Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Вирусен бронхитис: симптоми и третман

Вирусен бронхитис - главните симптоми:

Вирусен бронхитис е акутна инфламаторна болест која првенствено влијае на долниот респираторен тракт. Најчесто тоа е компликација по страдањето од грип, голема кашлица и други болести со слична етиологија. Оваа болест нема ограничувања во однос на полот и возраста, но најчесто се дијагностицира кај деца и кај постари лица, поради ослабен имунолошки систем.

Етиологија

Причината за вирусен бронхитис е вирусните микроорганизми кои влегуваат во човечкото тело од надворешната средина преку назофаринксот. Потоа, вирусот се множи на бронхијалната мукоза, но само ако лицето има ослабен имунолошки систем.

Во однос на етиолошките фактори, треба да се истакне следново:

 • претходно префрлени заразни болести на назофаринксот и респираторниот систем;
 • нарушено назално дишење;
 • ненадејни промени во температурата (особено во однос на есен-зимскиот период);
 • ослабен имунолошки систем;
 • чести болести на САРС , грип .

Исто така, треба да се забележи дека вирусен бронхитис е најмногу осетлив на луѓе, кои често остануваат на места со големи концентрации на луѓе, особено за време на периодот на зголемена инциденца на АРВИ. Инфекцијата се јавува само преку капки во воздухот.

Симптоматологија

Поради фактот дека во почетната фаза на развој, вирусниот бронхитис речиси сите симптоми укажуваат на вообичаена студ, во повеќето случаи пациентот не навремено го посетува лекарот, што се заканува со транзиција на вирусен бронхитис на бактериски и развој на сродни компликации.

Споредба на нормални и воспалени бронхи

Како што напредува болеста, може да се забележат следниве симптоми:

 • сува кашлица со малку спутум, што е влошена при одмор, особено ноќе;
 • зголемена телесна температура;
 • губење на апетитот;
 • летаргија, замор;
 • рапав во неговиот глас;
 • чувство на непријатност во градите;
 • треска

Детето може да доживее каприциозност, промени во расположението, поспаност.

Кога горенаведената клиничка слика треба веднаш да побара медицинска помош. Инаку, развој на едем, и, како последица на тоа, воспаление на белите дробови .

Дијагностика

Како и во клиничката слика, вирусен бронхитис кај деца и возрасни личи на студ, примарниот преглед го изведуваат терапевт и пулмонолог. По личен преглед и појаснување на анамнезата, се спроведуваат лабораториски и инструментални методи на истражување. Стандардната програма, по правило, го вклучува следново:

 • општ и биохемиски крвен преглед;
 • бронхоскопија;
 • Х-зраци на градите;
 • аускултација.

Доколку резултатите од дијагностичките процедури не успеат да направат точна дијагноза, се врши диференцијална дијагноза. Третманот на вирусен бронхитис се пропишува само откако е направена точна дијагноза. Самотрадењето во овој случај е неприфатливо.

Третман

Како правилно да се третира вирусниот бронхитис може да се каже само за медицински специјалист. Неовластената употреба на лекови или традиционална медицина може да доведе до сериозни компликации, особено ако е тоа бронхитис кај деца.

Третираниот вирален бронхитис треба да биде комплексен, со употреба на терапија со лекови, физиотерапија, вежби за дишење и исхрана.

Терапијата со лекови може да се состои од земање на овие лекови:

 • муколитици;
 • антивирусна;
 • антибиотици;
 • антипиретик;
 • бронходилататор.

Во однос на физиотерапијата, во третманот на вирусен бронхитис ефикасно го користите следново:

 • парафински вдишување;
 • вдишување.

Вдишување може да се примени врз основа на билни, соли, специјални препарати.

Треба да се разбере дека само лекарот што го посетува може да пропише времетраење, фреквенција и дозирање на лекови. Невозможно е да се продолжи или прекине третманот без дозвола, бидејќи тоа е полн со последици. Дури и во отсуство на манифестација на клиничката слика не може да се зборува за целосно закрепнување.

Одделно, треба да се каже за исхраната кај вирусен бронхитис. За време на третманот и за време на периодот на опоравување, исхраната треба да се базира на следните препораки:

 • умерена потрошувачка на ферментирани млечни производи, бидејќи тие имаат позитивен ефект врз цревната микрофлора, која е важна во третманот со антибиотици;
 • медот се препорачува, бидејќи го забрзува излачувањето на спутумот;
 • обилен топол пијалок;
 • храната треба да биде висококалорична и честа - најмалку 5 пати на ден;
 • соодветни супа од зеленчук и месо.

Строго забрането:

 • алкохол;
 • зачинета, солена, пушена;
 • конзервирана храна;
 • пијалаци кои го зголемуваат крвниот притисок.

Следејќи ги сите препораки на лекарот, можете да излечите бронхитис за 2 недели.

Прогноза

Со навремено започната терапија, по правило, болеста не предизвикува значителни компликации. Во спротивно, вирусен бронхитис може да предизвика развој на бактериски бронхитис , пулмонален едем и воспаление. Затоа, при првите симптоми веднаш треба да побарате медицинска помош.

Превенција

Спречувањето на болеста е многу полесно отколку лекување. Затоа, во пракса е препорачливо да се применат следниве правила:

 • во периодот на акутна акутна респираторна вирусна инфекција и инфлуенца подобро е да се ограничат посети на јавни места;
 • исхраната мора да биде комплетна, за зајакнување на имунолошкиот систем;
 • редовно проветрување на просторијата, влажно чистење;
 • навремен третман на сите болести.

Невозможно е целосно да се елиминира болеста, сепак, со примена на правилата за превенција, можно е значително да се намали ризикот од нејзиниот развој.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате Вирусен бронхитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш лекарите може да ви помогнат: пулмолог , општ лекар .

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Габична пневмонија (појавување симптоми: 6 од 11)

Габичната пневмонија е воспаление во белите дробови предизвикано од опортунистички габи кои постојат во телото, или од габична флора од надвор. Ако болеста се развила како резултат на активна репродукција на условно патогена микрофлора или кога инфекцијата е донесена однадвор, тогаш станува збор за примарна габична пневмонија и кога патологијата се појавила во позадина на други болести на внатрешните органи (дијабетес, бронхиектазии и др.), пневмонија. Третманот на болеста треба да биде комплексен и во секој случај да не вклучува антибиотици, што може да го влоши текот на пневмонијата.

...
Билатерална пневмонија (појавување симптоми: 6 од 11)

Билатералната пневмонија кај возрасен или дете е прилично тешка пулмонална патологија, во која се засегнати двете бели дробови. Воспалителниот процес се развива поради ефектите на бактериите, најчесто кај пневмококите, и е многу тешко, а компликациите од оваа патологија може да предизвикаат смрт на лицето.

...
Хемолитичен стрептокок (симптоми на појавување: 5 од 11)

Хемолитичен стрептокок е грам-позитивна бактерија со специфична форма. Припаѓа на семејството на лактобацили. Често, истовремено коегзистира со Staphylococcus aureus. Бактеријата може да го зарази телото на секое лице - и возрасно и мало дете.

...
АРИ (појавување симптоми: 5 од 11)

АРИ (акутна респираторна болест) е група на заболувања од вирусно или бактериско потекло, кои се карактеризираат со оштетување на горниот респираторен тракт, симптоми на општа интоксикација на телото. Респираторните инфекции влијаат врз луѓето од сите возрасти, од мали деца до постари лица. Оваа група на болести се манифестира сезонски - почесто се случуваат патологии кога се менуваат сезоните (во есен-зимскиот период). Важно е да се вклучите во превенцијата на акутните респираторни инфекции навремено, за да не се инфицирате во средината на епидемијата.

...
Енцефаломиелит (појавување симптоми: 5 од 11)

Енцефаломиелитис е опасна болест која ги комбинира истовременото оштетување на 'рбетниот мозок и мозокот. Оваа патологија е многу опасна, бидејќи може да доведе до смрт на пациентот. Во акутниот дисеминиран енцефаломиелитис, забележана е појава на лезии, кои се формираат во различни делови на двете 'рбетниот мозок и мозокот.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Александар Солженицин, 5, стр.1
Телефон : +7 (499) 116-82-18
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Lesnaya, 57, стр.1
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Тестовска, д. 10, 1 влез
Телефон : +7 (499) 519-32-81
терапевтот прифаќа
Адреса : Москва, ул. Космонаут Волков, 9/2
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воротынская, 4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Ленинский проспект, д. 90
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Училиште, 49
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Лобачевски, 42, стр.4
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .