Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тахипнеа: Симптоми и третман

Тахипнеа - главни симптоми:

Тахипнеа (ICD-10 код - R06.0) - брзо дишење, кое во исто време одржува нормален респираторен ритам. Поради фактот дека во крвта ја зголемува акумулацијата на јаглеродниот диоксид и ја намалува содржината на кислород, развојот на патолошкиот процес. Исто така постои и привремена суспензија на вдишување со нецелосно проширување на алвеолите.

Фреквенцијата на респираторните движења (НПВ) во присуство на тахипнеа кај деца е најмалку 25 движења, тахипнеа кај новороденчиња - 40, тахипнеа кај зрели лица - 20. Транзиторна тахипнеа се јавува кај 1% од новороденчињата, а тоа е поради нарушениот клиренс на феталната течност.

Етиологија

Причините за оваа болест се:

Кај децата, болеста предизвикува:

 • состојба на акутна асфиксија при породување;
 • прекумерна употреба на лекови од страна на мајката за време на бременоста;
 • царски рез;
 • машко бебе;
 • дијабетес кај мајката.

Брзото дишење може да се случи поради прекумерна употреба на алкохол или наркотични лекови, поради акутна болка, во присуство на стресни фактори за долго време.

Класификација

Тахипнеата е класифицирана според видот и се разликува:

 • патолошка тахипенија - поттикната од разни болести на респираторниот тракт, настинки;
 • физиолошки - предизвикан од физички напор, бременост.

Клиничката слика е скоро иста.

Симптоматологија

Брзото дишење често води кон хипервентилација на белите дробови, што предизвикува:

 • вртоглавица;
 • општа слабост;
 • темнина во очите;
 • метење на прстите и околу устата.

Фебрилна температура, кашлица, треска се случуваат во случај на болест предизвикана од настинки ( АРВИ , ОРЗ , грип ).

Транзиторната тахипенија на новороденчиња е придружена со појава на следниве симптоми:

 • отежнато дишење во белите дробови (не сите деца);
 • цијаноза за време на дишењето;
 • оток на крилјата на носот.

Типично, болеста кај доенчиња има поволна прогноза, а промените во рендгенските зраци минуваат максимум три дена.

Дијагностика

Транзиторна тахипенија на новороденчиња (болест која се јавува во првите часови од животот на новороденчето) се дијагностицира на следниов начин:

 • врши инспекција на детето;
 • да се измери фреквенцијата на респираторните движења;
 • проверете ја кожата за сини дамки;
 • слушнете ја работата на белите дробови користејќи форендоскоп;
 • се прават рендгенски зраци на градите.

Дијагнозата ја спроведува неонатолог, важно е да се осигура дека не постои отежнато дишење во белите дробови на бебето и да се отстрани ризикот од пневмонија .

За да се дијагностицира болест кај возрасни, специјалист треба да спроведе темелно испитување на пациентот, испитување на белите дробови, срцето, абдоменот, вратот и главата.

Лекарот може да ги пропише и следниве постапки:

 • комплетна крвна слика;
 • крвна хемија;
 • електрокардиограм;
 • белодробно скенирање;
 • пулсна оксиметрија;
 • студија за износот на јаглерод диоксид во крвта.

Дијагностичката програма може да варира, но генерално е составена одделно.

Третман

Болеста кај новороденчињата се третира на два начина:

 • третман со лекови - терапија со инфузија - во текот на првите два дена од животот, внесот на течност треба да се ограничи на 60 милилитри за килограм детска тежина;
 • не-фармаколошки третман - поддршка на витална активност со помош на дополнителен кислород.

Кај возрасен, терапијата има за цел да ја елиминира основната причина за болеста. Симптоматска терапија е отсутен, бидејќи елиминацијата на симптомите без елиминирање на фокусот на болеста може да биде опасна по живот. Пациентите се советуваат да се придржуваат до правилната исхрана и да ги исклучат од нивната исхрана храна која предизвикува зголемување на гас формирање.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Tachypnea и симптомите карактеристични за оваа болест, тогаш може да ви помогне лекарите: терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Свинскиот грип (H1N1) (појавување симптоми: 5 од 12)

Х1Н1 грип или "свински грип" е акутна вирусна болест која влијае и на возрасните и на децата. Името "свински грип" се должи на неговата прва манифестација кај домашни животни. Особено, токму свињите. Првично, грипот Х1Н1 беше карактеристичен само за САД, Африка и Јапонија. Неодамна, свинскиот грип во Русија, исто така, стана прилично честа болест. Најголемата опасност од болеста е дека вирусот е способен да мутира. Нема исклучок фатален.

...
Пневмонија кај деца (појавување симптоми: 5 од 12)

Пневмонијата кај деца е сериозна инфламаторна болест која влијае на респираторните делови на белите дробови на детето. Патологијата може да има поинаква етиологија, но секогаш е тешка, а децата под 3 години страдаат од пневмонија трипати почесто од постарите деца (од 3 до 16 години).

...
Алвеолитис (појавување симптоми: 5 од 12)

Алвеолитис на белите дробови е процес на болест во текот на кој се погодени алвеолите, проследено со формирање на фиброза. Во ова нарушување, ткивото на органот се губи, што не дозволува белите дробови целосно да функционираат и честопати доведуваат до недостаток на кислород. Другите органи во тоа време, исто така, не добиваат целосно кислород, што, пак, го нарушува метаболизмот.

...
Криптоспоридиоза (појавување на симптоми: 5 од 12)

Cryptosporidiosis - протозоална инфективна болест која предизвикува криптоспоридија, влијае главно на дигестивниот тракт. Се манифестира како акутна минлива инфекција. Инфекцијата се јавува преку фекално оралниот пат преку контаминирана вода, храна и нечисти раце.

...
Рубела (појавување симптоми: 4 од 12)

Рубела е акутна вирусна болест, главно дијагностицирана кај деца, поради што е рангирана како "детска" инфекција. Рубеола, чии симптоми го одредуваат името на оваа болест, првенствено се манифестира како карактеристична боја на исипот, исто така, оваа болест е исто така доста опасна за бремени жени, а поконкретно за фетусот, поради неговата директна поврзаност со развојот на конгенитални малформации кај децата и со интраутерина смртност.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Псков, 9, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
педијатар зема
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .