Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Фокална пневмонија: симптоми и третман

Фокална пневмонија - главните симптоми:

Фокалната пневмонија е инфламаторно-инфективна болест која не влијае на целото ткиво на белите дробови, туку само на одреден дел од него. Кога ова се случува, формирање на мали-фокални или големи-фокални воспаленија во белите дробови лобули. Патологијата може да биде независна и секундарна. Во првиот случај, изворот е патогени бактерии, а во вториот - протокот на други болести кои негативно влијаат врз ткивата на овој орган.

Симптомите на болеста се неспецифични, односно карактеристични за прилично голем број други болести, што во голема мера го отежнува воспоставувањето на точна дијагноза. Главните симптоми се често болка во градите, кашлица, сува или со спутум, треска и треска.

Дијагнозата на фокалната пневмонија бара интегриран пристап и се базира на податоци од лабораториски и инструментални мерки. Тактиката на терапија е многу често конзервативна, вклучува земање лекови, физиотерапија и масажа.

Етиологија

Акутна фокална пневмонија најчесто делува како компликација која се развива во позадината на тежок курс или целосно отсуство на третман за друга патологија. Во такви ситуации, формирањето на воспалителниот процес може да се должи на следните заболувања:

Вреди да се забележи дека, покрај горенаведените фактори, фокалната пневмонија кај децата може да биде предизвикана од тешка стресна ситуација или нервен преоптоварување, како и од влијанието на таквите фактори:

 • хипотермија;
 • пенетрација во бронхиите на странски објект;
 • вдишување на токсични или токсични материи.

Во случаи кога воспалението на белодробниот лобус дејствува како независна болест, патологијата е предизвикана од влијанието на агенсите на болеста, кои се:

Неопходно е да се има предвид дека горенаведените микроорганизми најчесто влијаат врз развојот на пневмонија стекната во заедницата.

Исто така, меѓу предиспонирачките фактори, клиничарите разликуваат:

 • недостаток на физичка активност;
 • намалена отпорност на имунолошкиот систем;
 • прекумерна зависност од лоши навики, особено пушењето цигари;
 • слаба исхрана;
 • хиповитаминоза ;
 • претходните операции и без оглед на тоа во која област се врши хируршката интервенција;
 • продолжено прегревање на телото.

Патогенезата на фокалната пневмонија има некои карактеристики:

 • локализација на воспаление во еден или повеќе сегменти на белите дробови;
 • бавен развој на патолошкиот процес, поради малата површина на погодената област;
 • стекнување на лесна пропустливост низ ѕидовите;
 • мазен премин од еден степен на сериозност во друг, додека симптомите не драматично се менуваат.

Класификација

По тип на фокална пневмонија кај возрасни и деца, исто така може да се појават:

 • аспирациона пневмонија - се развива поради пенетрација на туѓите предмети во белите дробови, влијанието на токсичните супстанции и најсилната алкохолна интоксикација;
 • конгестивна пневмонија - се формира кај сериозно болни пациенти кои имаат постелнина и треба медицинска нега. Најчесто ова се случува во позадина на дефекти на срцето, напреден дијабетес , исхемична болест и мозочен удар , повреди на 'рбетниот мозок или череп.
Класификација на фокална пневмонија

Постојат неколку патишта за патолошки агенси да влезат во човечкото тело:

 • бронхогени - таков механизам функционира при спроведување на бронхоскопија или други инструментални дијагностички постапки;
 • хематоген - стекнува вредност во случаи на присуство на далечни септични жаришта или со бактериемија;
 • лимфоген;
 • во воздухот;
 • заразен - е поврзан со директно ширење на патогенот од органите во непосредна близина на белите дробови.

Оваа болест поминува низ три фази:

 • плима - трае првите три дена од моментот на влијание на провокативниот фактор;
 • затоплување - во исто време, ткивата на зафатеното белодробно подрачје ја менуваат својата сенка. Оваа фаза продолжува од четвртиот до седмиот ден од текот на воспалението;
 • резолуција или обновување започнува на седмиот ден и трае додека не се врати во нормална состојба на пациентот.

Класификација според тежината:

 • светлосни симптоми се благи, понекогаш целосно отсутни;
 • умерени - клинички знаци стануваат поинтензивни;
 • тешки или акутни - кај возрасни и кај деца, симптомите доведуваат до значително влошување на општата состојба.

Воспалението може да се развие под различни услови, поради што тие произведуваат:

 • локална или домашна фокална пневмонија;
 • нозокомијална, болничка или нозокомијална пневмонија;
 • фокална пневмонија поврзана со обезбедување на медицинска нега.

Според местото на локализација на воспалителниот фокус, болеста е поделена на:

 • најчесто е дијагностицирана десната пневмонија , што се објаснува со особеноста на структурата на десниот бел дроб - поголема е и поширока од левата половина;
 • лево-страна пневмонија ;
 • билатерална лезија - во овој случај постои воспаление на лобусите на левото и десното белодробно крило;
 • горниот лобус;
 • среден лобус;
 • пневмонија на долниот лобус - се јавува најчесто.

Одделно распределената фокално-конфлуентна пневмонија - во овој случај, воспалението влијае на неколку сегменти или сегменти на белите дробови. За време на дијагнозата се изразува присуството на повеќе одделни области подложни на воспалителниот процес. Има тежок курс и голема веројатност за развој на последици.

Симптоматологија

Клиничките манифестации ќе се разликуваат малку во зависност од локацијата на патолошкиот фокус.

На пример, за билатерална фокална пневмонија ќе биде карактеристична:

 • остриот пораст на температурата, од што е многу тешко да се ослободите, дури и со помош на антипиретични лекови;
 • тешки главоболки;
 • интензивна болка и горење во градите. Таквите непријатни симптоми се склони кон егзацербација при вдишување;
 • зголемено потење;
 • скратен здив и сува кашлица, на која се приклучува спутумот додека напредува болеста. Во такви случаи, зборувајќи за развој на пурулентна пневмонија;
 • бледило или синест на кожата;
 • појава на осип.

Пневмонијата од долниот лобус на десната страна има следниве симптоми:

 • непријатност и болка со локализација на десната страна на градниот кош;
 • кашлица со плунка, во која може да има ленти од гној или крв;
 • треска и треска;
 • потење ноќе.
Промени во пневмонија

Симптоми на лево-страната фокална пневмонија се претставени:

 • пониска температура;
 • тежина и болка во десната страна;
 • тешка кашлица - може да биде сува или со спутум;
 • треска и општа слабост;
 • скратен здив и потење.

Секој тип на пневмонија може да се надополни со следните клинички манифестации:

 • намалување на работниот капацитет;
 • слабост и слабост;
 • појава на отежнато дишење за време на дишењето;
 • болка во мускулите и зглобовите;
 • намалување или целосно недостаток на апетит;
 • нарушување на срцевиот ритам;
 • конфузија;
 • патолошки руменило на кожата;
 • нездраво сјај во очите;
 • абдоминална болка;
 • прекршување на процесот на движење на дебелото црево, кое често се изразува со дијареа;
 • напади на гадење и повраќање.

Последната категорија на симптоми е најкарактеристична за фокалната пневмонија стекната во заедницата.

Сите горенаведени знаци може да се припишат и на возрасните и на децата, но вреди да се земе предвид дека во вторите болеста се развива побрзо и е потешка.

Дијагностика

Бидејќи десно-лева или лево-страна фокална пневмонија има широк спектар на причини, а потоа за да се утврди конечната дијагноза и да се одреди провоцирачкиот етиолошки фактор, ќе биде потребен широк опсег на лабораториски и инструментални студии.

Сепак, пред сè, пулмонологот треба самостојно да спроведе бројни манипулации:

 • да се запознаат со историјата на болеста - да идентификуваат хронична болест која може да послужи како извор на развој на фокална пневмонија стекната во заедницата;
 • анализа на историјата на животот на пациентот - да се открие влијанието на предиспонирачкиот фактор кој нема патолошка основа;
 • темелно физичко испитување - да се процени состојбата на кожата и да се слуша пациентот со фоноенскоп. Ова, исто така, вклучува мерење на температурата и отчукувањата на срцето;
 • детално истражување - да се утврди сериозноста на симптомите, што ќе укаже на сериозноста на лево-страната или десно-страна фокална пневмонија кај дете и возрасен.

Лабораториските дијагностички мерки се базираат на:

 • PCR тестови;
 • општа клиничка анализа и крвна биохемија;
 • бактериска култура на спутум - за да се одреди предизвикувачкиот агенс на болеста;
 • крвен тест за крвната култура;
 • микроскопска студија за црвенило од бронхиите

Покрај тоа, спроведува такви инструментални постапки:

 • радиографија на градната коска;
 • фибробронхоскопија;
 • МНР и КТ на засегнатиот орган.
Радиографија со фокална пневмонија

Диференцира пневмонија, придружена со лобарно оштетување на белите дробови, неопходно е со следниве заболувања:

Третман

Без оглед на класификацијата, елиминацијата на таквата болест се врши со конзервативни методи.

Третманот на фокална пневмонија е базиран на лекови, вклучувајќи:

 • антибактериски супстанции - кои се користат најмалку две недели;
 • антиинфламаторни лекови;
 • производи за детоксикација;
 • кортикостероиди;
 • муколитици и бронходилататори;
 • лекови за да се апсорбира спутум и да се олесни неговото повлекување;
 • имуномодулатори;
 • витамински комплекси.

Оваа болест исто така се третира со помош на физиотерапевтски постапки, особено:

 • медицинска електрофореза;
 • UHF;
 • DVM-терапија.

Покрај тоа, терапијата вклучува курс на терапевтска масажа и терапија за вежбање. Со тешка болест се претвора во плазмафереза.

Друг третман на фокална пневмонија кај деца и возрасни е неприфатлив.

Компликации

Игнорирањето на клиничките знаци и одложената терапија е полн со развој на следните прилично опасни компликации на фокалната пневмонија:

Превенција и прогноза

Како превентивни мерки кои ја намалуваат веројатноста за таква болест, може да бидат:

 • вакцинација против патогени на воспаление;
 • отфрлање на лошите навики;
 • балансирана исхрана;
 • спречување на хипотермија или прегревање на телото;
 • избегнување на стресни ситуации;
 • навремен третман на вирусни инфекции и други болести на респираторниот систем;
 • редовен целосен медицински преглед.

Рационалниот и раниот третман води кон фактот дека фокалната пневмонија има поволна прогноза. Компликациите се развиваат многу ретко, поради што болеста речиси никогаш не доведува до смрт.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Фокална пневмонија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот пулмолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хронична пневмонија (појавување симптоми: 11 од 20)

Хроничната пневмонија е воспаление на белите дробови, како резултат на прогресијата на која се зафатени меките ткива на органот. Таа носи такво име, бидејќи процесот постојано се повторува и се карактеризира со периоди на егзацербации и отпадници на симптомите.

...
Воспаление на белите дробови (појавување симптоми: 10 од 20)

Воспалението на белите дробови (официјално - пневмонија) е воспалителен процес во еден или двата респираторни органи, кој обично е заразен по природа и е предизвикан од разни вируси, бактерии и габи. Во античко време, оваа болест се сметаше за една од најопасните, и иако современите средства за лекување можат брзо и без последици да се ослободат од инфекцијата, болеста не ја изгубила својата важност. Според официјалните податоци, во нашата земја секоја година околу еден милион луѓе страдаат од пневмонија во една или друга форма.

...
Лево-еднострана пневмонија (појавување на симптоми: 10 од 20)

Лево-еднострана пневмонија е најретката форма на инфекција во белите дробови на двете постоечки сорти. И покрај ова, болеста претставува голема закана за животот на пациентот. Главната причина за развојот на болеста е патолошкото влијание на патогените микроорганизми кои продираат во левото белодробно грло исклучително ретко и често со силно слабеење на имунолошкиот систем. Покрај тоа, лекарите испуштаат голем број на предиспонирачки фактори.

...
Десна страна пневмонија (појавување симптоми: 10 од 20)

Право еднострана пневмонија - се јавува неколку пати почесто од воспалителна лезија на левото белодробно крило. Ова се должи на специфичната структура на десниот бронх - таа е помала и поширока, што придонесува за пенетрација на агенси кои предизвикуваат болести. Инфекцијата се јавува преку капки во воздухот, но има многу други предиспонирачки фактори, меѓу кои одредено место е окупирано од текот на други хронични заболувања. Многу често, десната еднострана пневмонија делува како компликација.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 9 од 20)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .