Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хилоторакс: Симптоми и третман

Chylothorax - главните симптоми:

Chylothorax е патологија предизвикана од пенетрација на chyle (лимф мешани со дигестивни производи, кои се апсорбираат од вили на цревата) во плевралната празнина. Кога се здрави, во плевралната празнина практично нема различни секрети. Акумулацијата на голем број хилуси води кон нарушување на физиолошката средина, а премногу од нив предизвикуваат критична состојба поради компресија на белите дробови. Развојот на патологијата е проследен со отежнато дишење, исцрпеност, тешкотии при дишењето.

Chylothorax може да биде придружена со значителна лимфореа (лимфна ефузија) - околу пет литри на ден, што придонесува за респираторни, имунолошки и метаболни нарушувања во телото. Хилоторакс кај новороденчиња, адолесценти и возрасни е забележана со иста фреквенција. Пулмолози, трауматолози, онколози, гастроентеролози, специјалисти за туберкулоза, флеболози, кардиохирурзи се соочуваат со овој вид на болест. Според кодот ICD-10 - J94.

Етиологија

Chylothorax е секундарна болест или компликација предизвикана од патологијата на лимфните садови.

Постојат многу причини за развој на ваков проблем:

Акумулацијата на chyle во плевралната празнина води до развој на следните патолошки процеси:

 • губење на еластичноста на плеврата;
 • поместување на медијастинумот;
 • компресија на белите дробови;
 • импрегнација на влакна со чиј;
 • Лимфата синтеза е активирана, предизвикана од зголемување на венскиот притисок.

Хилус е средина во која се концентрираат виталните елементи - протеини, масти, еозинофили, лимфоцити. Излевањето на хилусот води до осиромашување на телото и нарушување на метаболичките процеси.

Класификација

Болеста е класифицирана според етиологијата:

 • конгенитален чилус;
 • стекнати.

Стекната болест, пак, е поделена на следниве видови:

 • трауматски;
 • хируршки;
 • не-тумор;
 • онкологија;
 • туберкулоза;
 • мешани

Конгениталните абнормалности често се манифестираат спонтано: во присуство на конгенитални аномалии на торакалниот канал, во присуство на траума добиена за време на породувањето. Стекнатата болест може да се развие по повредата, операцијата, појавата на разни тумори.

Симптоматологија

По прекин на торакалниот канал, најмногу до 5 дена, може да се појават следниве симптоми:

 • брзо дишење, кое по вежбање се зголемува;
 • тежина во градите;
 • намален притисок;
 • тахикардија .

Ако пациентот не побарал медицинска помош навреме и болеста почнала да напредува, следат следниве услови:

 • исцрпеност;
 • губење на тежината;
 • постојано чувство на глад;
 • бледило, сува кожа;
 • намалување на волуменот на крвта;
 • визуелно забележливо зголемување на градната коска во погодената област.

Симптоматологијата на десниот едностран хилоторакс е поизразена, за разлика од левата страна, што предизвикува оштетување на горниот дел на лимфниот колектор.

Дијагностика

Со цел да се дијагностицира едностран или билатерален хилоторакс, специјалистот привлекува внимание кон физичките и радиолошките знаци на акумулација на хилус во плевралната празнина.

За да се утврди точната дијагноза, лекарот ги сумира резултатите:

 • клиничката слика на пациентот;
 • х-зраци на белите дробови (присуство или отсуство на течност во белите дробови);
 • плеврална пункција (со користење на пункција на плеврата, можно е да се открие или не детектира chyle);
 • контрастна х-зраци на лимфни садови (помага да се утврди локацијата и нивото на оштетување на каналот);
 • КТ скен на градите;
 • дијагностичка торакоскопија;
 • медијастиноскопија;
 • аускултација и перкусии на градите (означено слаба дишење и едвај звук ударни звуци).
Плеврална пункција на белите дробови

Исто така може да се доделат и дополнителни студии:

 • комплетна крвна слика;
 • клинички тест за крв.

Дијагностичката програма е составена одделно.

Третман

Третман на хилоторакс е возможен на два начина:

 • инвазивни (хируршка интервенција);
 • неинвазивни (без хируршка интервенција).

Неинвазивните методи се дизајнирани да ја елиминираат основната причина за болеста, поради што постои оштетување на торакалниот канал.

Кога исцрпеност е исто така можно лекување со лекови:

 • употребата на витамини (како витамини содржани во храната и добивање витамини интрамускуларно во форма на инјекции);
 • терапија со зрачење;
 • хемотерапија;
 • примаат лекови кои содржат масти и протеини интравенозно.

Со помош на третман со лекови, половина од лицата со болест во почетната фаза можат да го спречат развојот на нераспалитетот. За да се произведе чил во помали количини, пациентите се пренесуваат на парентерална исхрана или се пропишува посебна диета. Интравенозниот октреотид е исто така успешен.

Инвазивни третмани за хилоторакс се:

 • плеврална пункција;
 • дренажа на плевралната празнина;
 • хируршки третман.
Дренажа на плевралната празнина

За да го исправиме белите дробови и да ја отстраниме содржината во форма на хилус, извршиме плеврална пункција и дренажа, ако тоа не е можно да се постигне исхрана и лекови. Плевралната пункција се изведува во 7-8 меѓуребрен простор на задната аксиларна линија: со тоа, хилето се отстранува. Дополнително, се воведуваат специјални супстанции со цел да се промовира растење на плевралната шуплина. На овој начин, може да се избегне рецидив на патологијата. За време на одводот, се вметнуваат посебни цевки преку кои се отстранува Hyle.

Хируршката интервенција е соодветна во ситуации каде што е невозможно да се добијат позитивни резултати со други дејства.

Операциите за лекување на chylothorax се како што следува:

 • плевроперитонеална шантирање;
 • лигатура на торакалниот лимфниот канал;
 • облитерација на плевралната празнина со талк во прав;
 • со користење на лимфоидна анастомоза.

Третманот кај децата се врши на ист начин.

Со навремена дијагноза и третман, најлошото може да се избегне - смрт, што е забележано кај 15% - 50% од случаите на болеста.

Превенција

Со цел да се избегне појава и развој на хилотораккс, се препорачува да се придржуваат на одредени превентивни мерки:

Развојот на таквата патологија како хилоторакс може да се избегне ако е најточен начин да се изврши операција на вратот, на органите на градите. Ако е примена повреда на органот на градниот кош, потребно е да се елиминира навремено, бидејќи и најмалата нула на торакалниот канал може да остане незабележано, што доведува до развој на патологија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Chylothorax и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: пулмолог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Анемија со дефицит на железо (појавување на симптоми: 4 од 10)

Анемијата со дефицит на железо е синдром кој се карактеризира со намалување на хемоглобинот и црвени крвни клетки. Тоа обично се гледа како симптом на друга голема болест. Овој тип на анемија е доста честа појава и се јавува почесто од другите форми на патологија (во 80% од случаите). Тој претставува микроцитна анемија, која постои поради намалување на концентрацијата на железо во човечкото тело поради загуба на крв или дефицит на железо што влегува во човечкото тело.

...
Инсуфициенција на надбубрежните жлезди (појавување на симптоми: 4 од 10)

Адренална инсуфициенција - тешко нарушување на ендокриниот систем, се карактеризира со намалување на продукцијата на надбубрежните хормони. Оваа болест се одликува со тежок и постојано прогресивен курс. Тоа се случува кај двата пола речиси подеднакво. Често се дијагностицира во средната возраст, од дваесет до четириесет години. Во медицината, оваа состојба има второ име - хипокортицизам.

...
Попуштени вени на езофагусот (појавување на симптоми: 4 од 10)

Варикозните вени на езофагусот се манифестираат во зависност од степенот на појава на нарушувања во процесот на одлив на крв од вените на хранопроводникот преку каналите на порталот и супериорните системи на вена кава. Оваа болест често ги зафаќа мажите на возраст од 50 години. Оваа болест може да биде комплицирана со силно крварење, што не е предвидено со какви било знаци.

...
Мастоцитоза (појавување симптоми: 4 од 10)

Мастоцитоза или пигментна уртикарија е група на болести на необјаснета етиологија која се карактеризира со репродукција на мастоцити и инфилтрација на кожата или внатрешните органи. Во вториот случај, станува збор за системска болест, која може да доведе до сериозни компликации.

...
Анемија кај деца (појавување на симптоми: 4 од 10)

Анемија кај деца е синдром кој се карактеризира со намалување на нивото на хемоглобин и концентрацијата на црвените крвни клетки во крвта. Најчесто, патологијата се дијагностицира кај деца до три години. Постојат голем број на предиспонирачки фактори кои можат да влијаат на развојот на таквата болест. Ова може да влијае на надворешните и на внатрешните фактори. Покрај тоа, не ја исклучува можноста за влијание на несоодветната бременост.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Новомарински, 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .