Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сфеноидитис: симптоми и третман

Сфеноидитис - главни симптоми:

Сфеноидитис е воспалителна болест на мукозната мембрана на сфеноидниот синус, која се развива против позадината на вирусна или бактериска инфекција која веќе е присутна во телото. Овој тип на синузитис е доста редок, бидејќи нејзиниот развој бара од воспалителниот процес од етмоидниот лавиринт да се прошири на клинестиот (главен) синус. Со оглед на анатомските карактеристики на структурата, овој процес може да трае долго време.

Воспалителниот процес кај сфеноидитис е локализиран во сфеноидниот синус. Често се нарекува главна. Се наоѓа во носната празнина и во исто време е во контакт со каротидната артерија, основата на черепот, како и нервите на очите. Таквата анатомска близина во воспаление на синусот може да доведе до развој на различни компликации кои се опасни не само за здравјето, туку и за животот на пациентот. Исто така вреди да се напомене е фактот дека болеста е многу тешко да се лекува со синтетички лекови. Поради оваа причина, многу луѓе често развиваат хроничен сфеноидит, кој може да се излечи само преку хируршка интервенција.

За попрецизна дијагноза, лекарите користат специфична класификација која ги вклучува следните форми:

 • гноен сфеноидит;
 • катарактен сфеноидит;
 • серозен сфеноидитис.

Причини за болеста

Најчесто, акутниот сфеноидит се развива како резултат на претходно пренесен грип , акутна респираторна вирусна инфекција и антритис . Ова укажува на тоа дека главната причина за нејзиното појавување е инфекција на ендогените ткива на сфиноидниот (главен) синус.

Причините за болеста се: стафилококи , стрептококи, вируси на респираторни инфекции, како и некои габи. Во ретки клинички ситуации, микобактериската туберкулоза или предизвикувачкиот агенс на сифилис може да предизвика развој на сфеноидитис.

Постојат група на фактори без кои сфеноидитис не може да се развие кај едно лице:

 • чести и пролонгирани ринитис;
 • стеснување на екскреторното отворање на синусите;
 • разни повреди поради кои странските тела би можеле да навлезат во главните синуси;
 • намален имунитет;
 • цисти, лузни, адхезии и полипи;
 • абнормален развој на синусите.

Воспаление се јавува кога инфекцијата навлегува во синусот. Како резултат на тоа, во него се развива едем, поради што се намалува излезната дупка на синусот. Ако не започнете со третман на сфеноидитис во оваа фаза, тогаш ексудат ќе почне да се акумулира во празнината во облик на клин, воспалението ќе се зголеми, а одливот на мукус ќе биде нарушен. Многу често се случува акумулираното гној целосно да се поклопува со отворите на параназалните синуси. Поради тоа, нејзината количина постојано ќе расте, што ќе доведе до развој на здравствени и опасни по живот компликации.

Симптоматологија

Сфеноидитис

Акутен сфеноидит најчесто започнува со појава на главоболка, што е полошо ноќе. Ова е карактеристичен симптом за оваа болест. Прво, болката е локализирана во задниот дел на главата, но веќе на вториот или третиот ден од почетокот на развојот на болеста почнува да се дава во челото или храмовите. Во некои случаи, тој зрачи со приклучоците за очи.

Други симптоми на акутен сфеноидит:

 • слабост;
 • општото здравје постепено се влошува;
 • губење на апетитот;
 • скршеност;
 • главоболка може да биде толку интензивна што може да се појави вртоглавица во позадина;
 • црвенило на лицето;
 • брзо зголемување на температурата;
 • носната слуз во големи количини;
 • несоница;
 • страбизам;
 • двоен вид;
 • парестезии;
 • заматен вид и мирис.

Овие симптоми на болеста се должат на фактот дека во сфеноидните синуси притисокот постепено ќе се зголемува во однос на позадината на акумулацијата на ексудат и гној во нив. Ако гној го заглавува влезот на синусите, тогаш синдромот на болка ќе достигне висок степен на интензитет. Болката може да биде толку тешка што едно лице едноставно не може да го толерира. Тој ќе почувствува дека таа ги притиска очите одвнатре.

Ако започнете со третман на сфеноидитис во рана фаза на нејзиниот развој, сите симптоми наскоро ќе исчезнат, а чувството за мирис и визија ќе биде обновено.

Хроничниот сфеноидитис е неповолен исход на акутната форма на болеста. Се развива во случај кога не е време да се започне со третман на сфеноидитис во акутната фаза, или лекарот пропишува неправилен третман кој не се справи со симптомите на болеста и не може да го уништи патогенот. Процесот се одвива во изолирана форма или со пораз на клетките на решеткистиот лавиринт. Симптомите на сфеноидитис, како по правило, се помалку изразени отколку во акутна форма.

Главните симптоми на хроничен сфеноидит се:

 • тешка главоболка, која обично е локализирана во окципиталниот или париеталниот регион;
 • присуство на назален исцедок;
 • повреда на мирис.

Воспалителниот процес може да навлезе во шуплината на черепот, како и други синуси и во орбитата. Како резултат на тоа, пациентот во голема мера може да го намали видот. Ова е карактеристичен симптом на болеста, што укажува на тоа дека пациентот треба итно да почне да обезбедува помош, бидејќи може да развие опасни компликации.

Дијагностика

Ако постои сомневање дека лицето има акутен или хроничен сфеноидит, тогаш веднаш треба да побарате испит за отоларингологот. Ако има симптоми кои се карактеристични за болеста, се врши физички преглед. Следните инструментални дијагностички методи се исто така назначени:

 • пункција на синусот. Ова испитување овозможува да се одреди природата на слузот;
 • риноскопија. Лекарот ги испитува носните синуси, ушни школки и фаринкс;
 • Х-зраци и КТ на синусите . Ако синусот е помрачен на сликата, тоа значи дека е воспалено.

Исто така, пациентот може да биде назначен и некои лабораториски тестови за да го потврдат присуството на воспалителниот процес.

Третман

Третманот на болеста започнува со елиминација на инфективниот процес кој се развива во сфеноидните синуси. Покрај тоа, пропишува лекови кои помагаат да се намалат симптомите, како и ризикот од компликации. Ако дијагнозата е потврдена, пациентот веднаш е пропишан со антибиотска терапија. Најчесто користени лекови од групата на цефалоспорини и пеницилини.

Исто така, дополнително пропишувајте ги следниве лекови:

 • вдишување со хидрокортизон и ефедрин;
 • вазоконстрикторни капки;
 • НСАИЛ;
 • хомеопатски лекови;
 • имуномодулатори;
 • испирање на носот.

Како дополнителни методи на третман со употреба на физиотерапија. Употребата на електрофореза, магнетна терапија и кварц цевка дава добар ефект.

Третман на сфеноидитис

Хирургијата најчесто е индицирана за хроничен сфеноидитис, како и кога конзервативната терапија нема посакуван ефект. Хирургот обезбедува пристап до синусите, потоа го отстранува засегнатото ткиво од нив и ја дезинфицира празнината на параназалниот синус.

Сфеноидитис, исто така, може да се третира со народни лекови, но таквата терапија не треба да биде главниот метод на лекување. Пациентите се покажуваат да го исплакнат носот со инфузија на мудрец, слаб раствор на сол и инфузија од нане. Како имуномодулаторни агенси може да се земат декорации на дива роза, кантарион, Левзи. Народни лекови може да се користат само со дозвола на вашиот лекар.

Превенција

Со цел да се спречи развојот на болеста во себе, треба да се избегнуваат места каде што многу луѓе можат да се акумулираат за да не го фатат грипот или АРВИ. Исто така, потребно е да се третираат овие болести со текот на времето, ако веќе се појавија, за да ги дезинфицираат фокусите на инфекцијата во усните и носните шуплини.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Сфеноидитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот специјалист за ЕНТ може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пурпура тромбоцитопенична (Verlgof-ова болест) (појавување симптоми: 6 од 14)

Пурпура тромбоцитопенична или Verlgof-ова болест е болест која се јавува во позадина за намалување на бројот на тромбоцити и нивната патолошка тенденција за лепење и се карактеризира со појава на повеќе хеморагии на површината на кожата и мукозните мембрани. Оваа болест припаѓа на групата на хеморагична дијатеза, е доста ретка (според статистиката, 10-100 луѓе се разболуваат годишно). Првпат беше опишан во 1735 од страна на познатиот германски лекар Пол Werlhof, по што го доби своето име. Почесто, сè се манифестира на возраст од 10 години, а тоа влијае на лицата на двата пола со иста фреквенција, и ако зборуваме за статистички податоци кај возрасните (по 10-годишна возраст), жените се разболуваат два пати почесто од мажите.

...
Легионерска болест (појавување симптоми: 6 од 14)

Легионерската болест или легионелозата е бактериска инфекција која најчесто се манифестира како тешка форма на пневмонија. Типичен израз на болеста е интоксикација и нарушено функционирање на централниот нервен систем и бубрезите. Понекогаш, за време на болеста, се јавуваат респираторни и уринарни системи.

...
Хипопитуитаризам (појавување симптоми: 6 од 14)

Хипопитуитаризмот е патолошки процес во кој функционирањето на предната хипофиза се нарушува, што резултира со намалување на активноста на ендокрините жлезди. Клиничката слика ќе зависи од тоа каков вид на хормони повеќе не се произведува во вистинската количина.

...
Апсцес на заб (појавување симптоми: 6 од 14)

Заб апсцес - акутно гноен воспаление, кое е локализирано во коренот на забот. Оваа болест често се нарекува флукс. Причините за патологијата се сите видови на бактерии, кои, продирајќи во коренот, се размножуваат и предизвикуваат воспаление, кое понатаму може да доведе до супурација. Во напредни случаи, сепса се развива.

...
Синузитис (појавување симптоми: 5 од 14)

Синузитис е болест која се карактеризира со акутно или хронично воспаление, концентрирано во синусната површина (параназални синуси), што, всушност, го одредува нејзиното име. Синузитис, симптомите на кои сметаме малку подолу, главно се развиваат во позадина на обична вирусна или бактериска инфекција, како и алергии и, во некои случаи, против позадината на микроплазма или габична инфекција.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lyublinskaya, 104
Телефон : +7 (499) 116-82-09
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .