Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Експираторна диспнеа: симптоми и третман

Експираторна диспнеа - главните симптоми:

Експирална диспнеа е патолошка состојба во која има тешкотии при издишување на воздухот. Таква аномалија се јавува ако пулмоналната функција е оштетена поради стеснување на луменот на бронхиите поради нивниот едем, кој се забележува за време на воспалителни процеси или алергиски реакции. Пациент со таква болест бара значителни напори за издишување на воздухот.

Оваа патологија не е независна болест, но се однесува на симптоматските манифестации на главната болест, е честа кај децата и возрасните.

Дијагностициран по испитување на пациентот, тестирање и ултразвук или радиолошка дијагноза.

Третманот ќе зависи од основната болест и причините кои придонеле за развојот на болеста. Во повеќето случаи, се користи конзервативна терапија.

Етиологија

Оваа патологија може да се забележи кај повеќето болести кои припаѓаат на респираторниот систем, имено:

Бронхијална астма

Можно е да се идентификуваат главните причини за болести, кои се карактеризираат со симптоматски манифестации на тешкотии при издишување:

 • респираторни инфекции;
 • опасност при работа;
 • фактор на животната средина;
 • белодробни тумори ;
 • конгенитални абнормалности во респираторниот систем;
 • странско тело во респираторниот систем;
 • воспалителни процеси, едем, голем број на секретиран спојум;
 • вируси на грип ;
 • труење со гас;
 • аденовируси и риновируси ;
 • херпес вирус ;
 • пушењето

Симптоматично може да се појави експириумна диспнеа со различна сериозност, од помалку забележлива до посветла со нападите со астма. Нарушувањето на издишувањето може да се влоши со голема акумулација на спутум, како и со отежнување на воспалителниот процес и појава на едем.

Класификација

Експираторна диспнеа може да биде физиолошка, кога нејзините причини се повеќе поврзани со психолошки фактори и патолошки, кога болестите и инфекциите се причина.

Во зависност од нарушувањата во респираторната фаза, се разликуваат следниве:

 • инспираторна недостаток на здив, која се формира при спроведување на вдишување;
 • експираторна диспнеа - се карактеризира со тешкотии при дишењето;
 • мешан тип, кога се појавуваат тешкотии при вдишување и издишување.

Експираторната диспнеа може да има четири степени на сериозност:

 • лесно - се јавува при одење подолго време;
 • средно - при одење неопходно е да се прават чести запирања со цел да се нормализира дишењето;
 • тешка кога дишењето се забрзува при одење, станува тешка и бучна;
 • многу тешки, кога во најмало движење има астма напади.

Пациентот е должен да прима совети во раните фази на диспнеа, така што ситуацијата да не се влоши и да не бара реанимација.

Симптоматологија

Едно лице не може да забележи први тешкотии во дишењето и да отпише сè на возраст, а со тоа не реагира на болеста и отежнувачки симптоматски манифестации.

Главните знаци на експираторна диспнеа:

 • издишување е продолжено;
 • додека слушате, може да се открие отежнато дишење за време на истекот;
 • болка додека дише;
 • астмата предизвикува чувство на недостаток на воздух.

Воспалителни процеси во респираторните органи може да бидат придружени со следните состојби:

 • тешка кашлица;
 • голема количина на секретиран спојум;
 • спутумот може да биде со различна текстура и боја, во зависност од воспалението;
 • температурата на телото може да се зголеми;
 • главоболки;
 • гадење

Кај децата постои силно чувство на слабост и апатија , апетитот е нарушен, дишењето станува честа, со бучава придружба. Карактеристично за експираторна диспнеа, треска, замор, зголемено потење и брз пулс.

Дијагностика

Експираторна диспнеа се дијагностицира за време на првичниот преглед на пациентот, при што се доделуваат дополнителни истражувања за утврдување на причините.

Лабораториски тестови:

 • општа анализа на крв и урина;
 • биохемиски тест на крвта;
 • проучување на составот на гасот во крвта;
 • крвен тест за алерген;
 • цитологија на спутум.

Таквите тестови ќе помогнат да се идентификува воспалението, да се открие присуството на инфекција.

Инструментална дијагностика:

 • ЕКГ се изведува ако постои сомневање за срцева слабост ;
 • Х-зраци испитување ќе помогне да се утврди состојбата на белите дробови, гркланот;
 • бронхоскопија е пропишана за испитување на состојбата на бронхијалната мукоза.

Дополнително, може да се препише ултразвучен преглед на ларинксот, и ако постои сомневање за туѓо тело, се врши ларингоскопија.

Третман

Третманот на експираторна диспнеа се изведува само со комплексни мерки и ќе зависи од основната болест и степенот на нејзиниот тек.

Терапијата за откривање на опструктивен бронхитис е како што следува:

 • почит за одмор и одмор во кревет;
 • антипиретици се пропишани;
 • пропишана инхалација;
 • на пациентот му се препишани антиспазмодики, антивируси, муколитици, бронходилататори;
 • може да му се даде градна масажа.

Во случај на астма , терапијата има за цел враќање на дишењето и елиминирање на алергенот, ако постои. Лековите се пропишани како што се салбутамол, фенотерол, како и антихистаминици, инхалации, муколитици и имунотерапија.

Со аномалии во структурата на гркланот, бронхиите или белите дробови, дефектот се елиминира колку што е можно и се пропишува терапија со ресторативна терапија.

Кога е откриено присуство на туѓо тело, тој се отстранува на ендоскопски начин - со помош се отстранува објектот од трахеата. Други методи на екстракција се ларингоскопија или трахеална аспирација.

Механизмот за лекување на тешки воспалителни процеси е стандарден: пропишани се антибиотици и пробиотици.

Можни компликации

Главните компликации на експираторната диспнеа се:

Превенција

Главните превентивни препораки се:

 • напушти лоши навики (пушење);
 • вежбање, зајакнување на имунолошкиот систем;
 • спречување на дебелината и јадење во право;
 • време за лекување на вирусни и заразни болести;
 • избегнувајте стрес ;
 • одмор во зимзелени шуми и морето ќе биде корисно.

За да спречите странски објект да влезе во гркланот, потребно е да внимавате на мали деца, не дозволувајте да играат со мали предмети.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате експириумна диспнеа и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: пулмолог , општ лекар , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Септикемија (појавување симптоми: 8 од 18)

Септикемијата е вид на труење со крв, во кое постои повреда на општата состојба на телото поради воспаление што се појавило во него, но нема гнојни области на внатрешните органи. Во случаи на формирање на чирови нанапред се појавува различен тип на сепса - септикопиемија. Карактеризира со фактот дека се јавува поради продирањето на патолошките бактерии во крвта директно од изворот на инфекции или воспаление. Оваа патологија се развива против позадината на секоја болест.

...
Акутен панкреатит (појавување симптоми: 8 од 18)

Акутен панкреатит (воспаление на панкреасот) е воспалителен процес во панкреасот. Голем број различни причини може да предизвикаат такво нарушување, но агресивното влијание на активните ензими врз органот е основа, што доведува до појава на специфични симптоми, вклучувајќи и неподнослива болка во абдоменот.

...
Треска од нејасна генеза (симболи кои совпаѓаат: 8 од 18)

Треска од непознато потекло (син LNG, хипертермија) е клинички случај во кој зголемената телесна температура е водечки или единствениот клинички знак. Таква состојба се вели кога вредностите се зачувани за 3 недели (за деца - подолго од 8 дена) или повеќе.

...
Гломерулонефритис (појавување симптоми: 7 од 18)

Гломерулонефритис претставува воспалителна болест во која се погодени малите крвни садови на бубрезите (гломерули). Гломерулонефритис, чии симптоми се манифестираат во форма на оштетување на главните функции на бубрезите, е билатерална болест, додека функциите кои се директно засегнати од болеста вклучуваат формирање на урина, како и елиминација на токсични и генерално непотребни супстанции од телото.

...
Салмонелоза (појавување на симптоми: 7 од 18)

Салмонелозата е акутна инфективна болест предизвикана од изложеност на салмонела бактерии, што, всушност, го одредува нејзиното име. Салмонелозата, чии симптоми кај носителите на оваа инфекција се отсутни, и покрај активната репродукција, главно се пренесува преку храна контаминирана со салмонела, како и преку загадена вода. Главните манифестации на болеста во активна форма се манифестации на интоксикација и дехидрација.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .