Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Кашлица на пушачот: Симптоми и третман

Кашлица на пушачот - главните симптоми:

Кашлица на пушачот - интензивни напади на кашлица, најчесто наутро по будењето. Треба да се забележи дека кашлицата може да биде со или без флегма. Присуството на таков процес може да биде или посебна патологија или симптом на клиничката слика на опструктивна пулмонална болест. Третманот треба да се консултира со пулмолог. Лекот за лекување е полн со сериозни компликации.

Етиологија

Во овој случај, етиолошката слика е недвосмислена - нападите на кашлање се предизвикани од негативен ефект врз телото на супстанциите што се наоѓаат во цигарите. Треба да се разликуваат следните соединенија:

 • метан;
 • ацетон;
 • водороден цијанид;
 • формалдехид;
 • соединенија на тешки метали;
 • токсични супстанции.
Состав на цигари

Сите горенаведени супстанции се депонираат на ѕидовите на белите дробови и бронхиите, што доведува до нарушување на респираторниот систем. Како последица на тоа, започнува силна кашлица, со која телото се обидува да ги "исчисти" белите дробови.

Симптоматологија

Симптомите на кашлица може да се забележат и кај акутните респираторни вирусни инфекции и во патолошките процеси на горниот респираторен тракт и органите на градниот кош. Затоа, само-лекувањето, во овој случај, не треба да се ангажира. Ваквите настани може да доведат не само до компликации, туку и до нејасна клиничка слика.

Клиничарите ги идентификуваат следните симптоми на кашлицата на пушачот:

 • најинтензивните напади се забележани наутро, по будењето;
 • за време на рефлексниот акт, има тешкотии во дишењето, лицето се задушува во процесот на кашлање;
 • рецепторите за кашлица стануваат премногу чувствителни, па затоа кашлицата може да се должи на силен здив или смеа;
 • можно спутум во спутум транспарентен или жолтеникав. Во овој случај, сето тоа зависи од моменталната клиничка слика;
 • за време на вежбање почнува тешка скратеност на здивот , што предизвикува ново ниво на кашлање;
 • зголемувањето на температурата не се почитува, бидејќи не е инфективен или воспалителен процес.

Во понапредни форми, секрецијата на спутумот во процесот на рефлексен акт може да биде придружена со ослободување на крв. Меѓутоа, во овој случај, треба да се разбере дека симптом може да биде знак за туберкулоза и други патолошки процеси. Затоа, итна потреба да побара лекарска помош.

Ефектот на пушењето на белите дробови

Клиничарите забележуваат дека во некои случаи кашлањето може да му наштети на лице дури откако ќе се повлече од пушењето. Покрај тоа, во отсуство на правилен третман се развива хронична кашлица, што е речиси невозможно да се излечи.

Дијагностика

Како да се третира кашлица на пушач може да му каже лекарот само откако ќе направи точна дијагноза и ќе го утврди степенот на развој на патолошкиот процес. Прелиминарниот физички преглед на пациентот се врши, излегува општа историја, историја на пушење. Со цел точно да се утврди дијагнозата и степенот на развој на патолошкиот процес, се спроведуваат вакви лабораториски и дијагностички мерки:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • флуорографија;
 • Х-зраци испитување на градите;
 • анализа на спутум за подложност на антибиотици;
 • анализа за микобактериска туберкулоза.

Доколку во клиничката слика на пациентот постои ниска одделна телесна температура , тогаш постојат причини за диференцијална дијагноза со туберкулоза и други инфективни процеси во телото.

Третман

Како да се излечи кашлица со таква етиологија, може да се каже пулмонолог. Во секој случај, без оглед на клиничката слика не се почитува, третманот се заснова на целосно отфрлање на активното и пасивното пушење. Ако пациентот не ја елиминира оваа навика, третманот ќе биде само симптоматски, патолошкиот процес ќе се влоши.

Терапијата со лекови подразбира земање лекови од овој спектар на дејство:

 • муколитици - може да биде и во форма на таблети, и во форма на сирупи, инхалации;
 • експекторанти;
 • глукокортикоиди;
 • антибиотици.

Сите лекови, нивната доза, времетраењето и начинот на администрација ги пропишува исклучиво лекарот кој го посетува. Да се ​​направи прилагодување на текот на третманот според неговото дискреционо право, дури и со подобрена благосостојба, тоа е невозможно.

Покрај лекарот, лекарот пропишува физиотерапевтски процедури, но само по задушување на акутниот патолошки процес. Спа третман, исто така, може да се препише.

Што се однесува до третманот на народни лекови, тие можат да се користат само како додаток на главниот тек на лекувањето и по консултација со вашиот лекар. Елиминирање на оваа патологија преку само средства за народната терапија не може. Во овој случај, можеме да зборуваме само за отстранување на акутните симптоми. Ова може да се користи decoctions на овие билки:

 • невен;
 • корен на Тасев биле;
 • мајчина душица;
 • чад;
 • анасон

Дозата и пропорциите на билки за правење лушпа треба да се разјаснат со докторот, бидејќи ефективноста на лекот може да зависи од индивидуалните карактеристики на организмот.

Прогноза и компликации

Да се ​​излечи кашлица со таква етиологија е можно само ако целосно го прекинете пушењето. Во спротивно, можно е да се развијат такви компликации:

Таквите компликации може да се избегнат ако третманот се започне веднаш.

Превенција

Во овој случај, единствениот метод на превенција е комплетен прекин на пушењето, и активен и пасивен. Ова се однесува на пушењето не само тутунски производи, туку и други супстанции. На првите симптоми треба да се консултирате со лекар и да не ја игнорирате болеста.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате кашлица на пушач и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: пулмолог , терапевт .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Белодробен инфаркт (појавување симптоми: 3 од 5)

Белодробниот инфаркт е патолошка состојба која се развива како резултат на блокада на мали или средни белодробни садови со тромб формиран во пулмоналниот циркулациски систем или земен од периферните вени. Оваа болест е слична по природа со миокарден инфаркт - истиот има брз развој и се карактеризира со смрт на ткивата на погодената област.

...
Опструктивен бронхитис (појавување симптоми: 2 од 5)

Опструктивниот бронхитис е воспалителна болест која ги зафаќа бронхиите и е комплицирана со опструкција. Овој патолошки процес е проследен со изразен оток на респираторниот тракт, како и влошување на капацитетот за вентилација на белите дробови. Опструкцијата се развива поретко, не-опструктивниот бронхитис е дијагностициран од лекарите неколку пати почесто.

...
Бронхиектазии (појавување на симптоми: 2 од 5)

Бронхиектазии - воспалителни процеси во респираторниот систем. Болеста се карактеризира со патолошки промени, експанзија или деформација на бронхиите, како резултат на која во нив се формира голема гној. Ова изобличување на внатрешните органи се нарекува бронхиектазија.

...
Вирусна пневмонија (појавување на симптоми: 2 од 5)

Воспаление на белите дробови од вирусна етиологија е во медицинската пракса име вирусна пневмонија. Најчесто, оваа патологија се развива во детството, а кај возрасните, кога вирусот се влошува на телото, пневмонијата станува измешана и станува вирусна и бактериска. Ова се случува бидејќи вирусот ги ослабува заштитните функции на организмот, како резултат на што бактериската инфекција се размножува слободно и предизвикува воспаление на белодробното ткиво.

...
Еозинофилна пневмонија (појавување симптоми: 2 од 5)

Еозинофилна пневмонија е болест на белите дробови со инфективна алергиска природа, во која еозинофилите се акумулираат во алвеолите, а еозинофилија е забележана во крвта. Еозинофилите се компоненти на човечкиот имунолошки систем. Нивниот број се зголемува во случаи кога се развиваат воспалителни и алергиски процеси во белите дробови. Вклучувајќи го и бројот на еозинофилите се зголемува кај бронхијална астма, која често ја придружува оваа патологија.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, транс. Расковой, д. 14/22
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Воронцовска, д. 8, стр.6
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Первомайская, д. 42
Телефон : +7 (499) 969-23-58
Адреса : Москва, ул. Болшаја Молчановка, 32, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .