Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Медијастинитис: Симптоми и третман

Медијастинитис - главните симптоми:

Медијастинитис е воспалителен процес во медијастиналното ткиво. Во оваа болест, нервите и садовите се компресирани, што предизвикува развој на клиничката слика. Ако третманот не се започне навремено, веројатноста за смрт е висока. Треба да се напомене дека овој патолошки процес дава сериозни компликации на работата на другите телесни системи.

Етиологија

За да се предизвика развој на медијастинитис во првата фаза, може да постојат такви фактори:

 • повреда или оштетување со механичка сила;
 • како компликација по операцијата;
 • механички или улцеративни лезии во езофагусот;
 • малигни тумори.

Клиничарите забележуваат дека секундарната болест може да се развие поради бактериите и вирусите во телото. Во овој случај, може да се развие гноен процес.

Покрај тоа, ваквите болести може да предизвикаат развој на оваа болест:

Класификација

Во меѓународната класификација ICD-10, медијастинитот е назначен за болеста - J98.5.

Во форма на развој на болеста емитираат:

 • молња брзо;
 • акутен медијастинит;
 • хроничен.
Видови на медијастинитис

Хроничниот медијастинит се карактеризира со чести ремисии и егзацербации, може да има следните подвидови:

 • асептичен, кој е поделен на ревматски, пост-хеморагичен, идиопатски и адипосклеротичен;
 • микробен - може да биде специфичен и неспецифичен.

По потекло, лекарите разликуваат:

 • основно;
 • секундарен медијастинитис.

Од природата на воспалението:

 • анаеробни;
 • пусти;
 • гноен медијастинит;
 • не-гноен;
 • гангренозен;
 • туберкулоза.

Според критериумот на локализација, лекарите ги одредуваат следните видови на болести:

 • предната горна;
 • предна страна;
 • истурен фронт;
 • задна средина;
 • назад врвот;
 • низок грб;
 • истури назад;
 • вкупно

Нешто поретко, но сепак, одонтоген медијастинитис се јавува. Етиологијата на оваа форма на болеста е кариес . На патот, под влијание на намален имунитет, авитаминоза , лоши навики, замор и хипотермија, флегмон започнуваат да се формираат на вратот.

Симптоматологија

Клиничката слика за акутен и хроничен медијастинитис варира. Акутната форма на болеста се манифестира во форма на следниве симптоми:

 • треска;
 • треска;
 • болка во градите;
 • зголемено потење;
 • општа интоксикација , која ја имобилизира и ја нарушува свеста на пациентот;
 • оток на лицето;
 • цијаноза на кожата;
 • срцеви палпитации;
 • намалување на крвниот притисок.

Хроничната форма ја има следната клиничка слика:

 • рапав глас;
 • медијастинална компресија;
 • зголемено потење;
 • просечен пораст на температурата;
 • слабост;
 • кашлица;
 • болка во градите;
 • скратен здив.

Како што се развива патолошкиот процес, клиничката слика се влошува. Како резултат на тоа, започнуваат респираторните и циркулаторните нарушувања и се развиваат поврзани патолошки процеси.

Постеричниот медијастинит се карактеризира со следниве карактеристики:

 • болка во ребрата;
 • рапав глас;
 • кашлица без спутум;
 • болка во градите во градите, која се отежнува со притисок врз процесите на торакалните пршлени;
 • постојани коцки

Предниот медијастинитис се карактеризира со болка во ретростерналниот дел. Се отежнува со притискање на градите и паѓање на главата назад. Ремниот медиастинитис е сличен во својата клиничка слика за сепса.

Покрај општите карактеристики, медијастинитот има специфични симптоми со кои може да се идентификува болеста:

 • мало оток во градите и торакалните пршлени;
 • отечена површина на клобулата и југуларна празнина;
 • ERW синдром.

На првите манифестации на клиничката слика треба веднаш да побараат медицинска помош.

Дијагностика

Навремената дијагноза на медијастинитис ќе ги спречи компликациите, но тешко е да се идентификува болеста во рана фаза на развој. Лекарот треба да спроведе детален физички преглед, за да ја анализира клиничката слика на пациентот. Стандардната дијагностичка програма ги вклучува следните клинички мерки:

 • Х-зраци
 • томографија;
 • езофагоскопија;
 • бронхоскопија;
 • Ултразвук;
 • медијастиноскопија;
 • крвен тест;
 • торакоскопија.
Радиографија и термограм со медијастинитис

Третман

Лекарите на Одделот за торакална хирургија треба да се справат со третманот на оваа болест. Бидејќи заболувањето влијае на сите внатрешни органи, терапијата на пациентот делумно може да премине во кардиохируршка интервенција.

Ако болеста не предизвика појава на предводник или апсцес, тогаш третманот на медијастинитис ќе биде ограничен на терапија со лекови. Како по правило, лекарот ги пропишува следниве лекови:

 • антибиотици;
 • антиинфламаторно;
 • детоксикација;
 • лекови против болки.

Исто така, лекарот пропишува имунокорективни и симптоматски лекови. Во случај на гноен процес, потребна е оперативна интервенција.

Текот на третманот може да вклучува спроведување на терапија со инфузија за да се корегираат нивото на протеини и вода во солта.

Нема посебни ограничувања или препораки за исхрана. Сепак, пациентот треба да ги прима дневните потребни витамини и минерали, да јаде според режимот.

Прогноза

Контактот медијастинис бара итна хоспитализација на пациентот. Ако третманот не се започне со текот на времето, може да се развијат сериозни компликации, со исклучок на смртоносен исход. Други форми на оваа болест исто така може да бидат фатални. Ако клиничките активности се започнати навремено, не се забележуваат компликации.

Превенција

Спречување на медијастинитис може да биде ако:

 • избегне оштетување на градите;
 • правилно јадење;
 • следете ги сите препораки на лекарот по операцијата.

На првите манифестации на клиничката слика треба веднаш да побараат медицинска помош.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Медијастинитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот пулмолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Белодробен едем (појавување симптоми: 9 од 20)

Болеста, која се карактеризира со формирање на пулмонална инсуфициенција, презентирана во форма на масовно ослободување на трансудат од капиларите во пулмоналната празнина и како резултат на инфилтрација на алвеолите, се нарекува пулмонален едем. Едноставно, пулмоналниот едем е ситуација каде што течноста во белите дробови стагнира и протекува низ крвните садови. Оваа болест се карактеризира како независен симптом и може да се формира врз основа на други сериозни заболувања на телото.

...
Емобизам (појавување симптоми: 9 од 20)

Емболија е патолошка состојба, како резултат на прогресијата на која се јавува преклопување на луменот на крвниот сад. Поради ова, протокот на крв е делумно или целосно блокиран. Супстанции кои се преклопуваат со васкуларниот лумен се нарекуваат емболија. Тие влегуваат во артериите на голем или мал круг на циркулаторниот систем од други васкуларни места. Во големина, тие се одредуваат со дијаметар на специфични садови.

...
Аспирациона пневмонија (појавување на симптоми: 9 од 20)

Аспирационата пневмонија е воспалителна лезија на белите дробови, која е поврзана со влегувањето на туѓите предмети или течности во нив. Прогнозата зависи од тежината на текот на болеста. Смртта се забележува кај секои 3 пациенти.

...
Туберкулозен плеврит (појавување симптоми: 8 од 20)

Болеста, која се карактеризира со појава на акутно, хронично и рекурентно воспаление на плеврата, се нарекува туберкулозен плеврит. Оваа болест има карактеристика на манифестација преку инфекција на телото со вируси на туберкулоза. Често плевритот се јавува кога едно лице има тенденција да пулмонална туберкулоза.

...
Еквидативен плеврит (хидроторакс) (појавување симптоми: 8 од 20)

Еквидативниот плеврит (хидроторакс) е опасна болест на респираторниот систем, која се карактеризира со развој на воспалителен процес во плеврата, со последователна акумулација на екссудатот (излив) во него. Недостатокот е лукав бидејќи влијае на луѓе од различни возрасни групи, но најчесто неговите цели се луѓе на работоспособна возраст. Хидротораксот може да се развие како болест самостојно, но во повеќето клинички случаи воспалителни или заразни болести на белите дробови и други органи придонеле за неговото формирање.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Јарославска, 4/8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .