Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Дифузна пневмосклероза: симптоми и третман

Дифузна пневмосклероза - главните симптоми:

Дифузната пневмосклероза е секундарна патологија за која е карактеристична пролиферацијата на сврзното ткиво во белите дробови. Наспроти позадината на таков процес, функционирањето на ова тело е оштетено. Во поголемиот дел од ситуациите, болеста се формира во однос на позадината на појавата на туберкулоза или пневмонија, бронхитис или венска стаза. Сепак, други клинички предиспонирачки фактори се идентификувани од страна на лекарите.

Симптоматската слика не е специфична, затоа е карактеристична за речиси сите болести кои негативно влијаат на белите дробови. Од ова произлегува дека основата на клиниката е диспнеа и кашлица, болка и непријатност во градите, брз замор и цијаноза на кожата.

Дијагностиката вклучува цела палета на активности, но основата се состои од инструментални процедури, како и манипулации кои ги изведува непосредно од пулмонологот.

Третманот на дифузна пневмосклероза се зема без операција, имено, лекови, процедури за физиотерапија и употреба на народни лекови.

Во Меѓународната класификација на болестите, таквото пореметување нема свое значење, но спаѓа во категоријата "други интерстицијални белодробни заболувања". Така, кодот ICD-10 ќе биде - J84.

Етиологија

Таквата болест е последица на појавата на широк спектар на патолошки процеси, наспроти позадината на која процесот на ширење на сврзното ткиво во белите дробови ја заменува нормалната постава на овој орган и ја нарушува размената на гасови.

Во повеќето ситуации, причината за пневмосклероза може да биде:

Покрај тоа, веројатноста за влијание на генетската предиспозиција не е исклучена.

Сепак, вреди да се напомене дека постојат неколку форми на таква болест, од кои секоја има свои предиспонирачки фактори. На пример, основата на неспецифичната инфективна дифузна пулмонална фиброза е:

Дифузна пневмосклероза

Развојот на специфичен тип на дифузна белодробна фиброза се промовира преку:

Токсичната форма на болеста се јавува поради експозицијата:

 • индустриски емисии;
 • висока концентрација на кислород и озон;
 • смог;
 • чад од тутун.

Пневмоконитичното заболување е предизвикано од:

 • силикоза ;
 • талкоза;
 • азбестоза;
 • берилиоза и други професионални лезии на овој орган.

Причини за алвеоларна пневмосклероза се претставени:

Диспластичниот тип на болест е најчест во текот на:

Провокаторите на кардиоваскуларната пневмосклероза се:

Секој од горенаведените патолошки состојби е полн со набивање и намалување на обемот на засегнатиот орган. Покрај тоа, белите дробови стануваат безвоздушни и ја губат својата нормална структура, а тоа придонесува за појава на склеротични промени во ѕидовите на бронхиите.

Класификација

Пулмолози одлучиле да ги разликуваат ваквите видови на болеста:

 • аплицирана пневмосклероза - примарната лезија се наоѓа во горниот дел на белите дробови и е последица на бронхитис;
 • базална пневмосклероза - ова значи дека абнормалните ткива се наоѓаат на база на белите дробови. Најчесто се јавува поради пневмонија;
 • интерстицијална пневмосклероза - посебна карактеристика е дека ткивата околу бронхиите, крвните садови и интервалеларната септа се подложни на патолошки промени. Често е компликација на интерстицијална пневмонија;
 • локална пневмосклероза - е мала фокусна и голема фокална;
 • фокална пневмосклероза - се формира во случаи на уништување на белодробниот паренхим, кој се јавува поради појава на апсцес или туберкулозно оштетување на белодробното ткиво;
 • перибронхијална пневмосклероза - во вакви случаи, во близина на бронхиите се забележуваат промени во белодробното ткиво, а тоа се базира на хроничен бронхитис;
 • радикална пневмосклероза , која придонесува за текот на воспалителни или дистрофични процеси;
 • нето пневмосклероза .

Дифузната пневмосклероза ги комбинира сите карактеристики на горенаведените видови патологија.

Врз основа на етиолошкиот фактор на болеста е:

 • возраст - се дијагностицира кај постари лица и се развива во позадината на стагнација, која често се јавува во текот на пулмоналната хипертензија. Најчесто се дијагностицира кај мажи со долгогодишно искуство со пушењето;
 • пост туберкуларен;
 • бактериски и заразни;
 • postpneumonic;
 • токсични;
 • астматичен;
 • воспалителни;
 • лимфоген;
 • ателектален;
 • имуни.

Исто така, се изолирани единечни или билатерални белодробни лезии.

Симптоматологија

Во почетните фази на развојот, болеста може да продолжи без изразување на какви било знаци. Во некои случаи, постои мала манифестација на овие симптоми:

 • сува кашлица, често наутро;
 • недостаток на здив, но само по интензивна физичка активност;
 • општа слабост и слабост;
 • нарушување на спиењето;
 • наизменична болна болка во градите;
 • замор;
 • губење на тежината.

Како што напредува болеста, симптомите се дополнети со следните клинички манифестации:

 • постојана влажна кашлица;
 • отежнато дишење додека дише;
 • зголемена болка во градите;
 • интензивна вртоглавица;
 • безоблична слабост;
 • cyatonic, односно синкастата нијанса на кожата;
 • задебелување на прстите, што се нарекува симптом на "кадрици";
 • деформација на градната коска, станува буре-облик;
 • скратен здив дури и во состојба на комплетен одмор;
 • аритмии ;
 • атрофија на меѓуребрените мускули.
Симптомот на "тапанци"

Колку е поголем обемот на нефункционираните ткива, толку е поинтензивна сериозноста на симптомите на дифузна белодробна пулмонална фиброза, што ја отежнува основната болест.

Дијагностика

Во дијагностичкиот план, податоците за инструменталниот преглед на пациентот имаат највредни информации, но, пред сè, пулмонологот мора самостојно да спроведува:

 • проучување на историјата на болеста - да се идентификува болеста што доведе до развој на слична патологија;
 • собирање и анализа на историјата на човечкиот живот - да се утврди фактот на зависност од лоши навики или пенетрација на странски објект;
 • детален преглед на пациентот, при што се оценува обликот на градниот кош и состојбата на кожата, како и слушање со стетоскоп;
 • интервју со пациентот - ова е неопходно за лекарот да го одреди интензитетот со кој се изразени клиничките знаци на дифузна пулмонална фиброза.

Приложени се инструментални дијагностички процедури:

 • Х-зраци и пулмонален ултразвук;
 • бронхографија и ангиопулмонографија;
 • КТ и МРИ на засегнатиот орган;
 • вентилациска сцинтиграфија;
 • спирометрија и пневмотахографија;
 • Плетизмографија и бронхоскопија;
 • трансбронхијална биопсија на белите дробови.

Лабораториските студии се насочени кон спроведување на општа и биохемиска анализа на примероци од крв, ПЦР и бактериска култура на спутум.

За време на диференцијалната дијагноза, дифузна пулмонална фиброза се разликува од таквите заболувања:

Третман

Шемата на третман е направена индивидуално за секој пациент и целосно зависи од етиолошкиот фактор, но во сите случаи е конзервативен. Прво на сите пациенти се покажуваат лекови, имено:

 • експекторанти;
 • флегма разредување на лекови;
 • бронхоспазмолитици кои помагаат во борбата со диспнеа;
 • срцеви гликозиди - да се врати нормалната циркулација на крвта;
 • глукокортикоиди;
 • антимикробни агенси;
 • имуномодулатори.

Меѓу физиотерапевтските процедури, најефикасните се:

 • ултразвук;
 • вдишување;
 • дијатермија;
 • UHF;
 • бронхоалвеоларна лаважа;
 • кислородна терапија.
Diathermy

Покрај тоа, третманот на дифузна белодробна пулмонална фиброза треба задолжително да опфати и спроведување на:

 • вежби за дишење;
 • Терапија за вежбање;
 • терапевтска масажа на градите.

Не е забрането да се користат терапевтски методи на алтернативна медицина - за подготовка на лековити декакции и инфузии се користат:

 • коприви;
 • мудрец;
 • алое;
 • бреза пупки;
 • липа цвеќиња;
 • цвекло;
 • агава;
 • сушено овошје.

Третманот со народни лекови мора да биде одобрен од страна на лекарот што присуствува, во спротивно не може да се отфрли влошувањето на проблемот и зголемениот ризик од формирање на последици.

Превенција и прогноза

За да се спречи развојот на болеста, се препорачува да се следат овие едноставни правила:

 • целосно напуштање на алкохол и тутун;
 • поминуваат повеќе време надвор;
 • спречи повреди на градите и пенетрација на туѓи предмети во бронхиите;
 • правилно применуваат лековити супстанции, строго следејќи ги препораките на лекарот;
 • елиминирање на интеракцијата со пневмотоксични супстанции;
 • да се вклучат во навремена дијагноза и елиминација на патологии кои водат до дифузна пневмосклероза - за ова треба неколку пати годишно да се подложите целосен превентивен медицински преглед.

Прогнозата на дифузна пневмосклероза е диктирана од сериозноста на основната патологија. Смртта често се должи на развој на компликации како што е синдром на белодробно срце, додавање на секундарна бактериска инфекција, пневмомикоза и туберкулоза.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате дифузна пневмосклероза и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот пулмолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Пневмосклероза (појавување симптоми: 8 од 16)

Пневмосклерозата е патолошки процес на замена на белодробното ткиво со сврзно ткиво. Како резултат на тоа, се јавува повреда на респираторната функција. Типично, лекарите не го сметаат овој патолошки процес како независна нозолошка форма. Ова се објаснува со фактот дека пневмосклерозата на белите дробови е или компликација на патологии кои веќе напредуваат во телото, или се развива поради негативните ефекти на ендогените фактори.

...
Хронична пневмонија (појавување симптоми: 7 од 16)

Хроничната пневмонија е воспаление на белите дробови, како резултат на прогресијата на која се зафатени меките ткива на органот. Таа носи такво име, бидејќи процесот постојано се повторува и се карактеризира со периоди на егзацербации и отпадници на симптомите.

...
Миокардитис (појавување симптоми: 6 од 16)

Миокардитисот е генеричко име за воспалителните процеси во срцевиот мускул, или миокардот. Болеста може да се појави на позадината на разни инфекции и автоимуни лезии, изложеност на токсини или алергени. Постојат примарни воспаленија на миокардот, кој се развива како независна болест, а секундарна, кога срцевата патологија е една од главните манифестации на системска болест. Со навремена дијагноза и комплексен третман на миокардитисот и нејзините причини, прогнозата за опоравување е најуспешна.

...
Леукоцитоза (појавување симптоми: 6 од 16)

Леукоцитоза е промена во апсолутното ниво на леукоцити во крвотокот на една личност. Оваа состојба се карактеризира со поместување лево од леукоцитната формула. Според ICD-10, леукоцитозата не е болест, туку е чудна реакција на телото како целина на негативното влијание на одредени фактори (може да се појави во текот на болеста, со внес на храна, за време на бременост, кај жени по породување и сл.). Брзиот раст на леукоцитите во крвта или урината е еден од значајните дијагностички знаци.

...
Ехинококоза (појавување симптоми: 6 од 16)

Ехинококозата е паразитарна болест која е честа кај луѓето. Нерамномерно е дистрибуиран низ целиот свет. Честите случаи на морбидитет се забележани во оние земји каде преовладува земјоделската активност. Echinococcus може да го нападне секој орган во човечкото тело. Ехинококозата се развива кај деца, како и кај возрасни од различни возрасни групи.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .