Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Хипертрофичен ринитис: симптоми и третман

Хипертрофичен ринитис - главните симптоми:

Хипертрофичниот ринитис е претежно хроничен воспалителен процес кој влијае на носната празнина. Наспроти позадината на слична патологија, се јавува значајна пролиферација на сврзното ткиво. Ваквото нарушување има свое значење во меѓународната класификација на болестите на десеттото свикување - МКБ код 10 - Ј31.0.

Оваа болест припаѓа на групата на етиологија. Ова значи дека голем број на извори можат да бидат фактор во развојот на болеста. Главните причини може да се разгледаат - зависност од лошите навики, присуството на хронично воспаление и патолошкото влијание на патогените бактерии.

Болеста има неколку карактеристични клинички знаци, имено назална конгестија и назални гласови, нарушувања на спиењето и тешки главоболки, како и нос и крвавења.

Можно е да се утврди точна дијагноза само по извршување на инструментални дијагностички мерки. Терапијата со болести може да биде и конзервативна и хируршка.

Етиологија

Следниве предиспонирачки фактори можат да предизвикаат појава на течење на носот од хипертрофична форма:

 • искривување на назалниот септум - е поделен на вродени и стекнати;
 • неселективен внес на одредени лекови насочени кон стеснување на крвните садови;
 • зависност од зависности, особено на пушење или вдишување на наркотични супстанции низ носот;
 • хронични заболувања на носната празнина;
 • аденоидна вегетација;
 • формирање на полипи и цистични неоплазми во носот;
 • целосно отсуство на терапија или несоодветен третман на ринитис од друга етиологија;
 • нарушување на функцијата на невро-рефлексот на носот;
 • негативни ефекти на животната средина, имено, живеат во услови со постојано ниска температура и сув воздух;
 • ниска влажност или, обратно, зголемена во затворен простор;
 • честа изложеност на алерген;
 • патолошки ефект на патогени микроорганизми;
 • прекршување на снабдувањето со крв во носот;
 • намален имунолошки систем;
 • оптоварена наследност;
 • хроничен течење на носот .

Класификација

Хипертрофичен ринитис

Постојат неколку форми на ринитис со хипертрофија:

 • кавернозен - се смета дека таквиот тип на болест е лажен, бидејќи растот на сврзното ткиво е функционален, а не органски. Често е манифестација на индивидуалната структура на носната празнина;
 • фиброзен - сличен тип на болест се одликува со морфолошките карактеристики на сврзното ткиво. Покрај тоа, карактеристичната разлика на оваа форма е тоа што се развива прилично бавно, но е неповратна;
 • едематозен - изразен во едем на мукозниот слој на носната шуплина поради влијанието на надворешните и внатрешните фактори;
 • мешани - има знаци на сите горенаведени сорти на болеста.

Покрај тоа, постои друга класификација на оваа болест:

 • хроничен хипертрофичен ринитис - формиран на позадината на постојаното влијание на еден или друг етиолошки фактор, како и првично неправилна терапија на ринитис;
 • хипертрофичен вазомоторен ринитис - се разликува по тоа што се јавува периодично и не предизвикува промена во ткивата на носната празнина. Ако не го третирате овој тип на ринитис, тоа ќе стапи во хронична форма на ринитис.

Исто така, разликуваат ограничен и дифузен хроничен хипертрофичен ринитис. Тие се разликуваат во зависност од преваленцата на процесот на болеста. Првата е локална, односно влијае само на одреден дел од носната празнина, а втората доведува до тотална хиперплазија на ткивата.

Симптоматологија

И покрај фактот дека болеста има неколку специфични клинички манифестации, сосема е лесно да се збуни со други видови на ринитис . Поради оваа причина, кога ќе се појави еден или повеќе знаци, треба веднаш да побарате квалификувана помош.

Симптомите на хипертрофичен ринит може да се земат предвид:

 • константна назална конгестија;
 • тешкотии или целосна неможност за дишење низ носот;
 • назални гласови;
 • обилен назален празнење - тие можат да имаат нечистотии од гној или да бидат без нив;
 • губење на мирис - може да биде делумно и целосно;
 • рекурентна појава на сериозни главоболки;
 • нарушувања на спиењето;
 • назална хеморагија - таков симптом е резултат на трајна повреда на носната лигавица. Ова е затоа што пациентите се обидуваат самостојно да ги исчистат носните пасажи, надевајќи се повторно да дишат преку носот;
 • грчењето за време на спиењето;
 • замор;
 • чести кивање.

Ако не побарате помош од специјалист за ЕНТ во времето, постои можност да се развијат тешки и непријатни компликации.

Дијагностика

Риноскопија

Дијагнозата на "хипертрофичен ринитис" се утврдува само по исклучувањето на други можни видови на ринитис. Ова ќе бара бројни дијагностички испитувања, кои вклучуваат:

 • клиничка студија од страна на клиничарот за историјата на пациентот и анамнеза на животот на пациентот за да се идентификуваат причините за појавата на болеста и да се утврди тактиката на идната терапија
 • темелно физичко испитување;
 • Риноскопија е постапка за испитување на носната празнина со користење на специјални алатки. За време на таквото испитување често се наоѓа кривина на септумот;
 • спроведувањето на примерокот со употреба на вазоконстрикторни назални капки - ова е потребно за диференцијација на хипертрофичен ринитис со алергиски или вазомоторен ринитис.

Третман

Таквата болест практично не е подложна на терапија со лекови, особено, таа се однесува на хроничната форма на болеста. Во рана фаза на лекување, третманот на хипертрофичен ринитис се врши со помош на:

 • УВ зрачење на носната празнина;
 • изложеност на високофреквентно зрачење;
 • администрација на лекови суспензии;
 • употребата на деконгестанти, кои имаат за цел намалување на задуеност.

Ефикасноста на таквите постапки е ефективна само во случај на благ тек на болеста и се должи на фактот дека тие ги елиминираат само малите клинички манифестации на болеста и го спречуваат понатамошниот развој на процесот на болеста.

Во случаи кога ткивата на мукозниот слој значително се зголемила, единствениот метод на лекување е само операција. Третман на хроничен хипертрофичен ринитис вклучува спроведување на една од следниве операции:

 • конхотомија - вклучува ексцизија на мукозната мембрана во зоната на долната и средната носна конча;
 • ласерска субмукозна вазотомија - вклучува отстранување на садови под мембраната;
 • галванизација или електрокоагулација. Овој метод на работа на хипертрофичен ринитис се базира на предизвикување на каутеризација на мукозните ткива по струја;
 • cryodestruction - користејќи го влијанието на криоапликатор ладен со течен азот на хипертрофираните области;
 • ултразвучна дезинтеграција на носната конха;
 • остеохонтомија - вклучува отстранување на коскениот раб.
Третман на хипертрофичен ринитис

Имплементацијата на операции е исто така препорачливо со неефективноста на конзервативната терапија.

Друг дел од сложената терапија е алтернативна медицина, која вклучува употреба на следните компоненти за миење на носната празнина:

 • нане и камилица;
 • Хиперикум и мудрец;
 • хмељен и мед;
 • сол или морска сол.

Пред да користите такви методи на терапија, неопходно е да се консултирате со вашиот лекар. Кога се обидува да лекува болест со лекови за алтернативна медицина, постои ризик од егзацербација на воспалителниот процес и негово ширење.

Компликации

Во случај на доцнење на апелите до лекарите или со несоодветна терапија, постои можност за следните последици:

Покрај тоа, слабитеот тек на хипертрофичен ринитис може да предизвика појава на гастроинтестинални заболувања, срце, бубрези и црн дроб.

Превенција

За да се спречи појавата на таква болест, неопходно е да се придржуваат кон општите правила, имено:

 • целосно се откаже од лошите навики;
 • навремено третираат акутен течење на носот;
 • да се елиминираат фокусите на хронични инфекции на параназалните синуси и усната шуплина;
 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • јаде право;
 • избегне контакт со алергени.

Во случаи на некомплициран хипертрофичен ринитис, како и со сеопфатен пристап кон терапијата, прогнозата на болеста е поволна.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате хипертрофичен ринитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот специјалист за ЕНТ може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Аденоиди кај деца (појавување симптоми: 7 од 12)

Аденоидите кај децата е воспалителен процес кој се јавува во фаринџалните крајници и се карактеризира со зголемување на нивната големина. Оваа болест е карактеристична само за деца на возраст од една до петнаесет години, најчести егзацербации се јавуваат во период од три до седум години. Со возраста, овие крајници се намалени во големина, а потоа генерално атрофија. Се манифестира во различни форми и степени, во зависност од факторите и патогените микроорганизми.

...
Нос Полипс (појавување симптоми: 6 од 12)

Полипи од нос се бенигни во облик на кружен облик, кои се резултат на хиперплазија на назалната мукоза. Нивните големини можат да варираат од 1 до 4 см. Медицинската статистика е таква што полипите во носот се честа компликација на хроничниот ринитис. Тие се дијагностицираат со 1-4% од населението. Почесто мажите страдаат од патологија. Полипите често се дијагностицираат во носот на детето (антохоанален).

...
Хроничен ринитис (појавување симптоми: 6 од 12)

Хроничен ринитис е болест која се карактеризира со повторувачки манифестации на симптоми на акутен ринитис - тешкотии при дишење на воздухот низ носот, изобилство на екскреции со различни конзистенции и намалување на сериозноста на миризбата.

...
Ринофарингитис (појавување симптоми: 5 од 12)

Ринофарингитис е воспаление кое се јавува во областа на носната и фарингеалната мукоза. Оваа болест има сличности со две слични болести, кои се концентрирани во оваа област, имено фарингитис и ринитис. Со други зборови, ринофарингитис е компликација која произлегува од акутен ринитис, во кој фарингеалната мукоза е воспалена, што исто така прави вистински поплаки за појава на болка што се јавува при голтање. За возврат, грлото станува црвено, а неговата мукозна мембрана добива задебелување на мембраните, и во некои случаи се покрива со слуз или гноен цут.

...
Ринитис кај деца (појавување на симптоми: 5 од 12)

Ринитис е воспалителен процес во горниот респираторен тракт. Едноставно кажано, долготрајна назална конгестија. Најчесто, децата и бебињата се засегнати. Мукозната мембрана на носната шуплина е најважна и прва пречка за влез на било која бактерија во телото. Разни микроорганизми или вируси едноставно се уништуваат со слуз. Повредата на основната бариера доведува до фактот дека вирусот продира подлабоко во мукозната мембрана, предизвикува иритација и се шири таму. Сите овие процеси се предуслови за прогресија на акутниот ринитис.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

зема оториноларинголог
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1-ви Тверска-Јамска, 29, 3 кат
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Zemlyanoy Val, 38/40, стр 6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Kibalchicha, 2, Bldg. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .