Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Конгестивна пневмонија: симптоми и третман

Конгестивна пневмонија - главните симптоми:

Конгестивната пневмонија е секундарен тип на инфламаторна болест која се развива против позадината на постоечките вентилациони и хемодинамски нарушувања. Треба да се забележи дека болеста нема ограничувања во однос на возраста и полот, но најчесто се дијагностицира кај постари лица и пациенти со постелнина.

Клиничката слика на конгестивна пневмонија кај пациентите во почетната фаза се манифестира во форма на АРВИ , поради што поголемиот дел од пациентите не бараат медицинска помош навремено, што води до развој на опасни по живот компликации.

Дијагнозата на болеста се базира на визуелниот преглед на пациентот и однесувањето на лабораториски и инструментални методи на испитување. Третман на конгестивна пневмонија е комплексен, со задолжителна терапија со антибиотици. Само-третманот е неприфатлив, постои висок ризик од не само компликации, туку и смрт.

Според меѓународната класификација на болестите од десеттата ревизија, оваа болест припаѓа на делот "Неопределена пневмонија", кој ќе има свој шифрарен код - ICD-10 код J18.

Етиологија

Конгестивна пневмонија кај пациентите со постелнина и други пациенти се предизвикува со изложување на организмот на такви патогени:

Главните патогени на пневмонија

Покрај тоа, конгестивна пневмонија може да се развие во однос на позадината на таквите патолошки процеси во телото:

Одделно, неопходно е да се идентификуваат луѓето кои спаѓаат во ризичната група:

 • принуден одмор за креветот за повреди на коски;
 • напредната возраст, односно над 60 години;
 • со деформитет на градниот кош;
 • со искривување на 'рбетот.

Покрај тоа, се забележува дека стагнацијата на пневмонијата најчесто се развива кај пациенти со рак во постоперативниот период.

Еднострана пневмонија со локализација во долниот дел на десниот белодроб најчесто се дијагностицира, но во некои случаи може да има билатерален карактер на лезијата.

Без оглед на тоа што предизвикува развој на таков патолошки процес, само лекарот треба да пропише третман, неовластените медицински мерки се екстремно опасни за здравјето и виталната активност, воопшто.

Симптоматологија

Опасноста од стагнација на пневмонија кај постарите и другите пациенти е дека во почетната фаза на развој на клиничката слика, таа е слична на АРВИ. Затоа, насочената тераписка терапија, по правило, не започнува навремено.

Во принцип, симптомите на пневмонија се карактеризираат на следниов начин:

 • пониска или зголемена телесна температура;
 • кашлица - рано сува, подоцна продуктивна, со вискозен спутум;
 • плитко дишење;
 • зголемување на слабост, недостаток на здив;
 • замор;
 • главоболка, вртоглавица;
 • егзацербација на симптомите на основната причина;
 • нарушување на свеста;
 • бучно дишење;
 • зголемена брзина на срцето;
 • нестабилен крвен притисок.

Треба да се забележи дека стагнативната пневмонија кај постарите лица често се маскира како основна болест, која надворешно се манифестира само во форма на мало влошување на благосостојбата. Затоа, кај пациентите со постелнина многу е важно соодветно да се спречи таква болест, вклучувајќи вежби за дишење.

Дијагностика

Поради фактот што застојаната пневмонија нема специфични знаци, потребна е сеопфатна дијагноза за да се направи точна дијагноза. Како по правило, дијагностичките мерки се состојат од две фази. Првиот е физички преглед на пациентот со збирка на лична историја и појаснување на моменталната клиничка слика. Врз основа на добиените податоци, докторот утврдува понатамошни мерки, кои можат да ги опфатат следните лабораториски и инструментални методи за истражување:

 • земање крв за општа и биохемиска анализа;
 • уринализа;
 • собирање на спутум за микроскопско испитување;
 • градна радиографија;
 • Ултразвук на плевралната празнина;
 • ЕКГ;
 • Ехокардиографија.

Врз основа на резултатите од дијагностичката програма, докторот може да направи точна дијагноза и, според тоа, да пропише ефикасен третман.

Третман

Третманот на застојната пневмонија е комплексен и ги вклучува следните активности:

 • земање лекови;
 • физиотерапија;
 • респираторна гимнастика и терапија за вежбање;
 • посебна храна.
Респираторна гимнастика со пневмонија

Во повеќето случаи, третманот на таквите пациенти се врши во болницата, терапијата со народни лекови дома е неефикасна и може да доведе до смрт на пациентот.

Терапијата со лекови вклучува земање такви лекови:

 • антибиотици - тие се доделуваат исклучиво на индивидуална основа, строго е забрането да се менува режимот и дозата;
 • диуретици;
 • муколитици;
 • експекторант;
 • антипиретик (ако е потребно);
 • антивирусна;
 • витамин и минерален комплекс;
 • да се подобри метаболизмот на срцевиот мускул и кардијалните гликозиди (со срцева слабост);
 • имуномодулаторни.

Што се однесува до дополнителни методи на лекување, може да му се препише на пациентот:

 • вежби за дишење;
 • масажа на грб;
 • кислородна терапија;
 • терапија за вежбање;
 • вдишување.

Во покомплицирани случаи и со неефикасноста на конзервативните методи на лекување, лекарот може да препише бронхоскопија или бронхоалвеоларна лаважа.

Можни компликации

Конгестивна пневмонија, во отсуство на правилни терапевтски мерки, може да доведе до развој на декомпензирана состојба, која во повеќето случаи е фатална.

Можно е да се спречи развојот на компликации на конгестивна пневмонија кај пациентите со постелнина ако се спроведе профилакса на болеста и веднаш се започне со терапија за време на развојот на воспалителниот процес.

Превенција

Превенцијата на стагнација на пневмонија е во следните активности:

 • за време на епидемијата на грип, препорачливо е да се вакцинираат;
 • исхраната треба да биде избалансирана, односно како таква, која ги содржи сите потребни витамини и минерали;
 • треба да биде спречување на заразни и воспалителни болести не само во однос на горниот респираторен тракт, туку и целото тело;
 • пациентите со кревет треба да добијат соодветна нега - соодветна исхрана, масажа на градите и грбот, вежбање на дишење, хигиена во просторијата.

Покрај тоа, треба да запомните дека само-третманот, како по правило, доведува до влошување на состојбата на пациентот и релапс на болеста во покомплексна форма.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате конгестивна пневмонија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот пулмолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Атријален септален дефект (појавување симптоми: 8 од 14)

Атријалниот септален дефект е кардиолошка патологија на конгенитална природа, на која се формира отворена комуникација помеѓу левиот и десниот атриум. Со оваа патологија во септумот се формираат една или повеќе дупки, со што се дели левата и десната празнина. Ова води кон патолошки исцедок на крв, оштетена срцева и системска хемодинамика.

...
Кардиомиопатија (појавување симптоми: 7 од 14)

Кардиомиопатии се група на болести кои се обединети со фактот дека за време на нивната прогресија се забележани патолошки промени во структурата на миокардот. Како резултат на тоа, овој срцев мускул престанува да функционира целосно. Обично, развојот на патологија е забележан во позадина на различни екстракардијални и срцеви нарушувања. Ова сугерира дека постојат неколку фактори кои можат да послужат како "импулс" за прогресијата на патологијата. Кардиомиопатијата може да биде примарна и секундарна.

...
Хронична пневмонија (појавување симптоми: 7 од 14)

Хроничната пневмонија е воспаление на белите дробови, како резултат на прогресијата на која се зафатени меките ткива на органот. Таа носи такво име, бидејќи процесот постојано се повторува и се карактеризира со периоди на егзацербации и отпадници на симптомите.

...
Empyema плевра (појавување симптоми: 7 од 14)

Empyema pleura - меѓу специјалистите во областа на пулмонологијата, оваа болест е исто така позната како pyothorax и гноен плеврит. Патологијата се карактеризира со воспаление и акумулација на големи количини на гноен ексудат во плевралната празнина. Во речиси сите случаи, болеста е секундарна, односно формира на позадината на акутни или хронични процеси кои негативно влијаат на белите дробови или бронхиите. Во некои случаи, воспалението се развива по повреда на градите.

...
Нарушување на процесите на реполаризација (појавување на симптоми: 7 од 14)

Нарушување на процесите на реполаризација е болест за време на која фазата на реполаризација е скратена или станува подолга. Таквата повреда може да биде симптоматска, но може да се одреди само со спроведување на потребните дијагностички мерки.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .