Избор на доктор и снимање по телефон
, 7 (812) 409-93-64 7 (499) 519-32-81 , 7 (812) 409-93-64

Пневмонитис: Симптоми и третман

Пневмонитис - главни симптоми:

Пневмонитисот е патолошки процес кој резултира со пораз на алвеолите или плевралното ткиво. Како по правило, оваа болест нема инфективна компонента. Со навремено започната терапија не предизвикува компликации. Во отсуство на навремена и правилна терапија може да биде фатална. Доста често, преосетливиот пневмонитис се нарекува алвеолитис. Нема фундаментална разлика во ова.

Етиологија

Етиологијата на оваа болест сè уште не е целосно проучена, меѓутоа, како што покажува практиката, најчесто се развиваат алергиски пневмонитис и други видови на болести поради такви етиолошки фактори:

 • аспирација на токсични агенси во респираторниот тракт (хиперсензитивен пневмонитис);
 • долготраен третман со тешки лекови (лек пневмонитис);
 • како резултат на вирусна инфекција;
 • во идиопатска форма на интерстицијална (интерстицијална) пневмонија ;
 • истовремени респираторни заболувања;
 • со патологија на сврзното ткиво.

Клиничарите забележуваат дека развојот на болеста е можен дури и ако погоре опишаните етиолошки фактори се присутни само ако лицето има ослабен имунолошки систем. Луѓето во ризик се луѓе кои имаат лоши навики, се заразени со ХИВ или работат со штетни токсични материи. Кај децата, ваквите болести се многу ретки.

Во поретки случаи, развојот на алергиски пневмонитис е возможен со преосетливост кон одредени видови на храна.

Форми

Од природата на етиолошките фактори се разликуваат таквите форми на болеста:

 • токсични;
 • идиопатска;
 • алергиски пневмонитис;
 • постдијациски пневмонитис;
 • вирусни;
 • деструктивен пневмонитис;
 • аспирација;
 • опструктивна;
 • опструктивен пневмонитис.
Зрачен пневмонитис

Од природата на протокот се разликуваат:

 • остар
 • хроничен;
 • минливи.

Акутната форма на болеста е најпогодна за третман.

Симптоматологија

Во почетната фаза на развојот на болеста симптомите може да не бидат воопшто. Како што напредува развојот, може да се забележат знаци на пневмонитис:

 • скратен здив, дури и во состојба на потполна смиреност;
 • постојана сува кашлица, без очигледна причина;
 • зголемена телесна температура;
 • непријатност во градите, понекогаш болка;
 • астма напади, особено ноќе.

Опструктивниот пневмонитис може да се надополни со следните симптоми:

 • драматично губење на тежината;
 • цијаноза на кожата;
 • замор без очигледна причина;
 • прекумерно потење, особено ноќе или само за време на спиењето.

Кај детето, клиничката слика може да биде дополнета со знаци на кислородно гладување.

На првите манифестации на клиничката слика, треба итно да се побара медицинска помош, а не да се само-лекува. Инаку, развој на сериозни компликации, па дури и смрт.

Дијагностика

По појаснување на анамнезата, се назначуваат инструментални и лабораториски истражувања. Како по правило, стандардната листа на студии вклучува:

 • општ и биохемиски крвен преглед;
 • уринализа;
 • земање примероци од крв за да се утврди составот на гасот;
 • рентген и КТ скенирање на градниот кош;
 • бронхоскопија;
 • култура на спутум на составот на хранливиот медиум.

Во случај ако, според резултатите од студијата, не е можно точно да се утврди дијагнозата, се користат методите на диференцијална дијагноза - се спроведуваат МНР и биопсија на алвеоларните ткива.

Само по поставувањето на точна дијагноза лекарот препишува третман. Самолевањето, во овој случај, е неприфатливо.

Третман

Третманот на пулмонитис зависи од видот на болеста и од формата на нејзиниот развој. Како по правило, програмата за лекување вклучува терапија со лекови и исхрана.

Терапијата со лекови вклучува земање такви лекови:

 • кортикостероиди;
 • глукокортикоиди;
 • цитостатици;
 • имуносупресиви.

Земањето антибиотици за овој тип на болест ретко дава позитивен резултат. Единствен исклучок е вирусен пневмонитис.

Покрај терапијата со лекови, на пациентот му се препишува курс за физиотерапија:

 • вдишување на кислород;
 • витаминска терапија.

Бидејќи оваа болест често води до остар губење на тежината, на пациентот му се препишува посебна диета која ќе биде богата со сите потребни витамини и минерали. Бидете сигурни дека исхраната на пациентот треба да вклучува такви производи:

 • свежо произведени сокови;
 • свеж зеленчук, овошје, зеленчук;
 • млечни производи;
 • риби и месни супи од ниски маслени сорти;
 • сирење со кашкавал.

Покрај тоа, на пациентот се препорачува да се прават дневни прошетки на свеж воздух и да се елиминира физичкиот напор.

Со навремено лекување и усогласеност со сите препораки на лекарот, прогнозата може да биде позитивна.

Можни компликации

Ако третманот не започне брзо и правилно, прогнозата ќе биде разочарувачка. Формирањето на адхезии, абсцеси, развој на рак е можно.

Превенција

Спречувањето на болеста е многу полесно отколку лекување. Затоа во пракса треба да се применат следниве:

 • исклучување на лоши навики;
 • умерено вежбање;
 • исклучување на можни алергени;
 • спречување на болести на респираторниот систем;
 • навремено и целосно лекување на сите болести.

Во овој случај, значително може да го намали ризикот од развој на патологија.

Сподели го овој напис:

Ако мислите дека имате пневмонитис и симптоми кои се карактеристични за оваа болест, тогаш вашиот пулмолог може да ви помогне.

Исто така предлагаме да ја користиме нашата онлајн дијагностика на болести , која ги избира можните болести врз основа на внесените симптоми.


Болести со слични симптоми:
Лимфом (појавување симптоми: 6 од 10)

Лимфомот не е една специфична болест. Ова е цела група на хематолошки нарушувања кои сериозно влијаат на лимфното ткиво. Бидејќи овој тип на ткиво се наоѓа речиси низ целото човечко тело, малигната патологија може да се формира во која било област. Можни оштетувања дури и на внатрешните органи.

...
Алвеолитис (појавување симптоми: 6 од 10)

Алвеолитис на белите дробови е процес на болест во текот на кој се погодени алвеолите, проследено со формирање на фиброза. Во ова нарушување, ткивото на органот се губи, што не дозволува белите дробови целосно да функционираат и честопати доведуваат до недостаток на кислород. Другите органи во тоа време, исто така, не добиваат целосно кислород, што, пак, го нарушува метаболизмот.

...
Белодробна фиброза (појавување симптоми: 5 од 10)

Белодробната фиброза е болест поради која белодробното ткиво се заменува со сврзно дејство. Таа припаѓа на групата на пневмосклеротични патологии. Оваа болест ретко се јавува самостојно, честопати против позадината на постоечките заболувања во човечкото тело. Тоа влијае и на мажите и на жените. Типови Причини Симптоматологија Дијагноза Третман Популарни методи Превенција Ако не започнете со терапија во времето, тогаш може да се развие цироза на белите дробови. Овој патолошки процес предизвикува белодробен деформитет и, како резултат на тоа, намалување на респираторната функција.

...
Белодробна туберкулоза (појавување на симптоми: 5 од 10)

Белодробната туберкулоза е болест предизвикана од бактериите од видот Mycobacterium откриени од страна на Роберт Кох во 1882 година. Тие се 74 видови, пренесени преку вода, почва, од болен човек до здрава. Форма на болеста, за која луѓето се најмногу подложни, е прецизно пулмонална туберкулоза, поради фактот што главниот тип на пренос на бактерии е воздушен.

...
Бронхиолитис (појавување на симптоми: 5 од 10)

Бронхиолитис е воспалителна болест која влијае само на малите бронхии (бронхиоли). Како што оваа болест напредува, луменот на бронхиолите се стеснува, што може да доведе до развој на респираторна инсуфициенција. Ако третманот на бронхиолитис не се одвива навремено, сврзното ткиво во бронхиолите со различни големини ќе почне да расте и ќе ги заглави пулмоналните садови.

...
Прочитајте понатаму:
Џозеф Адисон

Со вежбање и воздржаност, повеќето луѓе можат да сторат без лекови.

пулмонолог го зема
Адреса : Москва, ул. Приоров, 36
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Маросика, 6-8, стр.4
Телефон : +7 (499) 969-23-63
Адреса : Москва, ул. 1905, г.7, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, 2-ри Сиромятнически лента, 11
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : 74, Каширское шоссе, Москва, стр.1
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, транс. Расково, 14-22
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, Волгоградский пр-т, д. 42, стр 12
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Yartsevskaya, 8
Телефон : +7 (499) 969-23-38
Адреса : Москва, ул. Воронцовская, д. 8, стр.5
Телефон : +7 (499) 519-32-81
Адреса : Москва, ул. Краснодар, 52, бул. 2
Телефон : +7 (499) 116-82-07
Нашата група ВКонтакте
Ги покануваме лекарите
Ги покануваме практичарите да ги советуваат посетителите на сајтот medican.site - да дознаете повеќе .