Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Акутен бронхитис: симптоми и третман

Акутен бронхитис - главните симптоми:

Акутен бронхитис е болест која се карактеризира со акутно воспаление на мукозата на бронхијата. Главниот симптом со кој може да се идентификува болеста е кашлањето. Луѓето најчесто се разболуваат по хипотермија, поразот на телото со разни инфекции, злоупотреба на никотин и со намалување на имунитетот.

Според МКБ 10, акутниот бронхитис е код Ј20. Во зависност од видот на влошената форма, во меѓународната класификација на болести, на болеста се доделуваат и други броеви. Овие форми на болест се сметаат за видови на бронхитис .

Акутен напад на бронхитис е предизвикан од вируси, бактерии и, многу ретко, габи. Болеста почнува да напредува со обичната настинка, во која пациентот има непријатност и непријатност, тој е надминат од слабост и карактеристични знаци. После тоа, акутна форма на бронхијална лезија може да се формира во човечкото тело за краток временски период.

Акутниот бронхитис кај возрасните и децата може да се манифестира не само во бронхијалната мукоза, туку и врз други ткива, субмукозни и мускулни слоеви. Ваквите абнормалности се манифестираат кај едем, хиперемија на мембраната, тешка инфилтрација на субмукозниот слој, зголемен број на пехарски клетки, дегенерација и влошување на заштитната функција на цилијарниот епител.

Етиологија

Често причините за развојот на акутната форма на болеста лежат во вирусно или бактериско потекло. Покрај инфективната манифестација на болеста, лекарите разликуваат друга етиологија:

 • физички фактори - прекумерно ладен, топол или сув проток на воздух;
 • хемиски;
 • алергичен.

Етиолошките фактори кои предизвикуваат појава на болеста се директно поврзани со возрасната категорија на пациенти. Горе споменатите причини за прогресија на болеста се развиваат побрзо поради неколку фактори кои помагаат да се намали отпорноста на телото:

 • климата и времето;
 • работни услови;
 • никотин;
 • алкохолни пијалоци;
 • инфекција на назофаринксот;
 • промена во носната дишење;
 • нарушувања во белите дробови од срцева слабост .
Фактори кои предизвикуваат развој на бронхитис

Ако некое лице почнува да го влошува хроничниот бронхитис , тогаш често овој процес продолжува со тешки клинички симптоми.

Класификација

Разбирање на концептот за тоа што е акутен бронхитис и како се манифестира, неопходно е да се утврди кои се видовите на болеста. Клиничарите идентификуваа неколку критериуми според кои се утврдени видовите на болеста. Според механизмот на појавата на воспалителниот процес, се дефинираат следните форми:

 • примарно - поразот на бронхиите без истовремени заболувања;
 • секундарно - подоцна развој на различна патологија.

Примарниот тип на болеста ретко се дијагностицира од страна на лекарите, често болеста се формира кога инфективната лезија го комплицира.

Врз основа на нивото и локализацијата на изложеноста, лекарите ги идентификуваа следните форми:

 • бронхитис на долниот респираторен тракт - трахеобронхитис , бронхиолитис ;
 • бронхитис кој ги зафаќа бронхите со среден калибар;
 • обемна карактер;
 • сегментален.

Една од манифестациите на бронхитис е спутум, така што друг класификациски критериум е посветен на овој специфичен симптом. Болеста ги има следниве видови на испуштање:

 • мукозни мембрани;
 • гноен;
 • catarrhal;
 • мешани

Ако зборуваме за функционалните карактеристики на болеста, може да се развие во опструктивна и не-опструктивна форма.

Во МКБ 10, лекарите дале поширока класификација на болеста со заразна етиологија. Така, бронхитис кај возрасно лице може да се активира со вакви показатели:

Симптоматологија

Клиничката слика на патологијата се манифестира во специфични знаци. Ако лекарот правилно се дијагностицира, тогаш специјалист нема да биде тешко да утврди дијагноза на симптоми.

Симптомите на акутен бронхитис се манифестираат со вакви индикатори:

 • сува кашлица - формирана на почетокот на болеста, времетраењето на симптомот се базира на различни причини;
 • влажна кашлица - карактеристика на втората фаза. Пациентот има специфичен јасен мукус или жолто-зелен спутум;
 • треска не повеќе од 38 степени;
 • слабост, зголемено потење, малаксаност;
 • скратен здив и намалена активност;
 • отежнато дишење во белите дробови - на почетокот на развојот на болеста тие се суви и груби видови врз основа на тешко дишење. Во периодот на искашлување, отежнато дишење оди во фаза на влажен, голем или среден балон.

Таа кашлица е главен симптом на бронхијални лезии. Кога ќе се открие таков симптом, лекарите пропишуваат преглед, така што етиологијата на манифестацијата може да се идентификува.

Акутниот тип на болеста се појавува наеднаш, а симптомите се развиваат во рок од 2-3 недели. Во спротивно, пациентот може да формира болест од рекурентна или хронична природа.

За да го идентификувате пациентот со акутна форма на бронхиолитис, треба да обрнете внимание на таквите манифестации:

 • треска за 3 дена;
 • респираторна инсуфициенција се манифестира кај деца;
 • оток на градите;
 • помошни мускули се вклучени во дишењето;
 • повлекување на соодветни области на градите;
 • парична казна мелење при вдишување и издишување.
Симптоми на акутен бронхитис

Акутниот опструктивен бронхитис кај децата започнува да се формира веќе на првиот ден од развојот на акутни респираторни вирусни инфекции , ретко се случува болеста да се појави 2-3 дена по почетокот на болеста. На детето такви знаци се влошуваат:

 • бучна и отежнато дишење;
 • анксиозност;
 • општата состојба е задоволителна;
 • температура во областа на ниско-одделни броеви;
 • tachypnea е силно забележлива;
 • недостаток на здив;
 • кога вдишувате и издишувате, помошни мускули се вклучени.

Дијагностика

Терапевтот, педијатарот или пулмонологот за време на испитувањето на пациентот може да го одреди факторот кој предизвикува и точноста на болеста. Пред да започне да се осврнува на прашањето како да се третира акутниот бронхитис, пациентот треба да ја знае точната дијагноза. За да го направите ова, лекарот пропишува општа и биохемиска анализа на крвта и урината. Во комплицирани случаи, на пациентот му се доделува рендгенизам на градниот кош и спирограм.

Третман

Денес, бронхитисот е една од најчестите патологии кои можат да се лекуваат дома или во болница. Итна хоспитализација бара луѓе кои имаат сомневање за пневмонија .

Третманот на акутен бронхитис кај деца и возрасни е пропишан според етиологијата на болеста. Често прво нешто на кое му се препорачува пациентот да земе некои лекови:

 • антипиретик;
 • антивирусна;
 • антибактериски;
 • проширени бронхии;
 • вазоспазам;
 • деконгестиви;
 • витамини.

Исто така, на сите пациенти се препорачува да пијат многу топли пијалаци со малини и лимон, можете да направите билни чаеви, користете малку загреана минерална вода.

Акутен бронхитис со гноен плунка кај деца или возрасни бара употреба на антибиотици, кои ги пропишува лекарот што посетува.

Кога опструктивна форма на пациентот, пожелно е да се применат средства за проширување на бронхиите. Во времето на долготрајната манифестација на болеста се назначени инхалации, кои се базираат на морска и минерална вода. Исто така, на пациентот се препорачува физиотерапија, имено електрофореза.

Електрофореза

Бидејќи бронхитисот често се манифестира кај пушачите, треба да се отстрани употребата на никотин во моментот на терапијата, а уште подобро да се отстранат сите негативни навики од животот. Во просторијата каде што живее пациентот треба редовно да се проветрува. Во случај на синдром на болка, компреси за загревање, сипаници, тегли и стапала се прават на градите на пациентот.

Ако акутниот бронхитис кај децата и возрасните е непроменлив и терапијата со лекови помогна брзо, тогаш пациентот почнува клиничко закрепнување. Процесот на терапија може да се одложи за 2-3 недели. Откако пациентот ќе се опорави, постепено се обновуваат функциите на надворешното дишење и бронхијалното проодност. Продолжената форма на болеста се третира малку подолго. Целосното опоравување кај едно лице се јавува само по 1-2 месеци.

Компликации

Ако пациентот не побарал во времето на прашањето како да се лекува патологијата и во која временска рамка, тогаш многу брзо може да развие такви компликации:

Честите манифестации на бронхитис постепено стануваат хронични, што може да предизвика такви последици - ЦОПД, бронхијална астма, пулмонална емфизема.

Превенција

Лекарите препорачуваат превентивни мерки наместо да го елиминираат бронхитисот. Во овој поглед, лекарите советуваат да се придржуваат кон овие правила:

 • елиминирање на негативните навики;
 • почитувајте го правилниот режим на денот;
 • правилно да одвои време за работа и слободно време;
 • исхрана на рамнотежа;
 • користат витамини;
 • зајакнување на имунолошкиот систем;
 • не подлегнуваат на хипотермија;
 • за зацврстување;
 • забележи активен животен стил;
 • редовно вежбајте.

Акутниот бронхитис не е смртна казна, но болеста е прилично долга и тешка за лекување. Затоа, возрасните и децата треба да се придржуваат кон препораките на лекарот во третманот и спречувањето на болеста.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Акутен бронхитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: пулмолог , терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Трахеобронхитис (појавување симптоми: 7 од 13)

Трахеитисот и бронхитисот често се меѓусебно поврзани, комбинирајќи во една патолошка состојба - трахеобронхитис. Ова е болест, како резултат на која воспалителниот процес го опфаќа трахеата и бронхиите. Според ICD-10, болеста го има шифрата J06-J21. Може да биде целосно излечен само во болница. Неприфатливо е да се вклучите во само-лекување со помош на народни лекови (без рецепт).

...
Алергиски бронхитис (појавување симптоми: 7 од 13)

Алергиски бронхитис е вид на воспаление на мукозната мембрана на бронхиите. Карактеристична особина на болеста е тоа што, за разлика од конвенционалниот бронхитис, кој се јавува во позадина на изложеност на вируси и бактерии, се формира алергиска реакција на позадината на продолжен контакт со различни алергени. Оваа болест често се дијагностицира кај деца од предучилишна и во основно образование. Поради оваа причина мора да се излечи што е можно побрзо. Во спротивно, претпоставува хроничен тек кој може да доведе до развој на бронхијална астма.

...
Хронична пневмонија (појавување симптоми: 6 од 13)

Хроничната пневмонија е воспаление на белите дробови, како резултат на прогресијата на која се зафатени меките ткива на органот. Таа носи такво име, бидејќи процесот постојано се повторува и се карактеризира со периоди на егзацербации и отпадници на симптомите.

...
Ларингеален едем (појавување симптоми: 6 од 13)

Ларингеалниот едем не е независна патологија, но е симптом карактеристичен за разни инфективни и неинфективни процеси во телото. Оваа патолошка состојба се карактеризира со остра или постепено стеснување на ларингеалниот лумен со зголемување на симптомите на респираторна инсуфициенција. Најчесто, оваа патолошка состојба се јавува кај деца, како и кај мажи на возраст од 19 до 35 години. Жените се со помала веројатност да го развијат овој симптом. Третманот на патолошката состојба треба да биде навремен, бидејќи без интервенција симптомот може да предизвика развој на асфиксија и смрт на пациентот.

...
Билатерална пневмонија (појавување симптоми: 6 од 13)

Билатералната пневмонија кај возрасен или дете е прилично тешка пулмонална патологија, во која се засегнати двете бели дробови. Воспалителниот процес се развива поради ефектите на бактериите, најчесто кај пневмококите, и е многу тешко, а компликациите од оваа патологија може да предизвикаат смрт на лицето.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

пулмонолог го зема
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Миклухо-Маклај, 43
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Фестивал, 4
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ивановска, 23
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .