Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Етмоидитис: Симптоми и третман

Еммоидитис - главните симптоми:

Етмоид синузитис или акутен етмоидитис е болест која се карактеризира со воспаление на мукозниот епител, кој се наоѓа во клетките на етмоидната коска. Значењето на овој поим е непознато за многу малку луѓе (најчесто постои синузитис или синузитис на слухот), но самата патологија е многу честа. Поради оваа причина потребно е да се знае што е еммоидитис, симптоми и третман. Патологијата е доста опасна, бидејќи фокусот на воспаление се наоѓа во близина на мозокот и гранката на тригеминалниот нерв, кој е одговорен за инервација на лицето. Етмоидален синузитис се јавува кај возрасни и деца.

Предизвикувачи

Главните патогени на gamemoidmoiditis се исти вируси кои предизвикуваат појава на САРС , инфлуенца , риновирус или аденовирус инфекција. Причината за болеста може да биде бактерии - стафилококи и стрептококи, како и патогени габи. Има случаи во медицината кога се развива гамоимиден емоциитис поради т.н. мешана инфекција. Во материјалот што се испитува, неколку патогени се откриваат одеднаш.

Еммоидалниот синузитис во ретки случаи првенствено се развива. Како по правило, кај деца од предучилишна возраст, училишна возраст и кај возрасни се појавува во форма на компликации од други заразни болести: синузитис , ринитис , антритис . Во етмоидната синус инфекција влегува на два начина: хематоген (најчесто) и контакт. Хемороидите можат да влијаат дури и на новороденчиња. Причината - папочната, фетална и кожата сепса .

Причини за болеста

Патолошкиот процес најчесто се започнува поради заразна болест која влијае на човечкото тело и го слабее нејзиниот имунитет. Како резултат на тоа, вирусите и бактериите почнаа активно да се развиваат на носната мукоза. Главните причини за развој на гаиморотмоидитис вклучуваат:

 • абнормалности на назофаринксот (конгенитален и стекнат во текот на животот);
 • чести настинки, течење на носот;
 • вирусни инфекции;
 • габичен, бактериски, вирусен синузитис;
 • хронични заболувања поврзани со носната празнина (особено алергиски ринитис );
 • повреди на лицето;
 • ослабен имунитет.

Првите знаци на етмоидален синузитис кај возрасните и децата се појавуваат на позадината на ослабен имунитет и воспаление на параназалните синуси. Постарите луѓе полесно ја толерираат оваа болест. Кај децата, мукозната мембрана на клетките е многу пореално воспалена, а болеста е тешка, со висока телесна температура. Патолошкиот процес може да се премести во други паранозни синуси. Во вакви случаи, вообичаено е да се зборува за развој на гаиморотмоидитис и фронтоетоидитис.

Видови

Според природата на протокот, постојат две форми на етмоидален синузитис:

 • акутен;
 • хроничен.

Се разликуваат локализацијата на воспалителниот процес:

 • двострани - клетки од двете страни на етмоидната коска се засегнати;
 • десната страна - само десните клетки се воспалени;
 • левата страна - само клетките на левата страна се воспалени.

Исто така, болеста се класифицира според карактеристиките на нејзиниот тек. Постојат три форми:

 1. Катаролен етмоидитис. Причината е вируси. Оваа форма се карактеризира со обилно кинење. Пациентот ги има првите знаци на интоксикација - главоболка, вртоглавица, слабост во целото тело, гадење. Околниот протеин е црвен. Во некои случаи, во внатрешниот агол на окото може да се појават капилари. Носот е едематозен. Едемот се протега на аглите на очите. Во оваа форма, чувството за мирис е сосема отсутно.
 2. Полипозен етмоидитис. Оваа форма на болеста е хронична. Се јавува поради продолжен ринитис. Вознемиреноста на мукозната мембрана не поминува долго време и често ја зафаќа етмоидната коска. Во клетките, полипите постепено растат, што целосно ги покриваат лумените. Поради ова, мукозната мембрана постојано ќе биде отечена. Пациентите може да имаат ремисија. Во овој момент, знаците на болеста речиси целосно исчезнуваат. Едно лице може слободно да дише низ носот. Влошување се јавува на позадината на ARVI.
 3. Пурпурен етноидитис. Најкомплексна и опасна форма на болеста. Симптоматологија се изговара, температурата на телото се зголемува до големи броеви - 39-40 степени. Постои силна болка во фронталните лобуси и носот, забите, очите. Постои обилно кинење. Знаци на општа интоксикација на телото ја влошуваат состојбата.
Област на воспаление кај еммоидитис

Симптоми на акутната форма

Акутниот етмоидитис се развива во позадината на заразни болести. Едно лице има тежина во основата на носот, поставени се носните пасуси. Слуз се излачува заедно со жолто-зелен гној. Често овој процес е придружен со многу лоша главоболка.

Оваа форма е типична:

 • зголемување на температурата на големи броеви;
 • општата состојба се влошува;
 • пациентот има чувство на слабост и замор;
 • болка во коренот на носот, која се протега до орбитата;
 • кожата на внатрешниот дел на орбитата е често задебелена и многу чувствителна на допир;
 • мачни болки во основата на носот и на челото (влошена ноќе);
 • замор;
 • фотофобија

Кај постарите лица и малите деца, патолошкиот процес може да ги уништи коскените ѕидови на клетките, а воспалението постепено ќе се префрли на меките ткива на внатрешниот агол на орбитата. Ако акутниот етмоидитис не се третира, процесот ќе почне да влијае на околните ткива и формирање на повеќе фолии. Како резултат на тоа, ќе се појават интракранијални и орбитални компликации, остеомиелитис на горната вилица.

Симптоми на хронична форма

Ако болеста не е претходно дијагностицирана и правилно третирана, тогаш пациентот развива хроничен етмоидитис. Често овој патолошки процес е компликација на воспаление на максиларниот синус (gamemoidmoiditis), фронтален синузитис или хроничен ринитис. Првите знаци на оваа болест се манифестираат кај луѓето два месеци по страдањето на акутен етмоидитис.

Со егзацербација на хроничен етмоидитис, забележани се следниве симптоми:

 • горниот очен капак сериозно отечен;
 • гноен исцедок од носот;
 • тешка главоболка;
 • во областа на носот на пациентот се забележува сериозноста, која се зголемува ако ја наведнува главата;
 • гној и слуз се спуштаат од назофаринксот. Многу исцедок се акумулира наутро и пациентот со големи тешкотии издвојува;
 • кога очите се движат, пациентот почувствува многу болка.

Оваа форма на болеста е опасна, бидејќи мукозната мембрана на средната школка на носот почнува да расте многу брзо и наскоро се затвора со носната преграда. Дегенеративните промени во него доведуваат до формирање на полипи. Ако едемот не престане, тогаш ќе се појави полипоза. Повеќе полипи ќе ја полнат целата носна празнина и ќе почнат да одат надвор. Назалниот септум ќе се деформира.

Компликации

Ако акутниот или хроничниот етмоидитис не се третира, тогаш гнојни маси може да се прошират на околните органи. Компликации се развиваат, кои се опасни не само за здравјето, туку и за човечкиот живот. Најчестите проблеми се:

 • компликации на очите - целулитис на орбитата, ретробулбарен апсцес, емпием;
 • лавиринтскиот лавиринт паѓа;
 • воспалителниот процес се движи до интракранијални области. Ова е најопасна состојба, бидејќи може да развие апсцес на мозокот, истури гноен менингитис , арахноидитис.

Покрај тоа, речиси е невозможно да се открие хроничен етмоидитис. Затоа, не можете да се двоумите! На првите знаци на болеста, веднаш треба да ја посетите квалификуван специјалист. "Исцелен" или нетретиран воспалителен процес може да доведе до неповратни последици.

Дијагностика

Најинформирачки метод за проценка на состојбата на синусите на етмоидната коска кога хемороидите се компјутеризирана томографија. Терапијата со магнетна резонанца често се користи и во медицинските установи. Овој метод има свои предности - висока резолуција и информации. Со тоа можете да го дијагностицирате синузитисот предизвикан од габи. МРИ е метод на избор за дијагностицирање на болеста кај децата, бидејќи не користи јонизирачко радио емисија.

За дијагноза на етмоиден синузитис кај возрасни со користење на радиографски студии. Сликата ќе покаже затемнување на клетките на етмоидната коска.

Методи на инструментални испитувања:

 1. Ендоскопски преглед. Се изведува со помош на сонда со оптички систем.
 2. Риноскопија. Носната празнина се испитува со помош на дилатор и назофарингеален спекулум.
Ендоскопски преглед

Третман на акутен етмоиден синузитис

Акутниот етмоидитис мора да се третира со лекови. Терапевтските мерки ќе бидат првенствено насочени кон намалување на едемот на мукозната мембрана на етмоидните коскени клетки.

Најефективен третман е YAMIK синусниот катетер. Со помош на таков катетер, специјалистите го отстрануваат гној од погодените клетки, инјектираат лековити супстанции во нив, кои ја инхибираат активноста на бактериите и вирусите, со што се елиминира воспалението.

Антибиотици со широк спектар - Амоксицилин, Ципромед, Аугментин, Сумамед, Клецид - најдобро се занимаваат со бактериска инфекција. Исто така, се индицирани и антиинфламаторни лекови како што се ебастин, хлоропирамин. Назалната конгестија се елиминира со помош на вазоконстрикторни агенси. Најефективни се Нафазолин, Димитинен.

Третман на хроничен етмоиден синузитис

Хроничниот етмоидитис е потешко да се излекува. Симптомите се елиминираат со помош на лекување со комплексни лекови - Polydex, Bioparox, Isofra. Во составот на овие средства се присутни неколку активни супстанции - антибиотик, анестетик, вазоконстрикторски лек.

Физиотераписките процедури, исто така, даваат многу добар ефект:

 • хидрокортизон фонофореза;
 • електрофореза со раствори на димедрол и калциум хлорид;
 • УХФ на етмоидни синуси;
 • Назалната празнина се третира со хелиум-неонски ласер.

Хирургија

Хируршката интервенција за оваа болест е индицирана само кога се појавуваат компликации поради брзото ширење на воспалителниот процес на коскеното ткиво и периодот. Клетките на етмоидната коска отворени од надворешен пристап. Операцијата се изведува под општа анестезија.

Првото нешто што му треба на хирургот е да обезбеди целосен пристап до етмоидната коска. За ова, го проширува назалниот премин. По што клетките се отвораат. Сите погодени подрачја се отстранети за време на операцијата.

Традиционални методи на лекување

Етноидалниот синузитис не може да се третира исклучиво со народни лекови во секој случај! Тие можат да послужат како адјувантна терапија. Главниот третман е антибиотици, вазоконстриктори и антиинфламаторни лекови. Дополнително, можете да ги миете носните синуси со лушпа од мудрец, камилица или силен чај црн чај. Можете исто така да ги миете синусите со загреан раствор на див рузмарин или огневен изглед. Третманот на етмоидитис треба да се спроведува само под строг надзор на лекарот што присуствуваше!

Во прилог на главниот третман, можете да ги миете носните синуси.

Етмоидален синузитис кај деца

Оваа болест кај децата се јавува во изолирана форма. Синусите се засегнати, бидејќи тие се најразвиени од раѓањето. Третманот на етмоидитис кај новороденчиња, деца од предучилишна и училишна возраст треба да се врши само во болница!

Кај децата, сите симптоми се поизразени. Комплицира текот на болеста висока температура - до 40 степени. Појавата на интоксикација постепено се зголемува - повраќање и гадење.

Окото, кое се наоѓа на страната на воспалението, се затвора целосно, а окото се движи надолу и малку настрана. Ако пациентот не обезбеди квалификувана помош, компликациите може да се појават веќе на третиот ден поради пробивот на гној. Ако детето не добие соодветен третман, тогаш на петтиот ден орбитални и интракранијални компликации, сепса се развива.

Третманот на етмоидитис кај деца се врши само во болница. Пред сè, потребно е да се спроведе активна антибактериска терапија. Лековите се администрираат интравенозно. Отстранувањето на гној од синусите може да се врши со помош на електричен вшмукувачки уред. Исто така, пропишува вазоконстрикторни лекови. Важно е да ја сведете температурата во времето. За таа цел, ибупрофен или парацетамол се препишуваат на детето.

Во фаза на обновување пропишани физиотерапија - ултразвук, UHF, микробранова, хелиум-неонски ласер, магнет. Децата се набљудуваат во клиниката до нивното целосно закрепнување.

Превенција

Бидејќи етмоидниот синузитис е предизвикан од различни микроорганизми, конкретните мерки за нејзина превенција едноставно не постојат. Со цел да се спречи развојот на овој патолошки процес, неопходно е да се спречи развојот на болести кои може да предизвикаат појава на болести. Покрај тоа, се покажа дека земаат витамински комплекси за зајакнување на имунолошкиот систем во студената сезона.

За да не се развие болеста кај децата, неопходно е да се зајакне нивниот имунолошки систем од раѓање. За оваа цел, можно е да се користат витамински препарати (според возраста), за да се даде овошје збогатено со витамин Ц, за да се изврши стврднување.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате етмоидитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот ENT специјалист може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Гломерулонефритис кај деца (појавување симптоми: 8 од 16)

Гломерулонефритис кај деца е инфективно-алергиска патологија во која воспалителниот процес е локализиран во бубрежните гломерули. Меѓу специјалистите од областа на педијатријата се смета за најчестата стекната детска болест.

...
Синузитис (појавување симптоми: 7 од 16)

Синузитис е болест која се карактеризира со акутно или хронично воспаление, концентрирано во синусната површина (параназални синуси), што, всушност, го одредува нејзиното име. Синузитис, симптомите на кои сметаме малку подолу, главно се развиваат во позадина на обична вирусна или бактериска инфекција, како и алергии и, во некои случаи, против позадината на микроплазма или габична инфекција.

...
ARVI (појавување симптоми: 7 од 16)

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

...
Ишемичен колитис (појавување симптоми: 7 од 16)

Ишемичниот колитис е болест која се карактеризира со исхемија (нарушена циркулација на крвта) на садовите од дебелото црево. Како резултат на развојот на патологијата, погодениот сегмент на цревата го губи потребното количество крв, така што нејзините функции постепено се нарушуваат.

...
Ринозинузитис (појавување симптоми: 7 од 16)

Ринозинузитис е болест која се карактеризира со воспаление на носната мукоза и параназални синуси. Најчесто, патологијата се развива кај луѓе на возраст од 45 до 70 години, но можно е прогресија на риносинузитис кај деца. Вреди да се спомене дека меѓу фер сексот, инциденцата е неколку пати повисока отколку кај мажите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4, бул. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .