Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Астматична кашлица: симптоми и третман

Астматична кашлица - главни симптоми:

Астматската кашлица е забрзано издишување низ устата, што се јавува како резултат на воспаление или стеснување на луменот на бронхиите поради мускулни грчеви, едем на субмукозниот слој и изобилен исцедок на вискозниот спутум. Доста често, овој тип на кашлица се нарекува алергичен, бидејќи патолошкиот процес може да се појави во однос на позадината на надворешните стимули. Во некои случаи, манифестацијата на овој тип кашлица може да се должи на присуството на астма или опструктивен бронхитис .

Етиологија

Развојот на астматична кашлица може да се должи на следните етиолошки фактори:

 • алергиска реакција на надворешни стимули - полен, милениче коса, реакција на органи на хемикалии за домаќинство, храна, лекови, итн;
 • болести на горниот респираторен тракт;
 • генетска предиспозиција;
 • вирусни инфекции;
 • реакција на чадот од тутун;
 • дебелина ;
 • напад на астма.

Во некои случаи, астматичната кашлица не може да биде посебен патолошки процес, туку симптом на такви болести како туберкулоза , бронхијална астма , онколошки процес во регионот на градниот орган.

Треба да се напомене дека развојот на таков патолошки процес е поверојатно во случаи кога имуниот систем на лицето е премногу слаб. Ова особено важи за децата, бидејќи детскиот имунолошки систем не е способен да се справи со инфекција или вирус самостојно. Таквата кашлица кај дете бара итна жалба за медицинска помош и лекување под надзор на лекар.

Симптоматологија

Севкупната клиничка слика може да биде дополнета со специфични знаци, ако кашлицата е симптом на одреден патолошки процес, а не посебна болест.

Како се појавува астматична кашлица

Клиничарите ги идентификуваат следните симптоми на астматична кашлица:

 • скратен здив и недостаток на здив , без очигледна причина;
 • ненадеен почеток на напад. Во некои случаи, силен напад на кашлица може да се забележи по смеење, плачење, зголемен физички напор;
 • нападите полоши ноќе или поблиску до утро;
 • назална конгестија , без очигледна причина;
 • бледило на кожата;
 • тешка кашлица придружена со мала количина на јасен спутум;
 • чувство на непријатност во грлото - болка , сувост, краткотрајна болка;
 • напади на кашлање трае повеќе од три недели. Сепак, нема други симптоми.

Треба да се напомене дека таквата клиничка слика не секогаш укажува на астматична кашлица, па затоа само-третманот е неприфатлив. Покрај тоа, треба да се разбере дека овој тип на кашлица не може да се излечи само со народни лекови. Ваквите активности можат само да помогнат во ублажување на симптомите на егзацербација.

Дијагностика

Во присуство на горенаведената клиничка слика треба да побара медицинска помош. Пред сè, треба да посетите терапевт (за педијатријарните деца). Понатаму, по првичниот преглед, лекарот ќе го упати пациентот до специјализиран медицински специјалист.

За време на физичкиот преглед на пациентот, докторот ги разјаснува поплаките, историјата на животот на пациентот и историјата на болеста. Врз основа на податоците, се формира дијагностичка програма.

Стандардна дијагностичка програма може да го содржи следново:

 • општ и биохемиски тест на крв;
 • уринализа;
 • Х-зраци испитување на градите;
 • алергиски тестови, бидејќи астматичната кашлица често е резултат на алергиска реакција;
 • тестови за инхалација;
 • имунолошки студии;
 • анализа на спутум.

Точната дијагностичка програма ќе зависи од тековната клиничка слика и општата историја на пациентот.

Врз основа на резултатите од испитувањето, лекарот може да направи точна дијагноза и да ја идентификува етиологијата на овој патолошки процес. Авто-лекувањето е неприфатливо.

Третман

Основна терапија за елиминација на оваа болест ќе зависи од етиологијата на општата историја на пациентот и индивидуалните карактеристики на неговото тело. Терапијата со лекови, во овој случај, може да вклучува лекови како спектар на дејство:

 • антиспазмодии;
 • глукокортикоиди;
 • антибиотици;
 • за да се разреди плунката;
 • муколитици;
 • антихолинергици;
 • бронходилататори - проширување на бронхиите;
 • антиалергични.

Времетраењето, начинот на администрација и дозирање се препишуваат од страна на лекарот стриктно лекуван. Невозможно е да се прекине внесувањето на лековите или доброволно да се прилагодат на дозата, тоа може да предизвика развој на сериозни компликации.

Треба да се напомене дека обликот на лекови за третман на астматична кашлица не е секогаш таблети. Доста често, тие претпочитаат инхалации, спрејови и сирупи. Во овој случај, оваа форма на лекот е подобро апсорбирана и брзо произведува соодветен ефект.

Третман на астматична кашлица е можно со народни лекови, но само како додаток на главниот тек на лекување и по консултација со вашиот лекар.

Народни лекови, во овој случај, подразбираат следново:

 • лушпа на мешавина од билки - валеријана, мајчина душица и кантарион;
 • лушпа на бреза пупки и камилица;
 • топло млеко со мед и путер;
 • тинктура на пупки, хлебни и дланки.

Пред да ги користите овие алатки, треба да се консултирате со вашиот лекар, бидејќи алергии може да бидат на поединечни компоненти. Особено, тоа се однесува на децата.

Во принцип, програмата за лекување ќе зависи од етиологијата, севкупната клиничка слика и историјата на пациентот. Треба да се сфати дека дури и исчезнувањето на симптомите не значи дека болеста е целосно елиминирана. Затоа, само-прекинувањето на третманот е силно обесхрабрено.

Превенција

Примарни превентивни мерки се следните:

 • умерено вежбање и одење на свеж воздух;
 • навремена и правилна елиминација на сите инфективни и воспалителни болести на горниот респираторен тракт;
 • исклучување на лоши навики;
 • Избегнувајте контакт со супстанции кои можат да предизвикаат алергиска реакција или токсично труење.

Ако ја имате претходно наведената клиничка слика, треба да се консултирате со лекар и да не се лекувате само со себе.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Астматична кашлица и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите можат да ви помогнат: терапевт , педијатар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Ларингофарингитис (појавување симптоми: 5 од 9)

Ларингофарингитис е комплексна болест во која има оштетување на горниот респираторен тракт, крајниците, фаринксот и гласните жици. Патолошкиот процес се состои од две болести - ларингитис, во процесот на разгорување на ларинксот и гласните жици и фарингитот (слузницата на горниот респираторен тракт и крајниците се воспалени). Често тие течат истовремено.

...
Хипертрофија на тоницил (симптоми на појавување: 5 од 9)

Хипертрофија на тонзила - патолошки процес во кој има зголемување на лимфоидни јазли, кои се наоѓаат помеѓу предните и задните палатни лакови. Клиничката слика во рана фаза на развој е отсутен, и воопшто, симптомите се неспецифични.

...
Фаринголаринтит (појавување симптоми: 5 од 9)

Фаринголаринтот е воспалителна болест на фаринксот и гркланот предизвикани од разни вируси и бактерии. Карактеристично е сушење на фарингеалната мукоза и отекување на задниот ѕид со црвено грло. Пациентот чувствува болно грло, слабост, мигрена, засипнатост, треска. Се среќава кај возрасни и деца. Се развива поради нацрти, хипотермија или под влијание на инфекции.

...
Орнитоза (пситакоза) (појавување симптоми: 4 од 9)

Орнитоза (пситакоза) е опасна зооноза, која е придружена со силен интоксикален синдром, наклонетост на дишните патишта, особено на белите дробови. Долго време патологијата може да се случи со влошување. Болеста се дијагностицира кај возрасни и деца. Не постои дефинитивен возрасен опсег за пситакоза.

...
Астматичен бронхитис (појавување симптоми: 4 од 9)

Астматичен бронхитис е болест која има алергиска етиологија и влијае главно на големи и средни бронхити. Астматичен бронхитис не е бронхијална астма, како што многумина веруваат. Сепак, лекарите велат дека оваа болест може да биде еден од етиолошките фактори за развој на астма. Болеста нема ограничувања во однос на возраста и полот, но кај главните ризични групи деца од предучилишна и во основно образование, особено ако има историја на алергиски болести.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Polyarnaya 32
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, проспект Вернадский, 37, бул.
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Цветной бул., Д. 30, корп. 2
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Клара Цеткин, 33, Bldg. 28
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Хорошевское ш., 80
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
педијатар зема
Адреса : Москва, бул. Зубовски, 35, бул
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр., 42, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Маршал Жуков авенија, 38, бул. 1
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Ландышевая, д. 14, корп. 1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .