Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Тонзилофарингитис: симптоми и третман

Тонзилофарингитис - главни симптоми:

Тонзилофарингитот е акутна инфективна болест на фаринксот и крајниците, една од најчестите во горниот респираторен тракт. Најчесто дијагностициран тонилофарингитис кај деца од 5 до 15 години. Кај деца од помлада предучилишна возраст (до 3 години), болеста е предизвикана од вирусни лезии на горниот респираторен тракт, а по пет години, различни видови бактерии често дејствуваат како провокатори. Кај возрасните, болеста, исто така, се јавува, но многу поретко отколку кај децата.

Клиничката слика на болеста се карактеризира со болки во грлото, воспалено грло, треска и други симптоми кои се нешто слични на ангина . Третманот со тонзилофарингитис вклучува само еден комплекс: лекови, физиотерапија, исхрана.

И покрај типичниот тек на болеста, компликациите се доста сериозни. Лансираниот тонзилофарингит може да доведе до кардиоваскуларни компликации. Посебна опасност од болеста е кај бремени жени, бидејќи може да предизвика спонтан абортус.

Ако третманот се започне брзо и правилно, тогаш компликациите се исклучени: комплетно враќање се случува. Затоа, прогнозата е поволна.

Не постои посебен меѓународен код за МКБ-10, а за класификација се користат шифри на патологии што ја сочинуваат: Ј03, Ј35.0, Ј02, Ј31.2.

Етиологија

Во главната група за ризик се оние лица кои имаат ослабен имунолошки систем. Затоа, болеста е најчеста кај децата.

Предизвикувачкиот агенс на болеста може да биде:

Што се однесува до патогени организми кои можат да предизвикаат развој на таков патолошки процес, се разликуваат следниве:

Со слаб имунолошки систем, херпес, ХИВ и цитомегаловирус, исто така, може да ја предизвикаат болеста.

Класификација

Тонзилофарингитисот е поделен на три главни вида:

 • акутен тонзилофарингитис;
 • хроничен тонилофарингитис;
 • стрептококен.

Акутниот, пак, е поделен на следните подвидови:

 • бактериски;
 • вирусни;
 • габични;
 • трауматски;
 • алергичен.

Хроничната форма на оваа болест исто така е поделена на подтипови:

 • атрофичен тонилофарингитис;
 • catarrhal;
 • хипертрофичен.

Под стрептококната форма на болеста се разберат оние форми кои се предизвикани од стрептококната група А.

Симптоматологија

Почетниот тек на патологијата може да биде сличен на САРС - пациентот се чувствува слаб, воспалено грло, малку покачена температура. Како што инфективниот процес се влошува, клиничката слика ќе се манифестира во потешка форма.

Така, симптомите на тонзилофарингитис го имаат следново:

 • болки во грлото, кои постепено се претвораат во болка, додека пациентот е тешко да проголта не само храна, туку и течност;
 • гласот станува низок, рапав;
 • општа слабост, зголемена слабост;
 • зголемување на телесната температура до 39 степени;
 • лош здив;
 • црвенило и отекување на крајниците;
 • белиот гној се акумулира на крајниците, и како што болеста се влошува, станува жолто-сива.

Во некои случаи, клиничката слика може да биде дополнета со општи симптоми:

 • отечени лимфни јазли;
 • напади на студ и треска;
 • осип во усната шуплина, стоматитис ;
 • нарушувања на дигестивниот тракт;
 • губење на апетитот (кај деца, ова е речиси целосно отфрлање на храната).

Егзацербацијата на болеста, по правило, е надополнета со болка во срцето, зголемен крвен притисок.

Симптоми на тонзилофарингитис

Во присуство на такви симптоми, најрационалното решение би било да се консултира со доктор, а не да се спроведе третман според сопствената дискреција. Ова е особено опасно во детството, бидејќи забрзаниот тонзилофарингит може да доведе до сериозни компликации во иднина.

Дијагностика

Како по правило, дијагнозата не е тешка, бидејќи патологијата има надворешни знаци. Сепак, за ефективен третман потребно е да се спроведе дијагностика, со што ќе се овозможи точно да се утврди самата дијагноза и да се одреди предизвикувачкиот агенс на патолошкиот процес, со што ќе се избере најефективната тактичка терапија.

Дијагностичката програма вклучува активности како што се:

 • испитување на пациентот, колекција на анамнеза;
 • испитување на фаринксот со фарингоскоп;
 • ендоскопија на фаринксот;
 • компјутеризирана томографија;
 • општ и биохемиски тест на крв;
 • тест на крвта за да се утврди чувствителноста на антибиотиците;
 • бактериолошко испитување на фарингеално брисе.

Во некои случаи, стандардните лабораториски тестови се заменуваат со брза дијагноза за откривање на стрептококна инфекција.

Третман

Третманот се спроведува со конзервативни мерки, но само со интегриран пристап - администрацијата на лекови се комбинира со диета и физиотерапевтски процедури. Третманот на народни лекови како додаток на главниот курс не е исклучен.

Терапијата со лекови вклучува земање на следниве лекови:

 • антивирусна;
 • антиинфламаторно;
 • антипиретик;
 • антибиотици;
 • имуномодулаторни;
 • лекови против болки.

Треба да се забележи дека лековите се препишуваат не само орален, туку и локален (во форма на спрејови или решенија за чување). Вториот помага да се елиминираат непријатните симптоми многу побрзо.

Народни лекови исто така може да се користат, но само по консултација со вашиот лекар. За gargling применуваат лушпа од камилица и мудрец.

Мудрец

За време на третманот, мора да следите посебна диета.

Исхраната за оваа болест треба да се заснова на следните препораки:

 • исклучување на зачинета, кисела, премногу солена храна, што може да доведе до иритација на мукозната мембрана;
 • храната треба да се консумира само во топлина;
 • конзистентноста на садовите е течност, пире.

Покрај тоа, треба да го задржите режимот за пиење - да пиете најмалку два литра течна течност на ден. Овој волумен не вклучува течни јадења.

Предмет на усогласеност со третманот пропишан од лекар, наплатата се јавува во рок од 1,5-2 недели. Компликациите во овој случај може да се избегнат.

Можни компликации

Непотврдениот или запоставениот тонзилофарингит најчесто доведува до такви компликации како што се:

Кое било од овие болести може да предизвика други, дури и повеќе сериозни компликации. Некои од нив може да бидат фатални.

Превенција

Како превентивна мерка треба да се следат некои правила:

 • елиминира хипотермија;
 • земаат витамини, јадат право и вршат други активности за зајакнување на имунолошкиот систем;
 • Децата треба да бидат вакцинирани против заразни болести.

Тонзилофарингитот не може да се припише на болести опасни по живот, но ако не започнете со лекување навремено, веројатноста за развој на иреверзибилни патолошки процеси е висока.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате тонзилофарингитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: оториноларинголог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Стрептококен тонзилитис (појавување симптоми: 10 од 20)

Streptococcal воспалено грло - акутна инфективна болест, често влијае на крајниците. Причините за болеста, според името, се стрептококи (група А). Инфекцијата се јавува преку капки во воздухот - кога зборувате со носител на вирусот, како и при кашлање или кивање. Од моментот на инфекција до почетокот на првите симптоми, поминува просек од три дена. Болеста се јавува кај секое лице поединечно. Често, може да се меша со акутни респираторни инфекции, кои често го дијагностицираат хроничниот стрептококен тонзилитис, што може да доведе до развој на доцни компликации.

...
Хемолитичен стрептокок (симптоми на појавување: 9 од 20)

Хемолитичен стрептокок е грам-позитивна бактерија со специфична форма. Припаѓа на семејството на лактобацили. Често, истовремено коегзистира со Staphylococcus aureus. Бактеријата може да го зарази телото на секое лице - и возрасно и мало дете.

...
Тонзилитис кај деца (појавување симптоми: 9 од 20)

Тонзилитот кај децата е отоларинголошка воспалителна болест која влијае на лимфоидното ткиво на крајниците. Треба да се забележи дека акутниот тонзилитис кај дете често се нарекува ангина. Често повторените релапси на акутната форма доведуваат до хронизирање на овој воспалителен процес и, како последица на тоа, зголемен ризик од компликации.

...
Катарални болки во грлото (појавување симптоми: 8 од 20)

Катарална болки во грлото (акутен тонзилофарингитис) е патолошки процес предизвикан од патогената микрофлора и влијае на горните слоеви на мукозната мембрана на грлото. Оваа форма, според медицинска терминологија, се нарекува и еритематозна. Од сите форми на воспалено грло, ова се смета за најлесно, но тоа не значи дека не е потребно да се третира. Како правилно да се третираат катарална ангина, може да се каже само квалификуван лекар по сеопфатна дијагноза. Исто така вреди да се напомене дека третманот на болеста не е секогаш потребен за употреба на антибактериски лекови.

...
Пулмонален тонзилитис (појавување на симптоми: 8 од 20)

Пулмоналниот тонзилитис е болест од инфективна природа, која почнува да напредува како резултат на зголемување на активноста на патогени микроорганизми, како што се стрептокок, стафилокок, и така натаму. Патологијата се карактеризира со формирање на специфични гнојни фокуси на крајниците. Болеста нема ограничувања во однос на полот и возраста. Таа е дијагностицирана со иста фреквенција кај возрасни и деца. Но, вреди да се напомене дека болеста на детето е потешка, а по него често се јавуваат и компликации.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .