Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Бурен ринитис: симптоми и третман

Бурен ринитис - главни симптоми:

Пулмонален ринитис - е прилично честа и во исто време тешка патологија, која се јавува кај деца и кај возрасни. Карактеристика на оваа болест е тоа што, покрај воспаление, во мукозната мембрана на носната празнина се формира гноен процес.

Оваа болест припаѓа на категоријата полиетиолошки, а тоа значи дека неколку предизвикувачки фактори истовремено влијаат на нејзиното појавување. Во овој случај, тие се сметаат за продирање на патогени микрофлора во човечкото тело, хипотермија и честа изложеност на други катарални патологии.

Клиниката на болеста се состои од симптоми како назална конгестија, дишење само преку устата, кивање, губење на мирис, како и одвојување на гнојни нечистотии измешани со крв.

Процесот на дијагноза се базира на манипулации направени директно од страна на отоларингологот, кои се надополнети со различни лабораториски и инструментални испитувања.

Третманот на гноен ринитис кај возрасни и деца е прифатен со конзервативни методи, особено со локална примена на вазоконстрикторни лекови, инхалации и физиотерапевтски процедури.

Етиологија

Основно место во развојот на гноен-воспалителен процес во мукозната мембрана на носната шуплина е доделен на патолошки агенси. Во огромното мнозинство на ситуации, гноен ринитис се активира со негативен ефект:

Помалку провокатори на болеста се:

 • микоплазма;
 • кламидија;
 • легионела;
 • специфични бактериски микроорганизми, како што е предизвикувачкиот агенс на гонореа или туберкулоза ;
 • габи.
Сајтови на воспаление кај гноен ринитис

Покрај тоа, гноен ринитис кај дете, поретко кај возрасен, може да биде предизвикан од следниве болести:

Исто така, не е исклучено формирање на фокуси на хронични инфекции во човечкото тело, особено во ENT органите.

Меѓу предиспонирачките фактори кои ја зголемуваат веројатноста за таква болест, постојат:

 • пролонгиран ефект на ладни температури на човечкото тело;
 • неуспехот на имунитетот кај децата;
 • состојби на имунодефициенција кои водат кон честиот развој на катарларните заболувања;
 • целосно отсуство или несоодветен третман на акутен ринитис ;
 • професионални карактеристики, имено контактирање со хемиски или токсични материи при работа;
 • анатомски карактеристики на структурата на носната празнина, черепот или назофаринксот.

Треба да се напомене дека гнојното воспаление никогаш не е предизвикано од алергени, на пример, прашина, волна или полен.

Зголемената кршливост на крвните садови може да доведе до фактот дека во гнојната течност одделена од носот, ќе има нечистотии од крв. Ова често се олеснува со:

Класификација

Врз основа на варијанта на проток, постои:

 • акутен гноен ринитис - најчесто дијагностициран. Таа има карактеристична клиничка слика и доста лесно дава кон конзервативни методи на терапија;
 • хроничен гноен ринитис - е таков, ако симптомите на болеста перзистираат за еден месец или подолго. Во исто време, постои брановиден курс со наизменични фази на ремисија и егзацербација. Во такви ситуации, болеста ќе треба да се третира многу подолго отколку со акутниот тек.

Пулмоналниот ринитис е патологија која се развива во фази, која ги вклучува следните фази на прогресија:

 • catarrhal, т.е. површно воспаление - се карактеризира со почетни промени во носната празнина, имено изглед на сувост, горење и скокоткање. Наспроти ова, се развиваат кивање и општа слабост;
 • серозни промени - постои зголемување на воспалителниот процес, надополнет со изобилни мукозни секреции од носот;
 • гноен фаза - се карактеризира со фактот дека слузта што тече од назалниот премин добива сивкава, а потоа зеленикава или жолтеникава нијанса. Со нормален имунитет, оваа фаза завршува со обновување, но со нејзиниот неуспех, хроничноста на болеста не е исклучена.

Симптоматологија

Најостриот гноен ринитис се јавува кај новороденчињата (особено оние кои се родени порано од очекуваното) и доенчињата. Ова се должи на доаѓањето на првите чести клинички знаци и честиот развој на компликации.

Така, главните симптоми на гноен ринитис кај децата се сметаат за:

 • остра тежина на носната дишење или нејзиниот комплетен прекин - ова резултира во специфичната структура на носната празнина, имено, таа е тесна и има мала вертикална големина, како и мало оток на носната мукоза;
 • "Испарливо" дишење - ова значи дека бебето дише длабоко и често;
 • неможност да се цица градите;
 • нарушување на спиењето или негово отсуство;
 • зголемена анксиозност, мудрост и плачливост;
 • зголемување на индикаторите за температура;
 • намалување на телесната тежина;
 • вознемирен столче;
 • одложен психомоторн развој, на позадината на хипоксија или недостаток на кислород.

Кај постарите деца, како и ринитис кај возрасни, се јавуваат следниве симптоми:

 • скокање, горење и гребење на носот;
 • обилен мукозен исцедок, со жолта или зелена нијанса, во ретки случаи се забележува присуство на нечистотии во крвта;
 • назална конгестија;
 • кивање;
 • обилно кинење;
 • намалување или губење на мирис;
 • замор и општа слабост;
 • чувство на притисок врз носот;
 • главоболки;
 • зголемено потење;
 • смрдеа од нос;
 • оток и иритација на кожата над горната усна и на крилјата на носот.

Ако болеста се јави во хронична форма, тогаш пациентот има деформитет на лицето, имено:

 • проширување на ноздрите;
 • промена во пирамидата на носот;
 • задебелување на усните
Симптоми на гноен ринитис

Дијагностика

Отоларингологот е ангажиран во утврдување на точна дијагноза, која не само што ги пропишува и испитува податоците од лабораториски и инструментални испитувања, туку самостојно ги извршува следните манипулации:

 • ја проучува историјата на болеста - ова ќе помогне да се утврди основната болест против која може да се развие таква компликација како гноен ринитис;
 • ја собира и анализира историјата на животот - неопходно е да се бараат провокативни фактори;
 • врши темелно испитување на носната празнина со помош на специјални отоларинголошки инструменти;
 • детално го испитува пациентот - да го утврди првиот почеток на почетокот и степенот на симптоми.

Следниве дијагностички тестови имаат највисока дијагностичка вредност:

 • општ клинички и биохемиски тест на крв;
 • имунолошки анализи;
 • бактериска култура на слузната содржина секретирана од носот;
 • цитолошки и виролошки преглед на тестот.

Сепак, основата на дијагностичките мерки се следните инструментални испитувања на пациентот:

 • Х-зраци на назални синуси и орофаринкс;
 • ендоскопија на назалните пасажи и назофаринкс;
 • назална биопсија;
 • фарингоскопија и риноскопија;
 • КТ и МРИ.
Ендоскопска риноскопија

Пулмоналниот ринитис кај децата и возрасните мора да се разликува од обичната настинка од алергиско потекло.

Третман

Терапијата со слична патологија е конзервативна и симптоматична. Со цел да се спречат симптомите:

 • вшмукување на слуз кај бебиња;
 • миење на носната шуплина со изотонични раствори;
 • ендоназална инстилација на вазоконстрикторни и антивирусни лекови;
 • антибактериско назално наводнување;
 • вдишување;
 • воспоставување на лименки или сипаници;
 • сенф нога бањи.

Третманот на гноен ринит, исто така, вклучува физикална терапија, меѓу кои најефективни се:

 • Окуф терапија или кварц третман;
 • електрофореза и UHF;
 • ултрафонофореза и парафински третман;
 • магнетна терапија и електроакупунктура;
 • рефлексологијата и ласерскиот третман.

Исто така е можно да се третира оваа болест со користење на хомеопатски лекови или традиционални рецепти за медицина. Ако во првиот случај терапијата ќе биде индивидуална, тогаш во вториот треба да се подготват лековити декакции врз основа на билки и растенија. Лековите можат да се користат во форма на капки, инхалации или како орален пијалак. Во вакви случаи, вообичаено е да се користи:

 • камилица и календула;
 • сок од цвекло, моркови и кромид;
 • Кантарион и еукалиптус;
 • праска масло и морска сол;
 • равнец и кентаур;
 • нане и хмељен.

Пациентите треба да запомнат дека пред да започнете третманот на гноен ринитис со помош на народни лекови треба да се консултирате со вашиот лекар.

Хируршката интервенција е индицирана само во присуство на полипи или цистични тумори во носните пасажи.

Можни компликации

Хроничниот тек, игнорирајќи ги симптомите и независните обиди да се ослободи од болеста, честопати доведуваат до следниве компликации:

Вреди да се напомене дека најопасниот тек на гноен ринитис е за деца кои сеуште не се свртеле една година.

Превенција и прогноза

Со цел да се спречи развојот на гноен ринитис, луѓето треба само да се придржуваат до таквите едноставни правила:

 • избегнувајте хипотермија;
 • за зајакнување на имунолошкиот систем;
 • спречување на појава или хронизација на инфективни процеси во органите на ЕНТ или во горниот респираторен тракт;
 • јаде правилно и целосно;
 • употребувајте лекови со строго почитување на препораките на лекарот што посетува;
 • придржувајте се кон безбедносните мерки на претпазливост и користете лична заштитна опрема кога работите со опасни материи;
 • неколку пати во годината да се подложи на целосен превентивен преглед во здравствена установа.

Исходот од оваа патологија кај децата и возрасните може да биде:

 • целосна наплата;
 • чести рецидиви, односно транзиција на болеста во хронична форма;
 • формирање на компликации.

Во принцип, прогнозата за гноен ринитис е релативно поволна - ова значи дека се јавуваат еднакво поволна прогноза и појава на непријатни последици, што понекогаш може да стане закана за животот на пациентот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате пурулентен ринитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот ENT специјалист може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ринитис кај деца (појавување симптоми: 11 од 20)

Ринитис е воспалителен процес во горниот респираторен тракт. Едноставно кажано, долготрајна назална конгестија. Најчесто, децата и бебињата се засегнати. Мукозната мембрана на носната шуплина е најважна и прва пречка за влез на било која бактерија во телото. Разни микроорганизми или вируси едноставно се уништуваат со слуз. Повредата на основната бариера доведува до фактот дека вирусот продира подлабоко во мукозната мембрана, предизвикува иритација и се шири таму. Сите овие процеси се предуслови за прогресија на акутниот ринитис.

...
Заден ринитис (појавување симптоми: 9 од 20)

Задниот ринит исто така се нарекува ринофарингитис и е воспалителна болест која може лесно да се меша со обичната настинка. Болеста се јавува во горниот респираторен тракт, имено во назофаринксот, крајниците или лимфниот прстен. Како по правило, често е можно да се сретне со задниот ринит кај едно дете, меѓутоа кај возрасните често е забележано.

...
Хемороиди (појавување симптоми: 8 од 20)

Хемороиди - е воспалителен процес во мукозните мембрани на назалните синуси. Болеста е доста тешко, бидејќи еден синус првобилно се воспалува, потоа се засегнати други области. Оваа болест често се манифестира во детството, може да доведе до разни компликации кои го загрозуваат животот на една личност.

...
Ринофарингитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Ринофарингитис е воспаление кое се јавува во областа на носната и фарингеалната мукоза. Оваа болест има сличности со две слични болести, кои се концентрирани во оваа област, имено фарингитис и ринитис. Со други зборови, ринофарингитис е компликација која произлегува од акутен ринитис, во кој фарингеалната мукоза е воспалена, што исто така прави вистински поплаки за појава на болка што се јавува при голтање. За возврат, грлото станува црвено, а неговата мукозна мембрана добива задебелување на мембраните, и во некои случаи се покрива со слуз или гноен цут.

...
Ринозинузитис (појавување симптоми: 6 од 20)

Ринозинузитис е болест која се карактеризира со воспаление на носната мукоза и параназални синуси. Најчесто, патологијата се развива кај луѓе на возраст од 45 до 70 години, но можно е прогресија на риносинузитис кај деца. Вреди да се спомене дека меѓу фер сексот, инциденцата е неколку пати повисока отколку кај мажите.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Училиште, 11/3
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, Каширское шо., Д 56
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .