Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Воспаление на белите дробови: симптоми и третман

Воспаление на белите дробови - главните симптоми:

Воспалението на белите дробови (официјално - пневмонија) е воспалителен процес во еден или двата респираторни органи, кој обично е заразен по природа и е предизвикан од разни вируси, бактерии и габи. Во античко време, оваа болест се сметаше за една од најопасните, и иако современите средства за лекување можат брзо и без последици да се ослободат од инфекцијата, болеста не ја изгубила својата важност. Според официјалните податоци, во нашата земја секоја година околу еден милион луѓе страдаат од пневмонија во една или друга форма.

Опис на болеста

Знаци на пневмонија опишани во неговите трудови на легендарниот Хипократ, но вистинскиот пробив во лекувањето на оваа инфекција се случил само на почетокот на 20 век, по откривањето на пеницилин од Александар Флеминг. Пулмонална болест е многу подмолно: таа брзо се развива, додека е успешно маскирана како грип или класична студена состојба, поради што не е секогаш лесно да се препознае.

Научниците разликуваат 2 главни типа на пневмонија - примарна, која започнува како независна болест, а секундарната - се развива против позадината на акутните респираторни вирусни инфекции или други заболувања, најчесто со намален имунитет. Болеста може да се пренесе на три начини, најчестата - класичната воздушна, кога инфекцијата се влегува во белите дробови на здраво дете или возрасен од пациентот.

Друг начин е хематоген, патогенот продира заедно со крвта (кога е заразен со крв и други сериозни инфекции). Третиот метод е ендогени, кога бактериите кои живеат во носот и грлото се активираат и стануваат извор на инфекција. Така, прашањето за тоа дали пневмонијата е заразна е недвосмислена: да, тоа е заразна.

Видови

Карактеристиките на пневмонија кај возрасни и деца често зависат од типот на инфекција:

 1. Фокално (мал дел од белите дробови страда - еден или повеќе алвеоли).
 2. Сегментален (зафатен еден или повеќе пулмонални сегменти).
 3. Лобар (воспаление во целиот пулмонален лобус).
 4. Вкупно (инфекцијата целосно го зафаќа респираторниот орган).

Еден вид лезии на пулмонален лобус е опасна лобарна пневмонија, која, без соодветно лекување, често станува билатерална пневмонија.

Причини

Причините за пневмонија кај децата и возрасните се исти - непосредно предизвикувачкиот агенс на инфекција и намален имунитет.

Главните причини за пулмонална инфекција се:

 • Стрептококи;
 • Ентеробактерии;
 • Стафилокок ;
 • Микоплазма;
 • Легионела;
 • Кламидија;
 • Хемофилна стапче.
Стрептокок

Првите три патогени предизвикуваат типична пневмонија , последните 4 групи на микроорганизми предизвикуваат атипично пулмонално воспаление.

Најчест патоген е стрептокок. Обично е присутна на кожата и во респираторниот тракт и, со ослабен имунитет, наспроти позадината на други болести, може да навлезе во белите дробови и да предизвика нивно воспаление. Ентеробактериите обично предизвикуваат пневмонија кај луѓе со хронична бубрежна болест, стафилококната инфекција главно се дијагностицира кај постари пациенти.

Кламидијалната пневмонија често може да се открие кај дете по 5 години. Најефикасен метод на лекување е антибиотици, минимален период од 3 недели. Микоплазмата обично предизвикува пулмонално воспаление кај младите луѓе, а хемофилусниот бацил традиционално влијае на пушачите. Легионела инфекцијата е поретка, но оваа патологија може да предизвика сериозни последици.

Постојат дополнителни ризични фактори кои можат да предизвикаат симптоми на пневмонија:

 • Хронични белодробни заболувања;
 • Хронични инфекции на назофаринксот (на пример, синузитис );
 • Постојан бронхитис и тонзилитис ;
 • Недостиг на имунитет;
 • Траума на раѓање;
 • Срцеви дефекти.

Симптоми

Првите и најкарактеристични симптоми на пневмонија се кашлање, недостаток на здив, болка во градите, треска, која е придружена со потење, а подоцна и знаци на интоксикација. Сува кашлица се појавува кога телото се обидува да се ослободи од опасни бактерии, а потоа се јавува отежнато дишење. Особено силно изразена недостаток на здив кај постари пациенти во однос на позадината на хроничните кардиоваскуларни заболувања.

Флуктуациите на температурата се еден од главните знаци на инфекција во белите дробови. Пред првото зголемување на температурата може да се појави долг студ, тогаш бројот на термометарот се зголемува на 38-39 степени. Температурни флуктуации од 1,15 степени во текот на денот обично трае околу 10 дена, со полноправно лекување во болница, овој период може да се намали на 3-4 дена.

Интоксикација со пневмонија е труење на телото со продукти на распаѓање на заразни патогени и токсини по распаѓањето на ткивата. Да се ​​идентификува интоксикација кај дете и возрасен може да се заснова на следните симптоми: главоболка, невнимание, конфузија и подоцнежни нарушувања во работата на други органи (лоша столица, абдоминална болка, надуеност и слаб апетит).

Симптоми на лобарна пневмонија

Крупната пневмонија е една од најопасните сорти на оваа болест, во која е зафатена целиот лобус на белите дробови, вклучувајќи еднострано и билатерално воспаление.

Симптомите поврзани со пневмонија од овој тип вклучуваат:

 • Остро зголемување на телесната температура;
 • Болка на едната страна, на кашлање и на инспирација, полошо;
 • Се развива недостиг на здив и сува кашлица, прво ретко, а потоа се зголемува;
 • Вратот е покриен со црвени дамки на дел од белите дробови на пациентот или целосно исцрпени;
 • Усните стануваат малку сини, назолабијалниот триаголник отекува;
 • По неколку дена, во кашлицата може да се појави кафеав плунка со ленти од крв;
 • Со тешка интоксикација, пациентот периодично губи свест и делириус.

Симптоми на атипична пневмонија

Пневмонија

Ако пневмонијата е предизвикана од атипични патогени, знаците на пневмонија кај возрасните и децата може да се разликуваат малку од класичната слика.

Кога инфекцијата на микоплазма, првите симптоми на пневмонија се ринитис, воспалено грло, треска, сува кашлица. Подоцна се додаваат болки во мускулите и зглобовите, крварење од носот, воспаление на лимфните јазли. Почесто, оваа болест се дијагностицира кај дете, на пример, за време на епидемија во градинката.

Првите знаци на кламидијално пулмонално воспаление кај дете и кај возрасни се ринитис, скок на температура до 38-39 степени, зголемување на лимфните јазли, подоцна алергиски реакции, дерматитис и бронхитис може да се појават на позадината на болеста.

Очигледни симптоми при воспаление на белите дробови од типот на легионела може да се наречат тешка треска до 40 степени со треска и тешка главоболка и сува кашлица. Оваа форма на пневмонија најчесто доведува до смрт (50-60%), обично страдаат постари лица.

Симптоми на хронична пневмонија

Хроничното или рекурентно, воспаление на белите дробови започнува од позади акутно излачена акутна болест, ако мал мал воспалителен фокус останува во белите дробови или е компликација на тешка пневмонија.

Како се манифестира хроничното воспаление на белите дробови? Главните карактеристики се:

 • Тешко дишење;
 • Периодична влажна кашлица, понекогаш со гноен исцедок;
 • Палпитации на срцето и отежнато дишење;
 • Воспаление на назофаринксот и устата;
 • Слаб имунитет и полихиповитаминоза;
 • Општа слабост и знаци на интоксикација;
 • Потење ноќе;
 • Слабо апетит и губење на тежината;
 • Во периодот на егзацербација - исцрпувачки кашлица и температура.

Во хронична форма на пулмонална инфекција, респираторните органи не се справуваат со нивната работа и не можат целосно да ги обезбедат ткивата со кислород, па затоа срцето мора да работи во двојен режим. Како резултат на тоа, најчестата компликација на хроничната пневмонија е кардиоваскуларната слабост.

Симптоми кај возрасни

Симптоми на пневмонија кај возрасни

За да се утврди пневмонија кај возрасни може да биде првенствено на класичната сува кашлица. Други типични знаци на пневмонија кај овие пациенти се:

 • Треска, а потоа и брз пораст на температурата;
 • Недостаток на здив дури и при минимален напор;
 • Тахикардија (повеќе од 100 срцеви отчукувања во минута);
 • Болка во градите (со плеврални лезии - плеврит);
 • Тешка главоболка, вртоглавица;
 • Исип на херпес поради ослабен имунитет;
 • Проблеми со столицата (пролив или зголемени движења на дебелото црево).

Други симптоми на пневмонија зависат од видот на патогенот, имунитетот и степенот на пулмонално оштетување. Во тешки форми на пулмонална болест, може да настанат компликации:

 • Белодробен едем;
 • Апсцес (формирање на шуплини со гној);
 • Психози , делузии и халуцинации;
 • Пневмоторакс (акумулација на воздух во плевралниот регион).

Симптоми кај деца

Симптоми на пневмонија кај деца

Кај децата, воспалението на белите дробови ретко е примарна болест, најчесто пневмонија се развива во услови на тешки настинки, болни грип, бронхитис и др. Во овој период особено е важно родителите да ги разликуваат симптомите на пневмонија и да започнат со активен третман.

Типичната пневмонија кај детето започнува со вообичаено непријатност, потоа слабост, треска, потење, а подоцна - вртоглавица и нарушувања на апетитот. Покрај температурата, се забележува брзо дишење (повеќе од 50 вдишувања во минута со стапка од 20-40).

Можно е да се утврди пулмоналното воспаление кај мало дете од целиот комплекс на симптоми:

 • По грип или студ, нема подобрување, или по краток увид, температурата скокови и сериозна слабост повторно се појавува;
 • Детето страда од здив, без разлика дали има треска или кашлица;
 • Во прилог на класичните знаци на САРС - кашлица, треска, течење на носот, постои силен бледило на кожата;
 • Кога температурата се зголемува кај детето, антипиретичните лекови не функционираат;
 • Кај доенчињата, промените во однесувањето: тие се непослушен, лошо или, напротив, спијат премногу, одбиваат да јадат или да станат летаргични и апатични.

Дијагностика

Х-зрачен преглед за пневмонија

Најчестата дијагноза за сомнително пулмонално воспаление ја изведува лекарот што посетува. Но, пациентот секогаш може да побара да препише дополнителни медицински истражувања ако открие еден или повеќе класични симптоми на пневмонија.

Најефективните и популарни методи за дијагноза на пневмонија се:

 1. Х-зраци испитување. Ви овозможува да откриете воспаление и неговата големина: една или повеќе лезии, сегменти, целиот лобус на белите дробови или вкупна лезија.
 2. Анализа на содржината на спутум (ако кашлицата е влажна). Тоа помага да се открие инфекцијата, да се утврди видот на патогенот и да се пропише соодветен третман за воспаление на белите дробови.
 3. Крвен тест Промените во составот на крв и бројот на леукоцити ќе помогнат да се одреди природата на болеста и видот на патогенот на пневмонија.
 4. Бронхоскопија . Се изведува само како последно средство и овозможува не само да се направи точна дијагноза на пневмонија, туку и целосно да се испитаат погодените бронхи.

Третман

Третман на пневмонија

Како да се лекува пневмонијата во болница или дома? Ова прашање е од голема грижа за пациентите и нивните роднини, но овде нема дефинитивен одговор. Со напредни и сложени форми на болеста, потребна е болничка терапија, но за лесна пневмонија, лекарот може да дозволи комплексен третман дома со состојба на строго придржување кон сите негови препораки и редовни тестови.

Главните третмани за пневмонија се:

 • Антибактериски лекови. Антибиотиците за пневмонија се главен терапевтски метод. Во лесни форми на болеста, антибиотиците се препорачуваат во таблети и капсули, со комплексни и атипични воспаленија - интравенски или интрамускулни инјекции.
 • Не-лекови методи на лекување во болница. Оваа физиотерапија, ултравиолетово зрачење, итн.
 • Домашни третмани. Дома, во прилог на антибиотици, можете да користите такви ефективни методи како сроф обвива, вежби за дишење, билни третмани.
 • Урамнотежена исхрана. За време на периодот на лекување на пневмонија, на детето и возрасното му е потребна комплексна исхрана со висока содржина на витамини, голема количина на течност и храна за стимулирање на дебелото црево.

Превенција

Превенција на пневмонија

Превенцијата против пневмонија е првенствено зајакнување на имунитетот дома: добра исхрана, земање мултивитамински комплекси во вонсезоната, редовни прошетки, умерено вежбање.

За да не предизвикаат развој на секундарна пневмонија во споредба со други болести, ваквите превентивни мерки ќе помогнат:

 1. За лица над 65 години - редовни вакцини против одредени видови на стрептококен патоген.
 2. Годишни вакцинации против грип за целото семејство.
 3. Во студената сезона да се ограничи физичкиот напор и да се спречи хипотермија.
 4. Во периодот на епидемии на грип и ARVI често ги мијат рацете со сапун за да ги отстранат микроорганизмите.
 5. Не пуши - цигарите го намалуваат отпорот на белите дробови и бронхиите до настинки.
 6. Во време да се третираат како хронични болести како синузитис, тонзилитис и обични кариес.
 7. Избегнувајте контакт со пациенти со пневмонија.

Пулмоналното воспаление во различни форми е многу честа болест кај возрасните и децата. Секој треба да ги знае главните знаци на оваа болест со цел да се разликува белодробна лезија од студ или грип во времето и да започне целосен третман во болница или дома.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате пневмонија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот пулмолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Бруцелоза (појавување симптоми: 10 од 20)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Хронична пневмонија (појавување симптоми: 10 од 20)

Хроничната пневмонија е воспаление на белите дробови, како резултат на прогресијата на која се зафатени меките ткива на органот. Таа носи такво име, бидејќи процесот постојано се повторува и се карактеризира со периоди на егзацербации и отпадници на симптомите.

...
Фокална пневмонија (појавување симптоми: 10 од 20)

Фокалната пневмонија е инфламаторно-инфективна болест која не влијае на целото ткиво на белите дробови, туку само на одреден дел од него. Кога ова се случува, формирање на мали-фокални или големи-фокални воспаленија во белите дробови лобули. Патологијата може да биде независна и секундарна. Во првиот случај, изворот е патогени бактерии, а во вториот - протокот на други болести кои негативно влијаат врз ткивата на овој орган.

...
ARVI (појавување симптоми: 9 од 20)

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

...
АРИ (појавување симптоми: 9 од 20)

АРИ (акутна респираторна болест) е група на заболувања од вирусно или бактериско потекло, кои се карактеризираат со оштетување на горниот респираторен тракт, симптоми на општа интоксикација на телото. Респираторните инфекции влијаат врз луѓето од сите возрасти, од мали деца до постари лица. Оваа група на болести се манифестира сезонски - почесто се случуваат патологии кога се менуваат сезоните (во есен-зимскиот период). Важно е да се вклучите во превенцијата на акутните респираторни инфекции навремено, за да не се инфицирате во средината на епидемијата.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .