главните манифестации на системска болест. Со навремена дијагноза и комплексен третман на миокардитисот и нејзините причини, прогнозата за опоравување е најуспешна.

...
Кардиосклероза (појавување симптоми: 6 од 13)

Хронична срцева болест, која се јавува како резултат на формирање на сврзно ткиво во дебелината на срцевиот мускул, се нарекува кардиосклероза. Оваа болест претежно не е автономна, и често се манифестира во позадина на други заболувања на телото. Кардиосклерозата е сериозна болест која го нарушува функционирањето на срцето и се јавува на позадината на разни причини и патогени.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .