Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бронкоаденитис: Симптоми и третман

Бронхоаденитис - главните симптоми:

Бронкоаденитис е воспалителен процес кој влијае на бронхијалните лимфни јазли. Во повеќето случаи болеста се должи на инфекција со туберкулоза, па затоа овој патолошки процес се нарекува туберкулозен бронхоаденитис.

Оваа болест нема ограничувања во однос на полот и возраста, се јавува дури и кај новороденчињата. Треба да се напомене дека секундарната болест не е секогаш предизвикана од туберкулоза . Кај постарите деца и возрасните, бронкоаденититот може да биде предизвикан од инфективна болест на горниот респираторен тракт, компликација по бронхитис и бронхијална астма .

Клиничката слика е неспецифична по природа, па затоа не треба самостојно да се споредуваат симптомите и терапијата, бидејќи тоа може да доведе до замаглена клиничка слика и развој на компликации.

Дијагнозата се изведува преку физички преглед, лабораториски и инструментални анализи. Третманот се препишува индивидуално. Понатамошната прогноза ќе зависи од основната причина, сериозноста на патолошкиот процес и општото здравје на пациентот.

Етиологија

Главната причина за бронкоаденитис се туберкулозните фокуси кои се шират низ бронхијалните лимфни јазли.

Покрај тоа, бронхоаденитисот може да се должи на следните патолошки процеси:

 • акутен и хроничен бронхитис;
 • голема кашлица
 • пневмонија ;
 • мали сипаници ;
 • акутна катастрофа на горниот респираторен тракт;
 • патолошки процеси во назофаринксот;
 • аденоидни израстоци;
 • компликации на бронхијална астма;
 • компликации по долгорочни инфективни или воспалителни процеси.

Предвидните фактори за развој на оваа болест се:

 • слаб имунолошки систем;
 • присуство на хронични заболувања на респираторниот систем со чести рецидиви;
 • системски болести;
 • кои живеат во услови кои не ги исполнуваат санитарните и хигиенските барања;
 • злоупотреба на алкохол, употреба на дрога, пушење.

Земајќи ги предвид етиолошките фактори на таквата болест, може да се каже дека е релативно лесно да се спречи ако внимателно го разгледате вашето здравје.

Класификација

Туберкулозниот бронхоаденитис е поделен на следните подвидови:

 • туморски;
 • инфилтративен бронхоаденитис.

Локализацијата на патолошкиот процес може да биде како што следува:

 • паравертебрални;
 • помеѓу рамениците;
 • торакален 'рбет.

Од природата на текот на туберкулозниот бронхоаденитис кај деца и возрасни може да се појават со изразена интоксикација или во латентна форма.

Симптоматологија

Клиничката слика ќе зависи од формата на патолошкиот процес. Исто така, на природата на симптомите ќе влијае и возраста на пациентот, неговата имунолошка состојба.

Општо земено, клиничката слика се состои од симптоми како што се:

 • ниско-одделение, и по неколку дена висока телесна температура;
 • зголемено потење, слабост;
 • губење на апетитот;
 • губење на тежината;
 • сува кашлица, и со туберкуларна форма на кашлица на болест со спутум;
 • наизменично, плитко дишење;
 • астма напади;
 • лимфните јазли се воспалени, болни.

Природата на излачениот секрет ќе зависи од основната причина. Симптоматскиот комплекс во оваа болест е неспецифичен по природа, затоа, кога се појавуваат такви знаци, неопходно е да се побара медицинска помош, а не самостојно да се спроведува терапијата.

Дијагностика

Дијагноза на бронхоаденитис

Дијагнозата вклучува физички преглед на пациентот и однесување на лабораториски и инструментални методи на истражување.

За време на почетниот преглед, лекарот мора да го дознае следново:

 • колку долго почнаа да се појавуваат првите симптоми, природата и траењето на нивната манифестација;
 • лична и семејна историја;
 • начин на живот - присуство на лоши навики, социјален статус, усогласеност со санитарните и хигиенските стандарди;
 • присуство на хронични заболувања на горните респираторни системи.

Исто така, се спроведуваат следните лабораториски и инструментални анализи:

 • општ клинички и биохемиски тест на крв;
 • туберкулински тестови;
 • компјутеризирана томографија;
 • градна радиографија;
 • бронхоскопија.

Во некои случаи, може да биде неопходно да се спроведе диференцијална дијагноза за болести како што се:

 • лимфогрануломатоза ;
 • пневмонија;
 • неспецифичен бронхоаденитис;
 • зголемена тимусна жлезда;
 • акутни инфективни болести на горниот респираторен тракт.

Според резултатите од истражувањето, ќе се утврди природата на патолошкиот процес, неговата форма и сериозноста, врз основа на која ќе се развива тактиката на лекување.

Третман

Текот на основната терапија е насочен кон елиминирање на основната причина, а во повеќето случаи се спроведува преку конзервативни мерки:

 • земање лекови;
 • диета;
 • општи препораки за начин на живот, клима.

Лекови од следниот спектар на дејство може да се администрираат:

 • антибактериски;
 • туберкулоза;
 • антиинфламаторно;
 • антибиотици;
 • муколитици;
 • експекторант;
 • имуномодулатори;
 • витамински и минерални комплекси.

Храната на пациентот треба да биде богата со протеини, свеж зеленчук и овошје.

Протеин богата храна

Дополнително, физиотерапијата може да се препише. Исто така, на пациентите им се препорачува терапија во здравствена установа со санаториум.

Компликации

Компликациите од туберкулозен бронхоаденитис се изразени во следните патолошки процеси:

 • менингитис ;
 • хематогена генерализација;
 • перфорација на бронхиите;
 • образование ателектаза.

Доколку лекувањето започне со време, прогнозата е поволна. Но, треба да се има предвид дека самиот процес на лекување е доста долг.

Превенција

Превенцијата се заснова на спречување на болести кои дејствуваат како етиолошки фактори. Исто така е неопходно да се зајакне имунолошкиот систем и редовно да се врши лекарски преглед за да се спречи или раната дијагностицирање на болеста.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Бронкоаденитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: пулмолог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Фокална пневмонија (појавување симптоми: 6 од 13)

Фокалната пневмонија е инфламаторно-инфективна болест која не влијае на целото ткиво на белите дробови, туку само на одреден дел од него. Кога ова се случува, формирање на мали-фокални или големи-фокални воспаленија во белите дробови лобули. Патологијата може да биде независна и секундарна. Во првиот случај, изворот е патогени бактерии, а во вториот - протокот на други болести кои негативно влијаат врз ткивата на овој орган.

...
Конгестивна пневмонија (појавување симптоми: 6 од 13)

Конгестивната пневмонија е секундарен тип на инфламаторна болест која се развива против позадината на постоечките вентилациони и хемодинамски нарушувања. Треба да се забележи дека болеста нема ограничувања во однос на возраста и полот, но најчесто се дијагностицира кај постари лица и пациенти со постелнина.

...
Пневмоцистична пневмонија (појавување симптоми: 6 од 13)

Pneumocystis пневмонија или пневмоцистоза - е воспалителна лезија на белите дробови предизвикани од влијанието на патогенот. Главната група на ризици се доенчињата и лицата со имунодефициенција. Патолошки агенс може да навлезе во човечкото тело на неколку начини, но најчесто инфекцијата се врши со капки во воздухот. Покрај тоа, лекарите знаат многу предиспонирачки фактори кои ја зголемуваат веројатноста за развој на таква болест.

...
Пиелонефритис (појавување симптоми: 5 од 13)

Пиелонефритис е воспалителна болест во која бубрезите се погодени, ова се случува кога голем број на негативни фактори се комбинираат со изложеност на одредени микроорганизми. Пиелонефритисот, чиишто симптоми честопати се отсутни, е опасно токму поради оваа причина, бидејќи општата здравствена состојба не е нарушена и затоа не се преземаат мерки за лекување. Болеста може да биде унилатерална или билатерална, како и примарна или секундарна, односно развива со претходно здрави бубрези или со постоечки патологии.

...
Перикардитис (појавување симптоми: 5 од 13)

Перикардитисот е кардиоваскуларна болест, која се карактеризира со присуство на воспалителни процеси во надворешната мембрана на срцето - перикардот. Перикардот целосно го обвива срцето и е прикачен на градите, со садови и дијафрагма што се протега од срцето. Оваа школка е дизајнирана да го спречи срцето да се протега при тешки товари, како и да се избегне поместување на срцето од неговата нормална положба во градите. Перикардот се состои од два слоја: еден е цврсто прикачен на срцевиот мускул, а вториот го опкружува срцето прилично слободно. Меѓу нив има течност која го намалува триењето помеѓу слоевите за време на движењата на срцето.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .