Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Субтрофни фарингитис: симптоми и третман

Субтрофни фарингитис - главните симптоми:

Субатрофичен фарингит е болест кај која се јавува пролиферација на сврзното ткиво во фаринксот и соседните лимфни јазли. Луѓето погодени од оваа болест се жалат на сериозно влошување на здравјето, раздразливост, непријатност, болка, суво грло, несоница во однос на позадината на овие симптоми.

Фарингит е болест која се карактеризира со воспаление на фаринксот, или поточно, неговата мукозна мембрана. Болеста може да се прошири на сите делови на фаринксот, па затоа во медицината постојат неколку форми на заболување.

Етиологија

За време на дијагностицирање на болеста кај лекарот, важно е да се утврди вистинскиот фактор кој предизвикува субатрофичен фарингит, бидејќи следната терапија зависи од неа. Етиологијата на болеста лежи во овие рани причини:

 • инфекција со разни микроорганизми;
 • чести настинки ;
 • неуспех на ендокриниот систем;
 • дијабетес мелитус ;
 • болести на гастроинтестиналниот тракт, кардиоваскуларниот и уринарниот систем;
 • заболување на забите;
 • дефицит на витамин А;
 • употреба на вазоконстрикторни назални капки;
 • загадување на воздухот;
 • контакт со алергени.

Секоја од овие болести може да предизвика развој на фарингитис. Воспалението во фаринксот предизвикува оштетена мукозна функционалност, дури и, можеби, атрофија на клетки и ткива.

Хроничниот субатрофичен фарингит се манифестира кај луѓе кои злоупотребуваат никотин, алкохол, често се подложни на стрес, се во тесен контакт со хемиски, храна или металуршки стимуланси. Исто така, причината за постојан непријатност во фаринксот може да биде навлегувањето на голема количина на хлороводородна киселина во ларинксот, што придонесува за ерозијата и исцрпеноста на ларингеалната мембрана.

Симптоматологија

Симптоми на сутротропски фарингитис

Признаваат дека болеста кај возрасните може да биде врз основа на карактеристични знаци. Клиничката слика на болеста е многу специфична и лесно се утврдува. Пациентите може да се жалат на таквите манифестации:

 • скокање и суво грло;
 • чувство на кома или туѓо тело во грлото;
 • постојана желба за кашлање;
 • сува кашлица која не престанува;
 • чувство на слуз на задниот ѕид;
 • непријатен мирис од устата;
 • зголемена нервоза и раздразливост, која доаѓа од непријатна сензација во устата.

Дијагностика

За да се дијагностицира болеста, лекарот треба да собере жалби и анамнеза. Потоа се спроведуваат физички преглед, методички и лабораториски испитувања. Пред сè, лекарот треба да комуницира со пациентот, да ја идентификува клиничката слика, присуството на други патологии, вклучувајќи ги и оние поврзани со гастроинтестиналниот тракт, дефект во носната преграда и други хронични заболувања.

За да се утврди точната болест, лекарот треба да ја испита фаринксот и да спроведе фарингоскопија. Во оваа постапка, неопходно е да се открие знаци на субатрофија или атрофија на мембраната и да се извади од мукозната мембрана за микроскопско испитување на патогени бактерии. Исто така, на пациентот може да се врши томографија и рентгенски зраци на назофаринксот и назалните синуси. Доколку пациентот претходно имал проблеми со стомакот, потребен е гастроентеролошки преглед на пациентот.

Третман

Симптомите и третманот се многу меѓусебно поврзани, бидејќи ако симптомите не се открие, причината за болеста не е утврдена, лекарот не може да пропише третман. Елиминацијата на болеста е можна само по дијагнозата. Терапијата на болеста може да се одвива и традиционални и нетрадиционални методи. За третман на болеста со народни лекови, пациентот прво треба да се консултира со доктор, а потоа да продолжи со терапија.

Ако за време на дијагнозата на "субатрофичен фарингит", лекарот го пропишал традиционалниот третман, тогаш пациентот прво се третира со третман за отстранување на вискозната слуз. За да го направите ова, извршете чорапи со раствор од храна или морска сол, како и сода. Исто така е можно да се излечи болеста со примена на такви техники на лекување:

 • ласерска терапија, магнетна терапија, УВЧ, УВ;
 • третирање на грлото со масло од млеко и еукалиптус;
 • испирање на устата со мед решение;
 • употреба на терапевтски спрејови;
 • инхалации со солена вода, минерална вода, муколитици;
 • назални капки со масла.

За ефикасна терапија, лекарите советуваат антибактериски третман. Можете исто така да земате антиинфламаторни и антивирусни лекови.

За да се применат нетрадиционални средства, традиционалната медицина нуди огромен број различни смеси, тинктури и триење. Како по правило, сите препарати се прават врз основа на мед и прополис, бидејќи совршено ја олеснуваат сувата уста. За да направите природни производи ефикасни, можете да ги примените:

 • инхалации со прополис на аптека;
 • тинктура на хиперикум со прополис;
 • чај со мед;
 • џвака прополис.

Исто така, човек со болки во грлото ќе биде многу корисен decoctions на calendula, камилица, мудрец, еукалиптус, зимзелени пупки.

При лекување на болеста, строго е забрането да се спроведуваат такви активности, бидејќи е можно да се предизвикаат компликации:

 • употребувајте лекови со јод, ментол, алкохол;
 • користи премногу локални анестетици;
 • користете затоплување и алкохолни облоги;
 • долго време употребувајте лекови за масло;
 • користи дома правни лекови врз основа на кисела храна;
 • пијат ладни или премногу топли пијалаци, алкохол, чад или јадат зачинета храна.

Честопати, проблемите во гастроинтестиналниот тракт предизвикуваат појава на сутротропски фарингитис, така што лекарот треба да пропише терапија која ќе работи на желудникот и цревата, со што ќе се елиминираат симптомите. Исто така, потребно е да се следи при откривање на која било друга етиологија.

Компликации

Субтрофниот фарингит, ако не започнете да го лекувате со текот на времето, може да прерасне во сериозни заболувања на ракот. Често во воспалението на фаринксот вклучува мукозната мембрана на носната шуплина ( ринофарингитис ), која се манифестира со дополнителни симптоми. Затоа, многу е важно брзо да се консултирате со лекар и да започнете со третман.

Превенција

За да се избегне развојот на сутротропниот фарингит, лекарите препорачуваат да се придржуваат до следниве превентивни мерки:

 • препорачливо е да се посети места со топол морска клима секоја година;
 • да се намали, и подобро е да се исклучи количината на консумиран алкохол и никотин;
 • јаде право без зачинета, пржена и сува храна;
 • елиминирање на сода;
 • се заштити од ладниот воздух;
 • гаргара со морска вода;
 • одржување на нормална влажност во просторијата.

Многу е важно да не се започне со акутна форма на фарингитис, да се третираат сите болести навремено и да се спроведе годишен преглед кај лекарот ЕНЗ.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Субтрофни фарингитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот специјалист за ЕНТ може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Тонзилитис кај деца (појавување на симптоми: 4 од 10)

Тонзилитот кај децата е отоларинголошка воспалителна болест која влијае на лимфоидното ткиво на крајниците. Треба да се забележи дека акутниот тонзилитис кај дете често се нарекува ангина. Често повторените релапси на акутната форма доведуваат до хронизирање на овој воспалителен процес и, како последица на тоа, зголемен ризик од компликации.

...
Фаринголаринтит (појавување симптоми: 4 од 10)

Фаринголаринтот е воспалителна болест на фаринксот и гркланот предизвикани од разни вируси и бактерии. Карактеристично е сушење на фарингеалната мукоза и отекување на задниот ѕид со црвено грло. Пациентот чувствува болно грло, слабост, мигрена, засипнатост, треска. Се среќава кај возрасни и деца. Се развива поради нацрти, хипотермија или под влијание на инфекции.

...
Тироидитис (појавување симптоми: 3 од 10)

Тироидитис е цела група на болести кои се разликуваат во особеностите на етиологијата и се обединети со еден заеднички процес, што е воспаление на ткивата во тироидната жлезда. Тироидитис, чии симптоми се одредуваат во зависност од специфичната форма на текот на оваа болест, исто така може да се развие во стромит, болест во која зголемената тироидна жлезда се соочува со еднообразно воспаление.

...
Фарингитис (појавување симптоми: 3 од 10)

Фарингитис е воспалителна болест на лимфоидното ткиво и фарингеалната мукоза. Фарингитисот, чии симптоми главно се карактеризираат со инфективната природа на појавата, ретко се јавува во изолација, и затоа главните манифестации на оваа болест најчесто се комбинираат со болести на горниот респираторен тракт.

...
Невроза на грлото (појавување на симптоми: 3 од 10)

Научниците сакаат да го повторат изразот дека сите "болести се јавуваат поради нервите", и ова е вистина, бидејќи нервниот систем ја регулира работата на целиот организам како целина. Со какви било прекршувања на нејзината работа, здравјето на луѓето се влошува, што може да се манифестира со зголемување на бројот на отчукувања на срцето, главоболка, нарушувања во исхраната или фарингеална невроза - ретка состојба, симптоми кои треба да се разгледуваат подетално.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, Вернадский пр., 93, бул. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Универзитетска авенија, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .