Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Лобарна пневмонија: симптоми и третман

Лобарна пневмонија - главните симптоми:

Лобарна пневмонија е воспаление на белодробното ткиво кое не се шири низ белите дробови, но влијае на еден или повеќе од неговите лобуси. Главната група за ризик се состои од мали деца и постари лица. Главната причина за развојот на болеста е патолошкиот ефект на патогениот агенс (вирус или бактерија), кој може да влезе во телото на неколку начини.

Оваа болест има голем број на клинички манифестации, главни од кои е треска, тешка кашлица и отежнато дишење.

За да се направи точна дијагноза, се спроведува објективен преглед и лабораториски и инструментален преглед, и што е најважно - рентген на граден кош. Во најголем дел од случаите, конзервативните методи се доволни за третман.

Меѓународната класификација на болеста ICD 10 доделува шифра J18 за таква болест.

Етиологија

Честопати, предизвикувачкиот агенс на пневмонија е пневмокок , или поточно, различни видови на овој микроорганизам, меѓутоа, влијанието на другите патогени бактерии, на пример, не е исклучено:

Во случаи кога не се идентификувани причинители на пулмонално воспаление, се прави дијагноза на неодредена лобарна пневмонија.

Вреди да се напомене дека изворот на болеста може долго време да живее во човековиот назофаринкс.

Вреди да се спомене дека акутната фаза на воспалението може да се појави кај совршено здрава личност, но предмет на влијание на некои предиспонирачки фактори.

Постојат неколку начини на пенетрација на предизвикувачкиот агенс на болеста:

 • преку бронхиите;
 • лимфоген пат;
 • хематоген начин.

Многу често лобарната лобарна пневмонија се јавува во однос на позадината на ваквите болести:

Меѓу предиспонирачките фактори, клиничарите разликуваат:

 • долгорочен ефект врз телото на ладни температури;
 • злоупотреба на лоши навики, особено пушење;
 • намалена отпорност на имунолошкиот систем;
 • претрпе тешки повреди, особено на градите;
 • тежок физички напор;
 • чести стресни ситуации или емоционална нестабилност;
 • професионални опасности;
 • негативна микроклима на човечкото живеење, имено, постојана влага или присуство на мувла во собата.
Белодробни лобуси

Класификација

Во зависност од местото на локализација на воспалителниот фокус во белите дробови, се разликуваат следните видови на болест:

 • пневмонија на горниот лобус - се карактеризира со фактот дека ги покрива горните делови на белите дробови, во повеќето случаи левата, бидејќи е малку анатомски различна од десната;
 • инфериорна пневмонија - од името е јасно дека влијае на пониските зони на овој орган;
 • пневмонија со среден лобус;
 • интерлобарната пневмонија - фокусот на патологијата се наоѓа помеѓу лобусите на белите дробови;
 • десната еднострана пневмонија е откриена кај пациенти неколку пати почесто од лево-страната на долниот лобус пневмонија. Ова се должи на анатомската карактеристика на структурата на бронхиите;
 • лево-страна пневмонија;
 • билатерална пневмонија .

Од природата на текот на болеста е:

 • акутно - воспаление брзо формира и напредува;
 • долготраен - се смета за таков ако трае повеќе од еден месец.

Покрај тоа, како што се развива, болеста поминува низ неколку фази на прогресија:

 • плима - формирање на микробен едем. Времетраењето на оваа фаза е приближно еден ден;
 • црвено искривување - се јавува оштетување на целиот лобус на белите дробови, со што се зголемува волуменот. Од вториот до четвртиот ден од текот на болеста, белите дробови стануваат црвени;
 • сив огнени - ткивото на засегнатиот орган станува погусто и растревожено, а петтиот ден добива сива нијанса, бидејќи алвеолите се целосно составени од ексудат;
 • дозвола - доаѓа на деветтиот ден од почетокот на третманот.

Симптоматологија

Лобарната пневмонија на долните или горните делови на белите дробови се карактеризира со ненадеен и нагло почеток, кој се карактеризира со манифестација на следните клинички знаци:

 • стилски студ;
 • зголемување на температурата до 39 степени;
 • постојана треска;
 • интензивна главоболка;
 • зголемено потење.

Како што напредува болеста, следниве симптоми ќе се придружат:

 • неразумен замор, што доведува до намалени перформанси;
 • чувство на болка во градите за време на дишењето, кое е отежнето со длабок здив или торзо;
 • тешка кашлица, со искашлување на спутум;
 • скратен здив - прво со умерен физички напор, а потоа во мирување;
 • нарушување на спиењето, до целосно отсуство;
 • аверзија кон храната;
 • болка во зглобовите и мускулите;
 • вртоглавица.

Вреди да се напомене дека во зависност од локализацијата на воспалителниот фокус, клиничката слика може да се разликува. На пример:

 • пневмонија на горниот лобус - обележана со појава на изразени симптоми на кардиоваскуларниот и нервниот систем, што доведува до значително влошување на здравјето на луѓето;
 • пневмонија со пониски лобуси - знаците се повеќе слични на текот на болеста на гастроинтестиналниот тракт;
 • пневмонија во средниот лобус - се карактеризира со слаба манифестација на симптоми.

Пневмонијата кај деца и возрасни ги има истите симптоми, но кај бебињата е потешко и побрзо.

Дијагностика

И покрај фактот дека лобарната пневмонија има неколку карактеристични симптоми, со цел да се направи точна дијагноза неопходно е да се изврши лабораториски и инструментален преглед. Сепак, првично лекарот мора:

 • прашање на пациентот во детали за прв пат на појава на клинички знаци и нивниот интензитет на изразување;
 • запознајте се со историјата на предметот и историјата на животот;
 • спроведе темелно физичко испитување кое првенствено е насочено кон аускултација и перкусија на белите дробови на пациентот, сметајќи ја фреквенцијата на респираторните движења, отчукувањата на срцето, како и мерењето на телесната температура и крвниот притисок на пациентот.

Втората фаза на дијагностицирање е лабораториски тестови, вклучувајќи:

 • клинички и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • анализа на спутум - ќе го посочи предизвикувачкиот агенс на болеста.

Меѓу инструменталните испитувања е да се обезбеди х-зраци на градите.

Дијагноза на лобарна пневмонија

Лобарната пневмонија мора да се разликува од такви заболувања:

Третман

За да се елиминираат симптомите на болеста и да се неутрализира, се пропишуваат следниве третмани:

 • земање дрога;
 • физиотерапија;
 • примена на рецепти за алтернативна медицина.

Третман на лобарна пневмонија со лекови вклучува долгорочна употреба на антибактериски агенси. Времетраењето на курсот може да варира од седум дена до три недели. Дополнително, лекарот што ќе посетува може да пропише:

 • бронхо-муколитици;
 • антипиретични лекови;
 • пробиотици;
 • имуномодулатори;
 • антиинфламаторни супстанции;
 • витамински комплекси.

Физиотерапија вклучува:

 • медицинска електрофореза и инхалација;
 • UHF;
 • Терапија за вежбање;
 • терапевтска масажа на градите.

Во случај на тешка состојба на пациентот, може да се изврши:

 • поврзување на пациент со вентилатор;
 • терапевтска бронхоскопија;
 • кислород баротерапија.
Оксигенобаротерапија

Како помошен метод на лекување може да се користат народни лекови. Најефективни се:

 • чад;
 • knotweed;
 • лисја на млада бреза;
 • камилица и оригано;
 • боровинки и суво грозје;
 • листови од алое;
 • мајчина душичка и мајчина душичка;
 • леќата мед

Индикацијата за ампутација на дел од белите дробови може да биде неефикасноста на конзервативните методи на лекување или развојот на компликации.

Можни компликации

Неподготвеноста да се побара квалификувана помош и игнорирањето на симптомите може да доведе до следните последици:

Превенција и прогноза

Меѓу превентивните мерки кои го спречуваат развојот на лобарната пневмонија, постојат:

 • целосно отфрлање на лошите навики;
 • стврднување на телото;
 • избегнување на продолжена хипотермија;
 • умерена физичка активност;
 • спречување на стресни ситуации;
 • навремен третман на хронични инфективни процеси.

Прогнозата за таква болест е често поволна, бидејќи манифестациите на болеста го намалуваат квалитетот на животот на болниот, што го тера да побара медицинска помош. Така, навремена дијагноза и третман на пациентот.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате лобарна пневмонија и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: пулмонолог , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Хроничен синдром на замор (појавување симптоми: 9 од 16)

Синдром на хроничен замор (abbr. SHU) е состојба во која има ментална и физичка слабост поради непознати фактори и трае од шест месеци или повеќе. Синдром на хроничен замор, чии симптоми треба да бидат до одреден степен поврзани со заразни болести, исто така е тесно поврзан со забрзаното темпо на животот на населението и зголемениот проток на информации, буквално паѓа на личност за неговата последователна перцепција.

...
Серумска болест (појавување симптоми: 9 од 16)

Серумската болест е вид на алергиска болест која се развива како одговор на зголемена чувствителност на телото на странски протеини. Најчесто ова се должи на воведувањето на протеини од животни, поретко постои реакција на човечки протеини. Вреди да се одбележи дека симптомите на болеста може да се појават како први, и со повторно воведување на серумот.

...
Фокална пневмонија (појавување симптоми: 9 од 16)

Фокалната пневмонија е инфламаторно-инфективна болест која не влијае на целото ткиво на белите дробови, туку само на одреден дел од него. Кога ова се случува, формирање на мали-фокални или големи-фокални воспаленија во белите дробови лобули. Патологијата може да биде независна и секундарна. Во првиот случај, изворот е патогени бактерии, а во вториот - протокот на други болести кои негативно влијаат врз ткивата на овој орган.

...
Бруцелоза (појавување симптоми: 8 од 16)

Зоонотична инфективна болест, чија површина е главно кардиоваскуларна, мускулно-скелетни, репродуктивни и нервни системи на една личност, се нарекува бруцелоза. Микроорганизмите на оваа болест биле идентификувани во далечната 1886 година, а откривачот на болеста е англискиот научник Брус Бруцелоза.

...
Миозитис (појавување симптоми: 8 од 16)

Мускулното оштетување поради трауматска, инфламаторна или токсична природа и како резултат на влијанието на различни фактори главно врз мускулните влакна, предизвикувајќи нивно слабеење, па дури и атрофија, се нарекува миозитис. Тоа е болест која се јавува главно на човечки скелетни мускули: грбот, вратот, градите и другите групи.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Davydkovskaya, 5
Телефон : +7 (499) 116-82-08
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Пестеля, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Трехгорный Вал, 12, бул
Телефон : +7 (499) 116-82-19
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .