Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Сува плеврит: симптоми и третман

Сув плеврит - главните симптоми:

Сува плеврит е патологија која се карактеризира со присуство на воспалителен процес во серозната мембрана на белите дробови. Како резултат на тоа, фибринозен едем е формиран на површината на плевралните листови. Различни други болести на белите дробови можат да предизвикаат овој процес, затоа најчесто сувиот плеврит е компликација. Се манифестира со зголемување на температурата, тешкотии при дишењето. Елиминирање на сите симптоми на болеста само ќе комплексна терапија.

Што придонесува за развојот на болеста?

Како што е наведено погоре, сувиот плеврит е последица на одредена болест на белите дробови или други органи кои се наоѓаат во близина на плевралната празнина.

Болеста на инфективна природа може да се класифицира според видот на патогенот, и не-заразни - од природата на болеста, симптомите на кои се тие.

Причините кои придонесуваат за формирање на сува плеврит се следниве воспалителни болести на белите дробови од заразна природа:

Често болеста е компликација на ревматизмот , кој се јавува во активната фаза и други системски патологии на сврзното ткиво. Овие патологии вклучуваат ревматски и лупус плеврит.

Последната фаза на несоодветната функција на бубрезите е уремија. Се карактеризира и со воспаление на поставата на белите дробови. Појавата на уремичен плеврит се промовира со иритација на плеврални листови, што е предизвикано од азотни шлемови. Нивната секреција се изведува преку серозни мембрани со недоволно функционирање на бубрезите.

Како се манифестира болеста?

Симптомите на плеврит може да се надополнат со манифестации на основната болест на белите дробови. Тие, исто така, може да бидат единствените знаци на болест. Како по правило, состојбата на пациентот е задоволителна, па симптомите на болеста малку влијаат на телото. Индикаторите на температурата се различни, бидејќи сè зависи од активноста на главниот воспалителен процес во белодробното ткиво. Кога се појавуваат воспаленија на плевралните листови, симптомите како што се:

  • треска;
  • прекумерно потење ноќе;
  • сериозна слабост;
  • болни сензации.
Сува плеврит

Болки

Пациентот чувствува синдром на болка зад стернумот за време на дишењето. Тој има остар карактер. Зголемена болка се јавува при кашлање, вдишување или менување на положбата на телото. Дишењето се карактеризира со зголемување. Во некои случаи, за да се олесни состојбата, пациентот се претпоставува склоност кон погодената страна. Така успева да ја намали болката, бидејќи респираторните движења на градите се ограничени.

Нецелосна подвижност на градите

Слични симптоми се јавуваат при дишење. Ако нема масивно воспаление на ткивото на белите дробови, звукот на перкусија над оштетениот простор не се менува. Гледано ослабено дишење, ако пациентот има претпоставено удобна положба. Во текот на воспалителниот фокус постои бучава што се јавува поради плеврална триење. Во тембрење, тоа е слично на звукот на ладен снег.

Манифестации на ферен сув плеврит

Презентираната патологија се развива против позадината на фибринозно воспаление на плеврата поставата на дијафрагмата. Слушнете ја шумот на триење на погодените лисја на плеврата е невозможно. Синдромот на болка може да влијае на вратот и стомакот. Симптомите на дијафрагмалниот плеврит се карактеризираат со абдоминална тензија. Ја стимулира акутната болест на абдоминалните органи. Резултат на овој процес е болката и болка при голтање.

Пациентите се жалат на симптоми како што се дишењето во градите и зголемената болка во долниот дел од градната коска при длабок здив. Ако притиснете на подрачјето помеѓу нозете на мускулите со глава, тогаш има болни сензации.

Дијагностички тестови

Невозможно е да се одреди сув плеврит со формална дијагностика. Тука треба да ја знаете причината за патологијата. Затоа, пациентот мора да посети и други специјалисти.

Аускултативните симптоми на сегашната болест може да се препознаат преку ослабеното дишење на повредената страна, бучавата од триење на плеврата. За време на палпација, можно е да се открие тврдост и болка во мускулите.

Според резултатите на флуороскопијата, постои ограничување на екскурзијата на дијафрагмата на оштетената страна. За да се исклучи присуството на ексудат, ќе биде потребен ултразвук на плевралната празнина.

За да се направи разлика помеѓу сув плеврит од болести како што се интеркостална невралгија , ангина , миокарден инфаркт ќе му помогне на ЕКГ.

Терапевтски активности

Третманот на презентираната патологија треба да биде интегриран пристап и активно да влијае на главната болест. Пациентот мора да биде во согласност со одмор во кревет. Третманот се изведува со помош на антиинфламаторни лекови и антибиотици. Приемот на антитусивни лекови се врши во присуство на сува кашлица, со што се зголемува болката во градите.

Со цел да се намали воспалението, третманот вклучува земање на стероидни хормони. Тие вклучуваат Метиред, Преднизолон, Хидрокортизон.

Лекови мешани

Третманот, кој вклучува воведување на лекови против болки, интрамускулно, ќе помогне да се намали синдромот на силна болка. Уште активно користење традиционален третман:

  • облоги со ефект на затоплување;
  • инсталација на медицински канти;
  • примена на јодска мрежа на кожата на оштетената површина.

Ако не постои воспалителен процес во белодробното ткиво, третманот може да се спроведе дома. Симптоматскиот третман вклучува употреба на методот на имобилизација на погодената половина од градите. За овие цели, користете тесни преврски. Пациентите треба да консумираат повеќе течности, добро да јадат, да го надополнуваат вашето тело со витамини и високо квалитетни протеини. Ако постои наплата на пациентот, тогаш третманот може да се надополни со физиотерапија, терапевтски вежби за дишење.

Вежби за дишење

Третманот на некомплицираните форми на сув плеврит трае неколку дена или 2-3 недели. Со продолжен рекуррентен курс или транзиција кон ексудативен плеврит, може да се тврди дека постои туберкулозен процес.

Превентивни мерки

Ако лекувањето на патологијата било спроведено навреме, тогаш прогнозата е генерално позитивна. Но, тука е неопходно да се земе предвид текот на главната болест. Со цел да се заштити себеси од воспаление на плеврата, неопходно е да се третираат болести кои се комплицирани со плеврит во времето.

Ако имало рана дијагноза на пневмонија и белодробен апсцес, пациентот е должен веднаш да побара помош од специјалист веднаш штом ги има првите манифестации. Во никој случај не одбиваат да спроведат рендгенски зраци, бидејќи со таква дијагноза е можно да се детектираат воспалителни болести и да се излечат со текот на времето. Со цел да се елиминира туберкулозата, ќе биде потребна годишна флуорографија.

Сувиот плеврит е воспалителна болест која најчесто служи како компликација на разни белодробни заболувања. Да го излечи и да заборави на сите негови непријатни манифестации може да биде, ако веднаш одите во клиниката и ги положите сите потребни тестови. Во спротивно, патологијата ќе се развива понатаму и може да доведе до тажни последици во форма на туберкулоза.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Сува плеврит и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот пулмолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 4 од 9)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
АРИ (појавување симптоми: 4 од 9)

АРИ (акутна респираторна болест) е група на заболувања од вирусно или бактериско потекло, кои се карактеризираат со оштетување на горниот респираторен тракт, симптоми на општа интоксикација на телото. Респираторните инфекции влијаат врз луѓето од сите возрасти, од мали деца до постари лица. Оваа група на болести се манифестира сезонски - почесто се случуваат патологии кога се менуваат сезоните (во есен-зимскиот период). Важно е да се вклучите во превенцијата на акутните респираторни инфекции навремено, за да не се инфицирате во средината на епидемијата.

...
Хистоплазмоза (појавување симптоми: 4 од 9)

Хистоплазмоза е болест која се развива поради пенетрација на специфична габична инфекција во човечкото тело. Во овој патолошки процес, внатрешните органи се засегнати. Патологијата е опасна, бидејќи може да се развие кај луѓе од различни возрасни категории. Исто така во медицинската литература може да се најдат такви имиња на болести - болест во долината на Охајо, Дарлинг-ова болест, ретикулоендотелиоза.

...
Поткожна емфизем (симптоми на појавување: 4 од 9)

Поткожна емфизем е патолошки процес кој предизвикува воздух да се акумулира во подрачјето на поткожното ткиво на градниот ѕид, а потоа се шири низ телото. Ваквото воздушно перниче ги стиснува големите крвни садови и артерии, како резултат на кои се повредуваат разни органи и се развива кардиоваскуларна инсуфициенција. Треба да се напомене дека овој патолошки процес не е независна болест - тоа е последица на оштетување на трахеата, бронхиите, хранопроводникот или белите дробови.

...
Инфективна мононуклеоза (појавување симптоми: 3 од 9)

Инфективна мононуклеоза е акутна инфективна болест, којашто првенствено се карактеризира со оштетување на лимфните и ретикулоендотелијалните системи. Инфективна мононуклеоза, чии симптоми се манифестираат како треска, полиаденитис и тонзилитис, покрај ова се јавува и со зголемена слезина и црн дроб, како и со леукоцитоза во доминацијата на базофилните мононуклеарни клетки.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .