Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бронхитис: Симптоми и третман

Бронхитис - главните симптоми:

Честопати има случаи на лица со бронхитис. Тоа е поврзано со загаден воздух, кој се вдишува од лице. Таквиот воздух содржи голем број на вируси и паразитски бактерии, кои, кога се ингестираат, почнуваат да се "смируваат" таму и предизвикуваат болни рефлекси. Овие рефлекси се слични кај децата и возрасните, но имаат различни степени на сериозност.

Што е бронхитис?

Ова е вид на болест во која мукозната мембрана на бронхиите е заразена со вирусни бактерии и предизвикува воспалителни процеси предизвикани од оток на бронхијалните гранки. Преку овие гранки воздухот со вдишување со човекот влегува во белите дробови. На краевите на гранките се микроскопски кластери преку кои воздухот влегува во крвта. Кога вирусите ги инфицираат бронхиите, во нив се ослободува многу мукозни материи, затнување на луменот на цевките.

Што ги предизвикува симптомите?

Воспалителни процеси се предизвикани од вирусни иританти кои влегле во човечкото тело. Патогените се стафилококи, стрептококи, вируси на инфлуенца, аденовируси и параинфлуенца. Но, постои уште еден вид кој предизвикува оваа болест - атипична флора. Всушност, тоа е нешто помеѓу вирус и бактерија, која се нарекува микоплазма или кламидија. Во некои случаи, може да се разболите поради габична инфекција, која потекнува од човечкото тело или во куќата во која живее.

Поттик за манифестација на симптоми на болеста не е самата бактерија која влегува во телото, туку ослабен имунитет на лице кое не е во состојба да се спротивстави на странски надразнувач. Ослабен имунолошки систем се манифестира кај возрасни и деца, предизвикани од недостиг на витамини. Особено главната улога игра витаминот Ц.

Сорти на болеста

Бронхитисот е поделен на две форми, кои се разликуваат во симптомите на текот на болеста. Значи, формите на бронхитис се поделени на хронични и акутни.

Акутен бронхитис

Акутната болест е предизвикана од краткорочен развој, кој може да трае од 2-3 дена до две недели. Во тој процес, лицето прво се исуши, а потоа се разви во влажна кашлица со ослободување на мукозната супстанца (спутум). Акутниот бронхитис е поделен на опструктивна и неструктурална, во зависност од нарушувањето на проѕирноста на мукозната мембрана.

Хроничен бронхитис

Бронхијален лумен

Хронично се манифестира кај возрасни и деца, бидејќи причината за таквата комплицирана форма на болеста е продолжениот тек на болеста, можеби дури и без третман на акутна болест. Пролонгирана изложеност на надразнувачи на респираторните органи и бронхијални гранки и предизвикуваат развој на оваа форма. Надразнувачи се: чад, прашина, гасови, хемиски емисии, итн., Кои едно лице дише долго, на пример, на работа.

Хроничната форма има уште една причина за болеста - генетска. Оваа причина е предизвикана од вроден дефицит на алфа-антитрипсин. Со соодветни ефекти врз телото со медицински препарати, акутниот и хроничен бронхитис е целосно излечен, а продолжениот и абнормалниот се развива во хронична форма.

Симптоми на бронхитис

Тоа е симптоми на манифестацијата на болеста се основа за започнување на одлучувачка акција за борба против болеста. Но, пред да биде потребно да се идентификува точната болест, која всушност започнува да се лекува.

Главен показател за присуството на болеста во човечкото тело е кашлица. Не само кашлица, туку долго, бавни, длабоки, силни и досадни. Во почетните фази има сув изглед, а потоа и со искажување на спутум од мукозната мембрана на бронхиите. Кога некое лице се развие сува кашлица на почетокот на болеста, која се суши и го искинува грлото, луѓето честопати се обидуваат да ги впијат грлата со ладна вода, но ова исто така влијае и на понатамошниот развој на болеста. Студената вода ја влошува ситуацијата, и како резултат на тоа, станува причина за понатамошно ширење на симптомите на кашлица. Честопати кашлицата започнува вечер, а ноќе се точи до максимум. Тоа е, човек едноставно не може да заспие од напади и страда цела ноќ. Само до утро може да има малку слабеење, но не за долго. Затоа, во оваа ситуација, веднаш мора да го посетите лекар за да ја идентификувате болеста и назначувањето на мерки за да го спречите тоа.

Во моментот кога патогенот влегува во телото, вториот почнува да се бори, но честопати ослабуваниот имунитет не дава шанси за надминување. Затоа, лицето во грлото веднаш почувствува некои знаци на скокање, црвенило или чувство на печење во грлото. Бактерии и бронхитис инфекции предизвикуваат појава на ринитис и ларингитис кај возрасните. Веќе на вториот ден, глуждот се развива во кашлица, која не се манифестира многу често, туку се зголемува со текот на времето. Веќе третиот или четвртиот ден, кашлицата оди од суво до влажно и има изгореници од спутум од бронхиите, што укажува на пораз на мукозни вируси. Флегмата обично е бела или жолта, што се зголемува со развојот на болеста. Бојата на таквиот спутум сугерира дека, најверојатно, бактериската инфекција влезе во телото. Веќе четвртиот ден, ако не се преземат мерки за борба против патогенот, температурата на телото се зголемува (особено во вечерните часови). Со акутни, опструктивни, хемиски и физички симптоми, лицето може да страда од зголемување на температурата до 37 степени, а во случај на оштетување на аденовирусот, може да се случи зголемување до 39 степени. Затоа, важно е да ја контролирате температурата и да ја намалите.

Често, лицето едноставно не разбира колку е сериозна таква болест и го игнорира маршот до лекарот, оправдувајќи го тоа со она што го кажува лекарот за новиот? И таков став кон нечиј здравствен живот едноставно ќе доведе до компликации и, како резултат на тоа, ќе треба подолго да се третира и ќе чини повеќе.

Симптоми кај возрасни

Значи, една недела кашлање без да се преземат мерки за елиминирање на тоа води кон развој на хронична болест кај возрасните предизвикани од акутна форма на болеста. Времетраењето на третманот ќе се зголеми од неколку недели до неколку месеци, додека акутниот бронхитис може да се излечи во првите 2-3 дена.

Хроничниот изглед кај возрасните е предизвикан од главоболки наутро и навечер, како и симптоми на слабост, замор и летаргија. Дури и по спиење се чувствува уморен и не сака да направи ништо. Вршењето физичка работа со симптомите на болеста завршува на почетокот, бидејќи слабоста не дозволува ништо да се направи. Посебно внимание и несигурност не дозволуваат лицето да изврши соодветно дејство. Затоа, пациентот во овој случај е подобро да се усогласи со одмор во кревет без физички и ментален стрес.

Неуспехот да се преземат мерки и во случај на хронична болест нема да доведе до ништо добро, состојбата на пациентот ќе се влоши секој ден. Апетитот ќе исчезне уште 2-3 дена и пациентот ќе може да пие само чај, а понекогаш и супа.

Што е дишењето и гласот?

Гласот на возрасните, особено оние кои имаат лоша навика за пушење, едноставно исчезнуваат и тие можат само да зборуваат со шепот. Честопати има само свирење во гласот и тежината на говорот, се чувствува како разговорот да носи физички замор. Но, всушност, тоа е! Во овој момент, дишењето е предизвикано од честиот здив и тежина. Во текот на ноќта, пациентот не дише преку носот, туку преку устата, додека емитуваат силни ржавици.

Високото потење при изведување на помали физички напори, но во исто време пациентот е покриен од глава до пети со ладна и жешка пот, особено е важно да не се дозволи потење надвор кога ветер дува или во текот на силен мраз.

Само-лек за возрасни

Најдовте најмали знаци на бронхитис, не се обидувајте да се излекувате, подобро е да се консултирате со лекар за квалификувана помош, што ќе им даде шанса за заздравување во првите денови на болеста. Бронхитисот не е болест која може да се излечи во било која фаза, туку се преземаат претходни медицински мерки, толку се поголеми шансите да се ослободат од нејзините симптоми.

Симптоми кај деца

Децата се почесто погодени од возрасните поради нивниот слаб и неформиран имунитет. Симптомите на бронхитис кај децата се малку поинакви од возрасните.

Симптоми на рекурентен бронхитис

Се случува кај деца периодично 2-4 пати во текот на годината. Симптомите на бронхитис за време на егзацербација се слични на хронична болест. Се случува во летни пролетни и есенски денови, кога се крева прашината на воздухот, доаѓа студот или цвеќињата почнуваат да цветаат и фрлаат полен.

Симптоми на астматична болест

Кај децата, ја има следната манифестација:

 • зголемување на температурата;
 • зголемување на хистаминот и имуноглобулините А и Е во крвта на детето;
 • ноќна кашлица;
 • нервозно, слабо и каприциозно однесување на детето.

Во моментите на кашлање, не се забележуваат напади на силна задушување, што укажува на симптоми на астматична природа на болеста.

Симптоми на акутен бронхитис

Кај децата, акутната форма на бронхитис се манифестира во форма на:

 1. Промени во однесувањето на детето. Тие стануваат нервозни, нервозни, раздразливи.
 2. Задишанство и свирење во гласот, развој во сува кашлица.
 3. Ја зголемува температурата на телото. Кај децата, се зголемува на 38-38,5 степени.
 4. Сува кашлица по два или три дена се развива во влажна, започнува искашлување на спутум.

Ако ја идентификувате болеста кај децата во развојната фаза, третманот со бронхитис ќе трае до една или две недели.

Симптоми на хроничен бронхитис

Хроничниот изглед за децата е поопасен отколку кај возрасните. Бидејќи оваа форма може да биде предупредување за појава на астма. Затоа, родителите не треба да дозволат таков феномен, но ако тоа се случи, тогаш строго земете го третманот. Почитувајте ги упатствата на сите лекари и лекувајте се додека не завршите целосно. Симптомите се исти како кај акутната болест, само малку помалку изразени.

Опструктивни симптоми

Се јавува како резултат на вирусни лезии на мали гранки, поради проширување на мускулниот систем, оток на мукозната мембрана и голем број на спутум од телото. Симптомите на опструктивен бронхитис се манифестираат во вид на интензивни напади при кашлање. Оваа болест кај деца предизвикува одредени компликации, бидејќи интензивната кашлица се развива во длабоки напади на здив, што може да биде фатално. Често нетретирана опструктивна болест се развива во хронична форма.

Кај децата, опструктивниот симптом се манифестира во присуство на бронхоспазам. Детето има тешкотии при дишењето и дишењето. Се јавува поради затнувањето на бронхијалните гранки, што исто така предизвикува појава на кашлица, но без можност за искашлување на спутумот.

Симптоми на не-опструктивна форма

Не-опструктивната дијагноза е повеќе бенигна и не предизвикува компликации ако се преземат мерки на лекување на време. Затоа, луѓето не се сметаат себеси за болни, и кашлицата која се појавува периодично, поради заштитната реакција на телото од чад од чад или цигари. Тоа е периодична кашлица со празнење на спутумот е единствениот симптом со кој се утврдува болеста. Тоа често се случува наутро или пред спиење, но исто така може да биде предизвикано од ладен струј на воздух што го вдишува лице.

Дијагноза на бронхитис

Дијагнозата на акутен или хроничен бронхитис ја прави квалификуван лекар по испитувањето на пациентот. Главните индикатори се поплаки, врз основа на кои се прави самата дијагноза. Главниот индикатор е присуството на кашлица со спутум од бела и жолта боја.

Исто така е важно да се знае дека присуството на кашлица кај некоја личност не значи дека е болен со бронхитис. Кашлањето е последица на дефанзивната реакција на телото, која е наменета за чистење на дишните патишта.

Дефиницијата на болеста со максимална ефикасност се изведува од такви фактори:

 • крвните тестови се одредуваат со воспаление;
 • пневмотахометрија, која го одредува надворешното дишење на лекарот;
 • рентген на белите дробови, што дава објаснување на она што се случува во процесот.

Идентификацијата на опструктивните форми се врши преку истражување за присуство на:

 • напади на сува кашлица;
 • визуелно испитување на градите и грлото;
 • отежнато дишење со долги одложувања;

Се врши дополнителен преглед за знаци на отежнато дишење и суви звуци, а се зема рендгенска снимка на градниот кош.

По поставувањето на дијагнозата, лекарот веднаш пропишува третман со лекови, кој пациентот мора строго да го набљудува. Концепциски третман се врши дома.

Лечење на бронхитис

Најважниот фактор во начинот на лекување на бронхитисот е неговата непосредна определба во болницата. Раниот третман на бронхитис ќе ги спречи компликациите и ќе се ослободи од симптомите за неколку дена. Терапевтски активности за лекување на болест вклучуваат:

 • почитување на одмор во кревет, особено во моменти на егзацербација;
 • на пациентот мора да им се обезбеди изобилен топол пијалок, по можност 1-2 чаши чај на час;
 • проветрување на просторијата (без создавање на нацрти) и влажнење на воздухот. Со сув воздух, болеста е посложена;
 • употреба на антипиретици.

Луѓето понекогаш се плашат од болнички ѕидови и не сакаат да посетуваат лекар во страв дека тој може да се стави на испитување и лекување. Затоа, прашањето за "како да се лекува бронхитис, во болница или не?", Е многу популарно. Ако болеста продолжува во тешка форма и е комбинирана со акутни респираторни вирусни инфекции, третманот најдобро се изведува во болничките ѕидови. Се подразбира дека ако започнете акутен бронхитис, нема да можете да го заобиколите болничкиот кревет, бидејќи ќе започне болниот од хроничен бронхитис.

Третман на хроничен бронхитис

Третманот вклучува различни активности во зависност од фазата во која се наоѓа болеста. Хроничното заболување во фазите на егзацербација вклучува елиминација на воспалителни процеси кои се случуваат во бронхиите. Исто така потребно е да се одржат голем број активности:

 • нормализација на саливација;
 • подобрена вентилација на дишните патишта и елиминација на грчеви;
 • одржување на работата на срцето.

Во завршните фази потребно е:

 • целосно елиминирање на фокуси на инфекција;
 • да врши рехабилитација во одморалишта;
 • вежби за дишење.

Антибиотиците за бронхитис се користат за директно влијание врз размножувањето на патогените микроорганизми. Следните лекови се користат за секреција на слуз: Лазолван, Бромехексин. Бронхоспазмите се елиминираат со медицински лек наречен Atrovent, кој ја разредува слузта и ги отстранува бронхиите. Можете да постигнете целосно опоравување за 1-2 месеци.

Третман на акутен бронхитис

Акутна форма на болеста се третира со помош на медицински антивирусни агенси. И ако третманот нема ефект, тогаш лекарот има право да препише антибиотици за бронхитис, но откако ќе се утврди патогенот. За да се овозможи искачување на спутум, муколитици се пропишани, предизвикувајќи распаѓање на спојум и отстранување од телото. Третманот, исто така, вклучува и употреба на хербални лекови, сирупи и инхалации, како дома, така и во клиниката.

Ефикасни антибиотици за бронхитис, кои се препишуваат исклучиво од лекар:

 • Амоксицилин;
 • Арлет;
 • Macropene;
 • Левофлоксацин;
 • Цефазолин.

Лекарот може да препише антибиотици и за деца до и од годината, ако болеста е комплицирана и бара итно решение.

Превенција

Спроведување вежби за дишење ви овозможува да го подобрите излачувањето на мукозата и да го подобрите дишењето. Физиотерапискиот третман на бронхитисот се изведува во последните фази, кога симптомите имаат мала манифестација. Неопходно е лекување со електрофореза, инхалација и УХФ-терапија.

Важни поени во третманот на бронхитисот се веднаш усвојување на ефективни мерки при првите симптоми на болеста и контрола на состојбата на закрепнување. По третманот, лекарот е должен да спроведе испитување и да го потврди целосното отсуство на патогени на бронхитис.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате бронхитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , педијатар , пулмолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
ARVI (појавување симптоми: 5 од 10)

Што е ARVI? Акутните респираторни вирусни инфекции се заразни болести на вирусна етиологија кои влијаат на телото преку респираторниот тракт со капки во воздухот. Најчесто, оваа болест се дијагностицира кај деца од возрасна група од 3-14 години. Како што покажуваат статистиките, ARVI кај доенчиња не се развива, само изолирани случаи биле забележани кога едно дете бил болен со болест на таа возраст.

...
Хемолитичен стрептокок (симптоми на појавување: 5 од 10)

Хемолитичен стрептокок е грам-позитивна бактерија со специфична форма. Припаѓа на семејството на лактобацили. Често, истовремено коегзистира со Staphylococcus aureus. Бактеријата може да го зарази телото на секое лице - и возрасно и мало дете.

...
Аспирациона пневмонија (појавување на симптоми: 5 од 10)

Аспирационата пневмонија е воспаление во ткивата на белите дробови што се развива како резултат на туѓи тела или супстанции што влегуваат во органот. Аспирацијата може да се врши и од механички предмети од надворешната страна и од телесните течности, на пример, од содржината на стомакот или од амнионската течност, што предизвикува аспирациона пневмонија кај новороденчињата. При опишување на оваа патологија, неопходно е да се направи разлика помеѓу аспирационата пневмонија кај возрасните и кај децата, бидејќи причините и механизмите на штетните ефекти во овие случаи се различни.

...
Алергиски бронхитис (појавување симптоми: 5 од 10)

Алергиски бронхитис е вид на воспаление на мукозната мембрана на бронхиите. Карактеристична особина на болеста е тоа што, за разлика од конвенционалниот бронхитис, кој се јавува во позадина на изложеност на вируси и бактерии, се формира алергиска реакција на позадината на продолжен контакт со различни алергени. Оваа болест често се дијагностицира кај деца од предучилишна и во основно образование. Поради оваа причина мора да се излечи што е можно побрзо. Во спротивно, претпоставува хроничен тек кој може да доведе до развој на бронхијална астма.

...
Голема кашлица (појавување на симптоми: 4 од 10)

Големата кашлица е таква акутна инфективна болест, преносот на кој се обезбедува со капки во воздухот. Голема кашлица, чии симптоми се карактеризираат со цикличната природа на сопствените манифестации, како и долгорочен кашлица, пароксизмален карактер, особено опасен за децата (особено до две години), иако тие можат да се разболат од луѓе од било која возраст.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Гарибалди 36
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .