Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Алергиски ринитис: симптоми и третман

Алергиски ринитис - главните симптоми:

Алергискиот ринитис е патолошки процес кој се карактеризира со чести кивање и чешање во носот. Наспроти позадината на овие клинички манифестации, се јавуваат назални празнења, воспалено грло и назална конгестија. Сите претставени симптоми почнуваат да влијаат врз човечкото тело откако ќе контактираат со носната мукоза со алергени. Преваленцата на оваа болест е 7-30%. И најмногу забележани алергиски ринитис кај деца.

Фактори на ризик

Алергиски ринитис се јавува поради непосредна хиперсензитивност. Едноставно кажано, како резултат на формирање на алергиска реакција. Тоа е голем број на непосреден тип на алергиски процеси. Сликите на овие процеси покажуваат дека симптомите почнуваат да се појавуваат 20 секунди по првиот контакт со алергенот.

Презентираната болест, заедно со атопичен дерматитис и астма, е меѓу првите три болести на алергискиот тип. Алергискиот ринит може да се појави поради следните причини:

 • куќа прашина;
 • присуство на грини во домашна прашина;
 • полен на растенија;
 • инсекти алергени;
 • лекови;
 • некоја храна;
 • квасец, алергени од мувлата на мувлата.
 • наследност.

Симптоми

До денес, развиена е класификација на презентираната болест, според која се изолира интермитентен, перзистентен ринитис. Сликите од оваа болест покажуваат дека таква болест кај дете и возрасен може да се појави во светлина, умереност или тешка форма.

Симптомите на ринитис во светло наизменична форма трае околу 4 дена. Оваа состојба се карактеризира со обична дневна активност, луѓето, како и досега, одат за нивниот бизнис, нема нарушување на спиењето и одмор.

Повремено и постојан умерен ринит ги имаат следните манифестации:

 • сиромашен сон;
 • нарушување на секојдневната активност, неспособност за вршење на физички активности;
 • нарушување на одмор;
 • Не постои можност целосно да студирате или да работите.
Алергиски ринитис

По разгледувањето на болеста на фотографијата, можете да ги идентификувате следните симптоми на алергиски ринитис кај дете и возрасен:

 • воден излив од носот;
 • чешање;
 • слабост;
 • слаб апетит;
 • кивање;
 • постојани солзи во очите;
 • болка во главата;
 • нарушување на концентрацијата.
Класификација на алергиски ринитис

Форми на болеста

Патологијата претставена како кај дете, така и кај возрасни може да има две форми:

 1. Сезонскиот алергиски ринитис е најчеста форма на болеста. Сезонскиот алергиски ринитис се јавува во одредени периоди од годината, најчесто кога се поврзува со полесен полен. Оваа болест може да ги има следните имиња: Хепска треска, поленска треска.
 2. Годишен алергиски ринитис. Причините за кои се јавува болеста се алергени со кои луѓето се во контакт. Оваа болест има алергиска природа и е слична на ладното сено. Годишниот алергиски ринитис е придружен со иритација на мукозната мембрана на носот и очите.
Карактеристики на главните форми на алергиски ринитис

Фази на болеста

Текот на презентираната болест кај дете и возрасен може да се појави во неколку фази:

 1. Вазотичен. Се карактеризира со периодична назална конгестија, чија причина е кршење на васкуларниот тон. За оваа форма потребни се деконгестанти.
 2. Вазодилатација. Тука, на дете или возрасен може да му пречат назална конгестија во комбинација со вазодилатација на носната мукоза.
 3. Хроничен едем. Симптомите на алергиски ринитис вклучуваат постојана назална конгестија, цијаноза на мукозната мембрана.
 4. Хиперплазија. Предизвикува назална конгестија, раст на мукозните мембрани, формирање на полипи. Наспроти ова, може да настане секундарен отитис.

Дијагностика

Можно е да се дијагностицира болеста кај дете и возрасен само по посетата на канцеларијата на алерголог. По испитувањето, тој ќе го испрати пациентот да ги изврши следните тестови:

 1. Измазнување од носот за да се утврдат еозинофилите.
 2. Тест од носот на микрофлората и печурките.
 3. Кожни тестови.
 4. Клиничка анализа на крв.
 5. Крвен тест за специфични имуноглобулини Е.
 6. Риноманометрија.

Терапија

Третманот на алергиски ринитис кај деца и возрасни е насочен, пред се, за елиминирање на причината. Може да вклучува лекови и традиционални методи. Алергискиот ринитис за време на бременоста вклучува ист третман како и терапијата на детето.

Антихистаминици

Претставените апчиња имаат ефект што не дозволува хистамин да има негативен ефект врз алергиите.

За лекување на оваа болест кај дете и возрасен може, користејќи ги следните таблети:

 • Лоратадин;
 • Деслоратадин;
 • Мизоластин;
 • Цетиризин;
 • Ебастин.

Претставува апчиња немаат седативен ефект и не се зависни. Треба да земате 1 таблета еднаш дневно. Овие апчиња можат да ги елиминираат многу симптоми на болеста: исцедок, кивање, чешање, манифестации на конјунктивитис.

Покрај тоа, експертите може да ги препишат антихистаминиците од 2-та генерација. Тие вклучуваат:

 • Азеластин;
 • Левокабастин.

Овие капки и спрејови од алергиски ринитис се користат за лесни форми на болест. Ефектот доаѓа многу брзо, и лековите се пренесуваат добро. За да се излечи оваа болест, лековите мора да се земаат 2 пати на ден.

Cromones

Таквите лекови се стабилизатори на мембрани на мастоцити кои ослободуваат биолошки активни компоненти за време на алергиска реакција. Со нивното влијание врз масните клетки, невозможно е таквите соединенија да се фрлат во животната средина, поради што алергиската реакција е ослабена и целосно застанува.

Лекувајте го алергискиот ринит користејќи ги следниве капки:

 • Кетотифен;
 • Недокромил натриум.

Овие капки најчесто се користат за профилактички цели или за третман на наизменични манифестации на оваа болест. Нормализирање на назалните капки за дишење не може поради бавниот почеток на ефектот. Неопходно е да се применат лекови 4 пати на ден.

Претставените капки немаат несакани ефекти, така што тие може да се користат за лекување на детето и бремените жени.

Антихолинергици

Одличен спреј за алергиски ринитис - Ипратромиум. Не поседува системска активност, но има локален ефект, предизвикувајќи блокирање на мукозалните мускарински рецептори. Таквите лекови активно се користат во третманот на умерено-тешки алергиски ринитис како компонента на избалансиран третман.

Локални вазоконстрикторни лекови

Поднесени лекови произведени во форма на капки. Тие предизвикуваат стеснување на крвните садови и го намалуваат отокот, со што се елиминира назалната конгестија. Лекувајте го алергискиот ринит користејќи ги следниве капки:

 • Ксилометазолин;
 • Нафазолин;
 • Оксиметазолин;
 • Епинефрин;
 • Фенилефрин.

Претставува лекови имаат брз, но не траен ефект. Со мали курсеви на терапија, овие капки не предизвикуваат никакви промени во назалната мукоза. Ако ги користите овие алатки за долго време од алергиски ринитис, тогаш ова може да доведе до "воспаление" синдром. Ќе има постојан едем и ринореа.

Тематски глукокортикостероиди

Глукокортикостероидите се специфичен тип на хормон произведен од надбубрежните жлезди. Покрај големиот број на позитивни ефекти, лековите во оваа група имаат антиинфламаторно и антиалергиско дејство. Алергиска реакција предизвикува посебна активност на имунолошкиот систем. Ако ги користите овие лекови, можете да се справите со патологијата што се појавила.

Користејќи капки или спиреа кои содржат глукокортикостероиди, можно е да се постигне целосен прекин на алергијата и да се одржи состојбата на ремисија неопходна за телото за подолг период. Успева да ги елиминира непријатните симптоми и да го нормализира носната дишење.

Ако правилно ги примените капките на презентираната група, тогаш не можете да се грижите за формирање на атрофија на мукозната мембрана. Тие имаат инстантен ефект и немаат негативен ефект врз телото. Поради оваа причина, капки може да се применат дури и при лекување на алергиски ринитис на детето. Тие вклучуваат следниве лекови:

 • Бекамметазон;
 • Будесонид;
 • Мометазон;
 • Флутиказон.

Народна медицина

Народни лекови за третман на алергиски ринитис

Третман на алергиски ринитис народни лекови денес е во голема побарувачка. Неопходно е да се примени таква терапија во комплекс со главниот третман и по координација на сите прашања со лекарот. Денес, следните народни рецепти се сметаат за ефективни:

 1. Кршете го божурниот корен клубени во прав и консумирајте во износ од 3-4 лажици во текот на денот. По неколку дена, кивање и течење на носот ќе те остават.
 2. Запечете десерт лажица од поголем целандин со додавање на 500 ml вода. Инсистирајте 4 часа и користете 1/3 чаша 2 пати на ден.
 3. За да го подготвите овој рецепт, морате да ја користите црната коска во времето на неговото цвеќе. Мелење на билка, користете една лажица 3 пати на ден. Користејќи ја оваа билка, можете да направите лушпа и да ги третирате со алергиски ринитис, јадејќи се топло во текот на денот.
 4. Истурете една лажица фармацевтски камилица 250 мл врела вода. Инсистирајте половина час, а потоа земајте лажица 2 пати во текот на денот.

Алергиски ринитис - болест што претставува многу непријатности и непријатност за некоја личност. За почетокот на брзото опоравување, многу е време да се започне лекувањето на алергискиот ринитис. Само искусен специјалист треба да го избере, имајќи ги предвид индивидуалните карактеристики на пациентот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате алергиски ринитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: алерголог , оториноларинголог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Вазомоторни ринитис (појавување симптоми: 5 од 8)

Вазомоторниот ринитис е нарушување кое се јавува во процесот на назално дишење, што е особено промовирано со стеснување кое се јавува во носната празнина. Вазомоторниот ринитис, симптоми кои во овој процес предизвикуваат отекување на ткивата во носната конха, исто така предизвикува кршење на васкуларниот тон, како и тонот на садовите во носната лигавица.

...
Назофарингитис (појавување симптоми: 5 од 8)

Назофарингитис - е воспалителна лезија на мукозниот слој на назофаринксот. Највисоката инциденца се јавува во есен-пролетниот период, додека околу 80% од луѓето од различни возрасти, мажи и жени, страдаат од оваа болест. Во повеќето ситуации, изворот на болеста е патолошки агенс кој продира во човечкото тело. Покрај тоа, развојот на болеста е под влијание на алергиски реакции и голем број на фактори кои ја зголемуваат веројатноста за појава на болеста.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 4 од 8)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Планинска болест (појавување симптоми: 4 од 8)

Планинска болест (хипоксија надморска висина, надморска висина, надморска височина декомпресија болест) е патолошки процес во кој кислород гладувањето се јавува за време на искачување на надморска височина. Развојот на ваквата болест најчесто се јавува кај планинарите, како и кај луѓето кои работат на висина.

...
Лимфоцитна леукемија (појавување симптоми: 3 од 8)

Лимфната леукемија е малигна лезија што се јавува во лимфното ткиво. Се карактеризира со акумулација на туморски лимфоцити во лимфните јазли, во периферната крв и во коскената срцевина. Акутната форма на лимфоцитна леукемија неодамна припаѓала на болести на "детството" поради неговата подложност главно кај пациенти на возраст од две до четири години. Денес, лимфоцитна леукемија, чии симптоми се карактеризираат со својата специфичност, е почеста кај возрасните.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

алерголог зема
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .