Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Поткожен емфизем: симптоми и третман

Поткожна емфизем - главните симптоми:

Поткожна емфизем е патолошки процес кој предизвикува воздух да се акумулира во подрачјето на поткожното ткиво на градниот ѕид, а потоа се шири низ телото. Ваквото воздушно перниче ги стиснува големите крвни садови и артерии, како резултат на кои се повредуваат разни органи и се развива кардиоваскуларна инсуфициенција. Треба да се напомене дека таков патолошки процес не е независна болест - тоа е последица на оштетување на трахеата, бронхиите, хранопроводникот или белите дробови.

Клиничката слика на болеста е доста изразена, асимптоматскиот проток практично не е забележан. Дијагностичкиот поткожен емфизем се утврдува со испитување на пациентот со палпација и може да биде потребна и инструментална дијагностика.

Ако посетата на докторот е навремена и се пропишува правилниот третман, може да се избегнат компликации. Во повеќето случаи, поткожно емфизем на градите не претставува закана за животот.

Подкожно емфизем според МКБ 10 има посебно значење - шифра T658.7. Не се препорачува само-лекување, бидејќи може да доведе до сериозни компликации.

Етиологија

Причините за таквата патологија како поткожна емфизема се следните:

 • развој на пневмоторакс ;
 • езофагијална повреда;
 • трахеална повреда (во овој случај, ќе се развие поткожно емфиземна вратот);
 • белодробна или бронхијална повреда;
 • ребро фрактура или други пенетрирачки рани;
 • компликации по лапароскопија.

Покрај тоа, поткожно емфизем на лицето е поретко, но сепак се јавува - причините за оваа форма може да бидат од страната на стоматологијата - несоодветна екстракција на забите, запоставени заболувања на забите кои поминале во гноен воспалителен процес. Затоа е важно да се започне третманот на ваквите болести навремено.

Предвидните фактори за развој на поткожна патологија се хронични заболувања на горниот респираторен тракт и пушење.

Класификација

Постојат неколку видови на оваа болест, во зависност од локацијата и етиологијата.

Значи, по потекло, поткожно емфизем може да биде:

 • посттрауматски - поради механичко или физичко оштетување на органот, ткивата;
 • Јатрогени - последица на одредени медицински постапки што доведоа до инјектирање на воздух во ткивото.

Преваленцата на следните форми:

 • локален - патолошкиот процес влијаеше само на мала област, како по правило, таа е повредена;
 • широко распространета - акумулацијата на воздухот влијае не само на погодената област, туку и на блиските ткива;
 • вкупниот - емфизем влијае на големи области кои се доволно далеку од погодената област.

За да се утврди точно која форма на болеста се јавува, може само со лекар да ги спроведе потребните дијагностички мерки. Симптомите и третманот не можат да се споредат независно: тоа може да доведе не само до сериозни компликации, туку и до смрт.

Симптоматологија

Симптомите на таквата болест се јасно видливи, бидејќи акумулацијата на воздухот под кожата доведува до формирање на оток. При притискање на оваа област се слуша карактеристичен звук во форма на крцкање.

Во принцип, симптомите на таков патолошки процес се карактеризираат на следниов начин:

 • оток во вратот, можеби оток на лицето;
 • кога се обидува да вдиши, се јавува силна болка, најчесто со остар, остра природа;
 • боли човек да голта и кашла;
 • плиток здив, исто така може да биде задушување;
 • засипнатост;
 • затворање на векот - со заедничка форма на патологија;
 • аритмија ;
 • нестабилен крвен притисок;
 • симптоми на респираторна инсуфициенција .

Ваквите симптоми бараат итно барање за медицинска нега, бидејќи доцнењето во вообичаената форма на поткожна емфизема може да доведе до крајно сериозни последици.

Дијагностика

Можно е точно да се утврди кој патолошки процес се одвива, како и формата и преваленцата на емфиземот, само со помош на инструментална дијагностика.

Пред сè, лекарот врши физички преглед на пациентот со детален преглед и собирање на лична историја, ако тоа му овозможува да направи состојба (на пример, во случај на тешка продорна траума, прво треба да ја стабилизирате состојбата на пациентот).

Покрај тоа, се вршат и дијагностички активности:

 • биохемиски тест на крвта;
 • крвен тест за состав на гас;
 • радиографија.

Според резултатите од дијагностичките мерки, лекарот може да ја утврди формата на болеста и понатамошните терапевтски мерки.

Третман

Третманот истовремено ќе биде насочен кон отстранување на основната причина и отстранување на воздухот од ткивата.

Со цел да се стабилизира состојбата на пациентот се преземаат следниве мерки:

 • се администрираат аналгетици и кардиоваскуларни лекови;
 • пропишува муколитици и антибиотици;
 • пропишува кислородно вдишување.
Процедура за инхалирање на кислород

Елиминацијата на воздухот може да се врши со помош на мали хируршки процедури - пробод се прави со посебна игла и се ослободува воздух. Ако таквите мерки не помогнале или во одреден случај воопшто не се ефективни, се врши хируршка операција.

Во некои случаи, по елиминацијата на основната причина, самиот емфизем се решава во рок од неколку дена. Ако тоа не се случи, се преземаат соодветни медицински мерки за да се отстрани.

Во повеќето случаи, прогнозата е поволна, но не смееме да заборавиме дека воздухот се појавува под кожата во случај на сериозни болести, затоа само лекар може да дијагностицира и да пропише правилен третман. Компликациите може да се избегнат само ако терапијата се започне навремено.

Што се однесува до превенцијата, нема конкретни мерки. Потребно е да се преземат мерки за спречување на оние заболувања кои се вклучени во етиолошката листа.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате поткожна емфизема и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: терапевт , педијатар , неврохирург .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Сув плеврит (појавување симптоми: 4 од 13)

Сува плеврит е патологија која се карактеризира со присуство на воспалителен процес во серозната мембрана на белите дробови. Како резултат на тоа, фибринозен едем е формиран на површината на плевралните листови. Различни други болести на белите дробови можат да предизвикаат овој процес, затоа најчесто сувиот плеврит е компликација. Се манифестира со зголемување на температурата, тешкотии при дишењето. Елиминирање на сите симптоми на болеста само ќе комплексна терапија.

...
Ларингеален едем (појавување симптоми: 4 од 13)

Ларингеалниот едем не е независна патологија, но е симптом карактеристичен за разни инфективни и неинфективни процеси во телото. Оваа патолошка состојба се карактеризира со остра или постепено стеснување на ларингеалниот лумен со зголемување на симптомите на респираторна инсуфициенција. Најчесто, оваа патолошка состојба се јавува кај деца, како и кај мажи на возраст од 19 до 35 години. Жените се со помала веројатност да го развијат овој симптом. Третманот на патолошката состојба треба да биде навремен, бидејќи без интервенција симптомот може да предизвика развој на асфиксија и смрт на пациентот.

...
Вегетативна дистонија (појавување симптоми: 3 од 13)

Вегетоваскуларна дистонија (VVD) е болест која го вклучува целото тело во патолошкиот процес. Најчесто, периферните нерви како и кардиоваскуларниот систем добиваат негативен ефект од вегетативниот нервен систем. Неопходно е лекувањето да се третира без прекин, бидејќи во занемарена форма ќе даде сериозни последици за сите органи. Покрај тоа, медицинската помош ќе му помогне на пациентот да се ослободи од непријатни манифестации на болеста. Во меѓународната класификација на болести ICD-10, IRR го има кодот G24.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 3 од 13)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Астма (појавување симптоми: 3 од 13)

Астмата е хронична болест која се карактеризира со краткотрајни напади на здив предизвикани од спазми во бронхиите и отекување на мукозната мембрана. Не постои посебен ризик и возрасна граница за оваа болест. Но, како што покажува медицинската пракса, жените почесто страдаат од астма. Според официјалните податоци, денес во светот живеат повеќе од 300 милиони луѓе со астма. Првите симптоми на болеста најчесто се појавуваат во детството. Постарите луѓе страдаат од болеста многу потешко.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Rossoshanskaya, 4, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Gamalei, 18
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Glavmosstroy, 7
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
педијатар зема
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .