Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Стридор: симптоми и третман

Стридор - главни симптоми:

Стридор е патолошка болест која се карактеризира со бучно или отежнато дишење предизвикани од стеснување на луменот на ларинксот или трахеата. Болеста може да биде и вродена и стекната. Тешкото дишење е карактеристично за конгениталните аномалии, влошени за време на плачење или кашлање. Стекната форма е ретка и се јавува поради повреда или патолошки процеси во гркланот.

Стридорот почесто се дијагностицира кај новороденчиња кога абнормалното дишење има функционални причини за развој. Во овој случај, третманот не е потребен, а симптомот исчезнува кога тие зреат. Ако отстапувањата се органски, тогаш може да се побара хируршка интервенција.

Прогнозата на третманот е позитивна, под услов да нема поврзани патологии. Стридор кај децата често не бара специфичен третман.

Етиологија

Стридор се однесува на манифестации на респираторна опструкција, кога дишните патишта се нарушени, како и голем број предизвикувачки фактори на овој патолошки процес.

Респираторната инсуфициенција може да биде вродена и стекната.

Вродениот стридор кај децата се појавува поради следните причини:

 • абнормален развој на ларинксот;
 • нарушувања во формирањето на горниот респираторен тракт;
 • за време на ларингомалација, кога гркланот не може да ја задржи својата форма поради кршење на прстенот.

Децата се изложени на ризик:

 • предвремено родени бебиња кои се родени прерано со мала тежина;
 • страдаат од метаболички нарушувања.

Провоцирачките болести кои придонесуваат за развој на абдомените на стридорот се: неухранетост , рахитис , спазмофилија .

Истражувачите идентификуваат други причини кои се јавуваат во изолирани случаи:

 • ларингеални тумори на бенигна или малигната природа кај доенчиња;
 • повреди во воздухот низ носот, што е забележано со целосно или делумно затнување на партиции;
 • пареза на гласните жици;
 • парализа на лигаментите - тие се карактеризираат со целосно лишување од движење;
 • патолошки процеси во тироидната жлезда;
 • расцеп на гркланот - доведува до кршење на нејзиниот интегритет.

Факторите што придонесуваат за изгледот на стекнатиот стридор вклучуваат:

 • бенигни или малигни неоплазми на респираторниот систем;
 • опструкција на ларинксот со туѓо тело;
 • бронхијална астма што предизвикува астма;
 • оток на дишните патишта предизвикани од алергиска реакција;
 • инфективна лезија на респираторниот или респираторниот тракт;
 • субулобуларна стеноза предизвикува стеснување на дишните патишта.

Сите горенаведени причини може да доведат до тешкотии во дишењето со свиркање или свирење на звуци кои се добро слушни од далечина. Состојбата на детето до една година може да се влоши за време на периодот на раст на млечните заби, бидејќи студот и температурата може да се додадат симптоматски.

Класификација

Страдин ларинксот, како што е споменато претходно, може да биде вроден и стекнат, а исто така има и четири степени на проток:

 • компензирани - постојат мали отстапувања кои не бараат терапија;
 • граница-компензирана - детето е под постојано набљудување, третманот ретко се пропишува;
 • декомпензирани - постојат значителни отстапувања кои бараат соодветна терапија;
 • тежок степен - во повеќето случаи претставува опасност за пациентот и бара итна помош и хируршка интервенција.

Вродениот стридор има три сорти:

 • експираторен стридор - се развива при истекот, кога неговата пропустливост е помала од гласните жици, додека теренот е просечен;
 • инспираторниот стридор - се формира на дишам, во овој случај, повредите се локализирани над гласните жици, бучавата има ниска фреквенција;
 • двофазен стридор - опструкција се забележува на нивото на гласните набори, овој тип се карактеризира со големо и бучно дишење.

Заедно со конгенитален стридор, детето може да доживее голем број други можни абнормалности кои можат да ја влошат општата состојба на бебето.

Симптоматологија

Вродениот стридор кај новороденчињата се појавува на почетокот на првиот месец од животот, кога се почувствува вдишување или издишување, свирење или свирење на звуци, кои се јасно видливи и блиску и на значително растојание од детето.

Бучавата може да биде гласна или тивка, се зголемува за време на цицање на градите, кога плаче, за време на кашлање или физички напор (кога се обидува да ја подигне главата, со силни движења на екстремитетите). Редукција на шумот се чувствува кога бебето спие или не врши физичка активност.

Најчесто, патологијата на првата фаза е откриена - компензирана, кога, покрај бучавата, не се забележуваат отстапувања, но понекогаш се појавуваат дополнителни симптоми:

 • дисфонија - постои повреда на вокалниот апарат, што доведува до промени во гласните жици;
 • дисфагија - голтање на новороденчето е нарушено и има проблеми со туркање храна во хранопроводникот;
 • може да има отежнато дишење, особено кога се приклучува на вирусна инфекција;
 • гушење со кашлање.

Во случај на тешка болест, бебето е хоспитализирано, и ако е потребно, реанимација се изведува и се врши хируршка интервенција.

Дијагностика

Вродениот стридор кај децата се дијагностицира веднаш по раѓањето. Со благ степен, надворешен преглед, кој е проследен со испитување и слушање на бебето, ќе биде доволен, но понекогаш тоа не е доволно за да се утврди точна дијагноза.

За да се утврди поцелосна слика за аномалијата, се планираат дополнителни студии:

 • Микроларингоскопија - е да се спроведе испитување на пациентот под анестезија користејќи посебен микроскоп;
 • трахеобронхоскопија - со помош на испитување на трахеата и бронхиите, во нивната празнина се внесува бронхоскоп;
 • ултразвук на ларинксот;
 • радиографија;
 • магнетна резонанца или компјутерска томографија.

Ако се појави дисфагија заедно со стридор, тогаш е пропишана езофагогастроскопија (се испитува хранопроводникот со стомакот) и ултразвучен преглед на органите лоцирани во абдоминалната празнина.

Невросонографијата, електроенцефалографијата или КТ на мозокот може да се изведат за да се исклучи вклученоста на мозокот во процесот на респираторна инсуфициенција.

Се вршат задолжителни лабораториски испитувања: комплетна крвна слика за отфрлање на воспалителните процеси, во ретки случаи се прави анализа за содржината на тироидните хормони.

Третман

Стридор кај доенчиња со компензирана и гранична компензарана форма додека детето не достигне шест месеци поминува речиси целосно, односно детето ја надминува оваа аномалија и третманот во овој случај не е потребен, само периодично набљудување од отоларинголог, како и внимателна грижа во периодот на респираторни инфекции.

Кога детето има ларингомалација, тогаш стридорот ќе се третира со минимално инвазивни методи, кој треба да користи ласер. Се прави специјални засеци или сечења на гркланот, ретко се отстранува дел од аркирната 'рскавица.

Ако, наспроти позадината на конгениталниот стридор, вирусната инфекција е забележана со тешкотии при дишењето, бебето е хоспитализирано и се пропишува кислородно вдишување и се инјектираат бронходилататори.

Кога се откриени тумори, тие се хируршки отстранети.

Можни компликации

Вродениот стридор може да биде комплициран од болести како што се ларингитис , трахеитис , бронхитис , пневмонија или бронхијална астма. Во тешки абнормални процеси, се јавуваат задушувања и синдром на акутна респираторна инсуфициенција . Ако не се грижите за ресусцитација, детето може да умре.

Превенција

Најдобрата превенција на патологија на стридор е имплементацијата на следните препораки:

 • не преоптоварувајте за време на бременоста;
 • да се елиминира стресот и да се ослободи од лошите навики;
 • јадат добро и се одмораат често;
 • лековите треба да се земаат само на рецепт и да не се надминува пропишаната доза.

Ако детето е веќе родено со аномалија, тогаш неопходно е периодично да се посети педијатарот за следење на состојбата на бебето, како и за да се избегнат заразни болести.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Stridor и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: педијатар , пулмолог .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Бронхо-опструктивен синдром (појавување симптоми: 5 од 8)

Бронхо-опструктивниот синдром е комплекс на симптоми поврзани со нарушена проходимост на воздушните маси во бронхиите. Патолошкиот процес резултира со стеснување на дишните патишта со зголемување на отпорноста на воздухот за време на вентилацијата.

...
Бронхијална астма (појавување на симптоми: 4 од 8)

Бронхијалната астма денес нема општо прифатена дефиниција, но и покрај тоа, постојат одредени критериуми утврдени во основата на оваа болест, врз основа на која, всушност, е изолирана. Бронхијална астма, симптоми кои ја лачат како хронична рекурентна болест, е придружена со примарна лезија на областа на респираторниот тракт со придружна промена на реактивноста на бронхиите врз основа на влијанието на имунолошкиот и / или имунолошкиот механизам.

...
Рак на штитната жлезда (појавување на симптоми: 4 од 8)

Канцер на тироидната жлезда е малигна патологија во која формира грутка (нодула) која влијае на тироидната жлезда и се развива врз основа на неговиот фоликуларен епител или парафоликуларен епител. Ракот на штитната жлезда, чии симптоми главно се откриваат кај жени на возраст од 40 до 60 години, се дијагностицира во просек во 1,5% од случаите при разгледување на било кој тип на малигни туморски форми на една или друга област на локализација.

...
Белодробен едем (појавување симптоми: 4 од 8)

Болеста, која се карактеризира со формирање на пулмонална инсуфициенција, презентирана во форма на масовно ослободување на трансудат од капиларите во пулмоналната празнина и како резултат на инфилтрација на алвеолите, се нарекува пулмонален едем. Едноставно, пулмоналниот едем е ситуација каде што течноста во белите дробови стагнира и протекува низ крвните садови. Оваа болест се карактеризира како независен симптом и може да се формира врз основа на други сериозни заболувања на телото.

...
Астма (појавување симптоми: 4 од 8)

Астмата е хронична болест која се карактеризира со краткотрајни напади на здив предизвикани од спазми во бронхиите и отекување на мукозната мембрана. Не постои посебен ризик и возрасна граница за оваа болест. Но, како што покажува медицинската пракса, жените почесто страдаат од астма. Според официјалните податоци, денес во светот живеат повеќе од 300 милиони луѓе со астма. Првите симптоми на болеста најчесто се појавуваат во детството. Постарите луѓе страдаат од болеста многу потешко.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

педијатар зема
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .