Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хронична опструктивна белодробна болест (ХОББ): Симптоми и третман

Хронична опструктивна пулмонална болест (ХОББ) - главните симптоми се:

Хроничната опструктивна пулмонална болест (формулација на дијагнозата на ХОББ) е патолошки процес, кој се карактеризира со делумно ограничување на протокот на воздух во респираторниот тракт. Оваа болест предизвикува неповратни промени во човечкото тело, така што постои голема закана за животот ако третманот е пропишан во погрешно време.

Причини

Патогенезата на ЦОПД сè уште не е целосно разбрана. Но, експертите ги идентификуваат главните фактори кои предизвикуваат патолошки процес. Како по правило, патогенезата на болеста вклучува прогресивна бронхијална опструкција. Главните фактори кои влијаат врз формирањето на болеста се:

 1. Пушењето
 2. Неповолни услови за професионална дејност.
 3. Сурова и ладна клима.
 4. Инфекција со мешано потекло.
 5. Акутен бактеритис.
 6. Болести на белите дробови.
 7. Генетска предиспозиција.

Кои се манифестациите на болеста?

Хроничната опструктивна пулмонална болест е патологија која најчесто се дијагностицира кај пациенти на возраст од 40 години. Првите симптоми на болеста кои пациентот почнуваат да ги забележуваат се кашлање и недостаток на здив. Често оваа состојба е во комбинација со свирки за време на дишењето и секрецијата на секрецијата на секретот. Отпрвин излегува во мал обем. Симптомите стануваат поизразени наутро.

Кашлањето е првиот симптом што ги пречи пациентите. Во студената сезона, респираторните болести, кои играат важна улога во формирањето на ХОББ, се влошуваат. Опструктивната пулмонална болест ги има следните симптоми:

 1. Недостаток на здив, кој се грижи при вршење физички напор, а потоа може да влијае на лице за време на одмор.
 2. Со влијанието на прашината, студениот воздух, се зголемува здивот.
 3. Симптомите се дополнети со непродуктивна кашлица со тешко спутум.
 4. Суви бори со високи температури кога издишуваат.
 5. Симптоми на емфизем.

Фази

Класификацијата на ХОББ се базира на сериозноста на болеста. Покрај тоа, се претпоставува присуство на клиничка слика и функционални индикатори.

Класификацијата на COPD вклучува 4 фази:

 1. Првата фаза - пациентот не забележува никакви патолошки абнормалности. Може да го посети хронична кашлица. Органските промени се нејасни, затоа, не е можно да се дијагностицира ЦОПД во оваа фаза.
 2. Втората фаза - болеста не е тешка. Пациентите одат кај докторот за совети за недостаток на здив за време на вежбање. Хроничната опструктивна белодробна болест е исто така придружена со интензивно кашлање.
 3. Третата фаза на ЦОПД е придружена со тежок курс. Се карактеризира со присуство на ограничен проток на воздух во респираторниот тракт, поради што диспнеата се формира не само за време на физичкиот напор, туку и во мирување.
 4. Четвртата фаза е исклучително тежок курс. Новите симптоми на ЦОПД се опасни по живот. Набљудувани запушени бронхи и белодробно срце се формираат. Пациентите со дијагноза на ХОББ од стадиум 4 се оневозможени.
Хронична опструктивна белодробна болест (ХОББ)

Дијагностички методи

Дијагнозата на презентираната болест ги вклучува следните методи:

 1. Спирометријата е метод на истражување кој овозможува да се одредат првите манифестации на ХОББ.
 2. Мерење на виталниот капацитет на белите дробови.
 3. Цитолошки преглед на спутум. Оваа дијагноза ви овозможува да ја одредите природата и тежината на воспалителниот процес во бронхиите.
 4. Крвниот тест може да открие зголемена концентрација на црвени крвни клетки, хемоглобин и хематокрит кај ХОББ.
 5. Радиографијата на белите дробови ви овозможува да го одредите присуството на фоки и промени во бронхијалните ѕидови.
 6. ЕКГ даваат податоци за развојот на пулмоналната хипертензија.
 7. Бронхоскопија е метод кој ви овозможува да воспоставите дијагноза на ХОББ, како и да ги видите бронхиите и да ја утврдите нивната состојба.

Третман

Бронхи кај ХОББ

Хроничната опструктивна пулмонална болест е патолошки процес кој не може да се излечи. Сепак, лекарот му налага одредена терапија на својот пациент, благодарение на што е можно да се намали зачестеноста на егзацербациите и да се продолжи животот на една личност. Во текот на пропишаната терапија во голема мера зависи патогенезата на болеста, бидејќи тука е многу важно да се отстрани причината за патологијата. Во овој случај, лекарот ги пропишува следниве активности:

 1. Третманот на ХОББ вклучува употреба на лекови чија акција е насочена кон зголемување на луменот на бронхиите.
 2. За да се апсорбираат спутумот и неговото отстранување во процесот на терапија, се вклучуваат муколитични агенси.
 3. Помага да го спречи воспалителниот процес со глукокортикоиди. Но, нивната продолжена употреба не се препорачува, бидејќи почнуваат да се појавуваат сериозни несакани ефекти.
 4. Ако постои егзацербација, тогаш тоа укажува на присуство на неговото заразно потекло. Во овој случај, лекарот пропишува антибиотици и антибактериски лекови. Нивната доза е пропишана земајќи ја предвид чувствителноста на микроорганизмот.
 5. За оние кои страдаат од срцева слабост, потребна е кислородна терапија. За време на егзацербација, пациентот е пропишан со санитарни и одморални третмани.
 6. Ако дијагнозата го потврди присуството на пулмонална хипертензија и COPD, придружено со известување, третманот вклучува диуретици. Гликозидите помагаат во елиминирање на аритмичните манифестации.

ХОББ е болест чиј третман не може да се прави без правилно формулирана диета. Причината е дека губењето на мускулната маса може да доведе до смрт.

Изглед на пациенти во зависност од типот на ХОББ

Пациент може да биде ставен на болничко лекување ако има:

 • поголем интензитет на зголемување на манифестацијата на манифестации;
 • третманот не дава посакуван резултат;
 • се појавуваат нови симптоми;
 • нарушен срцев ритам;
 • дијагностиката ги одредува болестите како што се дијабетес мелитус, пневмонија, лоши перформанси на бубрезите и црниот дроб;
 • Не може да се обезбеди медицинска нега на амбулантска основа;
 • тешкотии во дијагностицирањето.

Превентивни мерки

Превенцијата на COPD вклучува множество мерки преку кои секое лице може да го предупреди неговото тело против овој патолошки процес. Се состои во следење на препораките:

 1. Пневмонијата и грипот се најчестите причини за ХОББ. Затоа, секоја година е неопходно да се пуштаат грип.
 2. Еднаш на секои 5 години, се спроведува вакцинација против пневмококната инфекција, поради што е можно да се заштити вашето тело од пневмонија. Препишете вакцинација само на лекарот што посетува, по спроведување на соодветен преглед.
 3. Табу на пушењето.

Компликациите од ХОББ може да бидат многу разновидни, но, како по правило, сите тие доведуваат до попреченост. Затоа, важно е да се изврши третманот на време и да биде под надзор на специјалист цело време. И најдобро е да се спроведат превентивни мерки со висок квалитет, со цел да се спречи формирањето на патолошки процес во белите дробови и да се спречи од оваа болка.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хронична опструктивна белодробна болест (ХОББ) и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот пулмолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Нодуларен периартеритис (Cussmaul-Meier болест) (појавување симптоми: 5 од 6)

Периартеритис нодоза е болест која влијае на садовите со мал и среден калибар. Во официјалната медицина, болеста се нарекува некротизирачки васкулитис. Постои име на периартеритис, болест Кусмаол-Мејер, панартеритис. Како што се развива патологијата, се формираат аневризми, се повторува оштетување не само на ткивата, туку и на внатрешните органи.

...
Цистична фиброза (појавување симптоми: 4 од 6)

Цистичната фиброза одредува генетска наследна болест, придружена со специфична системска лезија на егзокрините жлезди. Цистичната фиброза, чија симптоми се одредуваат врз основа на гореспоменатите лезии, е хронична и неизлечива болест, таа е придружена со кршење на респираторните органи, како и нарушувања поврзани со функциите на органите на дигестивниот систем, вклучувајќи и голем број на други истовремени нарушувања.

...
Белодробна туберкулоза (појавување на симптоми: 4 од 6)

Белодробната туберкулоза е болест предизвикана од бактериите од видот Mycobacterium откриени од страна на Роберт Кох во 1882 година. Тие се 74 видови, пренесени преку вода, почва, од болен човек до здрава. Форма на болеста, за која луѓето се најмногу подложни, е прецизно пулмонална туберкулоза, поради фактот што главниот тип на пренос на бактерии е воздушен.

...
Бронхопнеумонија (појавување на симптоми: 4 од 6)

Бронхопнеумонија е вид на пневмонија. Оваа болест се разликува од конвенционалната пневмонија во која бактериите и вирусите кои влегуваат во телото, влијаат не само на белите дробови, туку и на гранките на бронхијалното дрво. Често, воспалението се развива како резултат на инфекција на горниот респираторен тракт. Во повеќето случаи, бронхијална пневмонија предизвикува стрептокок и пневмокок.

...
Хроничен бронхитис (појавување симптоми: 4 од 6)

Хроничниот бронхитис е воспалителен процес кој се развива и напредува во органите на респираторниот систем. Со оваа болест се нарушува функционирањето на бронхиите, преовладува оштетувањето на нивната заштитна и чистачка активност. Поради нарушување на интегритетот на мукозната мембрана на овој орган, хроничниот бронхитис е придружен со ослободување на голема количина на спутум, во чиста форма или со нечистотии, при кашлање.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .