Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Ремвентен бронхитис: симптоми и третман

Ремвентен бронхитис - главните симптоми:

Пулмоналниот бронхитис е воспалителна болест која влијае на бронхијалното дрво. Овој патолошки процес, најчесто, е резултат на акутна или хронична форма на бронхитис . Сепак, не е исклучено дека таков патолошки процес може да дејствува како независна болест.

Третманот го пропишува само лекар, по сите потребни лабораториски и дијагностички мерки. Обезбедување навремени терапевтски мерки, компликации може да се избегнат.

Етиологија

Етиолошките фактори за развој на овој воспалителен процес може да се поделат на надворешни и внатрешни. Од внатрешни етиолошки причини треба да се вклучат:

Надворешните етиолошки фактори кои можат да предизвикаат развој на акутни или хронични форми на гноен бронхитис вклучуваат следново:

 • ослабен имунолошки систем, наспроти позадината на која постои честа инфекција на телото со разни болести;
 • активно или пасивно пушење;
 • честа хипотермија;
 • рекурентни респираторни инфекции.

Одделно, неопходно е да се издвојат предиспонирачки фактори за развој на таква болест:

 • напредна возраст;
 • дебелина ;
 • честа злоупотреба на алкохолни пијалаци, бидејќи ги намалува заштитните функции на телото;
 • долготраен третман со "тешки" лекови;
 • генетска подложност на такви болести;
 • кои живеат во еколошки неповолна зона;
 • хронична историја на отоларинголошки болести;
 • хиповитаминоза .
Здрава и болна бронхија

Без оглед на тоа што предизвикува развој на гноен бронхитис, третманот со антибиотици само дома, без лекарски рецепт, е силно обесхрабрен, бидејќи е полн со развој на асоцирани компликации.

Симптоматологија

Во почетните фази на развојот на патолошкиот процес, клиничката слика е речиси идентична со акутните респираторни вирусни инфекции , поради што многу пациенти не бараат медицинска помош навремено, што во крајна линија доведува до компликации.

Симптоматологијата на гноен бронхитис се карактеризира со следните клинички манифестации:

 • влажна кашлица, во која спутумот е густа, мукопурулентна конзистенција;
 • зголемено потење;
 • недостаток на здив;
 • тешко, во потешки случаи, плитко дишење;
 • пониска или зголемена телесна температура;
 • слабост, речиси постојана недоумица;
 • поспаност;
 • мускулна болка која може да биде предизвикана од силна, често повторувана кашлица.

Треба да се напомене дека во отсуство на соодветни терапевтски мерки, гнојната форма на бронхитис се претвора во опструктивна , која има исклучително негативни предвидувања за здравјето на луѓето. Ситуацијата се влошува ако болеста се дијагностицира кај дете.

Треба да се напомене дека слична клиничка слика може да биде присутна кај други отоларинголошки болести кои имаат слична етиологија, но се радикално различни во нивната тактика на лекување. Врз основа на ова, треба да се разбере дека само-третманот, без точна дијагноза, може да доведе до развој на сериозни компликации.

Симптоми на гноен бронхитис

Дијагностика

Како да се третираат гноен бронхитис кај возрасни и деца, може да се каже само од страна на квалификуван лекар, откако се земени сите потребни дијагностички мерки и е направена точна дијагноза.

Првично, физичкиот преглед на пациентот се врши со собирање на општа историја, појаснување на моменталната клиничка слика. Важно е - ако пациентот земал лекови за да ги отстрани симптомите без рецепт на лекар, да го извести лекарот пред да започне дијагностичките мерки.

Дијагностичката програма може да ги вклучува следните истражувачки методи:

 • општ клинички и биохемиски тест на крв;
 • собирање на спутум за микроскопско, бактериолошко и цитолошко испитување;
 • ендоскопско испитување на бронхиите.

Во некои случаи, може да биде неопходно да се спроведе диференцијална дијагноза, за да се исклучат или потврдат следниве болести:

Тактиката на третман се избира само по добивањето на резултатите од дијагностичките мерки и точната дијагноза.

Третман

Како по правило, третманот на оваа болест се изведува со конзервативни методи. Без оглед на етиологијата на болеста, антибиотиците се користат во третманот на гноен бронхитис, кои се избираат поединечно.

Покрај тоа, следните лекови може да бидат вклучени во терапијата со лекови:

 • муколитици;
 • експекторант;
 • тоник.

Задолжително да се подобри пропишаниот лек за спутум.

Треба да се забележи дека антибиотиците за гноен бронхитис треба да се користат само строго како што е пропишано од лекар.

Што се однесува до лекувањето со народни лекови, тие исто така можат да се користат, но само по консултација со вашиот лекар и како додаток на главниот тек на лекувањето.

Под услов навремено да се иницираат терапевтски мерки, прогнозата е поволна, ризикот од компликации се сведува на минимум. Во спротивно, гнојната форма на болеста може да се претвори во опструктивна со придружните компликации.

Превенција

За да го спречите развојот на таквата болест во горниот респираторен тракт, можете да ги следите овие препораки:

 • навремено и правилно ги третираат сите отоларинголошки болести;
 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • не се само-лекувајте.

На првите клинички манифестации треба да побарате медицинска помош.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате гноен бронхитис и симптоми карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: пулмолог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ларингеална стеноза (појавување симптоми: 6 од 12)

Ларингеалната стеноза е патолошки процес кој води до значително стеснување на ларингеалниот лумен, што го отежнува проголувањето на храната и дишењето. Најчесто забележана стеноза на гркланот кај децата. Оваа патологија бара итна посета на докторот и правилен третман на детето. Недостатокот на навремена реанимација може да предизвика смрт.

...
Астма (појавување симптоми: 6 од 12)

Астмата е хронична болест која се карактеризира со краткотрајни напади на здив предизвикани од спазми во бронхиите и отекување на мукозната мембрана. Не постои посебен ризик и возрасна граница за оваа болест. Но, како што покажува медицинската пракса, жените почесто страдаат од астма. Според официјалните податоци, денес во светот живеат повеќе од 300 милиони луѓе со астма. Првите симптоми на болеста најчесто се појавуваат во детството. Постарите луѓе страдаат од болеста многу потешко.

...
Опструктивен бронхитис (појавување симптоми: 6 од 12)

Опструктивниот бронхитис е воспалителна болест која ги зафаќа бронхиите и е комплицирана со опструкција. Овој патолошки процес е проследен со изразен оток на респираторниот тракт, како и влошување на капацитетот за вентилација на белите дробови. Опструкцијата се развива поретко, не-опструктивниот бронхитис е дијагностициран од лекарите неколку пати почесто.

...
Бактериска пневмонија (појавување симптоми: 6 од 12)

Бактериска пневмонија е инфекција на белите дробови со одредени бактерии, на пример, хемофилусен бацил или пневмокок, но ако во телото се присутни други вирусни болести, вирусот може да стане предизвикувач. Придружувани од симптоми како што се треска, тешка слабост, кашлица со спутум, болка во градите. Можно е да се дијагностицира со помош на рентген, тестови на крв и сеење на спутум. Третманот се изведува со антибиотици.

...
Атипична пневмонија (појавување симптоми: 6 од 12)

Атипична пневмонија е воспалителен процес во белите дробови, чија етиологија не е типична. Тоа е, болеста не е предизвикана од бактерии, главно коки, како што е случајот со типична пневмонија, туку со микроорганизми и вируси.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д.8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Херои Панфиловцев, 1
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .